ελληνική μουσική
    825 online   ·  210.849 μέλη

    Συνελήφθη ο Μανώλης Λιδάκης

    jorge
    04.11.2009, 10:59

    Τα ξημερώματα αστυνομικοί συνέλαβαν τον Μανώλη Λιδάκη, μετά από έλεγχο, κοντά στο Κάστρο Βοιωτίας.

    Σε έρευνα που έγινε στο όχημά του, εντοπίστηκαν 2,1 γραμμάρια κοκαΐνης, 26 γραμμάρια χασίς και 59 ηρεμιστικά χάπια Xanax, τα οποία χορηγούνται μόνο με «κόκκινη συνταγή», την οποία και δεν διέθετε ο εν λόγω τραγουδιστής.

    Ο Μανώλης Λιδάκης, που επέστρεφε στην Αθήνα από την Αράχωβα, δήλωσε ασθενής και μεταφέρθηκε φρουρούμενος στο νοσοκομείο της Λιβαδειάς.

    Πριν λίγο, οδηγήθηκε στην Ασφάλεια Λιβαδειάς, όπου και κρατείται, ενώ μέσα στην ημέρα θα προσέλθει στο γραφείο του εισαγγελέα.

    περισσότερα στο http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=75370&cid=4


    fysiolatris
    04.11.2009, 14:36

    Ειλικρινά δεν πιστεύω στα μάτια μου. 

    Υπάρχει λοιπόν, εδώ μέσα ανάμεσά μας, κάποιος τόσο μα τόσο μικρόνους !

    Ο οποίος φτάνει στο κατάντιο να εμφανίζει ΕΔΩ, ως είδηση το παραπάνω, λες και δεν θα το μάθει ο οποιοσδήποτε απ' τα (ξεφτιλο)δελτία της μαζικής αποχαύνωσης ....

    Πόσο ανόητος μπορεί να γίνεται κάποιος ??

    Πόσο χαιρέκακος??

    Πόσο ..κουτσομπόλης ??{#emotions_dlg.ohmy}


    jorge
    04.11.2009, 14:52

    Καλωσόρισες.

    Επειδή (ίσως) δεν μας ξέρεις, μάθε οτι δεν πουλάμε προστασία σε κανέναν. Επίσης, οι λογικές λογοκρισίας που θα επιθυμούσες να εφαρμόσουμε, ευτυχώς ανήκουν σε άλλες εποχές.


    SouLRocK
    04.11.2009, 15:39

    Δε μπορώ να πω οτι με εξέπληξε η είδηση... και υπάρχουν και αλλες περιπτώσεις ελλήνων καλλιτεχνών (δυστυχώς) που δεν έγιναν "τσακωτές" ή περασαν στα μαλακά...Αφορμή αυτή η είδηση για κάτι που έχω ακούσει επανειλλημένα... Αυτό να χαλάσει για "μερικούς" την ψευδαισθηση ότι οι ξένοι -και κυρίως ροκ και μέταλ καλλιτέχνες- είναι πρεζόνια,κοκάκηδες,τζανκηδες κτλ... και οι δικοί μας κουλ και ωραίοι... τουλάχιστον αυτοί εχουν τα "καρύδια" και το παραδέχονται (π.χ. βλέπε James Hetfield-Metallica)


    -----------------
    "I'm a Gypsy prince, Covered with diamonds and jewels, But then my lover exposes me, I know I'm just a damn fool!"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 04-11-2009 15:40 ]


    nalpha
    04.11.2009, 16:13

    Πάντως να πούμε και την αλήθεια αν ήταν κανένας Σφακιανάκης,Οικονομόπουλος,Βίσση,Πλούταρχος θα είχανε πέσει να τον φάνε εδω μέσα οι 'εντεχνοι.Τώρα που είναι ο Λιδάκης ο οποίος είναι όντως του έντεχνου και σημειωτέον μου αρέσει και πολύ δε βλέπω να μιλάει και κανείς...

     

     


    spiroos
    04.11.2009, 16:25

    Παράθεση:

    Το μέλος fysiolatris στις 04-11-2009 στις 14:36 έγραψε...

    Ειλικρινά δεν πιστεύω στα μάτια μου. 

    Υπάρχει λοιπόν, εδώ μέσα ανάμεσά μας, κάποιος τόσο μα τόσο μικρόνους !

    Ο οποίος φτάνει στο κατάντιο να εμφανίζει ΕΔΩ, ως είδηση το παραπάνω, λες και δεν θα το μάθει ο οποιοσδήποτε απ' τα (ξεφτιλο)δελτία της μαζικής αποχαύνωσης ....

    Πόσο ανόητος μπορεί να γίνεται κάποιος ??

    Πόσο χαιρέκακος??

    Πόσο ..κουτσομπόλης ??{#emotions_dlg.ohmy}



     

    Οι καιροί είναι σκληροί και πρέπει να ανταγωνιστούμε στο κουτσομπολιό αλλιώς δεν έχει ψωμί...fysiolatris...

    Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι οτι δεν χρειάζονται αναλύσεις στο θέμα, δεν υπάρχει λόγος. Απλή καταγραφή του, γιατί συνέβει σε ένα δημόσιο πρόσωπο και καλώς ή κακώς το προσωπικό του γεγονός γίνεται είδηση. Για αυτό και σωστά πράττοντας ο jorge απλά αναμετέδωσε την είδηση.

    Εσύ βεβαίως fysiolatri  δεν ασχολείσαι με το θέμα για αυτό και δεν μπήκες καν στον κόπο να πατήσεις στο τόπικ να το διαβάσεις και δεν απάντησες...{#emotions_dlg.thumbdown}


    -----------------
    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 04-11-2009 16:27 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 04-11-2009 16:28 ]


    giannou
    04.11.2009, 16:28

    ...δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο της ενόχλησης του...αν και fysiolatris βλέπει το δέντρο και χάνει το δάσος...και εν τελη ποια η διαφορά αν η είδηση βγεί απο τα κανάλια ή απο το side? Τα κανάλια μάλλον είναι ξεφτυλισμένα έτσι κι αλλιώς,ενώ εμείς που την λογοκρισία και την υποκρισία την εχουμε σημαία και τα καρυδια της κριτικής μας φτάνουν εως τα όρια της παρέας είμαστε υπεράνω....ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΜΕΓΑΛΕ!!!!!!!!!

     


    djmetronomos
    04.11.2009, 17:02

    Μου φαίνεται απίστευτο πώς αντιδρούν ορισμένοι στην ανάρτηση μιας είδησης που οπωσδήποτε μας αφορά, αφού εμπλέκεται μουσικός, και μάλιστα γνωστός...

    Εκεί που πραγνατικά έκανα εμετό, ήταν με την υποκρισία της TV. Δύο κανάλια είδα, Alpha & Star, και τα δύο δεν ανέφεραν το όνομα, αλλά "Γνωστός τραγουδιστής"... Μετά, ήταν ο τρόπος που το αντιμετώπισαν, λες και προσπαθούσαν να τον διακαιολογήσουν, να τον αγκαλιάσουν με στοργή, διότι "ο άνθρωπος έχει περάσει πάρα πολλά, έχασε τους γονείς του, έχει μείνει μόνος, στο κάτω-κάτω δεν έκανε εμπόριο, μάλιστα αρρώστησε ο καημένος και πήγε νοσοκομείο..."

    Θεέ μου, τι υποκρισία !!! Ενώ ξέρουμε ότι κατά βάθος χαίρονται διότι όπως λέει και η παροιμία "ο θάνατός σου η ζωή μου"... Είναι από τα συμβάντα που περιμένουν πως και πως για να έχουν να ασχολούνται όλη μέρα, να δείτε τώρα παράθυρα που θα ανοίξουν , θα φωνάξουν τους ειδικούς να αποφανθούν πως και γιατί...

    Μάθαμε επίσης ότι η κοκαϊνη είναι παραισθησιογόνο!!! Το διεγερτικό της φύσης ξαφνικά ταυτίστηκε με το LSD... Τόσο βλάκες είναι, δεν μπορούν να δώσουν μια σωστή πληροφορία...

    Καλώς ή κακώς, όσο υπάρχουν ναρκωτικά - φυσικά ή χημικά - οι άνθρωποι θα θέλουν να τα δοκιμάζουν... Γιατί?  Γιατί η πεζή ζωή ενίοτε καταντά βαρετή. Γιατί κάποια σε κάνουν κι αισθάνεσαι ωραία, κάποια άλλα σου ανοίγουν πόρτες σε άλλες διαστάσεις... Το πρόβλημα αρχίζει όταν κάποιες ουσίες ξεφεύγουν από τον έλεγχο του χρήστη κι αρχίζουν να τον ελέγχουν. Οι νομοθέτες έχουν φτιάξει έτσι το σύστημα που να θεωρείται έγκλημα διότι έτσι τους συμφέρει. Με κάθε σύλληψη θα εργαστούν δεκάδες άνθρωποι - πολιτσμάνοι, φύλακες, δικηγόροι, ψυχίατροι, εισαγγελείς, ιατροί, κοκ... Ανάλογα με την κοινωνία, το ζήτημα θα αντιμετωπιστεί διαφορετικά... Στην Ολλανδία, θα πας σ' ένα "shop" και θα παραγγείλεις από τον κατάλογο αφγανική ποικιλά χασίς. Στην Ελλάδα, θα βρεθείς κατηγορούμενος για ένα γραμμάριο. Οι Ινδιάνοι καταναλώνουν πεγιότ στις θρησκευτικές τους γιορτές... Εμείς μεταλαμβάνουμε στην εκκλησία με κόκκινο κρασάκι... οι μουσουλμάνοι απαγορεύουν΄το αλκοόλ... Τι είναι σωστό? Τι είναι λάθος?

    Ο συγγραφέας William Burroughs είχε πει ότι τα κράτη θα έχουν πάντα τις ουσίες απαγορευμένες διότι πολύ απλά είναι η καλύτερη δικαιολογία για να ελέγχουν τη νεολαία... Μάλλον κάτι ήξερε...


    Magsmile
    04.11.2009, 17:33

    Εγώ  θα πω κάτι άλλο . Στενοχωριέμαι γιατί τα όποια προβλήματα έχει ο καθένας δεν είναι λύση τα ναρκωτικά. (δεν το λέω γιατί έχω περάσει μία ζωή με ροδοπέταλα το ανάποδο)Το καλοκαίρι συνάντησα έναν παλιό φύλο είχα να τον δω περίπου 20 χρόνια. Στενοχωρήθηκα πολύ όταν μου είπε ότι έπαιρνε χάπια που του τα πρότεινε ένας γιατρός γιατί είχε ένα σοβαρό πρόβλημα και θεώρησε ότι μόνο κάτι τέτοιο θα τον κάνει να αισθάνεται καλά. Χώρισε με την κοπέλα του γιατί θεωρούσε ότι δεν είχε κάτι να της προσφέρει, ήταν δύο χρόνια χωρείς δουλειά και τώρα επιτέλους με μεγάλη μου χαρά θα ξαναρχίσει. Νομίζω τώρα παίρνει κάτι πολύ ελαφριά και το 2010 θα τα σταματήσει και αυτά . (ευτυχώς που κατάλαβε πολύ γρήγορα τι κακό έκανε στον εαυτό του) Σωστούς φίλους πρέπει να έχουμε δίπλα. Δεν είναι πάρε αυτό και θα είσαι μια χαρά μετά !!! τρελαίνομαι ο ένας καταστρέφει τον άλλο. Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ αλλά στενοχωριέμαι πραγματικά όταν βλέπω να χάνονται η να μην μπορούν να βγάλουν κανένα συναίσθημα από μέσα τους. Συγνώμη πάλι είναι κάτι που για έναν φίλο θα έκανα τα πάντα για μην πάρει έναν τέτοιο δρόμο που πολλές φορές δεν έχει γυρισμό.  Αρκεί βέβαια να παραδεχθεί ότι έχει πρόβλημα για να μπορέσω να τον βοηθήσω.  Πρέπει να τα βλέπουμε ποιο βαθιά. {#emotions_dlg.blush} ειναι κρίμα

    Α  ! και κάτι άλλο δεν ντρέπεται για την περιπέτεια του την συζητάει με όλους για να μην κάνουν το ίδιο λάθος.  καλό σας απόγευμα


    darbukaboy
    04.11.2009, 18:37

    Ειναι μια καλη περιπτωση για να καταριψουμε επιτελους (αν δεν το εχουμε κανει ακομα) τον μυθο περι καθωσπρεπισμου των καλλιτεχνων οταν τα φωτα σβηνουν...!Ποιος ξερει τι εχει ο καθε καλλιτεχνης στο μυαλο του και στην ψυχη του!Το σημαντικο στην ολη υποθεση ειναι να μην συνδεουμε τετοια γεγονοτα με την αξια και το κυρος αυτων των ανθρωπων στον εργασιακο τους χωρο!Το τι κανει ο καθε ανθρωπος στην προσωπικη του ζωη δεν πρεπει να ειναι συνυφασμενο με την ποιοτητα της καλλιτεχνικης του πορειας.


    gikostas
    04.11.2009, 20:36

    Είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ότι θέλει στην προσωπική του ζωή,χωρίς βέβαια να κάνει κακό σε άλλους.Επίσης είναι δικαίωμα του κόσμου να κρίνει και να κατακρίνει αν θέλετε τέτοιου είδους ενέργειες.Από εκεί και πέρα τι να πώ ρε παιδιά;Κρίμα γιατί ήταν ένας αγαπητός άνθρωπος και σοβαρός καλιττέχνης.Θα μπορούσε να συμβεί στον οποιονδήποτε.Προσωπικά δεν αλλάζω γνώμη.Θα συνεχίσω να τον ακούω και ελπίζω το περιστατικό αυτό να είναι μια νέα αρχή για τον Κύριο Μανώλη Λιδάκη.


    inkve
    04.11.2009, 21:16

    ρε σεις...

    τι καθεστε και συζητατε...

     

    ειναι προφανεις οι λογοι που ο λιδακης μαστουρωνει...

     

    θελει να παει το <<εντεχνο>>ενα βημα παραπερα και να εισαγει καινουρια ψυχεδελικα στοιχεια στο ειδος!!!

     

    ανοιξτε λιγο το κεφαλι σας!!

    σε λιγο θα εμφανιστουν οι psycho-εντεχνοι...θα ακουνε μπαγλαμα μαζι με theremin και ντεφια μαζι με ηχους ζωων απο τον αμαζονιο!!!

     

     

    μανωλης λιδακης....ο νουμερο ενα πελατης στα ζωνιανα!!

     

    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 04-11-2009 21:18 ]


    catz
    04.11.2009, 23:25

    inkve - θα συμφωνήσω μαζί σου , αλλά έχεις μείνει λίγο πίσω .

     

    Σαφώς και έχουνε υπάρξει ήδη οι psycho-έντεχνοι ακριβώς όπως τους περιγράφεις .

    Άντε καλά , με λίγες διαφοροποιήσεις - ο μπαγλαμάς πχ συνοδεύεται απο μπουζουκομάνα (λέω τώρα...) ,

    οι "ήχοι" δεν είναι απ' τον Αμαζόνιο , αλλά απ' τα πεδινά , το theremin όμως είναι theremin .

     


    -----------------
    cats

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : catz στις 04-11-2009 23:26 ]


    NikosRoman
    04.11.2009, 23:34

    ..........και βεβαια οπως συνηθως συμβαινει σε επωνυμους.........αφεθηκε ελευθερος, τη στιγμη που εκατονταδες αρρωστα ναρκοπαιδα σερνονται καθε μερα στα δικαστηρια και στις φυλακες αντι στην αποτοξινωση.

    Τελικα σκεφτομαι οτι χαρις σε ενα γυρισμα της (μουσικης) μοιρας ο Λιδακης δεν ειναι κολλητος με τον Καρβελα και την Πανια.

    Μπορει και να γινουν στο μελλον.Ποιος ξερει.

    Τον ακυρωνω απο την μνημη μου και τον αποκαλω πρεζακι.Αυτο βεβαια ισως και να ειναι προσβολη για τα πρεζακια,αλλα μαλλον δεν θα με παρεξηγησουν.Ουτε εγω εχω λεφτα και κονε για να την σκαπουλαρω απο τα δυσκολα.

    Λιδακη...........αιωνια σου η μνημη.

     


    Disasterpiece
    05.11.2009, 00:24

    Εμενα δεν μου καιγεται καρφι τι κανει ο Λιδακης στη προσωπικη του ζωη,οπως δεν με ενδιαφερει τι εκανε Μορισον η' τι κανει ο Οζζυ.Και παλι ειναι ενας μεγαλος τραγουδιστης,πιστος στην Τεχνη του,που δεν ξεπουληθηκε.Τωρα εαν σνιφαρει κοκα,εαν κρεμεται απο ταβανια και αυτομαστιγωνεται η' ειναι ξερω γω σαηεντολογος δεν με νοιαζει.Κατα τ'αλλα,του ευχομαι καλα ξεμπερδεματα!


    orionnas
    05.11.2009, 01:51

    Παράθεση:

    Το μέλος NikosRoman στις 04-11-2009 στις 23:34 έγραψε...

    ..........και βεβαια οπως συνηθως συμβαινει σε επωνυμους.........αφεθηκε ελευθερος, τη στιγμη που εκατονταδες αρρωστα ναρκοπαιδα σερνονται καθε μερα στα δικαστηρια και στις φυλακες αντι στην αποτοξινωση.

    Τελικα σκεφτομαι οτι χαρις σε ενα γυρισμα της (μουσικης) μοιρας ο Λιδακης δεν ειναι κολλητος με τον Καρβελα και την Πανια.

    Μπορει και να γινουν στο μελλον.Ποιος ξερει.

    Τον ακυρωνω απο την μνημη μου και τον αποκαλω πρεζακι.Αυτο βεβαια ισως και να ειναι προσβολη για τα πρεζακια,αλλα μαλλον δεν θα με παρεξηγησουν.Ουτε εγω εχω λεφτα και κονε για να την σκαπουλαρω απο τα δυσκολα.

    Λιδακη...........αιωνια σου η μνημη.

     



    {#emotions_dlg.thumbup}


    CHE
    05.11.2009, 06:46

    Προσωπικά στεναχωρήθηκα. Αισθάνθηκα μια απογοήτευση κυρίως επειδή ο Λιδάκης είναι από τους αγαπημένους μου τραγουδιστές, όχι μόνο λόγω των υπέροχων τραγουδιών που έχει ερμηνεύσει αλλά και λόγω της σεμνής του παρουσίας όλα αυτά τα χρόνια, που δεν έδινε δικαιώματα.
    Απογοητεύτηκα γιατί τον θεωρούσα ως υπόδειγμα σωστής στάσης ενός σεμνού τραγουδιστή. Εντούτοις, δεν πάω στο άλλο άκρο και να τον θεωρήσω ''πεθαμένο'' ή ''πρεζάκια''. Αν το έκανα αυτό τότε δεν θα έπρεπε να ακούω Doors, Rolling Stones, Iggy Pop, Janis Joplin και πολλούς άλλους. Όχι βέβαια ότι επικροτώ την πράξη, ούτε ότι τον συγκρίνω με τους προαναφερόμενους καλλιτέχνες. Άλλωστε το τι έχει μέσα στη ψυχή του και τι τον οδήγησε εκεί, δεν μπορώ να το ξέρω. Απλά τον θεωρούσα αρκετά έξυπνο ώστε να μπλέξει μ' αυτές τις αηδίες... Μακάρι να ξεφύγει από αυτά και όχι να ξεφεύγει με αυτά...


    Gilberto
    05.11.2009, 12:40

    Ήταν γέρο το ταρακούνημα.Έντεχνη μαστούρα.Low profile."Κουτσομπολιά".Πίπες.


    Magsmile
    05.11.2009, 12:45

    Άντε ξαναγράφω εγώ προσωπικά θα ακούω πάντα έναν καλλιτέχνη που αξίζει δεν έχει σχέση αν παίρνει ναρκωτικά είναι δυο διαφορετικά κομμάτια η τέχνη και η προσωπική ζωή του καθένα. Απλός είμαι κατά των ναρκωτικών γιατί καταστρέφονται αυτό μόνο και με στενοχωρεί. Για τους ίδιους. Ο καλός καλλιτέχνης είναι πάντα καλός. Δεν θα τον κρίνουμε από τα ναρκωτικά. (αυτό το λέω για δική του χρίση όχι να είναι έμπορος…) Δεν πιστεύω κανένας δεν θα αρχίσει τα ναρκωτικά επειδή ο καλλιτέχνης που του αρέσει παίρνει. Το ότι υπάρχουν παιδία αντίστοιχα που τα σέρνουν αντί να τα βοηθούν και να μπαίνουν σε πρόγραμμα έχετε δίκιο. (τα παιδιά αυτά τα περισσότερα δεν έχουν κανέναν δίπλα τους, δικό τους άνθρωπο όλοι τους κάνουν πέρα. Αν μιλήσεις μαζί τους ο καθένας έχει και μία δικιά του ιστορία. Τα περισσότερα είναι ευαίσθητα και το έριξαν.. ) Δεν ξέρω μην είμαστε τόσο σκληροί δεν ξέρουμε ποτέ τι η ζωή θα φέρει. Αν ήταν έμπορος και πλάσαρε και κατέστρεφε και άλλους δεν το συζητώ.  Δεν ξέρω μπορεί να σκέφτομαι και λάθος αλλά προσπαθώ να μπαίνω στην κατάσταση του άλλου. {#emotions_dlg.blush}


    freakhood
    05.11.2009, 13:29

    Παράθεση:

    Το μέλος Disasterpiece στις 05-11-2009 στις 00:24 έγραψε...

    Εμενα δεν μου καιγεται καρφι τι κανει ο Λιδακης στη προσωπικη του ζωη,οπως δεν με ενδιαφερει τι εκανε Μορισον η' τι κανει ο Οζζυ.Και παλι ειναι ενας μεγαλος τραγουδιστης,πιστος στην Τεχνη του,που δεν ξεπουληθηκε.Τωρα εαν σνιφαρει κοκα,εαν κρεμεται απο ταβανια και αυτομαστιγωνεται η' ειναι ξερω γω σαηεντολογος δεν με νοιαζει.Κατα τ'αλλα,του ευχομαι καλα ξεμπερδεματα!



    Ακριβώς! Πέστα γιατί με τους μικροαστούς και τους ηθικομπάτσους εδώ μέσα, σε λίγο θα κυκλοφορούμε με κελεμπίες...

    υγ1: η προσωπική ζωή ναι. Το ότι ο ΟΖΖΥ εκτέθηκε κάνοντας την ζωή του ριάλιτυ δεν έχει να κάνει με την προσωπική του ζωή, όπως και το ότι δηλώνει προσωπικός φίλος του Bush (αλλά και εκείνος ο ξεφτιλισμένος ο bono δεν κάνει το ίδιο?)

    υγ2: κατά τα άλλα μας ενόχλησε ο Λιδάκης και το αν μαστουρώνει ο άνθρωπος. Ωραία μυαλά κουβαλάμε. Των προπάπων μας. Και δεν μας ενοχλεί που ζουν και βασιλεύουν τα x-factor, οι ρουβάδες κλπ. Καλά πάμε.