ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.849 μέλη

    Συνελήφθη ο Μανώλης Λιδάκης

    sigur
    05.11.2009, 14:44

    disasterpiece πραγματικά έγραψες!!!! τα είπες όλα, εύγε .

    Μαγκιά του ή πρόβλημα του, όλοι οι άλλοι ας κάνουμε την ρόκα μας. Ας θαυμάζουμε ή όχι την μουσική προσφορά του εν λόγω καλλιτέχνη και όλα τα άλλα είναι τελείως περιττά και δεν πρέπει να επηρρεάζουν την γνώμη που έχουμε για τους μουσικούς. Ε, νομίζω οτι η εποχή στη ζωή μας που ψάχναμε ένα popular καλλιτέχνη για να ταυτιστούμε μαζί του ( κάπου στην εφηβεία το πολύ, εκεί την τοποθετώ )  έχει περάσει ελπίζω. Σιγά μην μας αφορά τι κάνει αφού μπει στο σπίτι του...

    Καλά ξεμπερδέματα Μανόλη


    PARATERISTAS
    05.11.2009, 16:55

    Eγω με την σειρα μου θα εστιασω καθαρα στο θέμα..ο Μανώλης Λιδάκης δήλωσε ασθενής...και να σας πω κατι?τον πιστευω απόλυτα...και για να ξεκαθαρίσω δεν ειμαι κανένας θαυμαστής του..

    Εκτιμώ την διακριτικη του παρουσία τοσα χρονια,εχει κανει πανεμορφες ερμηνειες αλλα στέκομαι στον ανθρωπο..Σίγουρα πολλα απο τα ονειρα του εγιναν πραγματικοτητα(πχ να ασχοληθει με την μουσικη)και το καταφερε κανοντας μια πολυ σπουδαια καριερα με δοξα χρημα κλπ..φαινεται όμως πως αυτο μονο δεν φτανει για να γινει καποιος ευτυχισμενος...εχουμε δει πολλους ευτυχισμενους να παιρνουν χαπια και ναρκωτικα?διαισθανομαι πως απο την εμφυτη ευαισθησια ή μελαγχολια που εχουν πολλοι καλλιτεχνες δεν ειχε απο καπου να πιαστει ο ανθρωπος(γιατι ολοι οι ανθρωποι το θελουν αυτο)και κατεληξε εκει που κατεληξε και σιγουρα δεν ειναι περηφανος για αυτο..ας μην τον στησουμε στον τοιχο γιατι ειναι ενα δημοσιο προσωπο...το ιδιο λυπηρο ειναι και για απλα ασημα παιδια με ενδεχομενως χρυση καρδια που μπλεκουν το ιδιο..απλα επειδη λιγο πολλοι σε ολους μας κρατησε εστω και λιγο συντροφια το τραγουδι του  το βλεπουμε ο καθενας απο αλλο μετεριζι κακοβουλο ή οχι...δυστυχως ο ανθρωπος αρρωστησε τι να κανουμε τωρα...ας ξεμπλεξει πρωτα απο πλευρας ψυχικης κυριως υγειας και καλα ξεμπερδεματα και στα υπολοιπα

     


    NikosRoman
    05.11.2009, 19:09

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 05-11-2009 στις 13:29 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Disasterpiece στις 05-11-2009 στις 00:24 έγραψε...

    Εμενα δεν μου καιγεται καρφι τι κανει ο Λιδακης στη προσωπικη του ζωη,οπως δεν με ενδιαφερει τι εκανε Μορισον η' τι κανει ο Οζζυ.Και παλι ειναι ενας μεγαλος τραγουδιστης,πιστος στην Τεχνη του,που δεν ξεπουληθηκε.Τωρα εαν σνιφαρει κοκα,εαν κρεμεται απο ταβανια και αυτομαστιγωνεται η' ειναι ξερω γω σαηεντολογος δεν με νοιαζει.Κατα τ'αλλα,του ευχομαι καλα ξεμπερδεματα!



    Ακριβώς! Πέστα γιατί με τους μικροαστούς και τους ηθικομπάτσους εδώ μέσα, σε λίγο θα κυκλοφορούμε με κελεμπίες...

    υγ1: η προσωπική ζωή ναι. Το ότι ο ΟΖΖΥ εκτέθηκε κάνοντας την ζωή του ριάλιτυ δεν έχει να κάνει με την προσωπική του ζωή, όπως και το ότι δηλώνει προσωπικός φίλος του Bush (αλλά και εκείνος ο ξεφτιλισμένος ο bono δεν κάνει το ίδιο?)

    υγ2: κατά τα άλλα μας ενόχλησε ο Λιδάκης και το αν μαστουρώνει ο άνθρωπος. Ωραία μυαλά κουβαλάμε. Των προπάπων μας. Και δεν μας ενοχλεί που ζουν και βασιλεύουν τα x-factor, οι ρουβάδες κλπ. Καλά πάμε.



    Τα παντα ολα.Βρες τον ρολο σου σε μια κοινωνια,ονομασε τον,και θα δεις οτι μαλλον οτι γραφεις εχει το σχημα μιας μποτας που σε παταει καθε μερα.Παντα θυμωμενος και αντιδραστικος για να γουσταρουμε πλακα.Απο τα συμφραζομενα ανακαλυπτω οτι ουτε λεφτα εχεις(δισεκατομυρια εννοω),αλλα ουτε και διασημος εισαι για να χαριζεις τον τιτλο "μικροαστος"και "ηθικομπατσος" στους αλλους.

    Μαλιστα εισαι ακομα πιο επικινδυνος γιατι εισαι και ανηθικος.Και εκτος εποχης και μουσικης.(ΟΖΖΥ,βΟΝΟ Και ΛΙδακης.Καμμια σχεση σε κανενα επιπεδο).

    Οσο για την κελεμπια σου εχω μια.Αλλα δενει με τα μανικια πισθαγκωνα.

    Ε ρε Κορκολης που σας χρειαζεται για να σας πηδαει τις κορες.

    Ουστ ξοανα.

    Π.Σ. Αν νομιζεις οτι η απαντηση ειναι προσωπικη........εχεις δικιο.ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ!!!!!!!!


    inkve
    05.11.2009, 19:19

    αυτο που με ενοχλει περισσοτερο ειναι η υποκρισια!!!

     

    δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολοι δινουν ελαφρυντικα στον <<καλλιτεχνη>> ενω την ιδια στιγμη αλλαζουν πεζοδρομιο στην θεα οποιουδηποτε τοξικομανη που παει να τους κανει τρακα!!

     

    ολοι οι υπολοιποι ειναι πρεζακια...τσαντακηδες...φορεις ασθενειων...κατι σαν λεπροι δηλαδη και ο λιδακης ειναι ενας <<αρρωστος καλλιτεχνης>> που χριζει βοηθειας και υποστηριξης??

     

    ειμαστε καλα μωρε??αυτος θελει υποστηριξη??

    ολα αυτα που κουβαλουσε ο <<αρρωστος>>κοστιζουν ακριβα!!

    ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΗΣ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΙΧΕ ΧΑΡΤΙ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΛΙΓΩΝ ΓΡΑΜΜΑΡΙΩΝ..

    οταν ομως τον μαγκωσανε θυμηθηκε την αρρωστια του και αυτος!!!

     

    σε λιγο θα μας πει οτι εκεινη ακριβως την στιγμη ηταν καθοδον για την ομονοια και τα γυρω στενα για να ξηγηθει κανενα γραμμαριο στα κολληταρια που ειναι επισης αρρωστα!!

     

    ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΜΕ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ ΤΟΥ...ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΣΕ ΤΣΑΚΩΝΟΥΝΕ ΜΗΝ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΤΑ ΦΟΥΜΑΡΑ...

    Η ΟΜΠΡΕΛΛΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΝΤΑΕΙ ΑΗΔΙΑ!!

     

    αυτος που ειναι μουσικος και μαλιστα επαγγελματιας εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΤΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟΥ(ΕΑΝ ΕΧΕΙ)ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ...ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΤΟΞΙΝΩΣΗ...ΑΛΛΑ ΒΕΒΑΙΩΣ ΒΕΒΑΙΩΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ ΩΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΕΘΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΣΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΣΤΟΛΗ...

     

    ΕΝΩ ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Ο ΣΥΛΛΗΦΘΕΝΤΑΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΑΚΕΤΟ ΓΙΑ ΕΜΠΟΡΙΑ!!

     

    στο ματι του νομου ειμαστε ολοι ισοι....

    μονο καποιοι ειναι πιο ισοι απο τους αλλους!!!

     

     

     

     

     

     


    jorge
    05.11.2009, 19:47

    Διάβασα οτι ήταν πολύ δεμένος με τη μητέρα του, η οποία πέθανε το καλοκαίρι και δεν μπορούσε να το ξεπεράσει με τίποτα. Αν είναι αυτός είναι ο λόγος που τα ξεκίνησε, τότε έχει τη συμπάθειά μου, χωρίς να σημαίνει βεβαίως οτι έκανε καλά.

     


    inkve
    05.11.2009, 20:42

    και εμενα εχει την συμπαθεια μου...αυτα τα πραγματα ολοι τα αντιμετωπιζουμε και αφηνουν πληγες που ισως ποτε δεν κλεινουν...

     

    οι αιτιες που επαιρνε ναρκωτικα ειναι δικες του...οπως επισης και οτι επαιρνε ναρκωτικα ειναι προσωπικη επιλογη

    με νοιαζει ομως που σιγουρα θα εχει καλυτερη αντιμετωπιση και μεταχειριση  απο τον νομο απο οτι θα ειχε το οποιοδηποτε αλλο μη δημοσιο προσωπο

     

    γιατι λοιπον οι λογοι και οι αιτιες που οδηγησαν τον λιδακη στην σαπιλα  να λειτουργησουν σαν δικαιολογιες και αλλοθι??

     

    δεν κατηγορειται για χρηση...για κατοχη κατηγορειται..

     

    εαν εσυ jorge πιαστεις με 2 γρ κοκαινη...26 γρ χασις...και με 5 ντουζινες χαπια εφυγες καρφωτος για εμποριο!!

    πιστευεις οτι θα γινει αυτο στην προκειμενη περιπτωση?

     

     


    sillia
    05.11.2009, 23:07

    Συμφωνώ με inkve .Ο επώνυμος εντός<< >> γιατί όλοι ένα επωνυματάκι το έχουμε....είναι ο ευαίσθητος ο άρρωστος που θέλει σε τέτοιες στιγμές στήριξη και την συμπάθειά μας.Οκ να συμφωνήσω και απλόχερα να δώσω στήριγμα και συμπάθεια.Μην γυρίζω όμως το κεφάλι με απέχθεια και να δείχνω πλάτη στον ανώνυμο και πάλι με τα εισαγωγικά μου !

    Jorge μου απώλειες όλοι έχουμε ή θα έχουμε στην πορεία της ζωής μας.Δυστυχώς είναι ό,τι πιο αληθινό γνωρίζουμε και το πρώτο μάθημα που παίρνουμε απο την ζωή.Δεν σημαίνει ότι κατεβάζουμε την σημαία μας και παραδινόμαστε.Το αντίθετο ....

    Εχουμε υποχρέωση απέναντι στην  οποιαδήποτε λατρεμένη απώλεια να πάρουμε  την λύπη της όπως απολαύσαμε και την χαρά της!

    Λυπάμαι για τον Λιδάκη που μέσα απο τέτοιες καταστάσεις πίστεψε πως θα ξεπεράσει τον χαμό της μητέρας του.Ας του πει κάποιος πως αυτός δεν ξεπερνιέται ΠΟΤΕ

    Τελικά θέλει μαγκιά να κάνεις την λύπη φίλη ,όταν δεν έχεις άλλη επιλογή{#emotions_dlg.sad}


    guitarteacher
    06.11.2009, 16:15

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Καταρχάς να ξεκαθαρίσω την πάγια θέση μου : Όχι στα ναρκωτικά οποιασδήποτε μορφής

    Εν συνεχεία, να δηλώσω την συμπάθειά μου προς τον Καλλιτέχνη Μανώλη Λιδάκη.

    (με Κ κεφαλαίο)

    Κυκλοφορεί πολύ "σκουπίδι", το οποίο το συντηρούν τα ΜΜΕ - το χειρότερο και βαρύτερης μορφής Ναρκωτικό ever, που όχι μόνο κυκλοφορεί ελεύθερο, αλλα είναι σε θέση να "αποχαυνώσει" σε ελάχιστο χρονικό διάστημα τεράστιες "Μάζες".

    Μανώλη, αν και δεν είχα ποτέ την τιμή να σε γνωρίσω απο κοντά, (ελπίζω στο μέλλον να συμβεί και αυτό!), σου εύχομαι καλή ανάρρωση.

    Διότι, για ανάρρωση μιλάμε κύριοι.Η όποιας μορφής εξάρτηση χρήζει Ιατρικής παρακολούθησης. Ο εν λόγο συμπολίτης μας, δεν θεωρώ πως θα μεταπωλούσε αυτές τις ποσότητες στα παιδιά μας...Όπως κάνουν 100δες "βαποράκια" στο κέντρο της Αθήνας, με τις "ευχές" των ένστολων...Μάλλον τα έστρεφε εναντίον του...

    Συγνώμη για τον οίστρο μου...αλλά πλέον θεωρώ πως πιάσαμε Πάτο...Ασχολούμαστε με το "ποιός παίρνει" αντί να ασχοληθούμε με το "ποίος τα δίνει"...Και φυσικά, αν είσαι "επώνυμος" εκτός "κλίκας", σε "σκίζουν" με χαρακτηριστική άνεση...

    keep walking...

    Φιλικά,


    djmetronomos
    06.11.2009, 17:45

    Είμαστε μια μικρή χώρα... με μεγάλη ιστορία... που διαμόρφωσε τον τρόπο σκέψης του δυτικού πολιτισμού... και την επιστημονική πρόοδο... μαθηματικά, ιατρική, μουσική...

    Δυστυχώς, έχουμε καταλήξει να παρακολουθούμε την πρόοδο στις άλλες χώρες, απλοί χρήστες των επιτευγμάτων τους... είτε πρόκειται για την ηλεκτρική λάμπα, είτε για το αυτοκίνητο, το computer, την μαγνητική τομογραφία...

    Και δεν μας έχει μείνει τίποτα άλλο παρά να κουτσομπολεύουμε και να ηθικολογούμε... Μόνο σε μια μικρή χώρα, η περίπτωση ενός τραγουδιστή επιπέδου Μανώλη Λιδάκη θα απασχολούσε τα κεντρικά δελτία ειδήσεων...

    Βρίσκω επικίνδυνους αυτούς που εδώ μέσα ή εκεί έξω δακτυλοδείχνουν και κουνάνε το χέρι τους απαγορευτικά... Αυτό έκαναν οι παππούδες μας στη γενιά του '60... στους γιε-γιέδες, τους χίπις, που κάπνιζαν μαριχουάνα και έπαιζαν ηλεκτρικές κιθάρες...

    Μόνο που 40 χρόνια αργότερα, ο δυτικός κόσμος ασπάζεται τα σίξτις, τον Άντι Γουόρχολ, τους Beatles, τον Allen Ginsberg... κι εμείς ακόμα μαλλώνουμε τους "γιε-γιέδες", με όποια μορφή κι αν εμφανίζονται σήμερα, και στο μεταξύ, τα δύο γραμμάρια έχουν αναστατώσει τη συνείδηση χιλιάδων Ελλήνων... Αλλά ο μπάρμπας που μεράκλωνε μέχρι τις 5 τα ξημερώματα με το Johnnie Walker και πήρε σβάρνα 3 ζωές επιστρέφοντας σπίτι τύφλα στο μεθύσι, θεωρείται νορμάλ... Ένα περαστικό, καθημερινό συμβάν...

    Ο εφευρέτης και πρώτος χρήστης του LSD πέθανε 102 ετών... Τα πρεζάκια στην Ομόνοια δεν έχουν καμία τύχη όμως... Σ'ένα σύστημα που επιμένει στην απαγόρευση, τον εκφοβισμό, ευνοώντας το παραεμπόριο - διότι όσο υπάρχει ζήτηση, θα υπάρχει προσφορά - και με ένα σωφρονιστικό σύστημα όπου το 60% (διάβασα σε μια στατιστική) των φυλακισμένων αφορά σε ναρκωτικές ουσίες... Μήπως κάτι πρέπει ν' αλλάξει? Στη νοοτροπία κατ' αρχάς και, κατά συνέπεια, στη νομοθεσία?


    nalpha
    07.11.2009, 13:27

    Ρε παιδιά είμαστε σοβαροί ?

    'Οχι να τον αγιοποιήσουμε κιόλας !!

    Εντάξει εξαιρετική φωνή,επιλεκτικός στις δουλειές του,αλλά  την ώρα που μαστούρωνε σε τι διέφερε

    από έναν οποιοδήποτε που παίρνει πρέζα??

    Χρόνια πριν θυμάμαι είχε συμβεί κάτι παρόμοιο με τον Διονύση Σχοινά και είχαν πέσει όλοι να τον σκίσουν..Αλλά βλέπεις ο Σχοινας δεν ήταν ποτέ του έντεχνου..

    Και τι θα πει ο εφευρέτης του LSD πέθανε 102 ετών?

    Ο γιος μου που είναι 16 και διαβάζει το συγκεκριμένο τόπικ θα πρέπει να τον εκλάβει ως παράδειγμα..

    μακροζωίας ??{#emotions_dlg.nono}

    Για σοβαρευτείτε λίγο κάποιοι...{#emotions_dlg.oops}

     


    DoctorStrangelove
    07.11.2009, 19:21

    Ποοο....Μα τι έκπληξη?Ο κύριος Λιδάκης με ναρκωντικά....Μα σε αυτό τον αγνό καλλιτεχνικό κόσμο πως είναι δυνατόν??Δε μπορώ να το πιστέψω.....(ειρωνικό εννοείται)

    1)Περιμένουμε το παράδειγμα του Λιδάκη για να καταλάβουμε πως οι επώνυμοι δε τιμωρούνται?

    2)Είμαστε τόσο αφελείς για να πιστεύουμε οτι ο Λιδάκης ήταν η εξαίρεση και όχι ο κανόνας για τους καλλιτέχνες?

    3)Γιατι να δείξω συμπάθεια στο Λιδάκη και όχι στα παιδιά που ξημερώνονται στην Ομόνοια και  στη Μενάνδρου?Εκείνα για πλάκα ξεκίνησαν τα ναρκωντικά?Μερικά ναι τα περρισότερα όμως όχι.

    4)Τι σχέση έχει το έργο του με τη προσωπική του ζωή?Προφανώς και θα συνεχίσουμε να τον ακούμε (όσοι τον ακούμε) και να τον εκτιμούμε για το ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ του έργο.

    5)Πόσο κουτσομπόληδες μπορεί να είμαστε όλοι μας να καθόμαστε να αναλύουμε γιατί ξεκίνησε και πότε ξεκίνησε και το ενα και το άλλο?

    6)Και φυσικά ο Λιδάκης είναι έντεχνος...ας ήταν κανένας μπουζουκτσής και θα τον είχαμε φάειιιιιιιιι και εκίνον και τα μπουζούκια τουυυυυυυ τότε να δεις συμπάθεια που θα δείχναμε στον μπουζουκτσήηηηηη.....

     


    sympetheros
    07.11.2009, 21:09

     


    H δική μου άποψη είναι πως δεν καταλαβαίνω καθολου αυτό το ταξίδι των ναρκωτικών στη μουσική ιστορία.Δεν διδάσκει κανένα η ιστορία τελικά.Απλά την διαβάζουμε και συνεχίζουμε τα λάθη του παρελθόντος.

    Εκανα ένα αφιέρωμα σε καλλιτέχνες που έφυγαν απο ναρκωτικά και αλκοόλ πρόσφατα και διαπίστωσα πως ήταν πολύ περισσότεροι απ όσους γνώριζα ως τότε.

    Ασχετα με το ποιός είναι ο χρήστης ειλικρινά κάθε τέτοια είδηση είναι μια νέα κηλίδα στην ανθρώπινη ιστορία.

    Ελπίζω κάποια στιγμή να πετάξουν όλοι τα δεκανίκια που τους στραγγίζουν το μυαλό


    nalpha
    08.11.2009, 00:54

    Παράθεση:

    Το μέλος DoctorStrangelove στις 07-11-2009 στις 19:21 έγραψε...

     

    6)Και φυσικά ο Λιδάκης είναι έντεχνος...ας ήταν κανένας μπουζουκτσής και θα τον είχαμε φάειιιιιιιιι και εκίνον και τα μπουζούκια τουυυυυυυ τότε να δεις συμπάθεια που θα δείχναμε στον μπουζουκτσήηηηηη.....

     



    {#emotions_dlg.beer} 

    Το είπα και γω στη πρώτη σελίδα...Ας ήταν κανένα όνομα μη "έντεχνου" και σου λεγα εγώ κράξιμο που θα έπεφτε...


    djmetronomos
    08.11.2009, 05:59

    Παράθεση:

    Το μέλος nalpha στις 07-11-2009 στις 13:27 έγραψε...

    Και τι θα πει ο εφευρέτης του LSD πέθανε 102 ετών?

    Ο γιος μου που είναι 16 και διαβάζει το συγκεκριμένο τόπικ θα πρέπει να τον εκλάβει ως παράδειγμα..

    μακροζωίας ??{#emotions_dlg.nono}

    Για σοβαρευτείτε λίγο κάποιοι...{#emotions_dlg.oops}

     



     

    Από μόνο του, δεν θα πει τίποτα... Σε συνδυασμό με την επόμενη φράση σημαίνει πολλά...

    Πιο αναλυτικά:  Άνθρωποι σαν τον Keith Richards, τον Iggy Pop, την Amy Winehouse και τον Lou Reed θα έπρεπε να έχουν πεθάνει προ πολλού... Μιλάμε για χρόνιους χρήστες... Όμως αυτοί έχουν τους καλύτερους γιατρούς κι αγοράζουν τα πιο 'καθαρά' ναρκωτικά'. Σε αντίθεση, ο κοινός χρήστης παίρνει πολλά ρίσκα - με την υγεία του, με το νόμο - και το μόνο που θέλω να πω είναι ότι, όπως και σε τόσους άλλους τομείς, η ζωή είναι άδικη...

    Έχω κι εγώ κόρη, που και που καπνίζει κανένα τσιγαριλίκι με την παρέα της... Το ξέρω, μου το λέει, την έχω δει... Είναι όμως ενήλικη (24)... Ξέρω επίσης ότι το ενδιαφέρον της για τις παράνομες ουσίες αρχίζει και τελειώνει εκεί, οπότε δεν ανησυχώ. Σαν άνθρωπος της νύχτας (μουσικός) έχω δει πολλά - από τα καλύτερα έως τα χειρότερα, γνωρίζω τους πειρασμούς κι εδώ και χρόνια έχω σχηματίσει τη δική μου άποψη για το όλο θέμα...

    Όσο απαγορεύεις κάτι σε κάποιον, τόσο θα θέλει να το κάνει... Πιστεύω ότι οι ενήλικες άνθρωποι είναι σε θέση να κάνουν τις επιλογές τους. Η αυστηρότητα της νομοθεσίας κρύβει υποκρισία και κινδύνους. Τι έγινε την εποχή της ποτοαπαγόρευσης στην Αμερική?  Έξαρση της βίας, εμφάνιση νέων συμμοριών που ήθελαν τον έλεγχο του παράνομου ουίσκι, νοθευμένα ποτά, κλπ, κλπ... Τα ίδια λοιπόν ισχύουν στην περίπτωση των ναρκωτικών σήμερα... Ναι, κάποια είναι πιο επικίνδυνα από κάποια άλλα, συνήθως όμως ένας θάνατος προέρχεται από συνδυασμούς - υπερβολικό αλκοόλ, υπνωτικά χάπια, κλπ. Δεν καταλαβαίνω γιατί τα βαρβιτουρικά/υπνωτικά χάπια πωλούνται επίσημα στα φαρμακεία και η μαριχουάνα είναι παράνομη... που στο κάτω-κάτω έχει και ευεργετικές ιδιότητες, από απλό αγχολυτικό μέχρι θεραπεία για το γλαύκωμα... Αυτό είναι όλο. 


    Hastaroth
    08.11.2009, 17:34

    Νά κάνω εγώ μιά ερώτηση εκ περιεργείας:άν κάποιος δημόσιος φορέας οργανώση συναυλία μέ σύνθημα "όχι στά ναρκωτικά",θά κληθή άραγε και ο κύριος Λιδάκης να συμμετάσχη;

    Επίσης δέν αντιλαμβάνομαι γιά ποιό λόγο συζητούμε τον κύριο Λιδάκη που αποκαλύφθηκε οτι παίρνει ναρκωτικά καί δέν συζητούμε τόν κύριο Keith Richard,τόν κύριο Iggy Pop,που καί αυτοί παίρνουν ναρκωτικά αλλά επειδή έχουν τους καλύτερους γιατρούς καί τούς παρακολουθούν άν αγοράζουν "καθαρά" ναρκωτικά τό θεωρούμε φυσιολογικό που αυτοί οι καλλιτέχνες παίρνουν ναρκωτικά.Οπως καί να τό κάνουμε,η επιβάρυνση τής υγείας από τίς ουσίες που αποκαλούμε "ναρκωτικά" είναι πολύ μεγαλύτερη από αυτήν που προκαλείται από αυτά που αποκαλούμε "ευφραντικά" (δηλαδή κατά βάσιν το αλκοόλ),ακόμα κι'άν η λήψη τους γίνεται "πού καί πού".

    Τέλος,δέν μπορώ να αντιληφθώ σέ τί μπορεί να ωφελήση έναν καλλιτέχη να "μαστουρώνη" πρίν ανέβη στη σκηνή.Λέει ο συνάδελφος μετρονόμος οτι ώς άνθρωπος τής νύχτας έχει δεί πολλά.Κι'εγώ έχω δεί ούκ ολίγα,παρ'όλο που η θητεία μου στην "νύχτα" είναι,μπορώ νά πώ,απειροελάχιστη μπροστά στην δική του,αλλά καί σέ αυτή άλλων μουσικών.Καί ένα από τά "ούκ ολίγα" που έχω δεί είναι τραγουδιστές και μουσικούς ομοιάζοντες μέ ζόμπι,από την "μαστούρα" που είχαν λάβει πρίν ανεβούν στην σκηνή,την ώρα που εγώ αποφεύγω να πιώ ακόμα και ένα ποτηράκι μπύρα πρίν παίξω.

    Εν πάσει περιπτώσει,εύχομαι ο κύριος Λιδάκης νά ξεμπλέξη από αυτήν την περιπέτεια και να επανέλθη στην δράση έχοντας πάρει καί ένα μάθημα που θά τόν βοηθήση να αποφύγη στό μέλλον παρόμοιες κακοτοπιές

    ΥΓ.Ουδείς "εφεύρε" τό LSD.Οι χημικές ουσίες δέν είναι αντικείμενα,ώστε να εφευρεθούν.Ο Ελβετός χημικός Hofmann -άν θυμάμαι καλά τό όνομα- απλώς παρασκεύασε (καί μάλιστα κατά λάθος) την εν λόγω ουσία,τής οποίας την δράση διαπίστωσε "ιδίοις όμμασιν" στόν εαυτό του.Τό οτι πέθανε 102 ετών δέν έχει καμμιά σημασία,διότι δέν έπαιρνε LSD καθημερινώς και αδιαλείπτως γιά πρωινό,απλώς πήρε δυό δόσεις,μιά κατά λάθος καί μιά γιά να επιβεβαιώση τίς παρατηρήσεις του.... 


    nalpha
    08.11.2009, 20:37

    djmetronomos  μπορω να σε ρωτήσω κατι?

    Τι ακριβώς προσφέρει στη κόρη σου το τσιγαριλίκι που καπνίζει?


    djmetronomos
    08.11.2009, 22:07

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 08-11-2009 στις 17:34 έγραψε...

    Ουδείς "εφεύρε" τό LSD.Οι χημικές ουσίες δέν είναι αντικείμενα,ώστε να εφευρεθούν.Ο Ελβετός χημικός Hofmann -άν θυμάμαι καλά τό όνομα- απλώς παρασκεύασε (καί μάλιστα κατά λάθος) την εν λόγω ουσία,τής οποίας την δράση διαπίστωσε "ιδίοις όμμασιν" στόν εαυτό του.Τό οτι πέθανε 102 ετών δέν έχει καμμιά σημασία,διότι δέν έπαιρνε LSD καθημερινώς και αδιαλείπτως γιά πρωινό,απλώς πήρε δυό δόσεις,μιά κατά λάθος καί μιά γιά να επιβεβαιώση τίς παρατηρήσεις του.... 



    Dear Hastaroth...
    Μπορείς να επισκεφτείς στο Ίντερνετ το "ALBERT HOFMANN FOUNDATION"... όπου ο Hofmann αναφέρεται ως "The Inventor of LSD"... Θα ήμουν λίγο επιφυλακτικός για να πάρω θέση σχετικά με το πόσες φορές το δοκίμασε ο Hofmann, όταν μάλιστα έχει γράψει βιβλία και βιβλία σχετικά με το θέμα, συγκρίνοντας την "εμπειρία" με τα Ελευσίνια Μυστήρια. Για πολλά χρόνια ήταν νόμιμο, χρησιμοποιείτο δε ως θεραπευτικό βοήθημα από ψυχιάτρους. Η υπερβολική δημοσιότητα που πήρε η ουσία στα σίξτις έκανε την αμερικανική κυβέρνηση να το απαγορεύσει, καθώς ταυτίστηκε με την αντίδραση και την απόρριψη του status quo από την νεολαία...
    Επίσης, ο Hofmann απομόνωσε την psilocybin, την ψυχοτροπική ουσία στα μανιτάρια του Μεξικού. Ταξίδεψε εκεί και πειραματίστηκε με τους ιθαγενείς που το χρησιμοποιούσαν στις τελετές τους.
    Σε τελική ανάλυση, δεν είναι τόσο σπουδαίο αν πέθανε 102 ετών ή 72 ετών... Τον χρησιμοποίησα ως μέτρο σύγκρισης, ως σημείο αναφοράς...

    Όσο για τους καλλιτέχνες που "μαστουρώνουν" προτού ανέβουν στη σκηνή, υποθέτω ότι ο κάθε άνθρωπος βρίσκει το ναρκωτικό που του ταιριάζει. Κάποιοι πίνουν ένα ποτηράκι, άλλοι ένα τσιγαράκι. Δεν είναι όλες οι ουσίες ίδιες, δεν θολώνουν το μυαλό. Πρόσφατα διάβασα την αυτοβιογραφία του μεγαλύτερου ίσως λαϊκού ήρωα της Αμερικής, Johnny Cash. Ήταν για χρόνια εθισμένος στις αμφεταμίνες, δεν μιλάμε για "μαστούρα" αλλά διεγερτικά που τον κρατούσαν σε εγρήγορση για να ανταποκρίνεται στο βαρύ πρόγραμμα συναυλιών, ηχογραφήσεων, κλπ. Βέβαια, από τη στιγμή που χάνεις τον έλεγχο και δεν μπορείς χωρίς αυτά, σίγουρα καταλήγει να είναι πρόβλημα. Γράφει ο Cash, "...τo 1958 μετακόμισα από το Μέμφις στην Καλιφόρνια. Ο δεσμός μου με τα χάπια είχε ήδη ξεκινήσει και έγινε μέρος της ζωής μου για τα επόμενα 10 χρόνια. Παραδόξως, δεν κατέστρεψε την καριέρα μου. Εκείνα τα χρόνια ηχογράφησα δίσκους για τους οποίους είμαι ακόμα περήφανος και είχα εμπορική επιτυχία..."  Παρακάτω αφηγείται πως κάποια στιγμή έφτασε σε αδιέξοδο, κοντεύοντας να διαλύσει το γάμο του και την ίδια του τη ζωή. Δέκα χρόνια εθισμού δεν είναι παιχνίδι κι ευτυχώς το κατάλαβε όσο ήταν καιρός και μπήκε εθελοντικά στην περιβόητη Betty Ford Clinic... Κάθε τι έχει το τίμημά του.

    Εντέλει, είναι οι ευαίσθητοι άνθρωποι που καταλήγουν να στηρίζονται στα drugs - συναισθηματικά δεκανίκια που τους βοηθούν να ανταπεξέλθουν... Αν μη τι άλλο, αφορά τους ίδιους τους εαυτούς τους. Δεν είναι παράλογο να ζούμε σ' ένα κόσμο που έχει νομιμοποιήσει τα όπλα, κάθε μέρα δοκιμάζονται νέα οπλικά συστήματα, ικανά να εξολοθρεύσουν πόλεις ολόκληρες (τα οποία φυσικά τα τεστάρουν στον Τρίτο Κόσμο) κι εμείς να το αποδεχόμαστε ως το πιο φυσικό πράγμα, ενώ κάποιος που έκοψε ένα φυτό από τη μητέρα φύση και το κάπνισε, αντιμετωπίζεται ως κοινός εγκληματίας ???


    djmetronomos
    08.11.2009, 22:09

    Παράθεση:

    Το μέλος nalpha στις 08-11-2009 στις 20:37 έγραψε...

    djmetronomos  μπορω να σε ρωτήσω κατι?

    Τι ακριβώς προσφέρει στη κόρη σου το τσιγαριλίκι που καπνίζει?



    Οικονομία στην τσέπη, διότι είναι εναντίον των τσιγάρων. Για τα υπόλοιπα θα πρέπει να ρωτήσεις την ίδια...


    freakhood
    09.11.2009, 03:42

    Το θέμα είναι ο Λιδάκης βεβαίως και το αν κάποιος εν έτει 2009 έχει δικαίωμα στην αυτοδιάθεση σε μια χώρα όπου απαγορεύεται το χασίσι που ομολογουμένως είναι λιγότερο βλαπτικό από το τσιγάρο (παραδόξως αυτό έχει ειπωθεί αρκετές φορές στην Ελληνική τηλεόραση...καμια φορά λοιπόν η αλήθεια βγαίνει αφιλτράριστη έστω και σπανίως στο γυαλι).

    Η απάντηση είναι πως δεν έχουμε δικαίωμα στην αυτοδιάθεση και ας ακούγεται γενικό. Σηκώνει μεγάλη κουβέντα βέβαια αυτό...


    PIGASOS77
    09.11.2009, 14:26

    Ολοι ναρκωτικα περνουνε δυστηχως !

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : PIGASOS77 στις 31-07-2010 10:59 ]