ελληνική μουσική
    641 online   ·  210.830 μέλη

    Συνελήφθη ο Μανώλης Λιδάκης

    gikostas
    09.11.2009, 15:38

    Παιδιά λίγο πολύ θα συμφωνήσω με όλους.Είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ότι θέλει.Όλοι εμείς που σχολιάσαμε μέχρι τώρα είμαστε μεγάλα παιδιά,έχουμε βιώσει κάποια πράγματα,έχουμε διαμορφώσει χαρακτήρα και έχουμε και άποψη πάνω στο θέμα όσον αφορά την μουσική, τους καλιττέχνες και τον τρόπο ζωής τους γενικότερα.Τα πράγματα όμως δεν είναι τόσο απλά για ένα παιδί στην εφηβεία που έχει τρέλα με την μουσική.Όλοι αυτοί οι κύριοι που αναφέρατε πιο πάνω λειτουργούνε σαν πρότυπα για την νεολαία.Οπότε βλέπετε πόσο εύκολο είναι να χαθεί το παιχνίδι.


    heartbreak-kid
    09.11.2009, 20:05

    όλα αυτά είναι απλές συκοWink-φαντίες


    Hastaroth
    09.11.2009, 21:00

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 08-11-2009 στις 22:07 έγραψε...

    Dear Hastaroth...
    Μπορείς να επισκεφτείς στο Ίντερνετ το "ALBERT HOFMANN FOUNDATION"... όπου ο Hofmann αναφέρεται ως "The Inventor of LSD"... Θα ήμουν λίγο επιφυλακτικός για να πάρω θέση σχετικά με το πόσες φορές το δοκίμασε ο Hofmann, όταν μάλιστα έχει γράψει βιβλία και βιβλία σχετικά με το θέμα, συγκρίνοντας την "εμπειρία" με τα Ελευσίνια Μυστήρια. Για πολλά χρόνια ήταν νόμιμο, χρησιμοποιείτο δε ως θεραπευτικό βοήθημα από ψυχιάτρους. Η υπερβολική δημοσιότητα που πήρε η ουσία στα σίξτις έκανε την αμερικανική κυβέρνηση να το απαγορεύσει, καθώς ταυτίστηκε με την αντίδραση και την απόρριψη του status quo από την νεολαία...
    Επίσης, ο Hofmann απομόνωσε την psilocybin, την ψυχοτροπική ουσία στα μανιτάρια του Μεξικού. Ταξίδεψε εκεί και πειραματίστηκε με τους ιθαγενείς που το χρησιμοποιούσαν στις τελετές τους.
    Σε τελική ανάλυση, δεν είναι τόσο σπουδαίο αν πέθανε 102 ετών ή 72 ετών... Τον χρησιμοποίησα ως μέτρο σύγκρισης, ως σημείο αναφοράς...

    Ασφαλώς και αναφέρεται ώς "inventor" ο συνονόματός μου (Albert) Hofmann,αλλά αυτό δέν είναι γραμματικώς σωστό.LSD είναι η συντομογραφία τής χημικής ονομασίας τής ουσίας,που είναι Lysergic Acid Diethylamide,άρα πρόκειται γιά μιά χημική ουσία.Βέβαια,καί η de novo σύνθεση μιάς χημικής ουσίας καλύπτεται από διπλώματα ευρεσιτεχνίας,όμως δέν αποτελεί εφεύρεση,μέ την γνωστή έννοια τού όρου.

    (Αντιθέτως,η απομόνωση τού αλκαλοειδούς ψιλοκυβίνη,που έκανε ο αυτός Hofmann δέν θά μπορούσε να καλυφθή από ευρεσιτεχνία,καθώς η ουσία αυτή ήδη υπάρχει στά μανιτάρια. 

    Παράθεση:

    Όσο για τους καλλιτέχνες που "μαστουρώνουν" προτού ανέβουν στη σκηνή, υποθέτω ότι ο κάθε άνθρωπος βρίσκει το ναρκωτικό που του ταιριάζει. Κάποιοι πίνουν ένα ποτηράκι, άλλοι ένα τσιγαράκι. Δεν είναι όλες οι ουσίες ίδιες, δεν θολώνουν το μυαλό. Πρόσφατα διάβασα την αυτοβιογραφία του μεγαλύτερου ίσως λαϊκού ήρωα της Αμερικής, Johnny Cash. Ήταν για χρόνια εθισμένος στις αμφεταμίνες, δεν μιλάμε για "μαστούρα" αλλά διεγερτικά που τον κρατούσαν σε εγρήγορση για να ανταποκρίνεται στο βαρύ πρόγραμμα συναυλιών, ηχογραφήσεων, κλπ. Βέβαια, από τη στιγμή που χάνεις τον έλεγχο και δεν μπορείς χωρίς αυτά, σίγουρα καταλήγει να είναι πρόβλημα. Γράφει ο Cash, "...τo 1958 μετακόμισα από το Μέμφις στην Καλιφόρνια. Ο δεσμός μου με τα χάπια είχε ήδη ξεκινήσει και έγινε μέρος της ζωής μου για τα επόμενα 10 χρόνια. Παραδόξως, δεν κατέστρεψε την καριέρα μου. Εκείνα τα χρόνια ηχογράφησα δίσκους για τους οποίους είμαι ακόμα περήφανος και είχα εμπορική επιτυχία..."  Παρακάτω αφηγείται πως κάποια στιγμή έφτασε σε αδιέξοδο, κοντεύοντας να διαλύσει το γάμο του και την ίδια του τη ζωή. Δέκα χρόνια εθισμού δεν είναι παιχνίδι κι ευτυχώς το κατάλαβε όσο ήταν καιρός και μπήκε εθελοντικά στην περιβόητη Betty Ford Clinic... Κάθε τι έχει το τίμημά του.

    Οι αμφεταμίνες όντως χρησιμοποιούνται ώς διεγερτικά (τίς παίρνουν ακόμη και φοιτητές γιά να αντέχουν στήν πολύωρη μελέτη),αλλά στό τέλος καταλήγουν να έχουν "ναρκωτική" δράση στόν οργανισμό.Ιδού τί λέει η "Ιατρική Φαρμακολογία" (W.Ganong,10th ed.,1981,μετάφραση Μ.Μαρσέλου):

    "Η μακροχρόνια λήψη αμφεταμινών συνοδεύεται από πολλές ανεπιθύμητες και τοξικές ενέργειες.Συχνά προκαλούνται διαλείψεις καί διαταραχές τών συνειρμών την πιό ακατάλληλη στιγμή (δηλ.άς πούμε πάς να παίξης ένα δύσκολο σόλο γιά να ηχογραφηθή καί τό μυαλό σου παθαίνει "κράμπα",οπότε φτού κι'απ'την αρχή...)....Οι αμφεταμίνες αναπτύσσουν αντοχή σέ τόσο μεγάλο βαθμό ώστε να ενίενται δόσεις αρκετών εκατοντάδων mg μέ μεσοδιαστήματα λίγων ωρών...Μεγάλες δόσεις αμφεταμινών αμβλύνουν τίς πνευματικές λειτουργίες (καί άντε εσύ τώρα νά βγάλης τρείς-τέσσερις ώρες συναυλία άμα έχης χώσει στόν οργανισμό σου καμμιά διακοσαριά mg αμφεταμίνης)".Οπως βλέπεις,τελικώς και οι αμφεταμίνες καταλήγουν ώς "μαστούρα".

    Παράθεση:

    Εντέλει, είναι οι ευαίσθητοι άνθρωποι που καταλήγουν να στηρίζονται στα drugs - συναισθηματικά δεκανίκια που τους βοηθούν να ανταπεξέλθουν... Αν μη τι άλλο, αφορά τους ίδιους τους εαυτούς τους.

    Δέν αντιλέγω,όμως θά ήταν καλύτερα αυτοί οι άνθρωποι νά ζητούσαν την βοήθεια κάποιου ψυχολόγου που θά τούς έδειχνε τον τρόπο να αντιμετωπίζουν τίς καταστάσεις χωρίς να χρειάζεται να καταφεύγουν σέ ψυχοφάρμακα.Η περίπτωση τού Λιδάκη είναι ασφαλώς μιά τέτοια.Οπως,άλλωστε,τών περισσοτέρων από εμάς που βιώνουμε καταστάσεις απωλείας προσφιλών προσώπων αλλά βρίσκουμε τρόπους διαχείρισης αυτών τών καταστάσεων ...


    rios
    09.11.2009, 21:09

    Εχουμε χασει τν μπαλα,....Το τοπικ ειναι απλα μια αναφορα Στην Μουσικη επικαιροτητα χωρις τις σαλτσες της καθημερινης σκουπιδιλας απο τν ΤV... ΤΠΤ παραπανω...Καλογραμμενο χωρις το προσωπικο στοιχειο οπως πρεπει να ειναι ενα αρθρο !!!Το τι κανει ο καθε ενας κ τι αρχες εχει νομιζω πως δεν αρμοζουν σαν σχολια αυτου του τοπικ...αλλωστε Το ποιος παιρνει τι παιρνει  τα ξερουμε.....

    ....Καλο θα ηταν να κρινουμε τον ανθρωπο Σαν καλλιτεχνη....Ποιον να πρωτο αναφερω που δεν εχει παρει????δλδ δεν θα πρεπε να υπαρχει μουσικη επειδη ο καθε ενας εχει τα βιτσια του κ τν εξαρτηση του.....Υπαρχουν αλλοι που παιρνουν αλλου που μεθανε κ αλλοι που μεθανε με την Μουσικη ....

    καλο λοιπον λεω πως θα ηταν να Κρινουμε τον καθε κυριο-κυρια για το εργο τους κ οχι τον χαρακτηρα τους...να αποτρεψουμε οσο μπορουμε την Ιδεα οτι για να γραψεις πρεπει να γινεις ετσι....κ οσοι πηραν η περνουν με γεια τους με χαρα τους...αλλα ας κριθουν για το εργο τους.......


    ph
    10.11.2009, 09:57

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 05-11-2009 στις 19:47 έγραψε...

    Διάβασα οτι ήταν πολύ δεμένος με τη μητέρα του, η οποία πέθανε το καλοκαίρι και δεν μπορούσε να το ξεπεράσει με τίποτα. Αν είναι αυτός είναι ο λόγος που τα ξεκίνησε, τότε έχει τη συμπάθειά μου, χωρίς να σημαίνει βεβαίως οτι έκανε καλά.

     



     

    δηλαδή αν ΔΕΝ ήταν γι' αυτό, δεν έχει τη συμπάθειά σου?

    γιατί πρέπει να ξέρουμε τι τον οδήγησε εκεί? αποκλείεται να του συμβαίνει κάτι που δεν διαβάζεται? δηλαδή ό,τι δημοσιοποιείται στο λαικό δικαστήριο μπορεί να συγκινήσει?

     

    δεν με αφορά καθόλου τι κάνει ο τραγουδιστής στη ζωή του

     

    θεωρώ αισχρή τη στάση των ΜΜΕ, όπως και τη στάση πολλών εδώ μέσα

     

    ειδικά για σένα πέφτω από τα σύννεφα

    όσοι από την ασφάλεια της υγείας τους (ψυχικής και σωματικής) μιλούν με σιγουριά με αντιπάθεια για αυτό που συμβαίνει στον άνθρωπο, ή ψάχνουν να βρουν συναισθηματικά στηρίγματα για να δικαιολογήσουν το δρόμο που πήρε (λες και εκεί είναι το θέμα), ας σκεφτούν πως δεν ξέρουν στο μέλλον ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΙ ΦΥΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΟΥΝ


    jorge
    10.11.2009, 10:43
    Καλώς τον. Δεν καταλαβαίνω τι κόλλημα τραβάτε μερικοί με τα γεγονότα που αναφέρονται. Πέθανε η μητέρα του και έπαθε σοκ ο άνθρωπος. Αυτό γράφω. Δεν γράφω οτι απ' αυτό το ξεκίνησε. "ΑΝ είναι αυτός ο λόγος" έγραψα. Υποθέσεις και σκέψεις δηλαδή. Και εννοείται οτι κανείς δεν ξέρει τι φύλλο θα τραβήξει στο μέλλον και αν θα αντιδράσει με τον ίδιο ή με χειρότερο τρόπο. Πολύ εύκολα συμπεράσματα βγάζεις ph.
    StavmanR
    10.11.2009, 11:14

    Το θέμα δεν είναι αν τα ναρκωτικά ορθώς ή αδίκως συγκαταλέγονται στις παρανόμως διακινούμενες ουσίες. Το θέμα αφορά τη νομιμότητα συγκεκριμένης πράξης, συγκεκριμένου προσώπου.

     

    Εφόσον συνελήφθη για κατοχή ουσιών, θα δικαστεί για την πράξη του αυτή (προμήθεια και κατοχή) από τους αρμόδιους φορείς.

     

    Η συζήτηση περί μεροληψίας και ευνοϊκής αντιμετώπισης υπέρ δημοσίων προσώπων δεν είναι κάτι νέο μα ούτε κι απλό. Διότι, η δημοσιότητα έχει πολλά επίπεδα. Η ισχύς των προσώπων αναπτύσσεται στην οικογένεια, στις παρέες, στη γειτονιά, στο χωριό, στο δήμο, στην πόλη, στο κράτος κ.ο.κ. Με τον ίδιο τρόπο που ένα παιδί επιβάλλεται σε άλλο μέσα στα πλαίσια της οικογένειας και με βάση τους κανόνες εκείνης, έτσι κι ένας πολίτης ξεχωρίζει από τους άλλους μέσα στα πλαίσια των πόλεων και των κρατών.

     

    Η τηλεόραση έχει κάνει μία τεράστια ζημιά, μεταξύ των υπολοίπων. Μας έμαθε να κοιτάζουμε μόνο τα άκρα. Παράτυπος είναι μόνο ο διάσημος, ο πρωθυπουργός, ο στρατηγός, ο πανεπιστημιακός καθηγητής, ο αστέρας του ποδοσφαίρου και των υπολοίπων θεαμάτων. Και φιλολογούμε πάνω στα άκρα. Παίρνουμε την περίπτωση του "δημόσιου προσώπου" (φοβερή έκφραση) και την αναγάγουμε σε συνολικό κανόνα, καθρέφτη της κοινωνίας. Αν ο πρωθυπουργός ρευτεί κατά την πρες κονφερανς, τότε θα δημιουργήσουμε θέμα περί της σημαντικότητας του ρεψίματος στην πολιτική στάση του ανθρώπου ή και το αντίθετο.

     

    Ο κάθε καλλιτέχνης δεν παύει να είναι ένας άνθρωπος με ανθρώπινες αδυναμίες, όπως εκείνες εκφράζονται έμμεσα ή άμεσα στα κοινωνικά σύνολα. Δεν ανακαλύψαμε μόλις εχθές τα ναρκωτικά, ούτε και ανακαλύψαμε εχθες ότι οι περισσότεροι χρήστες ναρκωτικών είναι άνθρωποι εύποροι, με οικονομική άνεση. Δεν έφτασε κάποιο περιστέρι από το υπερπέραν να μας μεταφέρει το μήνυμα πως το διεθνές μαύρο εμπόριο χρησιμοποιεί τα μέσα παραγωγής και κατεύθυνσης συνειδήσεων (μουσική, κινηματογράφος, αθλητισμός, επιστημονικές έρευνες κλπ.) ως τα αποτελεσματικότερα διαφημιστικά των προϊόντων τους (όπλα, ναρκωτικά, δουλεμπόριο, πορνεία κλπ.). Οι άνθρωποι των θεαματικών τεχνών είναι συχνότερα τα θύματα, οι ενδιάμεσοι ενός κρίκου προώθησης "αγαθών" (μάλλον η λέξη "κακών" ταιριάζει περισσότερο), παρά οι θύτες και οι καλοπερασάκηδες. Αυτά τα πράγματα αποκρύπτονται επιμελώς.

     

    Η συζήτηση περί αποποινικοποίησης της διακίνησης και χρήσης (νόμιμη χρήση με παράνομη διακίνηση δεν νοείται) ναρκωτικών είναι τεράστια. Ο καθένας έχει την άποψή του, σεβαστή και συζητήσιμη. Το μεγαλύτερο πρόβλημα βέβαια δεν είναι οι "παπαρούνες" καθ' αυτές, αλλά ο πλούτος γύρω από τον οποίο εκείνες φυτρώνουν. Κανείς έμπορος δεν στοχοποιεί φτωχά παιδιά. Εκείνα είναι τα παράπλευρα θύματα του μηχανισμού διακίνησης του ρευστού. Ο στόχος είναι ο ικανός και μόνιμος πελάτης. Ο δια βίου καλοπληρωτής πελάτης. Τα πάντα σήμερα αφορούν το χρήμα. Ένας κόσμος σήμερα που περιστρέφεται γύρω από ένα κομμάτι χαρτί. Πέραν της φυσικής διάστασης, είχε απόλυτο δίκαιο ο Γαλιλαίος όταν με μυθολογικού τύπου περιγραφές φέρεται να υποστήριζε τη θέση: "Κι όμως η γη γυρίζει!". Γιατί ο κόσμος των απ-ανθρώπων γυρίζει γύρω από το χρήμα. Ως εκεί φτάνει. Κι αυτό είναι βεβαιότερο από την ίδια την ηλιοκεντρική θεώρηση της αστροφυσικής.

     

    Ας γνωρίζουμε ποιο είναι το πρόβλημα, κι όχι σε ποιους θα φορτώσουμε το πρόβλημα.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 10-11-2009 11:14 ]


    GeoMo
    11.11.2009, 11:26

    Και εγω πραγματικά δεν καταλαβαίνω το λόγο υπάρξης αυτου του topic!

    Αν μπορούσαμε να το δούμε καθαρά σαν είδηση, και μέχρι εκει, ολα οκ (που και αυτο περιττό μάλλον είναι) , αλλα στην Ελλάδα είμαστε όλοι ειδήμονες.  

    Ειναί ετσι, ειναι αλλιώς, αυτό τον οδήγησε, καλύτερη μεταχείρηση λόγω αναγνωρισημότητας, αυτο, εκείνο, το αλλο, ολα τα ξέρουμε πια. 

    Εχω την αίσθηση οτι οταν η ζωή σου είναι μίζερη ασχολείσαι με τις ζωές των άλλων!

      

     


    ph
    11.11.2009, 12:11

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 10-11-2009 στις 10:43 έγραψε...

    Καλώς τον. Δεν καταλαβαίνω τι κόλλημα τραβάτε μερικοί με τα γεγονότα που αναφέρονται. Πέθανε η μητέρα του και έπαθε σοκ ο άνθρωπος. Αυτό γράφω. Δεν γράφω οτι απ' αυτό το ξεκίνησε. "ΑΝ είναι αυτός ο λόγος" έγραψα. Υποθέσεις και σκέψεις δηλαδή. Και εννοείται οτι κανείς δεν ξέρει τι φύλλο θα τραβήξει στο μέλλον και αν θα αντιδράσει με τον ίδιο ή με χειρότερο τρόπο. Πολύ εύκολα συμπεράσματα βγάζεις ph.

     

    οκ με ανακουφίζει όπως το ξεκαθάρισες. άσε που με γλύκανε και το "καλώς τον" .)


    guitarteacher
    11.11.2009, 15:14

    "...δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε, αλλα είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα είμαστε..."

    Ντ. Ηλιόπουλος

    {#emotions_dlg.smartass}


    Enas_alla_lewn
    11.11.2009, 19:14
    Το μόνο που χρειάζεται να πούμε - και που ισχύει για κάθε άνθρωπο που φτάνει σε τέτοιο σημείο - είναι να ξεμπερδέψει γρήγορα, ιατρικά και νομικά.
    StavmanR
    11.11.2009, 20:30

    Παράθεση:

    Το μέλος GeoMo στις 11-11-2009 στις 11:26 έγραψε...

    Και εγω πραγματικά δεν καταλαβαίνω το λόγο υπάρξης αυτου του topic!

    Αν μπορούσαμε να το δούμε καθαρά σαν είδηση, και μέχρι εκει, ολα οκ (που και αυτο περιττό μάλλον είναι) , αλλα στην Ελλάδα είμαστε όλοι ειδήμονες.

    Ειναί ετσι, ειναι αλλιώς, αυτό τον οδήγησε, καλύτερη μεταχείρηση λόγω αναγνωρισημότητας, αυτο, εκείνο, το αλλο, ολα τα ξέρουμε πια.

    Εχω την αίσθηση οτι οταν η ζωή σου είναι μίζερη ασχολείσαι με τις ζωές των άλλων!

     

     

    Έχεις δίκιο. Μα μολις έκανες μία γενικευμένη παρατήρηση για τις ζωές των άλλων...

     

    "Ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια γιατί καθρέφτης γίνεσαι

    κι όλοι σε σπαν κομμάτια...".

     

    Η αυστηρή προσήλωση στο κυρίως θέμα είναι το μόνο που γλιτώνει κάποιον από την έκθεσή του.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 12-11-2009 20:58 ]


    claudio21
    12.11.2009, 04:27

    Επειδή είχα την τύχη να γνωρίσω πολλούς, εμού του ιδίου συμπεριλαμβανομένου (αν υποθέσουμε ότι γνωρίζω τον εαυτό μου) που, τα xanax, αλλά και άλλα, πολύ χειρότερα από τα xanax, τα παίρνουν όχι με την άδεια αλλά με την επιβολή του νόμου, θα ήθελα να θέσω προς προβληματισμό στο φιλοθέαμον κοινό μερικά ζητήματα, όπως λ.χ. αν οι ανωτέρω αναφερθέντες είναι λιγότερο ή περισσότερο πρεζόνια από τους άλλους και αν αξίζουν περισσότερου ή λιγότερου σεβασμού-κατανόησης-συμπαθείας κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ.           ΚαληνύχταSmile


    NikosRoman
    12.11.2009, 07:53

    Παράθεση:

    Το μέλος claudio21 στις 12-11-2009 στις 04:27 έγραψε...

    Επειδή είχα την τύχη να γνωρίσω πολλούς, εμού του ιδίου συμπεριλαμβανομένου (αν υποθέσουμε ότι γνωρίζω τον εαυτό μου) που, τα xanax, αλλά και άλλα, πολύ χειρότερα από τα xanax, τα παίρνουν όχι με την άδεια αλλά με την επιβολή του νόμου, θα ήθελα να θέσω προς προβληματισμό στο φιλοθέαμον κοινό μερικά ζητήματα, όπως λ.χ. αν οι ανωτέρω αναφερθέντες είναι λιγότερο ή περισσότερο πρεζόνια από τους άλλους και αν αξίζουν περισσότερου ή λιγότερου σεβασμού-κατανόησης-συμπαθείας κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ.           ΚαληνύχταSmile



    {#emotions_dlg.thumbup}


    jorge
    13.11.2009, 00:36

    Από την ιστοσελίδα του:

    Όταν ο άνθρωπος πονάει γιατί νιώθει ότι καταστρέφεται, τότε η μοναξιά του είναι τραγική. Ουσιαστικά όμως εν είναι έτσι, διότι η αγάπη των ανθρώπων γίνεται τείχος που προστατεύει από την κακία. Έτσι βγαίνει από το πρόβλημα δυνατός και λογικότερος. Τελικά το ότι η αγάπη κάνει θαύματα, πιστέψτε με, ισχύει!

    Από καρδιάς,

    Μανώλης


    madprofessorus
    21.11.2009, 00:07
    δε βρίσκω το λόγο για όλη αυτή τη δημοσιότητα,είναι δικαίωμα του καθενός στην προσωπική του ζωή να κάνει ότι γουστάρει,αν έβγαινε στις συναυλίες κ προέτρεπε το κοινό να κάνει μπάφους τότε το συζητάγαμε...αφού δεν το κάνει δεν πρέπει να μας ενδιαφέρει.αλλά δυστυχώς πολύς κόσμος εδώ στην ελλάδα είναι 100 χρόνια πίσω...αν είμασταν πιο προοδευτικοί σαν λαός ο μακαρίτης ο Σεργιανόπουλος ίσως να ζούσε γιατί δε θα είχε ανάγκη να ψωνίζεται στα κρυφά...
    notina
    22.11.2009, 14:33

    Δεν το πίστευα όταν το άκουσα!{#emotions_dlg.confused1}Τί να πώ; Κρίμα! Κανέις δεν ξέρει βέβαια τί κουβαλαέι ο καθένας μέσα

    του...εννοείται όμως οτι η λύση ποτέ δεν είναι τα ναρκωτικά!Το θεωρώ απαράδεκτο! Δική του επιλογή

    όμως...Δε μου αρέσει άλλωστε να κρίνω τος άλλους...όπως κάνουν τα media!Έλεος!Ελπίζω ο ίδιος να ξεπεράσει αυτή τη δύσκολη φάση...


    -----------------
    Music is life!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : notina στις 22-11-2009 14:34 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : notina στις 22-11-2009 14:36 ]


    freakhood
    23.11.2009, 04:40

    Τι σημαίνει "ναρκωτικα"? Μάθαμε να πιστεύουμε ότι μας αραδιάζουν τα Media.

    Αυτοί που πιστεύουν στην αυτοδιάθεση και στην αποποινικοποίηση (έστω και με όρους) μάλλον πρέπει να έχουν πρόβλημα σύμφωνα με αυτά που διαβάζω εδώ μέσα.

    Το ζήτημα δεν είναι τόσο απλό όμως. Παεί πολύ μακρύτερα από αυτούς που αρκούνται σε παρωχημένες αντιλήψεις πέρι αστυνομικού κράτους κλπ.


    delta66
    24.11.2009, 04:12

    Φιλοι συνφορουμιτες η αποψη μου ειναι οτι ο Λιδακης ειναι απο τους λιγους καλους και σοβαρους καλλιτεχνες-τραγουδιστες  που υπαρχουν στην Ελλαδα.

    Δεν εχει απασχολησει ποτε (μεχρι τωρα) την κοινη γνωμη με τις συνηθεις αιτιες και αφορμες (για τσαμπα δημοσιοτητα και διαφημηση μεσω δυσφημησης δηλαδη) που απασχολει ολη η πλεμπα και τσανταλα της ελληνικης "σκηνης".

    Και τωρα που την απασχολησε εγινε αθελα του και με βαρια τιμηματα.

    Το πως βασανιζει ο καθενας το κορμι του ειναι δικη του υποθεση.

    Εμας παντως δεν μας "εμπασε στα ναρκωτικα" με καποιον τροπο.

    Το αντιθετο, μας γιατρεψε την ψυχη με τη φωνη του.

    Το λιτο ενημερωτικο πρωτο ποστ ηταν οπωσδηποτε θεμιτο απο ενα ενημερωτικο ηλεκτρονικο περιοδικο που ασχολειται με τα της μουσικης.

    Φιλικα Σπυρος.


    GL
    27.01.2010, 22:16

    Aντιγράφω από το επίσημο website του Μανώλη Λιδάκη....

    "Αγαπητές φίλες και φίλοι,

    Τους τελευταίους 2 μήνες ακούσατε και διαβάσατε πάρα πολλά για μένα.
    Εγώ δε μίλησα καθόλου, δεν είπα τίποτα.
    Αποφάσισα λοιπόν να μιλήσω, χωρίς να επιδιώξω να δικαιολογηθώ ούτε να αποποιηθώ ευθύνες για κάτι που είμαι αποκλειστικά υπεύθυνος...

    'Εκπληκτος διαπίστωσα ότι η περιπέτεια μου ενδιέφερε περισσότερο τα Μ.Μ.Ε από τον πιθανό θάνατο μου, καθώς εισήχθην εσπευσμένα στο χειρουργείο του Ιασώ General, κινδυνεύοντας από σηψαιμία.
    Ερωτώ, ποιό γεγονός είναι πιο σημαντικό...; Στο νοσοκομείο ήρθαν 4 κάμερες και στην Λειβαδιά 54!
    Πλήρωσα ακριβά το τίμημα και πιθανόν αυτό να είναι φυσιολογικό. Δεν παύει όμως να είναι ανέντιμο, γιατί δεν έκανα καμία αποτρόπαια πράξη.
    Εάν είχα απεβιώσει στο νοσοκομείο θα με αποζημίωναν πάλι με τεράστια δημοσιότητα. Ευχαριστώ τους αστυνομικούς για την άψογη εώς συγκινητική συμπεριφορά τους και τον απεριόριστο σεβασμό που μου έδειξαν.
    Είναι η πρώτη και η τελευταία φορά που μιλάω για την περιπέτεια, της οποίας επαναλαμβάνω φέρω αποκλειστικά την ευθύνη.
    Κάποιοι είπαν από συμπάθεια ότι το ολίσθημα μου οφείλεται στον χαμό της μητέρας μου. Λάθος... Η μητέρα μου με είχε στην αγκαλιά της όταν ήμουν μικρό παιδί και με προστάτευε. Ο θάνατος της δεν έχει καμία σχέση με τα δικά μου λάθη. Είναι γελοίο για έναν άνδρα να κρύβεται πίσω από την απώλεια της μάνας για να τον λυπηθούν. Είναι σαν να καπηλεύεται το θάνατο της. Όσο για την κατάθλιψη που μου προσάπτουν δεν είναι κάτι περίεργο για την εποχή μας, μάστιγα είναι που αυξάνεται συνεχώς. Είμαι λοιπόν, ένας καταθλιπτικός μαχητής και στέλνω ένα μήνυμα στους ομοιοπαθούντες να αγωνιστούν και να μην φοβηθούν, βραχυκύκλωμα είναι θα περάσει.
    Δεν θέλω τον οίκτο κανενός, μόνο την αγάπη. Δεν έβλαψα συνάνθρωπο, δεν έκλεψα, δεν έκανα καμία ατιμωτική πράξη. Δεν έκανα κακό, έκανα μόνο σε εμένα.
    Ευχαριστώ τους συνανθρώπους μου για την μεγάλη αγάπη που εισέπραξα."

    Μανώλης

     

    http://www.manolislidakis.gr/