ελληνική μουσική
    731 online   ·  210.832 μέλη

    Χάρις Αλεξίου - Η Αγάπη θα σε βρεί όπου και να σαι

    Tinaf-x
    11.11.2009, 15:32

    Ο Νέος Δίσκος από την Χαρούλα Αλεξίου με τίτλο:

    Η Αγάπη θα σε βρεί όπου και να'σαι!

    Ένας Δίσκος με 10 καινούργια τραγούδια


    1) Ο Άνθρωπος μου
    2) Σήμερα κλαίω αύριο γελώ
    3) Πως ναπώ πως δεν σ'αγάπησα
    4) Το Μυστικό
    5) Γύρνα εκεί που αγαπάς
    6) Μεγάλωσα
    7) Έφυγα
    8) Ραντεβού
    9) Κάνω ό,τι μπορώ
    10) Κρυμμένη αγάπη
    11) Μεγάλωσα (Radio Version)

     

    Καλή ακρόαση!{#emotions_dlg.thumbup}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 11-11-2009 17:34 ]


    ph
    12.11.2009, 23:44
    αμήχανο με άφησε η πρώτη ακρόαση. θα το ξανακούσω
    Enas_alla_lewn
    13.11.2009, 14:56
    Υπέροχος είναι, σου αφήνει μια πολύ ρομαντική διάθεση, νιώθεις σαν να σου μιλάει μια καλή σου φίλη.
    ph
    14.11.2009, 00:40

    ακούω συνεχώς το "μεγάλωσα"

    Χαρούλα είσαι ποιήτρια


    margo
    14.11.2009, 01:47

    Το "μεγάλωσα" με  καθήλωσε στην πρώτη ακρόαση.

    Έχει μια hip hop διάθεση..μου φάνηκε παράξενο στην αρχή

    αλλά όταν είδα που το πάει ο στίχος με κέρδισε τελείως.

    Λέει αλήθειες που τσούζουν..

    Μου έλειψε η ελπίδα ,αλλά αυτή τη βρίσκεις σε άλλα τραγούδια του δίσκου και στον ίδιο τον τίτλο του.(ή μέσα σου..όπου μπορείς..!)

    {#emotions_dlg.rockon}

     

     

     


    -----------------
    "Είμαι ρεαλιστής, περιμένω θαύματα.."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : margo στις 14-11-2009 01:56 ]


    8e8e8
    14.11.2009, 15:27

    Ο στιχος !!


    -----------------
    όλα είναι μια απόφαση, αρκεί μόνο να την πάρεις

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 8e8e8 στις 14-11-2009 15:29 ]


    jorge
    14.11.2009, 15:46
    Είχα βρεθεί στην πρώτη ακρόαση που διοργάνωσε η ΜΙΝOS. Περίμενα ένα "κάτι", ένα τραγούδι "τραγουδάρα". Τα πρώτα ήταν ωραία, αλλά όχι κάτι καθηλωτικό. Μόλις άρχισε το συγκεκριμένο, οι περισσότεροι δημοσιογράφοι-παραγωγοί κλπ που ήταν εκεί "κόλλησαν", όπως και εγώ. Ήταν η "τραγουδάρα" που περίμενα να ακούσω και τελικά η Χαρούλα μου την προσέφερε...
    despinakontogianni
    14.11.2009, 19:44

    Είναι ένας δίσκος που θέλεις να κάνεις δώρο στον εαυτό σου! Μια εξομολόγηση από τη Χαρούλα...Αποκλειστικά για προσωπική ακρόαση. Λέτε να είναι η "συνέχεια" της οδού Νεφέλης?


    ilio
    14.11.2009, 23:12

    Το "μεγάλωσα" ήρθε για να μείνει στο μυαλό και την ψυχή μας γιατί μιλάει

    για την ψυχή μιας γυναίκας αλλά ταυτόχρονα πως τα καταφέρνει και μιλάει ΚΑΙ για τον

    καθένα από εμάς και επίσης για  το ό,τι γίνεται τριγύρω μας σήμερα...

    Αυτή η γυναίκα είναι η Χαρούλα Αλεξίου που καταφέρνει πάντα με την στιχουργική γραφή της, τουλάχιστον για μένα προσωπικά ισχύει αυτό, να παραμένει τόσο "εύστοχη" στον στόχο της

    χρόνια πολλά τώρα...τις καρδιές μας...Smile

    Ο νέος δίσκος για μένα είναι ένα πολύ όμορφο και τρυφερό ταξίδι που αξίζει

    να το κάνεις...{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.walkman}

    υ.γ δεν θέλω να σας ζαλίσω με δισκοκριτική γιατί θα γραφα...και θα γραφα...{#emotions_dlg.biggrin}

     


    thomas_k
    15.11.2009, 13:39

    Στιχουργικά το "Μεγάλωσα" είναι για μένα ένα τραγούδι γεμάτο ειλικρίνεια, ανατριχιάζω όταν το ακούω, μια κατάθεση ψυχής...

    Μουσικά το υπέροχο τανγκό "Εφυγα" με μάγεψε και με ταξίδεψε περισσότερο. Τον Παναγιώτη Τσεβά τον έχω δει ζωντανά πριν από ενάμισι χρόνο με τη Μάρθα Φριντζήλα και χαίρομαι που το μεγάλο ταλέντο του βρίσκει χώρο για την εξέλιξη.


    pastella
    15.11.2009, 15:18

    Έτυχε να ακούσω το τραγούδι "ο άνθρωπός μου" στην καλοκαιρινή της περιοδεία το οποίο είναι ένα πολύ όμορφο τραγούδι.

    Άκουσα όλο το δίσκο από χτες 3 φορές. και θα συμφωνήσω πως στιχουργικά το "Μεγάλωσα" είναι εξαιρετικό και το καλύτερο κομμάτι του δίσκου- σε βάζει σε σκέψεις, σε βάζει σε θέση αυτοκριτικής, μιλάει μέσα σου.

    Εκτός από αυτό όμως, ξεχώρισα και το "Σήμερα κλαίω, αύριο γελώ", "Το μυστικό", και το "Κρυμμένη αγάπη (η αγάπη θα σε βρει όπου και να'σαι)".

    Είναι με διαφορά ο καλύτερος δίσκος της Χαρούλας τα τελευταία δέκα χρόνια και μπορώ να πώ ένας από τους καλούς της δίσκους στο σύνολο της καριέρας της. 10 ποιήματα ψυχής ντυμένα με μουσική.

    Τα υπόλοιπα σχόλια θα μου επιτρέψετε να τα κρατήσω για τον εαυτό μου γιατί το κατά πόσο σε αγγίζει μια τέτοια δουλειά είναι και λίγο θέμα ψυχοσύνθεσης.Smile


    karelia
    16.11.2009, 17:05


    sympetheros
    17.11.2009, 20:23

    Εγώ θα διαφωνήσω με τις καλές κριτικές του νέου δίσκου της Χαρούλας.

    Προσωπικά τον βρήκα πολύ προβλέψιμο συνθετικά,χωρίς καμμια εκπληξη.

    Στιχουργικά νομίζω πως με την οδό Νεφέλης είχε καλύψει την εσωστρέφεια που ήθελε να εξωτερικεύσει τότε...

    Τόσα χρόνια μετά βλέπω πως το μόνο που άλλαξε είναι ο ήχος που έγινε περισσότερο lounge,όπως τον θέλει η εποχή...

    Γενικά συμπαθητικό

     


    ilio
    18.11.2009, 08:30

    Παράθεση:

    Το μέλος sympetheros στις 17-11-2009 στις 20:23 έγραψε...

    Εγώ θα διαφωνήσω με τις καλές κριτικές του νέου δίσκου της Χαρούλας.

    Προσωπικά τον βρήκα πολύ προβλέψιμο συνθετικά,χωρίς καμμια εκπληξη.

    Στιχουργικά νομίζω πως με την οδό Νεφέλης είχε καλύψει την εσωστρέφεια που ήθελε να εξωτερικεύσει τότε...

    Τόσα χρόνια μετά βλέπω πως το μόνο που άλλαξε είναι ο ήχος που έγινε περισσότερο lounge,όπως τον θέλει η εποχή...

    Γενικά συμπαθητικό

     



    Προβλέψιμος μπορεί και να είναι για όσους την παρακολουθούν από πολύ κοντά,όπως εγώ ας πούμε

    και ήξεραν για τα 2 τραγούδια που είχαν κυκλοφορήσει στο εξωτερικό σε άλλη εκδοχή αλλά δεν

    συμφωνώ πως ο ήχος ταιριάζει σε αυτό που θέλει η εποχή γιατί στην Ελλάδα το τσιφτετέλι,το χασάπικο

    και το ζεϊμπέκικο καλά κρατούν.Δεν λέω πως αυτό είναι κακό αλλά προσωπικά απ την Χαρούλα

    περιμένω πάντα κάτι διαφορετικό.Δηλαδή αν μου βγαζε πάλι ζεϊμπέκικα ή χασάπικα τότε

    θα ταν όχι προβλεπόμενο αλλά αναμενόμενο για μενα.

    Με το να βγάζει όμως ένα ενιαίο μουσικό ύφος και μάλιστα στην σημερινή εποχή

    της πολυσυλλεκτικότητας των δίσκων κάθε άλλο παρά προβλεπόμενο είναι.

    Στιχουργικά, η εσωστρέφεια του καλλιτέχνη δεν εξαντλείται μόνο σε έναν δίσκο ή μια εποχή.

    Γιατί εκείνος αλλάζει,οι εποχές αλλάζουν αλλά όλο αυτό αποτυπώνεται στην σκέψη του και στην ψυχή του,

     άρα πάντοτε υπάρχει χώρος για την εσωστρέφεια που πρέπει να βγει.

    Προσωπικά για μένα αυτός ο δίσκος είναι ένα ταξίδι, όπως προείπα, στην όμορφη μελωδία και σε

    στιχάκια που τελικά είναι θέμα της ψυχοσύνθεσης του καθενός για το αν θα οικειοποιηθούν.

    (συμφωνώ με την Pastella σε αυτό πολύ ).

     

    υγ. "Οδός Νεφέλης '88" δεν ξαναβγαίνει και δεν μπορεί να αποτελεί μέσο σύγκρισης για την περαιτέρω πορεία της Χαρούλας.

     


    -----------------
    Κάθε Τετάρτη βράδυ 23.00-0.00 μαζί σας με "μια ανάσα"!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 18-11-2009 08:34 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 18-11-2009 08:35 ]


    rompa
    19.11.2009, 02:09
    Ο άνθρωπός μου
    Panos-92
    23.11.2009, 01:20
    Το 'μεγαλωσα' και το 'ο ανθρωπος μου' ειναι τα μοναδικα κομματια που με ενθουσιασαν απο το νεο της δισκο. ''Οδος Νεφελης '88'' δεν θα ξανα υπαρξει ποτε.
    karelia
    23.11.2009, 09:30


    alkyoni
    23.11.2009, 17:03

    Παράθεση:

    Η Χάρις Αλεξίου σε μια ζωντανή ραδιοφωνική συνέντευξη απευθείας από το ψηφιακό
    ραδιοτηλεοπτικό στούντιο του τμήματος Επικοινωνίας, Μέσων και Πολιτισμού του Παντείου
    Πανεπιστημίου τη Δευτέρα 23 Νοεμβρίου, 6-8 το απόγευμα. Η Μαργαριτά Μυτιληναίου από
    το Δεύτερο Πρόγραμμα 103,7 και ο Οδυσσέας Ιωάννου από τον Μελωδία FM 99,2
    συντονίζουν μια ραδιοφωνική κουβέντα με αφορμή το νέο album της Χάρις Αλεξίου «Η
    αγάπη θα σε βρει όπου και να ‘σαι». Οι φοιτητές, αλλά και οι απόφοιτοι του τμήματος
    Επικοινωνίας, Μέσων και Πολιτισμού παίρνουν τον ρόλο τους πίσω από τα μικρόφωνα και
    κάνουν τις ερωτήσεις.

    ΠΗΓΗ: http://www.deytero.gr/ekpempoume/i-xaris-aleksiou-se-mia-koini-ekpompi

    Για καλο και για κακο, ψαξτε και στον Μελωδια fm...
    http://80.76.55.15/4Dcgi/4Dcgi/local_id00n87349fqm

    Wink


    ph
    23.11.2009, 17:40

     

     Τώρα που άκουσα πολλές φορές το δίσκο μπορώ να πω πιο ουσιαστικά τη γνώμη μου. Παρά το ό,τι κόλησα στο "μεγάλωσα", γρήγορα μου εξαντλήθηκε η επιθυμία να το ακούω. Είναι ένα ωραίο ποίημα, αλλά το ρεφραίν είναι πολύ μικρό και η συνεχής επανάληψη εξαντλεί την ουσία του.

     Ο δίσκος μου φαίνεται και μουσικά και στιχουργικά αδύναμος.

     "Ο άνθρωπός μου" δεν με απογείωσε, αν και έχει έναν ουσιαστικό στίχο.

     Το "σήμερα κλαίω, αύριο γελώ" ξεκινά ωραία και υπόσχεται πολλά που όμως δεν έρχονται.  Γενικά το "ξέσπασμα" λείπει από το δίσκο αυτό.

     Το τρίτο κομμάτι είναι πολύ καλό τραγούδι, ίσως το καλύτερο του δίσκου.

     Το τέταρτο, είναι από αυτά που ακούω πολύ ευχάριστα. Κι όμως ακόμα κι αυτό μου φαίνεται λίγο για να είναι από τις πιο καλές στιγμές ενός δίσκου της Αλεξίου.

     Το "γύρνα εκεί που αγαπάς" δεν με είχε ενθουσιάσει ούτε στην πρώτη του εκτέλεση. Συμπαθητική η ενορχήστρωση αυτή, πιο δυναμική.

     Για το μεγάλωσα μίλησα ήδη.

     Το "έφυγα", αν και βλέπω πως χαίρει εκτίμησης, δεν με τραβάει. Αναγνωρίζω πως έχει τέχνη και βάσανο αλλά δεν με άγγιξε.

     Το "ραντεβού" δεν βρίσκω λόγο γιατί υπάρχει στο δίσκο. Μου είναι σχεδόν ενοχλητικό. Και τι λέει? Ακούω καλά? "Ραντεβού μΙε το χρόνο?"

     Το "κάνω ό,τι μπορώ" έχει τον υπέροχο στίχο "...που θέλει ακόμα στη μαμά του να θυμώσει", αλλά δεν έχει και πολλά να πει.

     Το "κρυμμένη αγάπη" επιτέλους έχει λίγο... μέταλλο από τη φωνή της Χαρούλας, αλλά ούτε κι αυτό με ενθουσιάζει.

     

     Οι στίχοι γενικά ανακυκλίζουν τα ίδια και τα ίδια. Καρδιές και συννεφιές και ακεφιές που αν εξαιρέσουμε ένα δύο τραγούδια καταντούν ένα βαρετό κατεβατό μελαγχολίας. Δεν έχω πρόβλημα με τη μελαγχολία, μελαγχολικά τραγούδια έχει γράψει η Χαρούλα παλιότερα με πολύ μεγαλύτερη επιτυχία και ευστοχία.

     Από τα καλά του δίσκου το ότι, έστω στο στούντιο, η φωνή της Χαρούλας είναι σε καλή φόρμα. Ελπίζω και λάιβ να είναι εξίσου καλή.

     Είμαι κι εγώ ένας από τους χιλιάδες Νεοέλληνες που θεωρούν τη Χαρούλα Εθνική Τραγουδίστρια. Πιστεύω πως ένα πιο σημαντικό υλικό της αξίζει. Αν δεν την επισκέπτεται η έμπνευση, ας πει καινούργια τραγούδια άλλων. Ας τραγουδήσει επιτέλους Μούτση ή Κραουνάκη. Ειλικρινά προτιμώ τη Χαρούλα του "ως την άκρη του ουρανού σου" παρά αυτήν. Κι ακόμα περισσότερο θα προτιμούσα μία Χαρούλα ακόμα πιο εξτρίμ, παρά αυτήν που κρύβεται σε μια εσωστρέφεια βαρετή, αντί μαγική.


    spiroos
    24.11.2009, 14:56

    Παράθεση:

    Το μέλος ph στις 23-11-2009 στις 17:40 έγραψε...

     

     Τώρα που άκουσα πολλές φορές το δίσκο μπορώ να πω πιο ουσιαστικά τη γνώμη μου. Παρά το ό,τι κόλησα στο "μεγάλωσα", γρήγορα μου εξαντλήθηκε η επιθυμία να το ακούω. Είναι ένα ωραίο ποίημα, αλλά το ρεφραίν είναι πολύ μικρό και η συνεχής επανάληψη εξαντλεί την ουσία του.

     Ο δίσκος μου φαίνεται και μουσικά και στιχουργικά αδύναμος.

     "Ο άνθρωπός μου" δεν με απογείωσε, αν και έχει έναν ουσιαστικό στίχο.

     Το "σήμερα κλαίω, αύριο γελώ" ξεκινά ωραία και υπόσχεται πολλά που όμως δεν έρχονται.  Γενικά το "ξέσπασμα" λείπει από το δίσκο αυτό.

     Το τρίτο κομμάτι είναι πολύ καλό τραγούδι, ίσως το καλύτερο του δίσκου.

     Το τέταρτο, είναι από αυτά που ακούω πολύ ευχάριστα. Κι όμως ακόμα κι αυτό μου φαίνεται λίγο για να είναι από τις πιο καλές στιγμές ενός δίσκου της Αλεξίου.

     Το "γύρνα εκεί που αγαπάς" δεν με είχε ενθουσιάσει ούτε στην πρώτη του εκτέλεση. Συμπαθητική η ενορχήστρωση αυτή, πιο δυναμική.

     Για το μεγάλωσα μίλησα ήδη.

     Το "έφυγα", αν και βλέπω πως χαίρει εκτίμησης, δεν με τραβάει. Αναγνωρίζω πως έχει τέχνη και βάσανο αλλά δεν με άγγιξε.

     Το "ραντεβού" δεν βρίσκω λόγο γιατί υπάρχει στο δίσκο. Μου είναι σχεδόν ενοχλητικό. Και τι λέει? Ακούω καλά? "Ραντεβού μΙε το χρόνο?"

     Το "κάνω ό,τι μπορώ" έχει τον υπέροχο στίχο "...που θέλει ακόμα στη μαμά του να θυμώσει", αλλά δεν έχει και πολλά να πει.

     Το "κρυμμένη αγάπη" επιτέλους έχει λίγο... μέταλλο από τη φωνή της Χαρούλας, αλλά ούτε κι αυτό με ενθουσιάζει.

     

     Οι στίχοι γενικά ανακυκλίζουν τα ίδια και τα ίδια. Καρδιές και συννεφιές και ακεφιές που αν εξαιρέσουμε ένα δύο τραγούδια καταντούν ένα βαρετό κατεβατό μελαγχολίας. Δεν έχω πρόβλημα με τη μελαγχολία, μελαγχολικά τραγούδια έχει γράψει η Χαρούλα παλιότερα με πολύ μεγαλύτερη επιτυχία και ευστοχία.

     Από τα καλά του δίσκου το ότι, έστω στο στούντιο, η φωνή της Χαρούλας είναι σε καλή φόρμα. Ελπίζω και λάιβ να είναι εξίσου καλή.

     Είμαι κι εγώ ένας από τους χιλιάδες Νεοέλληνες που θεωρούν τη Χαρούλα Εθνική Τραγουδίστρια. Πιστεύω πως ένα πιο σημαντικό υλικό της αξίζει. Αν δεν την επισκέπτεται η έμπνευση, ας πει καινούργια τραγούδια άλλων. Ας τραγουδήσει επιτέλους Μούτση ή Κραουνάκη. Ειλικρινά προτιμώ τη Χαρούλα του "ως την άκρη του ουρανού σου" παρά αυτήν. Κι ακόμα περισσότερο θα προτιμούσα μία Χαρούλα ακόμα πιο εξτρίμ, παρά αυτήν που κρύβεται σε μια εσωστρέφεια βαρετή, αντί μαγική.



     

    Συμφωνώ σχεδόν 100%.