ελληνική μουσική
    629 online   ·  210.826 μέλη
    melin
    12.11.2009, 10:40

    Καλησπέρα σε όλους!!!!

    Παιδιά χρειάζομαι τα φώτα σας..έχω πονοκεφαλιάσει με το τι παίζει σχετικά με τους ωδειακούς και τους ωρομισθιους και με τον ασεπ και με όλες αυτές τις φιλολογίες. Ψάχνω μια ξεκάθαρη απάντηση και δεν την βρίσκω...Μπορεί ο μουσικός από ωδείο να δώσει Ασεπ? Και αν ναι, ποιά είναι η "ύλη", τα μαθήματα τελοσπάντων που πρέπει να δώσει? Αν το κάνει έχει πιθανότητες σε αυτή τη ζωή, να τον πάρουν για αναπληρωτή, ή θα τρέχει για καμιά 10ετία περιοδεία σε όλη την Ελλάδα?.....

    Αχχχχχ, πολλά τα ερωτήματα.....θα πούμε το ψωμί, ψωμάκι....


    -----------------
    Άδραξε την μέρα!!!....Ζήσε όσα περισσότερα μπορείς...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 22-11-2009 12:22 ]


    pianoteacher
    13.11.2009, 02:11

    Αγαπητή μου melin... μάλλον θα σε απογοητεύσω! Σε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ οι "ωδειακοί" (ΤΕ 16) δικαιούντε να πάρουν μέρος μόνο εφόσον προκυρυχθεί. Ο τελευταίος που αφορούσε και τους ΤΕ ήταν το 2000 (το 2008 έγινε μόνο για ΠΕ). Για να δουλέψεις ως ωρομίσθιος ή αναπληρωτής θα πρέπει να κάνεις αίτηση σε κάποια Δ/νση Β'θμιας Εκπαίδευσης όταν θα βγεί η αντίστοιχη προκύρηξη, συνήθως βγαίνει τέλος Ιουνίου-αρχές Ιουλίου κάθε χρόνο. Το αν θα σε πάρουν κάπου αυτό εξαρτάται από τις ανάγκες των σχολείων τα οποία θα δηλώσεις στην αίτησή σου και από το πόσοι άλλοι θα δηλώσουν τα ίδια σχολεία. Πάντα προηγούντε οι ΠΕ, μετά οι ΤΕ με παιδαγωγική κατάρτηση (δηλ να έχουν τελειώσει κάποια παιδαγωγική σχολή ΑΕΙ ή ΑΣΠΑΙΤΕ) και μετά οι ΤΕ χωρίς παιδαγωγική κατάρτηση. Όπως καταλαβαίνεις ο δρόμος είναι μακρύς. Το τελευταίο που θέλω να σου πώ είναι σχετικά με την  ερώτησή σου "αν θα τρέχεις περιοδεία για καμιά 10ετία στην Ελλάδα". Η απάντηση είναι ΝΑΙ εκτός και αν είσαι τυχερός και περάσεις ΑΣΕΠ ή ξαναβγεί προκύρηξη για διορισμό 30μηνιτών ή... , ή... , ή... . Εγ φέτος ήδη κλείνω 10 χρόνια σε περιοδεία ανά την Ελλάδα! Αλλά ακόμα ελπίζω!!!! Ότι άλλο θες μην διστάσεις να ξαναρωτήσεις. Καλή τύχη!


    melin
    13.11.2009, 10:05

    Πράγματι ο δρόμος είναι μακρύς....από το λίγο που το έχω κοιτάξει, έχει ενα σωρρό κατηγορίες των κατηγοριών!! Το θέμα είναι, να παω ν κάνω τελικά 1 χρόνο ΑΣΠΑΙΤΕ, ή να δώσω για ΑΣΕΠ?? Ιδού η απορία. Φυσικά το θέμα είναι του καθενός το τι επιλέγει, αλλά θα ήθελα να κούσω τις απόψεις όλων εσάς που έχετε ήδη ξεκίνησει αυτό το δρόμο....

    Ευχαριστώ pianoteacher, εγώ είμαι violinteacher, χι!!Δεν με πειράζει τόσο η περίοδεια που λέγαμε, όσο τουλάχιστον να ξέρω ότι θα περιπλανιέμαι σαν ωρομίσθια για 300 ευρώ,αλλά τον επόμενο χρόνο είναι σίγουρο ότι θα με ξαναπάρουν ή χρόνος αυτός πήγε χαμένος?

     


    elafi
    22.11.2009, 12:10
    φίλτατη melin επειδή το θέμα αυτό με ταλάνιζε φέτος το καλοκαίρι και το έψαξα από όλες τις πλευρές ένα έχω να πω, κάνε την αίτηση και ότι προκύψει, εγώ τουλάχιστον αυτό θα κάνω... διότι αφού ανήκουμε στην υποκατηγορία τε δίχως ασπαιτε (και πίστεψέ με είναι πολύ δύσκολο να μπεις στην ασπαιτε) κάνε την αίτηση με ότι έχεις και κάνε το σταυρό σου. ετοιμάσου για τουρνέ ανά την ελλάδα. όσο για το αν θα σε πάρουν την επόμενη χρονιά, πιστεύω πως στα νταραβέρια με το δημόσιο ποτέ δεν είσαι σίγουρος για τίποτα, εκτός αν έχεις μονιμοποιηθεί οπότε μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει ο μισθός στην τσέπη μπαίνει. το πολύ πολύ αν είσαι τυχερή και σε πάρουνε σε κανένα κατσάβραχο στην πινέζα του χάρτη να κάνεις εξτραδάκια σε κανένα πανηγύρι χωριού όπως στο "λατέρνα φτώχεια και φιλότιμο" ο πεινασμένος βιολιστής... διότι με τα 300 ευρώ δεν νομίζω να έχεις να φας... άστα... δεν είναι τυχαίο πως όλοι οι μουσικοί δουλεύουνε άλλα αντ' άλλων... καλή μας τύχη τον ιούνη εύχομαι από καρδιάς... (δυστυχώς εγώ είμαι πιανίστα και δεν μπορώ να κουβαλώ το πιάνο στα πανηγύρια...βαριά η καλογερική...)