ελληνική μουσική
    483 online   ·  210.830 μέλη

    Αρετή Κετιμέ-Με τη Φωνή της Αρετής-Ο πρώτος προσωπικός δίκος της κυκλοφορεί

    sympetheros
    15.11.2009, 11:19

    Επιτέλους λέω εγώ!

    Μετά από τόσες συμμετοχές επιτέλους ήρθε ο πρώτος ολοκληρωμένος δίκος της Αρετής.

    11 τραγούδια που ξεδιπλώνουν την ευαισθησία που βγάζει η ερμηνεία της επόμενης Αλεξίου κατά την προσωπική μου άποψη.

    Ελπίζω να σταθεί τυχερή να της γράψουν τραγούδια αντάξια της φωνής της.

    Τα 9 απ τα τραγούδια του δισκου είναι επανεκτελέσεις αλλά όχι χωρίς λόγο ύπαρξης.

    Τα 2 καινούρια τραγούδια τα ερμηνευει  το ένα μαζί με το Δημήτρη Ζερβουδάκη και είναι :ο Βόρειος καυμός και το 2ο με την Ντιλέκ Κότς και είναι το:μία στιγμή...

    Η ερμηνεία της στο ''φεγγάρι ''του Περίδη είναι συγκινητική,στο ''όλες οι δάφνες ''τη συνοδεύει στο κλαρίνο ο Γιάννης Βασιλόπουλος,''Το αερόπλανο'' το ερμηνεύει με τον Παναγιώτη Λάλεζα , αφήνει το δικό της αποτύπωμα στα'' ομορφα γαλανά σου μάτια'' του Βαμβακάρη και δίνει ξεχωριστή εαισθησία στους παραδοσιακούς ''μενεξέδες και ζουμπούλια''.

    Η μουσική έκπληξη της χρονιάς ήρθε το Νοέμβρη και είναι αυτός ο δίσκος πιστεύω.

     


    renabill
    15.11.2009, 19:23

    Πραγματικά κάτι πολύ ενδιαφέρον! ! ! Εχει κυκλοφορήσει?


    ilio
    17.11.2009, 13:01

    Sympethere τι ευχάριστα νέα είναι αυτά!!Χαίρομια πολύ που κυκλοφορεί επιτέλους

    ένα δικό της δίσκο!!Μου αρέσει πολύ και την εκτιμώ αφάνταστα και μακάρι να έχει

    την τύχη να τραγουδήσει όμορφα,καινούργια πράγματα στην πορεία.

     

    υ.γ θα κάνεις κανένα αφιερωματάκι;{#emotions_dlg.biggrin}


    sympetheros
    17.11.2009, 17:48

    Παράθεση:

    Το μέλος ilio στις 17-11-2009 στις 13:01 έγραψε...

    Sympethere τι ευχάριστα νέα είναι αυτά!!Χαίρομια πολύ που κυκλοφορεί επιτέλους

    ένα δικό της δίσκο!!Μου αρέσει πολύ και την εκτιμώ αφάνταστα και μακάρι να έχει

    την τύχη να τραγουδήσει όμορφα,καινούργια πράγματα στην πορεία.

     

    υ.γ θα κάνεις κανένα αφιερωματάκι;{#emotions_dlg.biggrin}



    Στις νέες κυκλοφορίες έχουμε εσένα ilio!

    Εχεις την ειδικότητα στην αμεση και ολοκληρωμένη παρουσίαση αξιόλογων νέων δίσκων!

    εμπρός λοιπόν


    ilio
    18.11.2009, 08:13

    Παράθεση:

    Το μέλος sympetheros στις 17-11-2009 στις 17:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος ilio στις 17-11-2009 στις 13:01 έγραψε...

    Sympethere τι ευχάριστα νέα είναι αυτά!!Χαίρομια πολύ που κυκλοφορεί επιτέλους

    ένα δικό της δίσκο!!Μου αρέσει πολύ και την εκτιμώ αφάνταστα και μακάρι να έχει

    την τύχη να τραγουδήσει όμορφα,καινούργια πράγματα στην πορεία.

     

    υ.γ θα κάνεις κανένα αφιερωματάκι;{#emotions_dlg.biggrin}



    Στις νέες κυκλοφορίες έχουμε εσένα ilio!

    Εχεις την ειδικότητα στην αμεση και ολοκληρωμένη παρουσίαση αξιόλογων νέων δίσκων!

    εμπρός λοιπόν



    {#emotions_dlg.biggrin} Α ώστε έτσι ε;!!!Τέλοσπάντων δεν έχω καμία ειδικότητα αλλά αφού μου δίνεις φόρα να το δούμε το θέμα της Αρετής!{#emotions_dlg.thumbup}


    jorge
    19.12.2009, 00:34

    ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

    ΑΡΕΤΗ ΚΕΤΙΜΕ
    «Με τη φωνή της Αρετής»

    Η Αρετή Κετιμέ, μαθήτρια του μεγάλου δασκάλου Αριστείδη Μόσχου στο σαντούρι, ξεκίνησε να εμφανίζεται σε ηλικία 13 χρονών, δίπλα στον Γιώργο Νταλάρα, παίζοντας σαντούρι και τραγουδώντας, στο πρόγραμμα που παρουσίασε στο Ζυγό, μαζί με τον Γεράσιμο Ανδρεάτο και τη Μελίνα Ασλανίδου. Η Αρετή εντυπωσίασε τόσο με το παίξιμο και την υπέροχη φωνή της, όσο και με τη σοβαρότητα και την ωριμότητά της, παρά την πολύ νεαρή της ηλικία. Στοιχεία που επιβεβαιώνονταν όσο περνούσε ο καιρός, ξανά και ξανά, με κάθε νέο βήμα και κάθε νέα συνεργασία της: Εστουδιαντίνα Ν. Ιωνίας, Γλυκερία, Διονύσης Τσακνής, Λευτέρης Παπαδόπουλος, Δημήτρης Καρράς, Ελένη Βιτάλη, Χάικ Γιαζιτζιάν, κ.α. Κορυφαία στιγμή για την Αρετή, ήταν η συμμετοχή της στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας το 2004.

    Η Αρετή μεγάλωσε και από παιδί-θαύμα εξελίχθηκε σε μία νεαρή γυναίκα με μεστή, ζεστή φωνή. Το πρώτο προσωπικό της άλμπουμ «Με τη φωνή της Αρετής» κυκλοφορεί τώρα από τη Legend. Ένα καινούριο τραγούδι έγραψε γι’ αυτήν ο Δημήτρης Καρράς –ο οποίος υπογράφει και τη διεύθυνση παραγωγής του άλμπουμ- λέγεται «Βόρειος καημός» και η Αρετή το ερμηνεύει μαζί με τον Δημήτρη Ζερβουδάκη. Ακόμη ένα νέο τραγούδι το «Μια στιγμή», έγραψε η Σοφία Νάτσιου και σ’ αυτό συμμετέχει η Ντιλέκ Κοτς που υπογράφει και τους τουρκικούς στίχους.

    Τα υπόλοιπα τραγούδια του άλμπουμ είναι παραδοσιακά, ρεμπέτικα (Βαμβακάρης, Τούντας) αλλά και πιο σύγχρονα. Ανάμεσα σε αυτά συναντάμε τον «Βασιλιά» του Μπάμπη Στόκα και «Το φεγγάρι» του Ορφέα Περίδη αλλά και το «Ελλάδα μου» του Σταμάτη Γονίδη.

    Στο άλμπουμ συμμετέχουν ακόμη ο  Παναγιώτης Λάλεζας στο «Αερόπλανο» του Παναγιώτη Τούντα και  ο Δημήτρης Καρασαββίδης στο «Σον Θεό εφτάγω τάμα». Στο παραδοσιακό «Όλες οι δάφνες», κλαρίνο παίζει ο Γιάννης Βασιλόπουλος.    

    Ένας δίσκος που ταξιδεύει τα παραδοσιακά ηχοχρώματα του ελληνικού τραγουδιού από το χθες στο σήμερα.





    επισυναπτόμενα: KETIME-cover.jpg 
    jorge
    19.12.2009, 00:35
    Ξεχασα να αναφερω πόσο μεγάλη εκπληξη ενιωσα οταν διαβασα τον δημιουργο του 1ου τραγουδιου του δισκου: ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΓΟΝΙΔΗΣ