ελληνική μουσική
    682 online   ·  210.830 μέλη
    TheDarkSideOfTheMoon
    17.11.2009, 14:55

    Γεια σας!!Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιες συλλογές ποιημάτων από Έλληνες καλλιτέχνες.Κυρίως να μου προτείνετε ποίηση από μουσικούς,όπως Αγγελάκας.Τα διάφανα κρίνα έχουν εκδόσει κάποια συλλογή??


    okanenas
    17.11.2009, 19:11

    Παράθεση:

    Το μέλος TheDarkSideOfTheMoon στις 17-11-2009 στις 14:55 έγραψε...

    συλλογές ποιημάτων, Αγγελάκας, διάφανα κρίνα

    {#emotions_dlg.confused1}

    Σε τι κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας Νίκο Ευαγγελάτοοοοοο??? {#emotions_dlg.wacko}

     


    djmetronomos
    17.11.2009, 23:07

    Βασικά, έχω ένα βιβλίο που περιέχει και CD από τα Διάφανα Κρίνα "Ο Γύρος Της Μέρας Σε Ογδόντα Κόσμους" (2005, εκδόσεις ΙΝΔΙΚΤΟΣ)... Περιέχει σκέψεις, καθημερινά στιγμιότυπα και στίχους/ποιήματα... Το CD έχει 11 τραγούδια... Πολύ προσεγμένη έκδοση, δεν είχα ασχοληθεί πολύ με το γκρουπ, το συγκεκριμένο με έμπασε στον κόσμο τους και μου άρεσε αυτό που είδα... και άκουσα...


    Japan88gr
    25.08.2010, 21:17

    εδώ υπάρχει η συλλογή του Γιάννη Αγγελάκα "πως τολμας και νοσταλγεις τσογλανε"

    http://www.scribd.com/doc/8726330/-

     

    ΜΙΑ ΕΥΧΗ

    -Κανε μια ευχη με μια λεξη
    -Οχι πονος
    -Μα αυτες ειναι δυο
    -Στ' αρχιδια μου

     

    ΑΠΟΗΧΟΙ
    Καθισμένος στο κέντρο της μικρής μου αυλής Νηφάλιος παρατηρώ Την αγωνιώδη τρεχάλα της σκιάς μου Γύρω γύρω στον ορίζοντα Πού και πού φτάνουν στ' αφτιά μου Οι απόηχοι από τις απόκοσμες στριγκλιές της

    «Είμαστε περικυκλωμένοι απ' το Θεό Είμαστε περικυκλωμένοι απ' το Θεό Χωρίς ελπίδα

    Ανέτοιμοι»