ελληνική μουσική
    528 online   ·  210.826 μέλη

    Τάνιας Τσανακλίδου - Προσωπογραφία (νέος δίσκος)

    jorge
    19.11.2009, 01:12

    ΤΑΝΙΑ ΤΣΑΝΑΚΛΙΔΟΥ
    προσωπογραφία._


    Κάθε νέος δίσκος της Τάνιας Τσανακλίδου είναι γεγονός, μια και η ίδια μας έχει συνηθίσει σε πολύ επιλεκτικές προτάσεις. Ακριβώς αυτό ισχύει και με την καινούρια της δισκογραφική δουλειά «Προσωπογραφία» που κυκλοφορεί οκτώ χρόνια μετά τον προηγούμενο δίσκο της και εγκαινιάζει τη συνεργασία της με τη Lyra.

    Στην «Προσωπογραφία» η Τάνια Τσανακλίδου ερμηνεύει τραγούδια νέων αλλά πολύ ταλαντούχων δημιουργών που έχουν ήδη δώσει δείγματα επιτυχημένης γραφής. Τρία τραγούδια υπογράφουν ο Γιάννης Χριστοδουλόπουλος με την Ελεάνα Βραχάλη, δύο ο Θέμης Καραμουρατίδης με τον Γεράσιμο Ευαγγελάτο, τρία ο Θοδωρής Οικονόμου σε στίχους Άκη Δήμου και Σταύρου Σταύρου. Τέλος, το τραγούδι «Καληνύχτα» υπογράφει ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας σε στίχους Γιάννη Μαύρου και είναι αυτό, που στη δεύτερη εκδοχή του, μιξαρισμένο από τον Μιχάλη Δέλτα, ‘κλείνει’ το άλμπουμ μετά την οργανική έξοδο του Δημήτρη Μπαρμπαγάλα.    

    Η Τάνια Τσανακλίδου διευκρινίζει: «Παρότι είναι ένας πολυσυλλεκτικός δίσκος, η αλληλουχία των τραγουδιών εξυπηρετεί μια ιστορία με αρχή μέση και τέλος, καθώς και ένα συνολικό ηχητικό concept. Ακούγοντας την "Προσωπογραφία" διαπιστώνεις ότι το βαθύτερο νόημα συνάγεται απ'  το σύνολο του ακούσματος».

    Ο Πάνος Μπάρλος που συνυπογράφει τη διεύθυνση παραγωγής μαζί με την Τάνια Τσανακλίδου, σημειώνει γι’ αυτή τη συνεργασία: «Η συνεργασία μου με την Τάνια είναι ένα μεγάλο δώρο. Είναι ένας υπέροχος, χαρισματικός άνθρωπος και μια σπουδαία καλλιτέχνις. Αισθάνομαι υπερήφανος που συμμετείχα στη δημιουργία αυτού του δίσκου και την ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη που μου έδειξε».

    Η «Προσωπογραφία» είναι ένα άλμπουμ που ακούγεται με αμείωτο ενδιαφέρον από το πρώτο μέχρι το τελευταίο τραγούδι. Η αισθαντικότητα και η θεατρικότητα της Τάνιας Τσανακλίδου, πάντα παρούσες στην ερμηνεία της, δίνουν αυτή την ιδιαίτερη πνοή στα τραγούδια, που την κάνουν μοναδική και ξεχωριστή όλα αυτά τα χρόνια.   

    Ήδη το ζεϊμπέκικο «Εγώ για δύο» των Γ. Χριστοδουλόπουλου – Ελ. Βραχάλη έχει αρχίσει να ξεχωρίζει από τους ραδιοφωνικούς παραγωγούς.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 19-11-2009 01:13 ]








    επισυναπτόμενα: TSANAKLIDOU-cover.jpg TSANAKLIDOU-photo 1.jpg