ελληνική μουσική
    840 online   ·  210.851 μέλη
    aragorn23984
    20.11.2009, 15:19

    Καλησπέρα!! 1η μου δημοσίευση και θα ήθελα μια βοήθεια απο όποιον ξέρει...Έχω το Pod X3 και το έχω συνδέσει πάνω στο laptop μου, με τη USB για να ηχογραφήσω...Χρησιμοποιώ το Cubase αλλά μου κάνει διακοπές, τόσο όταν ηχογραφώ, όσο και όταν ακούω το ηχογραφημένο...Πειράζω λίγο τα buffer αλλα τίποτα...Μου είπαν ότι πρέπει να πάρω ένα audio interface για καλύτερη μετατροπή του σήματος, γιατί εγώ τώρα στην ουσία σαν Interface χρησιμοποιώ το Pod...Αν το πάρω πως θα συνδεθεί αυτό με το Pod?? Και μια άλλη ερώτηση γιατί το παλεύω αλλά δεν το βρίσκω, πως μπορώ με το Pod να κάνω ταυτόχρονη χρήση και των 2 τόνων (δηλαδή να έχω στο ένα Τone την κιθάρα και στο άλλο τα φωνητικά ταυτόχρονα!!!)??? Ευχαριστώ πολύ!!!!!


    starg
    21.11.2009, 20:52

    Καλησπέρα..
    Το οτι το Pod  έχει ενσωματωμένο usb σημαίνει ότι κανονικά θα πρέπει να συνδέεται και να δουλεύει στο pc χωρίς πρόβλημα...
    Μήπως έχεις το latency ρυθμισμένο πολύ ψηλά ή πολύ χαμηλά;
    Όσον φορά το θέμα dual tone στο pod πρέπει να κάνεις ανάθεση στα inputs.
    Κρατάς πατημένο το πλήκτρο inputs για 2 δευτερόλεπτα και σε βγάζει σε μιά σελίδα επιλογής για να επιλέξεις αν θές 1 ή 2 inputs.


    giorgosziotas
    23.11.2009, 02:51

    Όλα τα "πέταλα" της line6 έχουν 2 ιδιότητες. Είναι FX pedals και κάρτες ήχου. Αν έχεις κάποια άλλη κάρτα ήχου στο PC σου απλώς συνδέεις το pod σου με βίσματα (left, right) στην κάρτα ήχου και ηχογραφείς στέρεο (& dual tone). Άν πάλι θέλεις το χρησιμοποιείς σαν κάρτα ήχου από τη USB. Καλό θα ήταν να διαβάσεις λίγο το manual. Άν δε βγάζεις άκρη, στείλε μου ένα ΠΜ να σε βοηθήσω.


    aragorn23984
    23.11.2009, 09:37
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Βασικά δεν κατάλαβα τι είναι προτιμότερο, να χρησιμοποιήσω το POD X3 σαν κάρτα ήχου ή να πάρω μια άλλη (πχ μια Μ-Audio) και να το συνδέσω εκεί πάνω με βίσματα???Ευχαριστώ και πάλι ρε παιδιά!
    giorgosziotas
    24.11.2009, 13:44

    Αν βγαίνεις οικονομικά, καλύτερα πάρε μια κάρτα. ;)