ελληνική μουσική
    847 online   ·  210.833 μέλη

    O Σημαντικότερος δίσκος του 2004...

    xristos
    04.01.2005, 15:35
    Ο σημαντικότερος, με διαφορά, δίσκος του 2004 δεν είναι στο δημοψήφισμα...
    ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΞΕΧΑΣΤΗΚΑ.
    Ο σημαντικότερος για πάρα πολλούς λόγους τους οποίους έχω ψιλοβαρεθεί να γράφω και να εξηγώ συνέχεια, οπότε αν θέλετε να πάρετε μια ιδέα περάστε από εδώ:

    http://www.melodia.gr/4dcgi/_w_articles_mel3_100011_29/07/2004_103317

    Θα είχε επίσης εξαιρετικό ενδιαφέρον αν εσείς που ψηφίζετε γράφατε και δυο λόγια για ποιο λόγο θεωρείτε σημαντικότερο ένα δίσκο και ποια είναι τα κριτήρια;
    Giorgos
    04.01.2005, 17:04
    Το -αναγκαίο- κακό με τα δημοψηφίσματα είναι ότι οι επιλογές είναι πάντα fixed και συνήθως αφορούν στα πιο δημοφιλή-διαφημισμένα αντικείμενα, για να είναι πιο αντιπροσωπευτικά. Έτσι, κάποιοιο δίσκοι που δεν είναι mainstream, δεν εκπροσωπούνται.

    Δεν με ικανοποίησε το 2004 δισκογραφικά. Λίγες ήταν οι πραγματικά καλές δουλειές. Οι περισσότερες κινήθηκαν σε μέτρια επίπεδα, με 1-2 καλά κομμάτια και όλα τα υπόλοιπα του δίσκου να γεμίζουν απλά το χώρο. Φυσικά, υπήρξαν και οι εξαιρέσεις.

    Να μου επιτρέψετε λοιπόν να πρωτοτυπήσω κι εγώ με τη σειρά μου. Δεν θα ήθελα να μπω στη λογική του σημαντικότερου δίσκου, για δυο λόγους: προϋποθέτει πολλή σκέψη για να μην αδικηθεί κανένας δίσκος και από την άλλη δε μου αρέσει να βλέπω συγκριτικά τη μουσική, δεν είναι μετρήσιμο μέγεθος να το βάλω στη ζυγαριά.

    Θα πω λοιπόν ότι ένας δίσκος που τον ακούω ολόκληρο και με μεγάλη ευχαρίστηση είναι η εξαιρετική δουλειά των Human Touch, το "Movin'". 3 άριστοι μουσικοί, με όλη τη σημασία της λέξης (και πολύ καλά παιδιά επίσης), που συνδυάζονται άψογα. Πανέξυπνες jazz & ethnic ενορχηστρώσεις, φαντασία, δεξιοτεχνία, ο παλμός της μουσικής, μελωδίες που μου θυμίζουν αξέχαστες και μαγευτικές βραδιές στο "Αλάβαστρον" είναι μερικά από τα στοιχεία που με κάνουν να ξεχωρίζω αυτόν το δίσκο. Κυρίως, είναι ένας δίσκος που σέβεται πάνω από όλα τον ακροατή. Και αυτό, πέρα από τη δεξιοτεχνία και τις σπουδές και τις διακρίσεις τους, μετρά πάρα πολύ για μένα. Και εις ανώτερα, παιδιά
    jorge
    04.01.2005, 17:23
    Με αυτή τη δημοσκόπηση δεν έχουμε σκοπό να βγάλουμε τον σημαντικότερο της χρονιάς, αλλά τους 5-6 που προτιμούν τα μέλη του MusicHeaven. Το είδος των παραγωγών που επιλέξαμε είναι το έντεχνο σε όλες του τις εκφράσεις.

    Αν θέλετε γράψτε κι άλλους δίσκους, ώστε με το τέλος αυτής της δημοσκόπησης να ακολουθήσει και μια "συμπληρωματική" με όσους δεν μπόρεσαν να μπουν, είτε λόγω άγνοιας, είτε λόγω χώρου. Απλά να έχουμε μια εικόνα και να συγκρίνουμε αργότερα τις απόψεις των μελών του MusicHeaven με τα αποτελέσματα γνωστών "βραβείων".
    istoxastis
    04.01.2005, 21:12
    Έξω από τις λογικές των δημοψηφισμάτων κι εγώ, να σας θυμίσω ότι τη χρονιά που πέρασε, κόντρα στους χαλεπούς καιρούς της μουσικής αποχαύνωσης με τα ιμιτασιόν ακούσματα μιας χρήσης, την κατευθυνόμενη απ’ τις μεγάλες δισκογραφικές σουξεδοποίηση αλλά και την αλλαλούμ αχαλίνωτη δισκοπειρατία,
    από το Μελωδικό καράβι, ο καταξιωμένος δάσκαλος του Θρακιώτικου τραγουδιού και της παράδοσης Χρόνης Αηδονίδης και η μαθήτριά του, η δικιά μας Νεκταρία Καρατζή , κυκλοφόρησαν ένα διπλό άλμπουμ με παραδοσιακά Θρακιώτικα τραγούδια και Βυζαντινούς ύμνους, με τίτλο Όταν οι δρόμοι συναντιούνται… κι έτσι μια γνήσια μουσική ανάσα ήρθε και ταράξε ευχάριστα, τα λιμνάζοντα μουσικά μας πράγματα.

    xristos
    05.01.2005, 01:44
    Καλά μου παιδιά,

    έστειλα το πρώτο μήνυμα μόνο και μόνο γιατί με έχει εντυπωσιάσει ο τρόπος "μη προβολής" του συγκεκριμένου album.

    Επειδή σπάνια πια έχουμε την πολυτέλεια να συναντάμε τέτοιες περιπτώσεις στην ελληνική δισκογραφία δεν είναι κρίμα να μην τους δίνουμε το χώρο που τους αξίζει; Τίποτα παραπάνω.

    Τον βάφτισα "σημαντικότερο" γιατί έτσι τιτλοφορείται το δημοψήφισμα. Επίσης, συγχωρείστε με, αλλά δεν βρίσκω κανένα άλλο cd στο δημοψήφισμα που να καλύπτει το συγκεκριμένο είδος του έντεχνου. Αντιθέτως βρίσκω πολλά που καλύπτουν το ίδιο είδος του έντεχνου...

    Εμείς που αγαπάμε την μουσική δεν θα έπρεπε και να της το εκφράζουμε που και που;
    jorge
    05.01.2005, 09:25
    Νομίζω οτι κάποια στιγμή θα πρέπει να συνεργαστούμε και με τη Universal...
    yiannisyiannis
    05.01.2005, 10:08
    Σχετικά με την επιλογή των 12 καλύτερων δίσκων για ψηφοφορία, ουδέν σχόλιο. Δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθούν δύο μέλη που θα επέλεγαν τους ίδιους 12, είναι θέμα προσωπικού γούστου που διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο.

    Τώρα όμως θα γίνω λίγο κακός. Κρατήθηκα μέχρι να συγκεντρωθούν τουλάχιστον 100 ψήφοι. Απορώ και εξίσταμαι, είναι δυνατόν οι μπαλάντες των πολυκατοικιών να έρχονται πίσω από το Χατζηγιάννη; Τι ψηφίζουμε και τι βαθμολογούμε τελικά, την ομορφιά και το σεξαπίλ του τραγουδιστή ή μήπως τις απαξιωτικές του απόψεις;
    XeniaRodo
    05.01.2005, 15:06
    Πεστα yianis πέστα....

    dimko
    05.01.2005, 15:11
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 05-01-2005 στις 10:08 έγραψε:

    Απορώ και εξίσταμαι, είναι δυνατόν οι μπαλάντες των πολυκατοικιών να έρχονται πίσω από το Χατζηγιάννη; Τι ψηφίζουμε και τι βαθμολογούμε τελικά, την ομορφιά και το σεξαπίλ του τραγουδιστή ή μήπως τις απαξιωτικές του απόψεις;






    Μήπως το ποια τραγούδια μας αρέσουν περισσότερο; (Ανεξάρτητα ποιος τα τραγουδά)

    istoxastis
    05.01.2005, 17:09
    Πεστα yianis πέστα....


    Sideline
    05.01.2005, 20:20
    Nαι, το γκαλλοπ αυτό είναι λίγο περίεργο...δηλαδή τι εννοούμε όταν λέμε "σημαντικός";

    Οσο για τα αποτελέσματα εγώ προσωπικά υποψιάζομαι νοθεία... :)
    MariannaP
    05.01.2005, 20:28
    Εγώ ψηφίζω τον τελευταίο δίσκο (δηλαδή cd...) της Πρωτοψάλτη...
    ... που δεν υπάρχει στην λίστα!!!!
    vouliakis
    05.01.2005, 21:30
    Άσχετα με το τι ψήφισα ή θα ψήφιζα, πιστεύω ότι θα έπρεπε να είχαμε φροντίσει και για την επιλογή (στη δημοσκόπηση):
    -Κανένας από τους παραπάνω δίσκους.



    SteliosG
    05.01.2005, 21:35
    yianni σε πρισκω πολυ σωστο!!! μου κανει εντυπωση καποιες φορες το γεγονος οτι καποια δημοψηφισματα δειχνουν αλλο υφος των μελων απο αυτο που καταλαβαινω απο τo forum!!!

    μηπως τελικα αλλοι ειμαστε και αλλο θελουμε να δειχνουμε???!!!

    ή μηπως ψηφιζουν αλλοι και αλλοι μιλουν στo forum???!!!


    SteliosG
    07.01.2005, 20:39
    μεγαλη μαχη παντως μεταξυ Χατζηγιαννη και Κατσιμηχα στο δημοψηφισμα!! Για να δουμε το νικητη...... μεγαλη αγωνια.......
    sakelar
    09.01.2005, 09:23
    Πιστεύω ότι ο πιο σημαντικός και λόγω πρωτοτυπίας δισκος του 2004 είναι οι "100 κιθάρες από το Ηρωδειο"
    jorge
    09.01.2005, 23:52
    Παιδιά στις 22.12 είχα ξεκινήσει αυτό το post, στο οποίο έλαβα μόνο 1 απάντηση. Έπρεπε όμως να βγει η δημοσκόπηση και έτσι επέλεξα τους - κατά τη γνώμη μου - καλύτερους δίσκους από μια σχετική λίστα.

    Σίγουρα θα ξέχασα μερικούς και ζητώ συγγνώμη. Γι' αυτό το λόγο θα ακολουθήσει και δεύτερη δημοσκόπηση με τις δικές σας προτιμήσεις. Καλοδεχούμενες και οι άλλες παρατηρήσεις. Σίγουρα δεν πάνε χαμένες και βοηθάνε να γινόμαστε καλύτεροι.
    jorge
    09.01.2005, 23:53
    Quote:

    Το μέλος Sideline στις 05-01-2005 στις 20:20 έγραψε:

    Οσο για τα αποτελέσματα εγώ προσωπικά υποψιάζομαι νοθεία...




    Δε νομίζω να σε έχω προσβάλλει ποτέ ως σήμερα. Εσύ γιατί το κάνεις;
    KIT_KAT
    10.01.2005, 00:33
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 09-01-2005 στις 23:53 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Sideline στις 05-01-2005 στις 20:20 έγραψε:
    [i]
    Οσο για τα αποτελέσματα εγώ προσωπικά υποψιάζομαι νοθεία...




    Δε νομίζω να σε έχω προσβάλλει ποτέ ως σήμερα. Εσύ γιατί το κάνεις;

    [/I]



    Μάλλον ο sideline εννοεί ότι ίσως κάποιοι ψηφίζουν παραπάνω φορές. Αν εννοεί αυτό δε σε προσβάλλει Γιώργο εκτός αν θεωρήσεις ότι είσαι υπεύθυνος που κάτι τέτοιο δεν αποτρέπεται από το σύστημα...
    jorge
    10.01.2005, 00:59
    Πρέπει να ξεκαθαρίζουμε τι εννούμε, γιατί προκύπτουν παρεξηγήσεις, όπως η συγκεκριμένη (θέλω να ελπίζω οτι πρόκειται για παρεξήγηση). Όσον αφορά το σύστημα, αυτό λειτουργεί όπως πολλά αντίστοιχα συστήματα μεγάλων sites της Ελλάδας και του εξωτερικού και δουλεύει έτσι ώστε να μην παραβιάζεται το απόρρητο της ψήφου. Το τελευταίο δημιουργεί κάποια προβλήματα στον απόλυτο έλεγχο διπλής ψήφου. Όμως έλεγχος υπάρχει.