ελληνική μουσική
    708 online   ·  210.848 μέλη

    Πως μπορεί κάποιος να πουλήσει στίχους;

    atlas33
    22.11.2009, 03:23

    Gia sas. Eimai neos sto site kai genika sto mousiko xoro. edo kai 4-5 xronia grafw kai egrafa stoixous gia tragoudia me ipoti8emenh mousiki(pou m erxete sto mialo mou).

    Twra 8elw na rotisw kati.

    Pws mporei 1as p grafoi stixous na tous poulisei?Enow iparxei kana site kana chat h otidipote paromio?

    an kapios exei xrono kai mporei as mou sthlei 1a pm na milisoume me kapio alo meson :D

    px skype msn facebook h  otidipote :D

     

    Kai ena 8ema pou 8elw na shzhthsw mazi sas :D

    Eas fhlos ths mamas mou apo thn doulia egrafe stoixakia. Milame gia wrea stoixakia p pistebw ta xete akousei oloi. Ta xete akousei giati auta ta stoixakia ta poulise gia 1 komati psomi opos me eipe kai to wreotero...sto simpoleo tou bazan ton oro oti kataxorei ta stoixakia ston tragoudisth(den mporw na pw to onoma tou) oste na leei autos oti einai dika tou opos kai h mousiki. kai ola auta gia ena komati psomi opos sas eipa.

    Einai swsto auto?

    perimenw boi8ia :D

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 22-11-2009 12:23 ]


    starg
    22.11.2009, 14:30

    Φίλε καλως όρισες...
    Μια και όπως λες γράφεις στιχάκια, θα πρέπει να ξέρεις ότι οι στίχοι γράφονται για να αγγίξουν όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο...για τους εμπορικούς μιλάμε πάντα, έτσι;
    Ως εκ τούτου οι προσωπικές μας εκφράσεις και γλωσσικές ιδιαιτερότητες, πρεπει να μπαίνουν στην άκρη...
    Τα greeklish λοιπόν τι τα θέλεις; ή τις συγκοπτόμενες λέξεις τύπου msn;
    Για να διαβάσει και να κατανοήσει κάποιος τα γραφόμενά σου, πρέπει να καταβάλει σημαντική επεξεργαστική διανοητική προσπάθεια...!!!
    Για να απαντήσω και στο ερώτημα σου υπάρχουν sites που καταχωρούν στίχους και μουσική άγνωστων ή λιγοτερο γνωστών καλιτεχνών. Σε ένα απο αυτά βρίσκεσαι τώρα...
    Δες την ενότητα music pages του Musicheaven.
    Υπάρχει μια ζοφερή πραγματικότητα όμως...Η μισή Ελλάδα τραγουδάει, και η άλλη μισή γράφει μουσική και στίχους.
    Είναι δεδομένο πως όταν είσαι ένας άγνωστος καλιτέχνης οι παραχωρήσεις που πρέπει να κάνεις είναι αρκετές...Το να δώσεις την δουλειά σου για ένα κομμάτι ψωμί, στις περισσότερες περιπτώσεις είναι μονόδρομος, εκτός κι αν διαθέτεις υψηλές γνωριμίες ή σταθείς απλά τυχερός...
    Οπότε ... γράφεις και δίνεις για "ένα κομμάτι ψωμί", μέχρι να γίνεις γνωστός και να μπορεις να διαπραγματευτείς την δουλειά σου με άλλους όρους....


    atlas33
    22.11.2009, 21:42

    feli menw souidia kai h or8ografia mou einai xalia. gia auto grafw me aglikous xaraktires.

    sorry kai euxaristw :D


    delta66
    24.11.2009, 03:37

    Παράθεση:
    Το μέλος atlas33 έγραψε...

    Πως μπορεί κάποιος να πουλήσει στίχους;

    Να γραψει καλους (αλλα και εμπορικους) στιχους , μετα να τους κατοχυρωσει τα πνευματικα δικαιωματα, και μετα να αρχισει τις βολτες α) σε νυχτερινα κεντρα στα καμαρινια των τραγουδιστων ζητωντας ευγενικα να τους διαβασουν β) ερχομενοι σε επαφη σε μουσικοσυνθετες οι οποιοι δεν δινουν την ευκολια να τους βρεις σε καποιο δημοσιο χωρο ομως οπως οι τραγπυδιστες και θα πρεπει να ψαξεις ειτε μεσω γνωριμιων ειτε μεσω ερευνας.

    Δεν αποκλειεις και τη περιπτωση ομως να συνεργαστεις και με νεους, αγνωστους αλλα ταλαντουχους συνθετες.

    Θα μοιραστειτε και την ερευνα και προωθηση των τραγουδιων σας.


    VOICETEACHER
    25.11.2009, 16:19

    Να πουλησει στιχουs? θα αστιευεσαιμσιγουρα...αν αρεσουν σε καποιον ,θα στα παρει τζαμπα να τα βαλει στο σι ντι του...κι αν τσιμπισει,βλεπουμε....αχ παιδια,ιδεα δεν εχετε τι γινεται....(και γω εχω 50 τραγουδια ετοιμα στιχουs,κιουτε διανοηθικα να τα δωσω>.).....{#emotions_dlg.rockon}


    djmetronomos
    25.11.2009, 19:55

    Προφανώς, δε θέλει να περάσει την υπόλοιπη ζωή του χαζεύοντας τους στίχους του να μουχλιάζουν σε κάποιο συρτάρι... Δείχνει έτοιμος να πάρει το ρίσκο... Καμιά φορά "ο τολμών νικά"... Καμιά φορά "Νιψονανομηματαμημονανοψιν"... (άσχετο αλλά δίνει σουρεαλισμό στην κουβέντα, χε χε)...

    Το θέμα είναι το εξής: δεν μας έχει πει αν πρόκειται για ελληνικό στίχο... διότι παρακάτω παραδέχεται ότι ζει σουηδία (έλλην εξωτερικού?) και τα ελληνικά του είναι χάλια... πράγμα που δεν συμβαδίζει με την επιθυμία του να γίνει στιχουργός... ποιος συνθέτης θα πάρει στα σοβαρά ένα ανορθόγραφο, κακογραμμένο κείμενο...?

    Από εκεί και πέρα... Θα πρότεινα να δοκιμάσει με αγγελίες... στη Χρυσή Ευκαιρία... στην εφημερίδα της ΑΕΠΙ... στο ίντερνετ (myspace, musicheaven, κλπ)... κι αν είναι αθήνα, ας κάνει μια βόλτα από το Σύλλογο Τραγουδιστών κι ας βάλει μια αγγελία εκεί... Δε χάνει τίποτα... Εφόσον οι στίχοι έχουν κάτι να πουν, δεν μπορεί, κάποιον θ' αγγίξουν... Συνήθως πάντως, παίζουν ρόλο οι γνωριμίες... αυτού του είδους οι συμφωνίες γίνονται αργά τη νύχτα σε μπαρουτοκαπνισμένους χώρους, πάνω από ένα μπουκάλι ουίσκι, εκεί θα κλείσει τα ραντεβού του... και το επόμενο απόγευμα, με καθαρό μυαλό πλέον, θα συναντηθεί με τον μουσικό... τον ερμηνευτή... τον συνθέτη... κοκ... και θα δουλέψουν. 'Οσο για το ένα κομμάτι ψωμί, πού ξέρεις? Μπορεί να του βγει... τσουρέκι. Αρχικά θα κάνει υποχωρήσεις, αλλά επ ουδενί δε θα παραχωρήσει τα δκαιώματα της δημιουργίας του... Διότι και τζάμπα να δώσει ένα τραγούδι, αν γίνει σουξέ κι εφόσον έχει γίνει μέλος σε κάποιο οργανισμό διαχείρησης πνευματικών δικαιωμάτων, θα ανταμειφθεί από τις πωλήσεις και την εν γένει χρήση του τραγουδιού...

    buona fortuna (δίχως φουρτούνα) 


    atlas33
    27.11.2009, 19:10
    την ορθογραφια την διορθονει η φήλη μου. Δεν εχω προβλημα με αυτο . Οι στοιχοι ειναι στα Ελληνηκα
    delta66
    27.11.2009, 20:38

    Παράθεση:

    Το μέλος atlas33 στις 27-11-2009 στις 19:10 έγραψε...

    την ορθογραφια την διορθονει η φήλη μου. Δεν εχω προβλημα με αυτο . Οι στοιχοι ειναι στα Ελληνηκα

    Δεν χρειαζεται ορθογραφια.

    Στα τραγουδια δεν ακουγεται η διαφορα του Ο με το Ω. {#emotions_dlg.biggrin}

    Ασε που απο συνταξη εχουν "ανακαλυφθει" πολλοι νεοι κανονες γραμματικης και συντακτικου για να βγει ο στιχος (και σε γνωστα τραγουδια)


    dafnoula
    28.11.2009, 10:00

    Κατά τη γνώμη μου , στίχοι μόνοι τους είναι δύσκολο να προωθηθούν. Αντίθετα είναι πιο εύκολο εάν έχουν μελοποιηθεί. Θα σου πρότεινα να έρθεις σε επαφή με συνθέτες .Νέοι συνθέτες θα σε δεχθούν μάλλον πιο εύκολα από τους επώνυμους .Πού θα τους βρεις και θα επικοινωνήσεις μαζί τους ?Μέσα από διάφορα site που υπάρχουν(π.χ musicheaven. βλ.αγγελίες και music pages, στο myspace , σε προσωπικές ιστοσελίδες που μπορεί να έχουν κ.λ.π.

    Στη συνέχεια εάν ο στίχος σου μελοποιηθεί αποφασίζεις με τον συνθέτη σε ποιους τραγουδιστές/τριες νομίζετε ότι ταιριάζουν και του δίνετε το τραγούδι να το ακούσει , είτε προσωπικά σε κάποιο live που θα πάτε , είτε πάλι επικοινωνείτε μέσα από διάφορα site.

    Κάποιοι από αυτούς απαντάνε -συνήθως οι λιγότερο γνωστοί -κάποιοι άλλοι ίσως να μην απαντήσουν και ποτέ.

    Εννοείτε ότι πρώτα τα έχετε κατοχυρωμένα.

    Σε αυτήν τη φάση μην περιμένεις να πάρεις προκαταβολικά χρήματα , μόνο ποσοστά που βγαίνουν από κάποιον φορέα συλλογικό όπως πχ η Α.Ε.Π.Ι.

    Τελειώνοντας κατά τη γνώμη μου παίζει ρόλο και η ορθογραφία.

    Καλή επιτυχία!


    djmetronomos
    28.11.2009, 12:47

    To να θέλεις να γίνεις στιχουργός και να μην ξέρεις ορθογραφία είναι σα να θέλεις να γίνεις λογιστής και να μην ξέρεις αριθμητική...


    delta66
    28.11.2009, 19:39

     

     

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 28-11-2009 στις 12:47 έγραψε...

    To να θέλεις να γίνεις στιχουργός και να μην ξέρεις ορθογραφία είναι σα να θέλεις να γίνεις λογιστής και να μην ξέρεις αριθμητική...



    Ατυχες παραδειγμα Smile

    Tα αυτιστικα ατομα εχουν δυνατοτητες σε τομεις που οι συνηθισμενοι ανθρωποι δεν θα μπορουσαν να ανταπεξερθουν ουτε με 1000 χρονια μελετης και εξασκησης.

    Τα άτομα με αυτισμό και με σύνδρομο Asperger διακρίνονται σε δύο κατηγορίες ..... Τα κατάλληλα επαγγέλματα για τη δεύτερη κατηγορία (επεξεργασία ψηφίων) είναι: λογιστές, βιβλιοθηκονόμοι, ταμίες γραμματείς, στατιστικοί κ.λπ.

    http://epapanis.blogspot.com/2007/09/blog-post_4027.html

     

    Το ιδιο μπορει να συμβει και με καποιον που σκαρφιζεται στιχακια αλλα δεν ξερει να τα γραφει ορθογραφημενα, ομως στην ουσια ειναι πολυ καλα. Παραδειγματα πολλα.

    Μπορουμε να ξεκινησουμε απο τα ρεμπετικα οπου οι περισσοτεροι στιχουργοι τραγουδιων που εχουν μεινει στην ιστορια δεν ηξεραν να γραφουν ουτε το ονομα τους. Wink

     

    Οπως ειπε ο φιλος, την ορθογραφια μπορει να την αναλαβει καποιος αλλος.

     

     

     

     

     

     

     


    djmetronomos
    28.11.2009, 20:59

    Δεν κατάλαβα ότι ανήκει σε ειδική κατηγορία ο φίλος από τη Σουηδία... Είναι λίγο άτοπο το να εισάγουμε αυτιστικά άτομα στην κουβέντα... Συμφωνώ ότι μπορείς να φτιάξεις στίχους κι ας μην ξέρεις να τους γράφεις... με την ίδια λογική που ο Μπαμπινιώτης δεν θα γίνει ξαφνικά στιχουργός ή συγγραφέας με φαντασία επειδή γνωρίζει γραμματική & συντακτικό...
    Όμως... πώς θα έχεις καλό χειρισμό της γλώσσας αν δεν έχεις την εικόνα της λέξης? Πώς θα κάνεις λογοπαίχνια? Για παράδειγμα, σε κάποιο συρτάρι έχω ένα χαζό στιχάκι μου "Βάφω τους τοίχους πράσινους, τους στίχους τους μετρώ..."  Στο μεταξύ οι καιροί έχουν αλλάξει. Οι ρεμπέτες τραγουδούσαν για ανθρώπους που κι αυτοί δεν ήξεραν να γράφουν το όνομά τους... Μάλλον είμαι λίγο αυστηρός, το παραδέχομαι. Αγαπώ τις λέξεις... τον ήχο τους, το ρυθμό τους, τους συνειρμούς που βγάζουν... Εαν ήμουν στη θέση του φίλου μας, θα προσπαθούσα να βελτιώσω πρώτα τη γραφή μου και μετά θα γινόμουν επαγγελματίας στιχουργός... Δεν τον πυροβολούμε... Γνώμες εκφέρουμε... Που ίσως βοηθήσουν.


    delta66
    28.11.2009, 22:15

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 28-11-2009 στις 20:59 έγραψε...

    Δεν κατάλαβα ότι ανήκει σε ειδική κατηγορία ο φίλος από τη Σουηδία... Είναι λίγο άτοπο το να εισάγουμε αυτιστικά άτομα στην κουβέντα... Συμφωνώ ότι μπορείς να φτιάξεις στίχους κι ας μην ξέρεις να τους γράφεις... με την ίδια λογική που ο Μπαμπινιώτης δεν θα γίνει ξαφνικά στιχουργός ή συγγραφέας με φαντασία επειδή γνωρίζει γραμματική & συντακτικό...
    Όμως... πώς θα έχεις καλό χειρισμό της γλώσσας αν δεν έχεις την εικόνα της λέξης? Πώς θα κάνεις λογοπαίχνια? Για παράδειγμα, σε κάποιο συρτάρι έχω ένα χαζό στιχάκι μου "Βάφω τους τοίχους πράσινους, τους στίχους τους μετρώ..." Στο μεταξύ οι καιροί έχουν αλλάξει. Οι ρεμπέτες τραγουδούσαν για ανθρώπους που κι αυτοί δεν ήξεραν να γράφουν το όνομά τους... Μάλλον είμαι λίγο αυστηρός, το παραδέχομαι. Αγαπώ τις λέξεις... τον ήχο τους, το ρυθμό τους, τους συνειρμούς που βγάζουν... Εαν ήμουν στη θέση του φίλου μας, θα προσπαθούσα να βελτιώσω πρώτα τη γραφή μου και μετά θα γινόμουν επαγγελματίας στιχουργός... Δεν τον πυροβολούμε... Γνώμες εκφέρουμε... Που ίσως βοηθήσουν.



    - Το τοπικ, μεσω καποιων δημοσιευσεων, τον εβαλε στην ειδικη κατηγορια των ανορθογραφων Smile

    - Ατοπο ειναι, αλλα αφου δωθηκε παραδειγμα για ατομα που δεν ξερουν μαθηματικα αλλα θελουν να γινουν λογιστες, ειναι το πιο τρανταχτο παραδειγμα. Εξαλλου δεν τους κοροιδεψε κανεις, το αντιθετο μπορω να πω.

    - Τα ρεμπετικα υπενθυμιζω ακουγονται ακομα και σημερα απο ανθρωπους που ξερουν να γραφουν και να διαβαζουν και μαλιστα απο ανθρωπους που ξερουν να το κανουν καλα Wink

    Και ειναι και πιο σεβαστα απο τα περισσοτερα σημερινα μελοποιημενα "ποιηματα" που κυκλοφορουν, γραμμενα απο "μορφωμενους" και ορθογραφους στιχουργους.

     

    Καλη η φιλολογια αλλα δεν πρεπει να κοβουμε τα φτερα απο κανεναν και για κανενα λογο.

    Οποιος διαβαζει το τοπικ, βγαζει το συμπερασμα οτι αν δεν ειναι ορθογραφος δεν εχει ελπιδες.

    Σε αυτο διαφωνω.

    ?? Ποσοι μεγαλοι καλλιτεχνες δεν ξεκινησαν με πρωτο σχολιο "δεν κανεις για τη δουλεια", " δεν εχει ταλεντο" " δεν ...δεν ..δεν"

    Και η συνεχεια ηταν διαφορετικη.


    -----------------
    ----

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 28-11-2009 22:17 ]


    Giannis91m
    26.09.2015, 02:56

    Καλησπέρα! Ας επαναφέρω το θέμα λοιπόν! :D Δεν έχω ιδέα από μουσική θεωρία και είμαι τελείως αυτοδίδακτος... Έπαιζα κιθάρα σε ενα συγκροτηματάκι όπως πολλοί είχαν φτιάξει στα φοιτητικά τους χρόνια και έχω κοντά στα 50 τραγούδια (στίχο) με κάποια από αυτά μελωποιημένα... Στο θέμα μου τώρα.. έγραψα πριν καμια εβδομάδα το πρώτο τραγούδι μου σε μπουζούκι (του πατέρα μου που έπαιζε στα νιάτα του σε διάφορα στέκια της εποχής) μουσική και στίχους και πέρα από κάτι βελτιώσεις που θέλει λέει να μου κάνει ο ίδιος η όλη βασική μελωδία όπως και εισαγωγή κλπ (παίζει σημαντικό ρόλο η άτιμη στα ρεμπετικα :P ) τον ενθουσίασαν και οι στίχοι έκαναν την αδερφή μου την "μεταλλού" να δακρύσει :P (μιλάει για τα χρόνια της μεγάλης μετανάστευσης προς αμερικη το τραγουδι εξου και η "συγκινηση") Για να καταλήξω νομίζω ότι μπορεί να βγει κάτι πολύ όμορφο με κάποια ωραία φωνή να το πλαισιώνει αλλά δεν ξέρω πως να προσεγγίσω έναν καλλιτεχνη που έχω συγκεκριμένα στο μυαλό μου ότι του ταιριάζει η και γενικά να το προωθήσω με κάποιον τρόπο σε κάποιον μουσικο.... Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Giannis91m, 26-09-2015 02:57 ]