ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.850 μέλη

    Κατασκευή home studio. Υλικά, διαδικασία, κόστος;;;

    gogos81
    25.11.2009, 18:36

    θελω να φτιαξω ενα home studio στο υπογειο αλλα δεν ξερω τιποτα απο υλικα,την διαδικασια και γενικα το πως να καταφερω κατι τετοιο...

    καμια βοηθεια?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 25-11-2009 22:40 ]


    220493
    25.11.2009, 20:29
    Καταρχάς πρέπει να τεκμηριώσεις τι επιθυμείς, τι εννοώ, θέλεις ένα χώρο για να πραγματοποιείς κάποιες πρόβες ή θες έναν χώρο μουσικής παραγωγής("Home" studio). Σε ρωτάω γιατί σε κάθε περίπτωση ξεκινάς με δαφορετικό τρόπο....
    gogos81
    25.11.2009, 22:31
    οταν λες μουσικη παραγωγη,εννοεις κατι παρομοιο σε ηχοληπτη?? εγω θελω να κανω καποιες προβες,πιο πολυ ηχογραφησεις
    220493
    25.11.2009, 23:15

    Παράθεση:

    Το μέλος gogos81 στις 25-11-2009 στις 22:31 έγραψε...

    οταν λες μουσικη παραγωγη,εννοεις κατι παρομοιο σε ηχοληπτη?? εγω θελω να κανω καποιες προβες,πιο πολυ ηχογραφησεις

     

    Αν και πάλι δεν μου απάντησες ξεκάθαρα, θα σου αριθμήσω μερικά στοιχεία που οφείλεις να έχεις(σύμφωνα πάντα με τις δικές μου παρόμοιες ενέργειες και συμβουλεύσεις δασκάλων μου).

    1)Μουσικά όργανα με όλο τον εξοπλισμό(βάσεις,στανς κτλ....) ανάλογα με το είδος μουσικής που παίζεις....

    2)Καλώδια,καρφιά,usbs,πολύμπριζα,τροφοδοτικά......για να συνδεόνται με ρεύμα,πεταλάκια και το mixer

    3)Ηχητικός εξοπλισμός ανάλογα με το χώρο που διαθέτεις....

    4)Μικρόφωνα και ενισχυτές

    5)Mixer κονσόλα....δηλαδή ο πυρήνας.....του "προβάδικου"

     


    gogos81
    25.11.2009, 23:22
    οκ,αυτα ειναι για μεσα στο στουντιο..για την κατασκευη του ομως? δεν θελω να πιασω ολο το υπογειο,ενα μικρο χωρο θα φτιαξω,ισα ισα να χωραει το οργανο με ενισχυτη,και την κονσολα με τον υπολογιστη
    cocoblocko
    18.04.2013, 20:19

    Ποσα τετραγωνικα εχεις στην διαθεση σου?....ενα live room μπορει να ειναι απο 12 εως 50 τετραγωνικα..ενα control room αλλα τοσα....αν λοιπον σκοπευεις να κανεις ενα δωματιο μεσα στο υπογειο....σιγουρα θα χρειαστεις γυψοσανιδες,τοιχοποιια..με πετροβαμβακες εσωτερικα και αφρωδη ricofon επενδυση....υλικα που μπορει κανεις να χρισημοποιησει για ηχομωνωση ειναι πολλα ..πχ...γυψοσανιδα,πετροβαμβακας,ξυλο,κουρτινες,στρωματα,φελιζολ,αφρολεξ,ειδικα ηχωμονοτικα αφρωδη υλικα..ψαξε και θα βρεις ενα καρο..


    music4u
    19.04.2013, 21:15
    Να ρωτήσω κάτι άσχετο μεταξύ άλλων! Πιάνουν τα χέρια σου από κατασκευές; Περιέγραψε τη χρήση του χώρου. Αν σκοπεύεις να ηχογραφείς π.χ.4-5 άτομα ταυτόχρονα, αν έχεις σκοπό να γράφεις έναν έναν κάθε φορά και να τα "ενώνεις", αν έχεις σκοπό μόνο φωνή να γράφεις, αν έχεις σκοπό μόνο να φτιάχνεις στον η/υ - αρμόνιο τη δική σου μουσική και θα σου πω (πουν) απαντήσεις. Εγώ έφτιαξα από το 0 ένα χώρο αλλά όχι για live μόνο για να φτιάχνω εγώ. Άντε καμιά φορά ένα όργανο φυσικό ή μια φωνή μόνη της αλλά επειδή δεν έχω χώρο και είμαι σε ένα δωμάτιο κρατάω την ανάσα μου κάθε φορά που κάποιος γράφει!
    noizreduction
    20.04.2013, 10:34

    Καταρχας, ειναι σημαντικο να ξεχωρισουμε την ηχομονωση απο την ηχοαπορροφηση.

    Εαν μιλαμε για υπογειο πολυκατοικιας, πρεπει να ξερεις πως οι κρουστογενεις θορυβοι μεταφερονται μεχρι τον τελευταιο οροφο της πολυκατοικιας μεσω του οπλισμου της ( αυτες οι μεταλλικες ραβδοι που ειναι μεσα στο μπετον κατα τη θεμελιωση, με απλα λογια ). Οποτε δεν αρκει να μιλησουμε για βασικες ηχομονωτικες μεθοδους ( οπως γυψοσανιδα-αμμο-γυψοσανιδα ) ή μονο ηχομονωση στην οροφη, αλλα για πιο ακριβες και ουσιωδεις μεθοδους ( οπως room in a room ).

    Βεβαια, στην περιπτωση που εχεις υπολογισει μια απλη ηχογραφηση ενος ενισχυτη κιθαρας, μιας φωνης, μιας ακουστικης κιθαρας ( δηλαδη οργανων που μπορεις να ελεγξεις την ενταση και να μην υπερβεις τα ορια ), μπορεις να αξιοποιησεις τις απλες μεθοδους "τοπικης" ηχομονωσης που ειναι μια καλη βαση για τον ενισχυτη ( ωστε να μην ερχεται σε επαφη με το πατωμα ή τους τοιχους ) και συνδυασμο γυψοσανιδας-πετρομβαμβακα μεγαλης πυκνοτητας-γυψοσανιδας στο χωρο.

    Η παραπανω μεθοδος ενδεικνυται και στην περιπτωση που θες να χωρισεις ενα δωματιο στη μεση ή σε ενα μικρο μερος οπου θα ονομασεις record booth και control room. Εαν εχεις την ορεξη, τα υλικα και τα χρηματα, μπορεις να χωρισεις τον χωρο με την παραπανω υλικοδομικη τεχνικη ( πετροβαμβακας/γυψοσανιδα ). Μη ξεχνας πως αυτο αφορα και την οροφη, που ειναι η αμεσα μεγαλυτερη "πλακα" της οικοδομης με αρκετο οπλισμο.

    Για την ηχοαπορροφηση θα ηταν καλο να φερεις εναν φιλο σου να κανει μια προχειρη ακουστικη μελετη ( και θεωρητικη ακομα ), γιατι το να γεμισεις ενα χωρο με ρικοφον ( που μειωνουν τα μεσαια/υψηλομεσαια ) και να τον 'νεκρωσεις' απο ανακλασεις, δεν ειναι ο,τι το καλυτερο.

    Τουλαχιστον θα μπορουσε το record booth να ειναι στεγνο ( αν και ειμαι υπερ των δωματιων με σωστο liveness ωστε να εχω και ηχογραφηση του χωρου, αλλα μιλαμε για ενα σκαλι πιο πανω ) με τα ρικοφον και τις μπασοπαγιδες του ( στις γωνιες ), ομως απαραιτητως αυτος ο χωρος που θα εχεις για μιξη και τελικο ελεγχο της ηχογραφησης σου, ειναι παρα πολυ σημαντικο να ειναι διαμορφωμενος σωστα.

    Εαν ψαξεις στο διαδικτυο θα βρεις ετοιμες λυσεις ηχοαπορροφησης για να μειωσεις τουλαχιστον τις πρωτες ανακλασεις και τις χαμηλες συχνοτητες ( που δημιουργουν στασιμα κυματα ).

    Μην κανεις και το control room τελειως στεγνο χωρο. Αυτο ειναι μια λογικη περασμενων δεκαετιων ( 70s ) και πλεον η μοντερνα προσεγγιση των studio ειναι τελειως διαφορετικη!

    Τελος, εαν δεν μπορεις να κανεις τιποτα απο τα παραπανω, εχεις τη λυση χρησης ενος isolation box ( ενος κουτιου το οποιο ειναι απολυτα ηχομονωμενο και διαμορφωμενο ακουστικα, ωστε να χωραει τον ενισχυτη σου κι ενα μικροφωνο και να σου επιτρεπει να ηχογραφησεις χωρις κανενα επιπλεον κοστος για ηχομονωση του χωρου ), μιας και ο ενισχυτης ειναι η κατεξοχην δυνατοτερη πηγη που αναφερεις. Απο την αλλη υπαρχουν κι ετοιμες λυσεις, με δικο τους ηχειο, που συνδεεις την κεφαλη μονο!

    Για τη φωνη ( και μονο για να ελεγξεις το liveness και τις κακες αντηχησεις που οδηγουν σε comb filtering ) μπορεις να παρεις ενα Mic Sreen. Διορθωνει αισθητα τον "χωρο" που ηχογραφει το μικροφωνο, ομως τις μικροατελειες του δεν θα τις εξαφανισει. Σε επιπεδο demo ομως θα σου κανει δουλεια!

    Ριξε μια ματια κι εδω.


    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 20-04-2013 10:38 ]


    trelakias
    20.04.2013, 14:41

    Παίζει από το 2009 μέχρι σήμερα να το έχει φτιάξει το στούδιο....


    noizreduction
    20.04.2013, 15:12

    Ουπς... {#emotions_dlg.whistling} Εγω..ε...απαντησα σε αλλο θεμα, αλλα εγινε λαθος απο το forum {#emotions_dlg.oops}


    one-guitarproducer
    15.07.2013, 11:46

    Φίλε τα πράγματα είναι απλά! ¨ενα δωμάτιο όπου ηχογρφείς είναι το home studio σου. Απο εκεί και πέρα εξαρτάται απο το τι θα ηχογραφείς. Θα κάνεις ηλεκτρονική μουσική απο ένα πρόγραμμα ή θα ηχογραφείς αληθινά όργανα? Μετά πόσα όργανα θα ηχογραφείς μαζί? ολόκληρη μπάντα ή θα είσαι μόνος σου και με κανέναν φίλο να κάνετε δουλειά! Το λέω γιατί π.χ γιατί να πας να ξοδέψεις 1500 ευρώ π.χ σε μια κάρτα ήχου με 12 εισόδους αν ΔΕΝ τις χρειάζεσαι?? Πάρε μια με 4 με πιο καλή ποιότητα προενισχυτών και ένα καλό μικρόφωνο με τα ίδια λέφτα! Καταρχήν να σου συστήσω μια νές σελίδα με ότι χρειάζεσαι για ηχογρφάφηση στο σπίτι.. ΟΛΕΣ οι πληροφορίες εκεί. Από εξοπλισμό μέχρι και βοήθειες και εξηγήσεις για την μίξη και εφφε! http://ixografisistospiti.yolasite.com

    [ τροποποιήθηκε από τον/την one-guitarproducer, 15-07-2013 11:47 ]