ελληνική μουσική
    868 online   ·  210.833 μέλη

    nuendo 4 ερωτηση για ηχογραφηση

    damos
    27.11.2009, 18:12

    καλησπερα!!δεν ξερω και πολλα απο ηχογραφησεις σε στυλ στουντιο!!αλλα ειπα να ξεκινησω να κανω μια προσπαθεια!!!εχω εναν υπολογιστη εχω  το nuendo 4 σαν προγραμμα ηχογραφησης!!και η απορια μου ειναι η εξης!!ο υπολογιστης μου εχει την απλη καρτα ηχου την κλασσικη!θελω να γραφω το καθε καναλι στο nuendo ξεχωριστα!!τα οργανα που θελω να ηχογραφησω ειναι λυρα φωνη αρμονιο και 4 μικροφωνα απο ντραμς.με τι με συμφερει να περασω τα οργανα μεσα στο νουεντο με καποια κονσολα η με καρτα ηχου?οι καρτες ηχου με τοσες εισοδους που θελω εγω ξεφευγουν στα χρηματα απ οτι εψαξα!!σας παρκαλω βοηθηστε με!!


    takispag
    27.11.2009, 19:09

    Πολλές είσοδοι στην κάρτα ήχου σημαίνει ότι ηχογραφείς συγχρόνως τόσα κανάλια. Αν θες να τα ηχογραφήσεις ένα ένα, χρειάζεσαι ουσιαστικά μόνο μια είσοδο. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι πως θα περάσεις τα τύμπανα, ένας ηχολήπτης θα στα πει καλύτερα.

    Νομίζω πως είναι must η κάρτα ήχου, για να σηκώσει ο υπολογιστής το nuendo, και για να γραφτεί πιο ποιοτικά ο ήχος, αν και αυτός εξαρτάται και από άλλες παραμέτρους όπως τα μικρόφωνα που θα χρησιμοποιήσεις.


    starg
    27.11.2009, 19:22

    Καλησπέρα....
    1)Η κάρτα ήχου που έχει ο υπολογιστής δεν μας λες τι είναι...
    2)Σε γενικές γραμμές, ακόμη και οι απλές κάρτες ήχου μπορούν να λειτουργήσουν σαν πολυκάναλοι εγγραφείς...με πολλούς περιορισμούς βεβαίως, και ως εκ τούτου δεν ενδεικνυνται για σοβαρές ερασιτεχνικές, ημιεπαγγελματικές ή επαγγελματικές δουλειές.
    3)Δεν μας αναφέρεις αν τα όργανα που θέλεις να ηχογραφήσεις θα παιζουν όλα μαζί (γκρούπ ίσως...), ή θα ηχογραφείς ένα ένα ...
    Έχε υπ'όψιν σου ότι υπάρχουν και φθηνές κάρτες ήχου, (προσανατολισμένες στο digital recording), που κάνουν μιά χαρά δουλειά. Δεν χρειάζεται να έχει πολυκάναλη είσοδο αν ηχογραφείς τα οργανα ξεχωριστά.
    Οπωσδήποτε μια κονσόλα θα την χρειαστείς. (και εδω υπάρχουν φθηνές υλοποιήσεις).
    Οτι άλλο θέλεις εδώ είμαστε...


    damos
    27.11.2009, 23:05

    ευχαριστω για τισ απαντησεις σας!!για να τα ηχογραφησω ενα ενα τα οργανα ξερω να το κανω!!το θεμα ειναι οτι τωρα  θελω να τα γραψω ολα τα οργανα μαζι!!δηλαδη περιπου 8 εισοδους θα χρειαστω!!αλλα δεν τα θελω ολα μαζι σ ενα καναλι στο νουεντο!!θελω το καθενα να γραφτει σε διαφορετικο καναλι!!για να μπορεσω να επεξεργαστω καλυτερα!!