ελληνική μουσική
    852 online   ·  210.833 μέλη

    Επιτρέψτε μου....

    Orfeus
    05.01.2005, 18:43
    Έβλεπα κάποιες αφίσες στο δρόμο και μ’ έπιασε το ….δημοσιογραφικό μου δαιμόνιο. Αφίσες νυχτερινών μουσικών σκηνών που διαφημίζουν την …πραμάτια τους. Τα προϊόντα τους των συγκεκριμένων αυτών εορταστικών ημερών.
    Ανάμεσα σε όλες αυτές τις αφίσες, ήταν και η αφίσα του …..Μπουγά και μόλις την είδα (αλλά την είδα ξανά πιο πέρα και πιο πέρα και πιο πέρα), τότε ακριβώς χτύπησε την πόρτα μου το δημοσιογραφικό μου δαιμόνιο και προκειμένου να σας δώσω ένα ρεπορτάζ …….την άνοιξα!!!!

    Πρόκειται για ένα σύνολο (κύκλο ίσως) τραγουδιών που πρόκειται να κυκλοφορήσει ο δημοφιλέστατος, αξιολογότατος, σημαντικότατος και προοδευτικότατος Έλληνας Καλλιτέχνης Τάσος Μπουγάς και που θα έχουν τον τίτλο ……."Κάρμινα Μπουγάνα".

    Με τα τραγούδια αυτά, ο δημοφιλέστατος, αξιολογότατος, σημαντικότατος και προοδευτικότατος Έλληνας Καλλιτέχνης Τάσος Μπουγάς (συγνώμη που τα επαναλαμβάνω, αλλά …..δεν κρατιέμαι), προωθεί τα μέγιστα αυτό που ονομάζουμε Ελληνικό τραγούδι. Η γλώσσα που χρησιμοποιείται είναι η Νεοελληνική.
    Ο συνθέτης, συνεργαζόμενος με τον στιχουργό, χρησιμοποίησε αυθεντικές μελωδίες για να ντύσει τους στίχους, που η ομορφιά τους, μάλλον τους αναγορεύει σε ποίηση και έτσι θα τους αντιμετωπίσω. Δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά μπροστά σ’ αυτό το μνημειώδες έργο!!!!
    Τα ποιήματα λοιπόν αυτά, αποτελούνται από στίχους θρησκευτικούς (στην εκκλησία σε γουστάρω πιο πολύ), πολιτικούς (Δεν είμαι ο Μπους κι' ο Μιτεράς, είμαι ο Τάσος ο Μπουγάς), ηθικούς (Δεν χωρίζω, δεν χωρίζω) και ερωτικούς (φίλησέ με να τα πάρω στο κρανίο) ή (μαζί σου θέλω να τη βρω και πάρε μου όλα τα ευρώ). Πρόκειται για έναν απίστευτο αλλά ταυτόχρονα γοητευτικότατο συνδυασμό.
    Όταν ο δημοφιλής τραγουδιστής Τάσος Μπουγάς ανακάλυψε ο ίδιος τα ποιήματα αυτά, είπε ότι θα αλλάξει στην κυριολεξία η ζωή του και η καριέρα του. Η συλλογή αυτή, μέλλει να αποτελέσει το απάνθισμα της τραγουδιστικής του καριέρας. Ένα μεγαλειώδες έργο αξεπέραστο από τον ίδιο, αλλά και από οποιονδήποτε άλλο θα τολμούσε να επιχειρήσει κάτι παρόμοιο. Ο συνθέτης, παρουσιάζοντας το έργο σε ειδική τελετή που έγινε προς τιμήν του μεγάλου τραγουδιστή, είπε χαρακτηριστικά:

    "Πιστεύω ότι η μεγάλη γκάμα του λαρυγγιού του Τάσου Μπουγά, συνδυάζει εκπληκτικά όλες τις πηγές της παραδοσιακής Ελληνικής μουσικής με ρωμαλέες νέες συλλήψεις λυρισμού, ρομαντικής έντασης, γιγαντιαίας αρχιτεκτονικής, ρυθμικής αυθάδειας και λαρυγγιστικής αυταπάρνησης, σε ένα εξαιρετικό προσωπικό μείγμα παγανισμού, σύγχρονου συναισθήματος και ώριμης απλότητας, που είναι δημιούργημα μιας εξαιρετικά ποιοτικής πορείας του τραγουδιστή που η συνεισφορά του θα αναγνωριστεί από τις μελλοντικές γενεές, ως Μέγιστη στην προώθηση της Τέχνης της Μουσικής και του Τραγουδιού".

    Η προσωπική μου άποψη από την εμπειρία που είχα στο στούντιο που ηχογραφούνται τα τραγούδια, είναι ότι η ερμηνεία είναι συγκλονιστική. Ο "Πλανητάρχης" απογειώνει αυτό που λέμε ερμηνεία, σε κάτι άλλο. Η ερμηνευτική του ικανότητα δεν εμπεριέχει σαδιστικά πρότυπα -κατ' άλλους ικανά- να τον αποδιοπομπεύσουν και να τον γκρεμίσουν από το βάθρο της ανώτερης …..υποστάθμης όπου δικαιωματικά ανήκει, εδώ και πολλά, πολλά, πολλά, πολλά, πολλά, πολλά, πολλά, πολλά, πολλά, πολλά χρόνια.

    Θα έλεγα ότι κάνει χημεία. Κάνει χημεία με την αλλοπρόσαλλη εικόνα της σημερινής πραγματικότητας των τυχαίων και εμπεριστατωμένων συγκριτικών μελετών της διάνοιας και της κουλτούρας, εξ αιτίας της συγκεκριμένης αυταπάρνησης των αιτιών που διέπουν την όλη πορεία της εξαντλητικής συνεισφοράς, σ’ αυτό που σήμερα ονομάζεται συνισταμένη και αμφίπλευρη των δύο αμφοτέρων εκατέρωθεν, πριν …..να λαλήσει το φίδι.

    Αυτό το μεγάλο από κάθε άποψη έργο, θα κυκλοφορήσει ταυτόχρονα σε όλο τον κόσμο στις …..32 Ιανουαρίου.

    Το συνιστώ ανεπιφύλακτα για όλες τις δισκοθήκες.

    Μην το χάσετε.


    vouliakis
    05.01.2005, 19:24
    Άντε...και στο Μέγαρο!

    Orfeus, πάρε μια Μπουγάτσ ... εεε...μπιρίτσα -ήθελα να πω!




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 05-01-2005 21:32 ]
    SteliosG
    05.01.2005, 21:10
    Αν το χασουμε τι θα παθουμε???
    Orfeus
    05.01.2005, 21:46
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 05-01-2005 στις 19:24 έγραψε:

    Άντε...και στο Μέγαρο!

    Orfeus, πάρε μια Μπουγάτσ ... εεε...μπιρίτσα -ήθελα να πω!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 05-01-2005 21:32 ]





    Ε μα τι θα το κάνουμε;

    Κάρμινα .......Μπουγάτσα;


    vouliakis
    05.01.2005, 22:09
    Και για τυρόπιτα, δεν θάλεγα όχι. Πάει πιο πολύ με τα μπιρόνια...


    Orfeus
    05.01.2005, 22:26
    Ω γμτ...

    Λερώθηκα με την τυρόπιτα....

    Πάω για Κάρμινα .....Μπουγάδα!!!


    Hastaroth
    05.01.2005, 22:47
    Εγώ φρονώ οτι θα έπρεπε να ονομάση τον δίσκο του ΜΠΟΥΓΑΔΟΚΟΦΙΝΟ

    Οχι τίποτε άλλο,να μήν στριφογυρνά και ο άμοιρος ο Carl Orf στόν τάφο του...

    Οσο γιά τον τίτλο τού "πλανητάρχη" που ο ίδιος έδωσε στόν εαυτό του,πιστεύω οτι θα ηχούσε καλύτερα άν το αρχικόν "π" το αντικαθιστούσε με το "κ".

    ΥΓ.Αληθεύει οτι στην Θεσσαλονίκη η τυρόπιττα αποκαλείται "μπουγάτσα με τυρί";
    vouliakis
    05.01.2005, 22:58
    Ναι, θα το χρειαστεί το μπουγαδοκόφινο ο Orfeus. By the way, πως φεύγει ο λεκές της τυρόπιτας?
    Hastaroth
    05.01.2005, 23:03
    Γιά τον λεκέ τής τυρόπιττας δέν ξέρω πώς βγαίνει διότι όταν τρώω τυρόπιττα,πάντα είμαι στον δρόμο και έτσι τα ψίχουλα πέφτουν επί τού οδοστρώματος...

    ΜΠΟΥΓΑΔΟΚΟΦΙΝΟ πρότεινα φυσικά να ονομάση τον δίσκο του ο Τάσος Μπουγάς,όχι ο Orfeus Ελπίζω να μήν έγινα πρόξενος παρεξήγησης

    Αντε,μού ανοίξατε την όρεξη πάλι...

    Καληνύχτα σας
    vouliakis
    05.01.2005, 23:06
    Ναι, ναι... το κατάλαβα. Του Orfeus όμως έπεσε η τυρόπιτα και θα κάνει μπουγάδα. Η μπίρα κάνει λεκέδες;


    Hastaroth
    05.01.2005, 23:17
    Δέν νομίζω οτι η μπύρα κάνει λεκέδες,αφού είναι πτητικό υγρό (εξατμίζεται εύκολα).

    Οσο γιά το μπουγαδοκόφινο,είναι αλήθεια οτι ένας τέτοιος τίτλος θα έδινε στον δίσκο τού Μπουγά "χρηστική αξία"

    Αντε,πάω να φάω και εγώ (όχι τυρόπιττα όμως)
    vouliakis
    05.01.2005, 23:20
    Kαλή όρεξη...

    Hastaroth
    05.01.2005, 23:22
    Ευχαριστώ!

    Την καληνύχτα μου σε όλους,τα λέμε ες αύριον (που έλεγε και ο αρχαίος τύραννος)
    ssakiss1
    06.01.2005, 01:00
    προτιμω μπουγα παρα καλομοιρα
    Orfeus
    06.01.2005, 02:33
    Έτσι μπράβο!!!!!

    Ν' ακούμε κι' άλλες γνώμες, για να γίνεται ....τριάλογος!!!!!


    vouliakis
    06.01.2005, 11:15
    Να σας πω και κάτι με παραλίες, να γίνει ...παράλογος?
    KIT_KAT
    06.01.2005, 14:14
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 05-01-2005 στις 22:47 έγραψε:

    ΥΓ.Αληθεύει οτι στην Θεσσαλονίκη η τυρόπιττα αποκαλείται "μπουγάτσα με τυρί";





    Αυτό τι σχέση έχει με το όλο θέμα? Η συζήτηση περί μπουγάτσας είναι πασπαρτού τελικά! Πάμε άλλη μία: Στη Θεσσαλονίκη η τυρόπιτα ΔΕΝ αποκαλείται μπουγάτσα με τυρί. Απλά στην Αθήνα η μπουγάτσα με τυρί αποκαλείται τυρόπιτα.
    Orfeus
    06.01.2005, 15:30
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 06-01-2005 στις 11:15 έγραψε:

    Να σας πω και κάτι με παραλίες, να γίνει ...παράλογος?





    Να το πεις βέβαια!!!

    Αρκεί το θέμα να είναι ........ανάλογο!!!!!!!!



    Υ.Γ. Ελπίζω φυσικά, να μην ανοίξεις τον .......κατάλογο!!!!!!!


    Hastaroth
    06.01.2005, 22:22
    Τελικά πού έμεινε το άλογο?


    Orfeus
    06.01.2005, 22:25
    Αλμπέρτο μου φαίνεται ότι είσαι ....άσχετος!!!!

    Τρώει το άλογο .....τυρόπιτα;