ελληνική μουσική
    1139 online   ·  210.851 μέλη

    Οι μουσικές προτιμήσεις σου δείχνουν τι άτομο είσαι;

    Panagiota19
    30.11.2009, 23:48
    Δε συμφωνώ απόλυτα με την άποψη ότι οι μουσικές μας προτιμίσεις καθορίζουν και τον χαρακτήρα μας. Αν ίσχυε αυτό τότε εγώ θα ήμουν διχασμένη προσωπικότητα και θα είχα ανάγκη από ψυχιατρική φροντίδα (το πρώτο το πιστεύουν όσοι με ξέρουν καλά, αλλά οκ). Ακούω όλα τα είδη μουσικής. Όταν βγαίνω με τη παρέα μου δεν έχω πρόβλημα να ακολουθήσω οπουδήποτε και θα περάσω καλά όπου και αν με πάνε. Δε μπορώ τους ψευτοκουλτουριάρηδες ή τους δογματικούς και στενόμυαλους που είναι κολλημένοι σε ένα μόνο είδος μουσικής. Με νευριάζουν όσοι σνομπάρουν, κατακρίνουν και πολλές φορές κοροιδεύουν όσους ακούν διαφορετικό είδος μουσικής από τους ίδιους. Στο σπίτι μου ακούω ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής γιατί αυτό με εκφράζει εμένα προσωπικά, άλλα αν πάω στα μπουζούκια θα ανέβω στο τραπέζι και θα χορέψω. Αν πάω στο μέγαρο μουσικής θα παρακολουθήσω με απόλυτη προσήλωση. Εαν στην έσχατη περίπτωση με σύρουν σε παρακμιακά μαγαζιά, με ανθρώπους που πέρνουν ένα μικρόφωνο και γελοιοποιούνται (στη χειρότερη δημιουργούν προσωρινή βλάβη στα τυμπανά μου), θα προσπαθήσω να περάσω καλά πειράζοντας τα άτομα της παρέας μου. Δεν ήμαστε όλοι ίδιοι. Γνώρισα άτομα με πολύ άσχημο χαρακτήρα που άκουγαν πολλή ψαγμένη μουσική και αντίθετα ξέρω αξιόλογα άτομα που ακούν Βανδή. Δε ξέρω πως συμβαίνει αυτό, αλλά συμβαίνει και εγώ το δέχομαι και σέβομαι αυτά τα άτομα. ΄ Στη τελική υπάρχουν άτομα όπως εγώ που άλλη μουσική ακούν σπίτι τους και όταν βγαίνουν έξω διασκεδάζουν με ό,τι μουσική παίζει το εκάστοτε μαγαζί. Με τι κριτίριο πρέπει να κρίνουν εμένα;;;;;;; Με βάση το τι ακούω σπίτι μου ή με τη παρέα μου.....;
    BlueBloodRitual
    01.12.2009, 00:09

    Panagiota19, δεν νομίζω ότι το θέμα αναφέρεται στο κατα πόσον έχει σχέση ο καλός/κακός χαρακτήρας ενός ανθρώπου με την μουσική. Κάτι λάθος διάβασες.

    η rnb, η techno, η Pop η λαϊκή και η λαϊκοποπ ταιριάζουν περισσότερο σε πιο "μαζοποιημένα" ή ρηχά άτομα.

    Αυτό ίσχυε στην τέχνη ανέκαθεν. Ακόμα και στον κινηματογράφο η 'μάζα' θα δει ένα εμπορικό έργο π.χ. το Transformers γιατί ενδιαφέρεται για ψυχαγωγία, δεν θέλει να βλέπει και να δουλεύει το μυαλό παράλληλα. Αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό. Όταν όμως αυτή η λογική κυβερνά την ζωή ενός ανθρώπου σημαίνει ότι είναι άνθρωπος χωρίς ιδιαίτερες αναζήτήσεις, χωρίς ανάγκες για πνευματική εξέλιξη. Είναι λογικό. Δεν είναι τυχαίο ότι οι ταινίες και τα βιβλία για παιδιά είναι απλά σε μηνύματα. Γιατί; Γιατί τα παιδιά δεν έχουν ωριμάσει εσωτερικά για να επεξεργαστούν μηνύματα με βαθύτερο νόημα. Τις ίδιες ταινίες βλέπουν οι έφηβοι, τις ίδιες οι γονείς τους;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BlueBloodRitual στις 01-12-2009 00:20 ]


    sitzoune81
    01.12.2009, 01:40

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 28-11-2009 στις 16:44 έγραψε...

    Υπάρχει γενικά η πεποίθηση πως η rock, η metal, η punk, η hip-hop, η ethnic και η έντεχνη αποτελούν είδη μουσικής που ταιριάζουν περισσότερο σε "αντισυμβατικά" άτομα ή και άτομα με πιο "βαθιά" προσωπικότητα ενώ είδη όπως η electro, η rnb, η techno, η Pop η λαϊκή και η λαϊκοποπ ταιριάζουν περισσότερο σε πιο "μαζοποιημένα" ή ρηχά άτομα. Τι πιστευεται επί τούτου;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 28-11-2009 18:14 ]


    Πιστεύω ότι δεν έχεις κάτσει ν' ασχοληθείς με κάθε ένα είδος μουσικής απ' αυτά που αναφέρεις. Γιατί αν είχες ασχοληθεί πραγματικά -πίστεψέ με- δεν επρόκειτο να υπήρχε ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΟ ΤΡΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ πιθανότητα να σ' απασχολήσει ένα τόσο άτοπο κι ανούσιο θέμα....

    Αν ασχοληθείς θα διαπιστώσεις πως μαζοποιημένα, ρηχά, φιλοσοφημένα και αντισυμβατικά άτομα υπάρχουν παντού, σε όλα τα είδη της μουσικής.

    Τέλος, πολλές απ' τις απόψεις (με εξαίρεση 3-4) που διάβασα εδώ μέσα μου φάνηκαν μονόπλευρες (δικαίωμά τους) και μου δημιούργησαν μια αίσθηση ...σαν να θέλουν να αποδείξουν σε "κάποιον" ότι η μουσική που ακούν είναι ..."καλύτερη" από των αλλωνών. How pathetic is that, really?...

    Υ.Γ. djmetronomos, έχεις πιάσει το νόημα!


    rollinngstone
    12.12.2009, 13:27

    Παράθεση:

    Το μέλος Spirous στις 28-11-2009 στις 16:44 έγραψε...

    Υπάρχει γενικά η πεποίθηση πως η rock, η metal, η punk, η hip-hop, η ethnic και η έντεχνη αποτελούν είδη μουσικής που ταιριάζουν περισσότερο σε "αντισυμβατικά" άτομα ή και άτομα με πιο "βαθιά" προσωπικότητα ενώ είδη όπως η electro, η rnb, η techno, η Pop η λαϊκή και η λαϊκοποπ ταιριάζουν περισσότερο σε πιο "μαζοποιημένα" ή ρηχά άτομα. Τι πιστευεται επί τούτου;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spirous στις 28-11-2009 18:14 ]



     

    Eγώ δεν πιστεύω ότι έτσι έχουν να κάνουν τα πράγματα. Αποκλείεται η μουσική που ακούει κάποιος να δείχνει το χαρακτήρα του. Για παράδειγμα εμένα με τρελαίνει η ροκ και μ' αρέσει η μέταλ, αλλά δε θα πω όχι, σε κανά όμορφο λαικό τραγουδάκι.


    petetre
    12.12.2009, 16:41

    Παράθεση:

    Το μέλος BlueBloodRitual στις 30-11-2009 στις 23:40 έγραψε...

    Χαιρετώ την παρέα! Προσωπικά πιστεύω ότι έχει να κάνει. Όσο και 'ανοιχτόμυαλα' να θέλουμε να το δούμε δυστυχώς το περιβάλλον μας μας το θυμίζει καθημερινά. Για παράδειγμα η μουσική House είναι τόσο μινιμαλιστική και βασική ρυθμικά που σε αναγκάζει να απονευρώσεις τον μισό σου εγκέφαλό σου προκειμένου να την κατανοήσεις. Αλλά ο λόγος που δημιουργήθηκε δεν ήταν για να μελετηθεί αλλά για να ξεσηκώσει τον κόσμο. Οπότε είναι λογικό όσοι την ακούνε καθημερινά να είναι άτομα πολύ συγκεκριμένης ιδιοσυγκρασίας. Νομίζω τα συμπεράσματα βγαίνουν εύκολα.

    xxereto kai go kai thelo na to eksis oti kai to idio akrivos isxei kai gia th Pop koultoura prospathei me notheia na katastrepsei th paradosiakh mousikh toy kathe politismou .....


    rompa
    12.12.2009, 23:59
    Όλες οι επιλογές και οι προτιμήσεις μας δείχνουν στοιχεία του χαρακτήρα μας, αλλά το ΤΙ δείχνουν είναι άλλη παράγραφος. Γιατί το "ψαγμένο" να ταυτίζεται με κατι? Επίσης θεωρώ ότι κάποιοι αναλώνονται τόσο πολύ στο να δείξουν ότι έχουν ψαγμένες επιλογές, έτσι ώστε χάνεται και το νόημα. Όλη η ύπαρξή τους αναλώνεται σε αυτό . Οκ μπορείς με βάση τα γούστα κάποιου, να δεις κάποια πράγματα αλλά ως εκεί . Δεν είναι ανάγκη ούτε να αποκλείειες ούτε να βάζεις όλα τα τραγούδια του ίδιου είδους στο ίδιο σακί .
    petetre
    13.12.2009, 08:07

    pantos eimai kathetos oti i protimisis mas den dixnoyn xaraktira se kamia periptosi...zita se ena ftasmeno mousiko na sou peksei,ena tragoudi apo afta poy den lei pote...


    nirvgirl
    13.12.2009, 18:21

    Κατά την γνώμη μου όχι απαραιτητα αλλά ναι κάποιες φορές σου δείχνουν ....
    Για παράδειγμα (αν και δεν μου αρέσουν οι ταμπέλες) αν κάποιος/α είναι μεταλάς/ού δεν σημαίνει ότι είναι κακός χαρακτήρας ή δεν έχει αισθήματα κτλ. ούτε όμως κάποιος που ακούει π.χ. κλασσική μουσική είναι και ο καλύτερος άνθρωπος...(δεν θα πω παραπάνω πράγματα γιατί δεν θα τελειώσω ποτέ Smile)


    madprofessorus
    13.12.2009, 19:38

    Δεν έχει να κάνει τόσο με το χαρακτήρα,εννοώ ότι δεν σημαίνει ότι οι ροκάδες σαν εμένα πχ είναι καλά παιδιά και οι σκυλάδες είναι κακοί άνθρωποι,καμμία σχέση με αυτό.πιστεύω ότι έχει να κάνει με το γεγονός ότι τις περισσότερες φορές οι ροκάδες,μεταλλάδες είναι άτομα πιο σκεπτόμενα με την έννοια ότι ψάχνονται σχετικά με το τι συμβαίνει γύρω τους σε κοινωνικό επίπεδο,οι οπαδοί της Pop και του λαικοσκυλάδικου είναι πιο καλοπερασάκηδες ίσως κ ενίοτε είναι κ νεοέλληνες αλλά με όλα τα στραβά που έχει το συγκεκριμένο είδος...