ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.851 μέλη

    Προτείνετε ισπανόφωνα τραγούδια

    kamelia8
    29.11.2009, 14:48

    Θα ήθελα να μου προτείνετε ισπανόφωνα τραγούδια που γνωρίζετε και σας αρέσουν... Smile


    floydpink
    29.11.2009, 16:52
    " target="_blank">Julio Iglesias - Historia De Un Amor


    Link

    " target="_blank">jennifer lopez-Que Hiciste


    Link

    " target="_blank">Shakira - Te Aviso Te Anuncio [Objection - Spanish version]


    Xoris-Nickname
    30.11.2009, 08:50
    Gipsy Kings - Trista Pena ================================ Gloria Estefan - Hoy ================================ Αυτα τα 2 για τωρα ! ;)
    BlueBloodRitual
    01.12.2009, 00:01
    Νομίζω οι Triana είναι πολύ καλή επιλογή. Πολύ πάθος και καταπληκτικές συνθέσεις με μπόλικο σπανιόλικο ταμπεραμέντο! Το El Patio προσωπικά είναι από τα αγαπημένα μου. Επίσης από Los Jaivas το κλασικό La Poderosa Muerte Από Itoiz όλος ο δισκος Ezekiel είναι υπέροχος αλλά το Ezekielen Prophezia νομίζω είναι αντιπροσωπευτικό. Μετά από Iceberg, Smash, Fusioon, Atila κλπ. υπάρχουν πολλά αλλά δεν ξέρω αν είναι του στιλ σου
    kamelia8
    01.12.2009, 11:45

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. {#emotions_dlg.biggrin}

     

    floydpink, το Historia de un amor μου άρεσε πάααρα πολύ!

    Xoris-Nickname, το Hoy μου άρεσε περισσότερο απ' το Trista Pena!

    BlueBloodRitual, είναι αλήθεια ότι δεν είχα ξανακούσει κάτι τέτοιου στυλ. Ευχαριστώ πάντως!

     

    Οποιεσδήποτε άλλες προτάσεις δεκτές!

     


    claudio21
    01.12.2009, 12:46

    Μερικές πιο ντεμοντέ προτάσεις, αλλά γούστα είναι αυτά. La Zarzamora (ή Sarsamora) που υπάρχει σε πάμπολλες εκτελέσεις. Προσφατά μάλιστα, υπήρχε στο cd ενός περιοδικού (μάλλον του Δίφωνου) η εκτέλεση με την Amalia Rodrigues, που, κατά τη γνώμη μου, είναι και η καλύτερη (αν και η ίδια είναι πορτογαλέζα). Επίσης, Pa' todo el ano, mi mejor tristeza, fallaste corazon, quisiera amarte menos, sabes de que tengo ganas, όλα μεξικάνικα, που εγώ τα ξέρω και μου αρέσουν πολύ σε εκτελέσεις με τη Maria Dolores Pradera, αλλά πιθανότατα θα υπάρχουν και άλλες. Επίσης από το Μεξικό το κλασσικό en el ultimo trago, που κυκλοφορεί σε άπειρες εκτελέσεις, ενώ μια πολύ ωραία ροκ διασκευή του έχει κάνει το ισπανικό συγκρότημα Pereza. Προσωπική συμπάθεια η, όχι και τόσο γνωστή, Adriana Varela από την Αργεντινή, με καλύτερα που έχω ανακαλύψει το garufa και το boleta. Ας μην ξεχάσω και τον χιλιανό Victor Jara με μεγάλη δισκογραφία, με προσωπική προτίμηση στο La beata. Αυτά προς το παρόν, ελπίζω να μην κούρασα, και εννοείται ότι αν υπάρχει ενδιαφέρον μπορώ να επανέλθω.Smile




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία