ελληνική μουσική
    510 online   ·  210.844 μέλη

    Προβλήματα με πικαπ

    mar-d
    30.11.2009, 13:52

    Γεια σας! πρόσφατα αγόρασα ένα πικαπ και αντιμετωπίζω ήδη προβλήματα. Βέβαια πρέπει να σας πω οτι διέθετα περιορισμένα χρήματα 100-150Ε και έτσι δεν αγόρασα κάτι καλό π.χ standon ή Maratz. Χθές το έθεσα σε λειτουργία για πρώτη φορά και όλους τους δίσκους τους παίζει με παραμορφωμένο ήχο δηλαδή σαν να "τρέχει" ο ήχος. Αναρωτιέμαι μήπως δεν το έχω σετάρει σωστά. Μπορεί να με βοηθήσει κανείς;


    vasilisbSax
    30.11.2009, 14:33

    Γεια χαρά

    Το οτι υπάρχουν άνθρωποι που αγοράζουν πικ απ στις μέρες μας για να ακούσουν τους δίσκους που έχουν και κατ' επέκτασιν και αυτούς που θα αποκτήσουν, εμένα με χαροποιεί ιδιαίτερα γιατί δηλώνω λάτρης του βινυλίου. Καμιά άλλη πηγή δεν έχει την ίδια ή καλύτερη απόδοση ήχου.

    Η λύση του προβλήματος που αντιμετωπίζεις μπορεί να είναι απλή. Αν το πικ απ έχει ρυθμιστή +, - στο κουμπί που αλλάζει τις στροφές από 33 σε 45 προσπάθησε να το διορθώσεις από κει.

    Αν νομίζεις οτι το πρόβλημα ξεκινάει από το μοτέρ καλύτερα μην βάλεις χέρι. άστο να το κάνει κάποιος ειδικός.

    Πάντως με 150 € και αρκετό ψάξιμο μπορούσες να βρεις κάτι αξιόλογο έστω μεταχειρισμένο.

    Τέλος εύχομαι όλα να πάνε καλά και να απολαύσεις τον πλήρη ήχο ενός βινυλίου!!!


    -----------------
    bSax

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vasilisbSax στις 30-11-2009 14:34 ]


    mar-d
    30.11.2009, 14:53
    Γεια! δοκίμασα τον ρυθμιστη αλλα δεν φαίνεται να διορθώνει το πρόβλημα, ούτε με τις στροφές είναι το θέμα. Επομένως υποθέτουμε οτι το πρόβλημα μπορεί να οφείλεται στο μοτερ, ε? χμμμ... κρίμα. Ξέρεις δεν ήθελα να το πάρω μεταχειρισμένο...τελικά ίσως να έκανα και βλακεία. Το πικαπ είναι ενα dj tech δεν ξέρω αν αυτά θεωρούνται καλά
    starg
    30.11.2009, 17:07

    Καλησπέρα κι από μένα, και καλώς όρισες στο club των εραστών του βινυλίου...
    Απ' ότι είδα η συγκεκριμένη εταιρεία, φτιάχνει usb powered πικάπ...
    Ευχόμενος λοιπόν να μην υπάρχει πρόβλημα τροφοδοσίας usb, θα έλεγα να βεβαιωθείς ότι έχεις επιλέξει σωστά τις στροφές απο τον επιλογέα στροφών. Σε κάποια μεριά της συσκευής πρέπει να υπάρχει επιλογέας 33 και 45 στροφών. Κάνε μια δοκιμή.
    Επίσης αν το πικάπ διαθέτει στροφοσκόπιο (είναι αυτο το κόκκινο φωτάκι στο πλάϊ του πλατώ), ρύθμισε και τις στροφές απο τον ρυθμιστή. Πως; Αν κοιτάξεις το πλατώ στο πλάϊ, έχει (συνήθως ) μικρά νίκελ παραλληλόγραμμα στίγματα. Πειράζοντας το ρυθμιστή + και - θα δεις αυτα τα στίγματα να τρέχουν πιό γρήγορα ή πιό αργά απο το πλατώ το ίδιο. Αυτό δεν ισχύει, στην πραγματικότητα έιναι ψευδαίσθηση. Με τα + και -  θα φροντίσεις ώστε τα στίγματα αυτά να σου δίνουν την αίσθηση ότι είναι ακίνητα. Εκεί λοιπόν έχεις και τις σωστές στροφές...


    mar-d
    01.12.2009, 09:43
    Γεια! η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρω τίποτα απο πικαπ αυτό είναι το πρώτο μου :) το πρώτο πράγμα όμως που είχα κάνει ήταν να ελέγξω αυτο που λέτε με τις στροφές. Δεν είναι αυτό το πρόβλημα...έχω επιλέξει 33 στροφές. Δεν ξέρω αν είναι τελικά ελαττωματικό το πικαπ αλλά παρά τις όποιες προσπάθειες για να τα ρυθμίσω αυτά, οι νικελ κουκίδες δεν δίνουν την ψευδαίσθηση ακινησίας...και ο ήχος συνεχίσει να είναι παραμορφωμένος τη μια ακούγεται ψιλή φωνή και την άλλη χοντρή. Επισης κοιτάω το πλατώ και μου φαίνεται οτι όπως γυρνάει σαν να κάνει μικρά σκαμπανευασματάκια.
    djmetronomos
    01.12.2009, 12:37

    Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο - αλλά για να μαθαίνει ο φίλος σωστά την ορολογία - η λέξη είναι στροβοσκόπιο, όχι στροφοσκόπιο... χρησιμοποιείται και στη φωτογραφία κι αλλού, είναι όργανο μέτρησης ταχύτητας περιστροφής αντικειμένων...
    Ωραία, πάει αυτό... Στο πικάπ τώρα... Θα ήταν χρήσιμο να ξέραμε εαν λειτουργεί με ιμάντα ή αν είναι direct-drive (όπου το μοτέρ κάτω από το πλατό δίνει απ'ευθείσς την κίνηση)... Τα πικάπ με τον ιμάντα θεωρούνται πιο αθόρυβα, καθώς δεν υπάρχει άμεση επαφή του πλατό με το μοτέρ.
    Θα μπορούσε λοιπόν να είναι ένας κακοτοποθετημένος ιμάντας και να επηρεάζει την κίνηση καθώς περιστρέφεται - πότε αργά, πότε γρήγορα...
    Παρόμοιο πρόβλημα στις στροφές είχα κάποτε με ένα πικάπ που είχα φέρει από την Αμερική. Νόμιζα ότι με ένα μετασχηματιστή 220/110 Volt θα έλυνα το πρόβλημα. Όμως υπήρχε πρόβλημα με τη συχνότητα, στα 110 Volt τα Hertz ήταν 60, ενώ στα 220 ήταν 50 (χμ, ελπίζω να το είπα σωστά, δεν είμαι και ηλεκτρολόγος)... Το πλατό γυρνούσε με λάθος στροφές, σε σταθερή ταχύτητα πάντως, δίχως σκαμπανεβάσματα... Χρειάστηκε να το πάω σε μάστορα να μου το ρυθμίσει...
    Ίσως πάλι το πικάπ να είναι ελαττωματικό, συμβαίνουν αυτά... Θα πρότεινα να μιλήσεις με την αντιπροσωπεία και να τους εξηγήσεις το πρόβλημα...


    mar-d
    01.12.2009, 12:46
    Το πικαπ λειτουργεί με ιμάντα, τον έβγαλα και τον ξανατοποθέτησα. Πήρα τηλέφωνο το service της εταιρείας απο την οποία το αγόρασα και θα πάω να το κοιτάξουν, μου είπανε στο τηλέφωνο οτι τουσ κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση και οτι ποτέ δεν αντιμετώπισαν προβλήματα με αυτά τα πικαπ. Σαφώς και έχεις δίκιο, μπορεί να είναι τελικα ελαττωματικό, κρίμα δεν είναι όμως; το περίμενα πως και πως και τελικά να το έχω και να μην μπορώ να το απολαύσω.
    starg
    01.12.2009, 13:53

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 01-12-2009 στις 12:37 έγραψε...

    Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο - αλλά για να μαθαίνει ο φίλος σωστά την ορολογία - η λέξη είναι στροβοσκόπιο, όχι στροφοσκόπιο... χρησιμοποιείται και στη φωτογραφία κι αλλού, είναι όργανο μέτρησης ταχύτητας περιστροφής αντικειμένων...


    καλό που το αναφέρεις, αλλά κι εγώ έχω την εντύπωση πως στροβοσκόπιο (strobe), είναι ο εξελληνισμένος όρος του οργάνου, και στροφοσκόπιο ο ελληνικός... Νομίζω πάντως πως και τα δύο είναι σωστά...


    vasilisbSax
    01.12.2009, 14:03

    Καλημερίζω την μικρή παρέα των φίλων του βινιλίου που σχηματίστηκε με αφορμή το πρόβλημα του μέλους mar-d.

    Πιστεύοντας οτι τελικά το πρόβλημά του θα λυθεί από την αντιπροσωπεία και θέλοντας να γλυκάνω λίγο την πίκρα του θα του έλεγα σχετικά με το "κρίμα δεν είναι όμως; το περίμενα πως και πως και τελικά να το έχω και να μην μπορώ να το απολαύσω":

    φίλε μου για ρώτα πολλούς απ' αυτους που έχουν εδω και πολλά χρόνια στο σπίτι τους πικ απ και δίσκους, πότε άκουσαν για τελευταία φορά μουσική από βυνίλιο???


    -----------------
    bSax

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vasilisbSax στις 01-12-2009 14:04 ]


    mar-d
    01.12.2009, 14:26
    :) ναι καταλαβαίνω πως το εννοείς!! σίγουρα όμως διαφορετικά αντιμετωπίζουμε κάτι που το περιμένουμε και διαφορερική αντίδραση έχουμε για αυτό όταν έχει έρθει κορεσμός ή και συνήθεια. Καλώς ή κακώς αυτή είναι η ανθρώπινη φύση. Λίγη υπομονή χρειάζεται λοιπόν να λυθεί το πρόβλημα και πιστέυω οτι τα επόμενα μηνύματα μου θα είναι γύρω απο μουσικές! Πάντως θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για την ευαισθητοποίηση σας γύρω απο το θεμα αυτό και τις σαφείς οδηγίες. Έχω ήδη μαθει με εσας 2-3 πραγματάκια γύρω απο τα πικαπ και έπεται συνέχεια!
    mar-d
    04.12.2009, 16:41
    Γειά και πάλι! Τελικά πήγα το πικάπ στην εταιρία, το έλεγξαν επιτόπου ( στην αρχή επαιζε τέλεια, μάλλον δεν ήθελε να με αποχωριστεί!) και αφού διαπιστώθηκε το πρόβλημα και από αυτούς, μου έκοψαν πίστωση για να διαλέξω κάτι άλλο ή και το ίδιο αν επιθυμώ. Και αυτό γιατί δεν ξέρω τώρα τι να πάρω, προσανατολίζομαι σε stanton T-52 ή T-62, η διαφορά τους είναι η μετάδοση κίνησης (δεν θα πάρω πάλι με μετατροπή σε mp3). Γενικά πάντως η συμπεριφορά της εταιρίας άψογη μέχρι στιγμής, μένει μόνο να διαλέξω με τι θα αντικαταστήσω το προηγούμενο πικάπ. Για την ιστορία, ούτε καν έψαξαν να βρούν τι προκαλούσε αυτό το "χάσιμο" των στροφών, προσφέρθηκαν να μου το αντικαταστήσουν αμέσως μιας και ήταν στη συσκευασία του και αχρησιμοποίητο ουσιαστικά.
    djmetronomos
    04.12.2009, 22:24

    Μετατροπή σε mp3..? Δεν μας τα είπες αυτά. Είχα δει ένα παρόμοιο στο σπίτι ενός φίλου, το'χε δει να το διαφημίζουν στην TV και το αγόρασε. Θυμάμαι ότι είχε έναν αισχρό βραχίονα με μια πολύ φτηνιάρικη κεφαλή/βελόνα. Καλό είναι νομίζω ν' αποφεύγει κανείς μηχανήματα που κάνουν πολλά πράγματα. Δεν ξέρω, μπορεί και να'χει βγει κάποιο αξιόλογο πικάπ που να μετατρέπει και σε mp3, αλλά επειδή είναι κάτι σχετικά καινούργιο πιστεύω ότι θα βγουν βελτιωμένες εκδοχές στο μέλλον...

    Εσύ αυτή τη στιγμή χρειάζεσαι ένα πικάπ για ν' ακούς τους δίσκους σου. Είσαι άνθρωπος του ιντερνετ, κάνε λοιπόν μια μικρή έρευνα αγοράς. Μπορείς να πας σε online περιοδικά με Hi-Fi συστήματα και να διαβάσεις κριτικές παρουσιάσεις στα πικάπ που σ' ενδιαφέρουν, ή και γνώμες αναγνωστών. Δεν το γνωρίζω αυτό το μοντέλο, στο δικό μου όμως έχω κεφαλή STANTON. Είναι εκπληκτικές! Φρόντισε όποιο κι αν αγοράσεις να έχει ρύθμιση για Anti-Skating. Είναι πολύ σημαντικό. Ξέρεις, καθώς γυρνά ο δίσκος και η κεφαλή πλησιάζει προς το κέντρο, ειδικά προς το τέλος του δίσκου, αυξάνεται η φυγόκεντρος δύναμη... Αν εξετάσεις χρησιμοποιημένους δίσκους στο φως, θα δεις ότι τα αυλάκια προς το τέλος είναι πιο φθαρμένα... Ένα καλό πικάπ περιλαμβάνει Anti-Skating που αντισταθμίζει τη φυγόκεντρο δύναμη και οι δίσκοι σου θα διαρκέσουν χρόνια και δεν θα "ξύνουν". Φρόντισε να δώσεις στην κεφαλή το βάρος που συστήνει η εταιρία - νομίζω 1,5  είναι ένας καλός μέσος όρος. Συνήθως και το Anti- Skating το ρυθμίζουμε στο ίδιο νούμερο, κοίτα όμως τις οδηγίες του πικάπ να'σαι σίγουρος.

    Έγινα φορτικός? Απλά βρήκα αυτιά που ακούν και πήρα φόρα... Τελειώνω... μάλλον, πως λένε οι πολιτικοί στην TV... ολοκληρώνω... Λοιπόν, ποτέ μη βάλεις το πικάπ πάνω από τον ενισχυτή του στερεοφωνικού... το'χω δει σε πολλά σπίτια... για να γλυτώνουν χώρο. Πρώτα απ' όλα θα ζεσταίνεται ο ενισχυτής διότι θα φράζεις τις σχισμές αερισμού και, το κυριότερο, η κεφαλή του πικάπ θα διοχετεύει τον θόρυβο του ενισχυτή στα ηχεία... το λεγόμενο "HUM" - και δεν είναι αμέσως αντιληπτό, αν όμως λειτουργεί ο ενισχυτής και το πικάπ είναι επίσης "ON" και - χωρίς να παίζει δίσκος - ανοίξεις τέρμα την ένταση, θα ακούσεις ένα ενοχλητικό βουητό από τα ηχεία... Α, ναι... Αν δεν έχεις βάλει το πικάπ πάνω απ' τον ενισχυτή και πάλι ακούς το βουητό με τον τρόπο που περιέγραψα, μάλλον υπάρχει πρόβλημα γείωσης... Εύκολα διορθώνετα αυτό...

    Επειδή με περιμένουν οι θαυμάστριες μου να τους απαντήσω, κλείνω εδώ... 3 παράγραφοι με συμβουλές, επί 5 euros, μας κάνει 15 ευρώ, στείλε μου την επιταγή τη Δευτέρα να σου κόψω την απόδειξη !  Τι νόμιζες? Έτσι θα κάθομαι να γράφω?


    mar-d
    05.12.2009, 22:58
    Σ'ευχαριστω πολύ για την απάντηση, πραγματικά τέτοια ποστ βοηθάνε τρελά!! Το πικάπ είχε antiskatng controler (εννοείται ότι στις οδηγίες δεν ήταν και πολύ κατατοπιστικοί για τη χρησιμότητά του), έχει και το Stanton που θα πάρω, απ'ότι νομίζω πάντως πρέπει να έχουν όλα τα καθωσπρέπει μηχανήματα! Χίλια ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες, η άτιμη κρίση όμως με χτύπησε και όλα μου τα λεφτά θα πάνε στο πικάπ...Αν και νομίζω ότι με δόλιο τρόπο χώρισες το κείμενο σε 3 παραγράφους, κλέβεις στο ζύγι μου φαίνεται! Να'σαι καλά!
    djmetronomos
    06.12.2009, 00:07

    Ναι, αλλά ζύγισα τις λέξεις και πάλι το ίδιο βγαίνει... Γύρω στα 5 γραμμάρια η λέξη... Και σου έκανα και έκπτωση - δεν υπολογίζω τις τελείες και τα κόμματα... Αν ήθελα πραγματικά να κλέψω, θα χρησιμοποιούσα bold χαρακτήρες, εκεί να δεις πόσο θα έβγαινε... Τέλος πάντων, ας είναι, λόγω Χριστουγέννων σου τις κάνω δώρο... Ελπίζω να άξιζε τον κόπο, διότι αν μου πεις ότι ο πρώτος σου δίσκος που θα βάλεις στο πικάπ είναι κανα σκυλολαϊκό θα έρθω εκεί να το σπάσω και μετά ούτε Anti Skating σε σώζει ούτε στροβοσκόπιο... Τι θα είναι λοιπόν το πρώτο LP...?  MMMMM????


    Orfeus
    06.12.2009, 10:15

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 04-12-2009 στις 22:24 έγραψε...

    Μετατροπή σε mp3..? Καλό είναι νομίζω ν' αποφεύγει κανείς μηχανήματα που κάνουν πολλά πράγματα.



    Συμφωνώ σ' αυτό.

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 04-12-2009 στις 22:24 έγραψε...

    .... στο δικό μου όμως έχω κεφαλή STANTON. Είναι εκπληκτικές!



    Κι εγώ Stanton έχω.


    Υ.Γ.  Ένας καλός και αποδοτικός τρόπος για την αποφυγή των κραδασμών, είναι να τοποθετηθεί το πικάπ πάνω σε μία μαρμάρινη πλάκα. Δεν έχει σημασία το πάχος. Σημασία έχει ότι το μάρμαρο απορροφά τους κραδασμούς. 


    mar-d
    06.12.2009, 13:09
    Ωραία ιδέα, πρέπει να έχω και μια πλάκα κάπου στην αποθήκη, ελπίζω να αντέξει το βάρος βέβαια μετά το έπιπλο! Αν μπορούσε να επιτευχθεί επιφάνεια λεία όπως του μαρμάρου, με την ίδια λογική και το ξύλο ( ή ο φελλός) δεν θα έκανε την ίδια δουλειά? @ djmetronomos : ο πρώτος δίσκος που θα βάλω θα είναι κάτι από Bob Dylan, έχει κάτι παλιούς ο πατέρας μου, φυσικά τώρα περιήλθαν στην κυριότητά μου ασυζητητί! Τώρα κέρδισα τη δωρεάν πληροφόρηση? Ελπίζω, γιατί στο τελευταίο σου post χρησιμοποιείς υπόπτως πολλές τελείες..
    Orfeus
    06.12.2009, 13:37

    Παράθεση:

    Το μέλος mar-d στις 06-12-2009 στις 13:09 έγραψε...

    Ωραία ιδέα, πρέπει να έχω και μια πλάκα κάπου στην αποθήκη, ελπίζω να αντέξει το βάρος βέβαια μετά το έπιπλο!


    Το μάρμαρο δεν είναι απαραίτητο να έχει μεγάλο πάχος. Και 10 -12 χιλιοστά μια χαρά είναι. Μπορείς να πάρεις ένα από ένα μαρμαράδικο στις διαστάσεις της επιφάνειας του επίπλου που θα πατάει το πικάπ. 
    Να προσέχεις όμως, γιατί το μάρμαρο δεν πρέπει να σπάσει. Αν σπάσει, δεν κάνει τίποτα.

    Παράθεση:

    Το μέλος mar-d στις 06-12-2009 στις 13:09 έγραψε...

    Αν μπορούσε να επιτευχθεί επιφάνεια λεία όπως του μαρμάρου, με την ίδια λογική και το ξύλο ( ή ο φελλός) δεν θα έκανε την ίδια δουλειά?


    Δεν κάνει το ξύλο. Μπορεί να απορροφά τους κραδασμούς, αλλά τους μεταδίδει. π.χ. το έπιπλο που πατάει το πικάπ. Βάλτο να παίζει, χτύπα ελαφρά τα δάχτυλά σου σύμφωνα με το ρυθμό επάνω του και έλα να μου πεις τι ακούς από τα ηχεία. Κάνε το ίδιο με το μάρμαρο: Δεν μεταδίδεται τίποτα απολύτως.
    Ο φελλός επίσης δεν κάνει, γιατί είναι μαλακός και σε λίγο καιρό θα κάνει λακούβες στα σημεία που πατάει το πικάπ. Ο φελλός είναι για άλλη δουλειά και ένας ηχολήπτης θα μπορούσε να μας το περιγράψει καλύτερα αυτό. Το πικάπ πρέπει επίσης να είναι απόλυτα οριζοντιωμένο και αυτό μπορείς να το πετύχεις με ένα κοινό αλφάδι, αλλά υπάρχουν και ειδικά αλφάδια για αυτή τη δουλειά.

    Παράθεση:

    Το μέλος mar-d στις 06-12-2009 στις 13:09 έγραψε...

    ...ο πρώτος δίσκος που θα βάλω θα είναι κάτι από Bob Dylan.



    Ευλογία...


    mar-d
    06.12.2009, 15:36
    Οκ! Προς αναζήτηση λεπτής πλάκας λοιπόν. Έχω πολλά να μάθω και να ψάξω, είναι πάντως εντυπωσιακό το πώς μπορείς να "συνδεθείς" με τη μουσική σου με τα πικάπ, παίζουν τόσες λεπτομέρειες τόσο σημαντικό ρόλο, που τα cd - mp3 κλπ φαίνονται τελείως fast food!
    djmetronomos
    06.12.2009, 20:47

    Χμμμ... Καλή ιδέα μου φαίνεται αυτή με το μάρμαρο. Για να δούμε, τι μέρα είναι σήμερα? Ίσως και να προλαβαίνεις. Είναι κάτι παιδιά μπροστά από τη Βιβλιοθήκη που είναι εξπέρ στην κοπή του μαρμάρου και θα είναι πρόθυμα να σ' εξυπηρετήσουν. Αν ξεκινήσεις τώρα, μπορεί και να τα προλάβεις... Έχουν όλα τα εργαλεία μαζί τους, εσύ φέρε μόνο τις διαστάσεις... Άντε, τυχερέ, μιλάμε για μάρμαρο με ειδικό βάρος, θα ανοίγεις το πικάπ και θ' ακούς Θουκιδίδη...


    Orfeus
    06.12.2009, 23:28

    Ωραία!!!

    Θα βάλουμε και τον "Επιτάφιο" του Περικλή σε βινύλλιο και θα είμαστε σούπερ...

    {#emotions_dlg.beer}