ελληνική μουσική
    839 online   ·  210.833 μέλη

    Συμβολή για νέα κιθάρα..

    pantsos7
    01.12.2009, 13:51

    Γεια σας, έχω σκοπό να αγοράσω καινούργια κιθάρα αλλά είμαι λίγο διστακτικός. Είμαι ανάμεσα στις εξής:  EPIPHONE SG G-400 CUSTOM AI και την  EPIPHONE LP STANDARD MAHAGONY WC. Αν μπορείτε να μου δώσετε καμιά συμβουλή....

     

    Ευχαριστώ...


    takispag
    01.12.2009, 15:42

    Είσαι ανάμεσα σε δύο πολύ αξιόπιστα όργανα (για τα λεφτά τους πάντα...). Νομίζω οτι ανάμεσα στις δύο αυτές κοίτα περισσότερο τι σε ''φτιάχνει'' οπτικά, και ποιά κάθεται καλύτερα στα χέρια σου. Οι ηχητικές τους διαφορές υπάρχουν, αλλά δεν είναι τόσο μεγάλες, γιατί μιλάμε για όργανα της ίδιας εταιρείας και λογικής.

    Προσωπικά, αν και λάτρης της LP, το άσπρο ταυράκι με τους 3 διπλούς μου φαίνεται πολύ όμορφο!!


    pantsos7
    01.12.2009, 20:05

    διαφορές για παράδειγμα η συγκεκριμένη SG στο distortion ακούγεται καλύτερα από την LP???


    takispag
    01.12.2009, 21:32

    δεν ξέρω τι ακριβώς θεωρείς εσύ όταν λες ''καλύτερα''. Τριπλός μαγνήτης σημαίνει πιο επιθετικός ήχος.

     Απ'την άλλη τα ταυράκια υστερούν λίγο σε ''όγκο'' συγκριτικά με τις les paul (λόγω έλλειψης μεσαίων νομίζω).Είναι η σωματοδομή τους τέτοια ως κιθάρες.

    Δοκιμάζοντας πάντως με τον ίδιο set up και τις δύο, θα καταλάβεις περισσότερα απ'όσα μπορώ να σου εξηγήσω με λόγια.


    pantsos7
    01.12.2009, 21:46
    ευχαριστώ!!!!
    6StringsBetterThan4
    01.12.2009, 22:04
    θα σου πρότεινα την Λες Πολ. αλλά τώρα είσαι ανάμεσα σε όργανα από πολύ διαφορετικές κατηγορίες. ανάλογα με το τι θέλεις να παίξεις και όλα αυτά.