ελληνική μουσική
    592 online   ·  210.830 μέλη

    Υπόγεια Ρεύματα & Θάνος Μικρούτσικος - Νέος δίσκος!

    jorge
    02.12.2009, 21:33



    ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ – ΥΠΟΓΕΙΑ ΡΕΥΜΑΤΑ
    «Τους έχω βαρεθεί»

    Τα Υπόγεια Ρεύματα συνεργάζονται με τον Θάνο Μικρούτσικο για να διασκευάσουν και να ερμηνεύσουν με το δικό τους τρόπο τραγούδια του συνθέτη με πολιτικό χαρακτήρα. Οι παραστάσεις με τα τραγούδια αυτά που προηγήθηκαν, είχαν τέτοια απήχηση και αποδοχή που γέννησαν την ανάγκη της ηχογράφησης αυτού του υλικού. Έτσι ο Θάνος Μικρούτσικος και τα Υπόγεια Ρεύματα μπήκαν στο στούντιο για να ηχογραφήσουν το άλμπουμ «Τους έχω βαρεθεί» που κυκλοφορεί τώρα από τη Legend.   

    Όλα ξεκίνησαν από το ομότιτλο τραγούδι. Τα Υπόγεια Ρεύματα διηγούνται: «Δεν υπήρξαμε ποτέ συγκρότημα ‘διασκευών’. Όσες φορές το πράξαμε, το κάναμε με μεγάλη προσοχή και ευθύνη. Πριν από δύο χρόνια, η ανάγκη να εκφράσουμε την άποψή μας για ό,τι βλέπαμε γύρω μας, μας οδήγησε στη διασκευή του ‘Αυτούς τους έχω βαρεθεί’. Λειτούργησε σαν λύτρωση για μας και σαν υπενθύμιση για όσους το άκουγαν. Λίγο καιρό μετά αποφασίσαμε ότι, αφού βρήκαμε την πηγή, θα έπρεπε να πιούμε. Έτσι αποφασίσαμε για πρώτη φορά να κάνουμε μια σειρά διασκευών σε τραγούδια με σαφή πολιτική χροιά. Φυσικά διαλέξαμε τον πιο «συγγενή» μας, τον άνθρωπο που τα τραγούδια του μας έμαθαν να γράφουμε τραγούδια. Πλησιάσαμε το δάσκαλο και ζητήσαμε την άδειά του. Δέχτηκε. Του ζητήσαμε να συμπράξει μαζί μας στο πιάνο. Ξαναδέχτηκε. Περίεργα πράγματα… Τα δύσκολα άρχιζαν τώρα. Ποιος ήταν αυτός ο τύπος; Θα μας απογοήτευε όπως τόσοι άλλοι μύθοι μας; (Το κάνουν αυτό οι μύθοι). Όχι μόνο δεν απογοητευτήκαμε αλλά αντίθετα υποκλιθήκαμε στον έφηβο που τώρα μας δίδασκε και την τέχνη της ζωής πέρα από την τέχνη της τραγουδοποιίας.  Θάνο, σ’ ευχαριστούμε…» 

    Από τη μεριά του ο Θάνος Μικρούτσικος σημειώνει για τα Υπόγεια Ρεύματα: «Όταν πριν από ένα χρόνο τα Υπόγεια Ρεύματα μου ζήτησαν την άδεια να παρουσιάσουν τραγούδια μου με το δικό τους τρόπο και στη συνέχεια να παίξω μαζί τους, η απάντησή μου ήταν αμέσως θετική. Γνωρίζοντας τη δουλειά τους από τη δεκαετία του ’90, είχα διακρίνει ότι αυτό το γκρουπ της λεγόμενης ελληνικής ροκ μουσικής σκηνής είχε λάβει υπ’ όψιν του –περιείχε κατά κάποιον τρόπο- αυτό που είχε προηγηθεί στο λεγόμενο έντεχνο νεοελληνικό τραγούδι, σε αντίθεση με πολλά ροκ συγκροτήματα εκείνης της περιόδου. Για μένα αυτή είναι η ιδανική ‘χειρονομία’ για όλους μας. Να συνεχίσουμε αυτό που υπάρχει πριν από εμάς στη μουσική του τόπου μας και να το διευρύνουμε. Έτσι δημιουργούμε τη μουσική που μπορεί να εκφράσει αυτούς τους δύσκολους καιρούς που ζούμε. Ξεκινήσαμε τις πρόβες, αρχίσαμε τις παραστάσεις, δεθήκαμε. Γίναμε ένα, επιβεβαιώθηκε πλήρως η άποψη που είχα για το γκρουπ και επιπροσθέτως γνώρισα τέσσερα υπέροχα παιδιά, έξοχους μουσικούς, με φαντασία αλλά και πειθαρχία, με υψηλό επίπεδο παιδείας, κουλτούρας αλλά και κοινωνικής ευαισθησίας. Γίναμε φίλοι και χαιρόμαστε τη συνεργασία μας όσο τίποτε άλλο. Εγώ τους θεωρώ εν δυνάμει συνεργάτες μου στο μέλλον για καινούριες μουσικές δικές τους και δικές μου».

    Μία απόλυτα δημιουργική συνεργασία που μας ξανασυστήνει τραγούδια αγαπημένα του Θάνου Μικρούτσικου με ένα τελείως σημερινό και γοητευτικό ήχο.


    Για περισσότερες πληροφορίες: τηλ. 210-9659904
    Άγγελος Κουτσούκης, Θανάσης Γκαραβέλας, Σωτηρία Μπαβέλου, Μαίρη Μπρατάκου, Ήρα Χουσιάδα








    επισυναπτόμενα: YPOGEIA-MIKROUTSIKOS-photo3.jpg YPOGEIA REVMATA-MIKROUTSIKOS-cover.jpg 
    DemetresOpc
    03.12.2009, 06:54

    καταπληκτικά τα υπ΄πγεια ρεύματα..δεν το συζητώ!! αλλά 2 πράγματα με προβληματίζουν.. 1ον έκανα αναδρομή στα cd τους(ναι τα έχω όλα..) και διαππίστωσα πως μόνο ο τραγουδιστής δεν έχει αλλάξει..πράγμα που, χωρίς να μπορώ να προσδιωρίσω το γιατί, με πλήγωσε..ίσως το κειμενό τους που συνοδεύει το πρώτο cd να φταίει..

     2ον δεν μπορώ να βλέπω καλητέχνες να τραγουδάν για κόμματα!!! κάτι με πιάνει.. Αναφέρομαι στην παράσταση που θα δώσουν την παρασκευή στο θέτρο ριάλτο την Λεμεσού(μαζί με τον μικρούτσικο)..η οποία γίνεται υπό την αιγίδα της ΕΔΟΝ την νεολαία της αριστερής παραταξης του ΑΚΕΛ.

     νόμιζα πως το cd θα έβγαινε με τον καινούργιο χρόνο, αλλά αν κατάλαβα καλά από το κειμενό σου ειναι ήδη στα δισκοπωλεία;;

    Υ.Γ. για τον Μικρούτσικο δεν έχω να πω τίποτα..μόνο πως το όνομα του είναι σκέτη ειρωνεία..αφου ο άνθρωπος(και η πορεία του) είναι τεράστιος/α!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DemetresOpc στις 03-12-2009 06:59 ]


    kasel
    03.12.2009, 20:03

    Η αλήθεια είναι οτι η σύνθεση έχει αλλάξει από τον πρώτο δίσκο των Υπογείων ρευμάτων.Πάντως κι ο Παρίσης είναι επίσημο μέλος απ'τον τρίτο δίσκο,αλλά και ενεργό μέλος ήδη απ'τον δεύτερο.

    Ο δίσκος έχει κυκλοφορήσει εδώ και δύο εβδομάδες περίπου και πραγματικά είναι πολύ ωραία και προσεγμένη δουλειά και αρκετά προσαρμοσμένη στο ύφος του συγκροτήματος.

    Ξέρουμε αν θα κάνουν παραστάσεις στην Αθήνα??????


    DemetresOpc
    25.01.2010, 00:49
    καταπληκτική δουλειά..αν και δεν περίμενα τίποτα λιγότερο από αυτή την συνεργασία..
    kwstasagas
    25.01.2010, 21:26

    Από τα ΥΠΟΓΕΙΑ ΡΕΥΜΑΤΑ κρατάω εκείνη την ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ συναυλία τους περί το 1994 στο ΚΑΦΕΘΕΑΤΡΟ της οδού Κοδριγκτώνος, το οποίο είχε γεμίσει ασφυκτικά .... Το συγκρότημα ήταν στο ξεκίνημά του, έχοντας βγάλει τον πρώτο δίσκο του και ... ήδη είχε προκαλέσει ιδιαίτερη αίσθηση στο κοινό [γι' αυτό και το υπόγειο της Κοδριγκτώνος είχε γεμίσει ασφυκτικά ... ανάμεσα στο κοινό του μαγαζιού θυμάμαι και τους Μαχαιρίτσα και Τσακνή, χέρι - χέρι ο καθένας με το έτερον ήμισύ του] ....... ΌΛΑ τα τραγούδια που έπαιξαν τότε ήταν πολύ ομορφα παιγμένα, ενώ και ο ήχος τους ήταν πολύ - πολύ καθαρός [ιδίως στις ηλεκτρικές κιθάρες τους]. Επίσης, τα τραγούδια τους, παρόλο που παρέπεμπαν σε "παλαιοροκιές" των 70ς, έφταναν στα αυτιά μας απολύτως φρέσκα και ενταγμένα πλήρως "στο κλίμα της εποχής" .... Αγαπημένο μου τραγούδι .... έγινε αμέσως εκείνη η "άπαιχτη" ελληνοπρεπής μπλουζιά που λέει "Αν ήμουν άνεμος, θα 'μουνα λίβας .... " ...... Μετά, είναι αλήθεια, δεν τους πολυ - παρακολούθησα .... Όμως, αυτή η μοναδική φορά που τους είδα λάιβ αρκούσε για να "περάσει" μέσα μου αυτή η μπάντα ως μία από τις πιο αξιόλογες περιπτώσεις που έβγαλε το ελληνικό τραγούδι στα 90ς ......

    Από τον καινούριο δίσκο τους με τα τραγούδια του Θάνου Μικρούτσικου έχω ακούσει τη διασκευή της "ΡΟΖΑΣ" στο ραδιόφωνο ... Πολύ πετυχημένη διασκευή κατ' εμέ .... Το ζεϊμπέκικο έχει πάρει χαμηλόφωνη / εσωστρεφή "μπαλαντιέρικη" υπόσταση και, πραγματικά, έχει αποκαλύψει ένα άλλο πρόσωπό του, που θα έλεγες ότι .... ζούσε κρυμμένο πίσω από τα μπουζούκια και το ρυθμό του ζεϊμπέκικου !!!! Αξίζει τον κόπο να το ακούσετε ....

    Πλην όμως .... προσωπικά, είτε καλώς είτε κακώς, αποφεύγω να εμπλουτίζω την [ήδη επιβαρημένη] δισκοθήκη μου με δίσκους που περιέχουν διασκευές .... Αν ο κ. Μικρούτσικος είχε γράψει καινούρια τραγούδια και τα είχε εμπιστευθεί στα Υπόγεια Ρεύματα, ίσως να το σκεφτόμουν σοβαρά να αποκτήσω το cd αυτό ......  

     


    -----------------
    "I'm sorry κύριοι, κι εσείς για Αμέρικα;" "'Όχι ρε φίλε, για Κούλουρη, πάμε για πυροφάνι"!! [από την ταινία "Ένας ξένοιαστος παλαβιάρης' με Θ. Βέγγο]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 25-01-2010 21:31 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 25-01-2010 21:33 ]