ελληνική μουσική
    573 online   ·  210.844 μέλη

    Αγχος επί σκηνής...

    djrock
    05.12.2009, 20:11

    Ω,ναι. Εμένα αφορά.Σε 10 μέρες θα  κάνουμε συναυλία και έχω ΑΓΧΟΣ!!(Σε σημείο να τρέμει το χέρι μου...){#emotions_dlg.blink}

    Δεν έχω πολλές εμπειρίες όμως από τη σκηνή και δεν ξέρω πως να το ελέγχω...

    Εσείς έχετε άγχος στη σκηνή?Πως το ξεπερνάτε?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : djrock στις 05-12-2009 20:26 ]


    djmetronomos
    05.12.2009, 23:55

    Τι συναυλία? (μεγάλος χώρος, μικρός)... Τι παίζεις?
    Προσπάθησε να μην το σκέπτεσαι όλη μέρα... Κάνε ό,τι κάνεις φυσιολογικά... πες ότι πας να κάνεις μια πρόβα, μόνο που θα είναι και κάποιοι/ες που θα σε ακούσουν... Φθασμένοι μουσικοί και ηθοποιοί παραδέχονται ότι ύστερα από τόσα χρόνια εξακολουθούν να είναι νευρικοί προτού βγουν στη σκηνή. Είναι νορμάλ... Σου δίνει και ώθηση... αδρεναλίνη... Όταν βγεις στη σκηνή, συγκεντρώσου σ' αυτό που κάνεις, βρες ένα σημείο στο χώρο και κάρφωσε εκεί το βλέμμα σου... Φαντάσου πως εκεί, μέσα στο σκοτάδι, βρίσκεται ένα πρόσωπο που αγαπάς, με το οποίο αισθάνεσαι άνετα και ότι παίζεις για αυτό το άτομο... Θα δεις ότι μετά το πρώτο τραγούδι όλα θα τσουλάνε φυσιολογικά... Χωρίς να το καταλάβεις θα βρεις το ρυθμό σου, με αυτόματο πιλότο... Τα χέρια θα πηγαίνουν μόνα τους... Θυμήσου: είσαι ο ήρωας της βραδιάς... εσύ και το συγκρότημα σου... Απόλαυσέ το!!! 

    Δεν είσαι ο μόνος... Έχει γίνει και τραγούδι το θέμα:

    "Stage Fright" - The Band

    Now deep in the heart of a lonely kid
    Who suffered so much for what he did,
    They gave this ploughboy his fortune and fame,
    Since that day he ain't been the same.

    See the man with the stage fright
    Just standin' up there to give it all his might.
    And he got caught in the spotlight,
    But when we get to the end
    He wants to start all over again.

    I've got fire water right on my breath
    And the doctor warned me I might catch a death.
    Said, "You can make it in your disguise,
    Just never show the fear that's in your eyes."

    See the man with the stage fright,
    Just standin' up there to give it all his might.
    He got caught in the spotlight,
    But when we get to the end
    He wants to start all over again.

    Now if he says that he's afraid,
    Take him at his word.
    And for the price that the poor boy has paid,
    He gets to sing just like a bird, oh, ooh ooh ooh.

    Your brow is sweatin' and your mouth gets dry,
    Fancy people go driftin' by.
    The moment of truth is right at hand,
    Just one more nightmare you can stand.

    See the man with the stage fright
    Just standin' up there to give it all his might.
    And he got caught in the spotlight,
    But when we get to the end
    He wants to start all over again, hmm hmm,

    You wanna try it once again, hmm hmm,
    Please don't make him stop, hmm hmm,
    Let him take it from the top, hmm hmm,
    Let him start all over again.
    inkve
    06.12.2009, 00:27

    ειναι φυσιολογικο να αγχωνεσαι...μην αφηνεις τον εαυτο σου ομως και να μπλοκαρει...

     

    προετοιμασου παιχτικα οσο καλυτερα μπορεις ωστε να νιωθεις σιγουρος και επειτα κοιταξε να το διασκεδασεις...και λαθη να κανεις και αυτα μεσα στο προγραμμα ειναι...μετα απο 1-2 κομματια θα αρχισεις να χαλαρωνεις και να το ευχαριστιεσαι


    djrock
    06.12.2009, 09:08

    Παίζω κιθάρα.Ο χώρος είναι μικρός αλλά είναι η δεύτερη μου συναυλία και...καταλαβαίνετε!!

    Εχω αποφασίσει οτι θα το αποβάλλω(είμαι πεισματάρα τύπισσα)αλλα φοβάμαι οτι εκείνη την ώρα θα μπλοκάρω και θα τα ξεχάσω όλα! 


    takispag
    06.12.2009, 14:15

    Βασικά, προσπάθησε να απολαύσεις τη συναυλία οσο περισσότερο μπορείς. Το τρακ είναι κάτι απόλυτα φυσιολογικό. Είναι λίγοι οι άνθρωποι που όταν βγαίνουν να παίξουν μπροστά σε κοινό είναι άνετοι. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τις πρώτες τους φορές.

    Θα το ξεπεράσεις με τον καιρό, και κυρίως μέσα απ'την διαδικασία του να παίζεις μπροστά σε κόσμο. Νομίζω πως είναι αυτό που λένε για τα μικρά παιδιά, πως αν δεν φάνε τα μούτρα τους δεν μαθαίνουν να περπατάνε!


    Depoula
    07.12.2009, 16:52

    Τι χερια να τρεμουν, τι ποδια, τι φωνη....σε καταλαβαινω απολυτα! Το αγχος, πιστεψε με, θα εξαφανιστει ως δια μαγειας με το που ξεκινησεις να παιζεις... Εσυ αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να εισαι καλα προετοιμασμενη!

    Απο εκει και περα τουλαχιστον λιγη ωρα πριν τη συναυλια προσπαθησε να αδειασεις το μυαλο σου απο οποιεσδηποτε σχετικες με τη συναυλια σκεψεις! Εμενα με βοηθαει ιδιαιτερα να βρισκομαι αναμεσα σε κοσμο και να συζηταμε ασχετα, να κανουμε χαβαλε, κλπ...Αν και τριγυρω μου βλεπω αγχος και δε γινεται να ηρεμησω, απομονωνομαι για κανα 10λεπτο και συτοσυγκεντρωνομαι! Μπορει να φαινεται αστεια ιεροτελεστια αλλα αποδιδει!Μετα τις πρωτες νοτες θα λυθουν τελειως τα χερια σου και ολα καλα!

    ΥΓ. Μη φοβασαι τα λαθη/αποτυχια...στην τελικη πολλοι θα ακουσουν,λιγοι θα καταλαβουν!Καλη επιτυχια!!! {#emotions_dlg.thumbup}


    djrock
    07.12.2009, 19:30

    Ευχαριστώ!!

    Βασικά όσο πιο πολύ το σκέφτομαι τοσο πιο πολύ φουντώνει οπότε δεν με συμφέρει..Θα πάει τσάμπα όλος μας ο κόπος...Θα δουλέψω κι ό,τι γίνει!

    Τώρα ντάξει το χεράκι που τρέμει θα προσπαθήσω να το ηρεμήσω!

    (Εχω ακούσει οτι τα φρούτα έχουν αγχολυτικές ιδιότητες και σκέφτομαι να κάνω μια φρουτοσλάτα όνειρο -!!!!!- μία ωρίτσα πριν...)


    starg
    08.12.2009, 20:09

    Παράθεση:

    Το μέλος djrock στις 07-12-2009 στις 19:30 έγραψε...(Εχω ακούσει οτι τα φρούτα έχουν αγχολυτικές ιδιότητες και σκέφτομαι να κάνω μια φρουτοσλάτα όνειρο -!!!!!- μία ωρίτσα πριν...)

    Ναι, κι άμα είναι να τραγουδήσεις κιόλας θα συνοδεύεις τις ψιλές σου με τα σχετικά ρεψίματα....{#emotions_dlg.clap}
    Αν τραγουδάμε δεν τρώμε τιποτε 3-4 ωρες πριν...Μόνο νεράκι, άντε και κανένα ποτάκι με μέτρο...
    Μα και να μην τραγουδας, εγω θα πρότεινα να τσιμπησεις κατι πάλι κανα 3ωρο πριν, για να μην έχεις βαρύ στομάχι...όσο για το τρακ είναι θέμα 1-2 λεπτων στην αρχή του live, πίστεψέ με...μετά όλα παίρνουν το δρόμο τους...


    marilloumajore
    09.12.2009, 09:32

    Παροτι δεν εχω εμπειρια απο μαγαζια κ τη σχετικα χαλαρη ατμοσφαιρα που υπαρχει εκει, αλλα μονο απο συναυλιες (κλασσικα ρεσιταλ εννοω) μπορω να πω οτι η αδρεναλινη ενος live ειναι μοναδικο αισθημα το οποιο μπορει να σε κανει ειτε να μεγαλουργησεις, ειτε να τα καταστρεψεις ολα (αναλογα με το αν εισαι φτιαγμενος για τη σκηνη ή οχι) Οσο για το αν περναει το αγχος, ή δικια μου απαντηση ειναι εξαρταται απο το τι παιζεις... Ουτε ειναι ευκολο να σκεφτεις οτι παιζεις μονος σου. Γιατι πολυ απλα δε παιζεις!... Το θεμα ειναι οχι να απομονωθεις, αλλα να εισαγεις τους αλλους στον δικο σου κοσμο. ΑΛλιως θα παιζαμε μονοι μας στα σπιτια μας και τελος.

    Αυτο που εχω να δωσω ως πρακτικη συμβουλη ειναι να προσεχεις το τεμπο. Συνηθως εξαιτιας της ταχυκαρδιας μας δεν υπολογιζουμε σωστα και ξεκιναμε σε ταχυτητα απογειωσης!!!

    Περα απο αυτο, γερο στομαχι ευχομαι, καλη συναυλια, και απλα απολαυσε το (με ολα οσα περιλαμβανει). Και αν το απολαυσεις εσυ, θα το απολαυσουν και οι ακροατες σου


    BAGRATION
    09.12.2009, 20:05

    Πολλές φορές δεν αποβάλλεται, απλά συνηθίζεται. Live with it.


    rivera
    09.12.2009, 22:01

    Εγω πιστευω οτι δεν μπορεις να τοι αποβαλεις, θα το εχεις , οποτε προετοιμασου οσο μπορεις καλυτερα. Σου προτεινω εαν το live ειναι ας πουμε στις 10.00 μμ και εσυ φυγεις απο το σπιτι σου στις 8.00 μμ να πας, τοτε μεχρι εκεινη την ωρα που θα φυγεις απο το σπιτι να εχεις κανει 2 επαναληψεις τα κυριοτερα κομματια.Πριν ανεβεις πιασε καπου την κιθαρα ενα δεκαλεπτο (χωρις ενισχυτη) και κανε ασκησεις 'η παιζε κατι ωστε οταν ανεβεις να ειναι "ζεστα" τα δακτυλα σου (πολυ σημαντικο αυτο). Και οταν ανεβεις πανω και παιζεται κοιτα τους συμπαικτες σου την ντραμς, το μπασο κ.τ. λ. και μην κοιτας το κοσμο λογω οτι σιγουρα κατι θα δεις που θα σε κανει να σταματησει το μυαλο σου. Οταν κανεις καμμια 10 live θα εχεις συνηθησει να παιζεις με αγχος....και να κοιτας οπου θες...


    delta66
    10.12.2009, 01:56

    Καλη προετοιμασια (σε σημειο να βαριεσαι να παιζεις τα κομματια Smile) και 1-2 σφηνακια τεκιλα (κιτρινη)


    djrock
    11.12.2009, 19:02

    Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!!{#emotions_dlg.biggrin}

    Τελική ημερομηνία της συναυλίας είναι 19/12

    Βρε παιδιά,μήπως ξέρει κανεις κάποιο τρικ για να μην τρέμει το χέρι μου? (Μη γίνουμε και ρόμπες...){#emotions_dlg.blush}


    cobal
    11.12.2009, 21:20

    2 ουισκακια να χαλαρωσουν τα νευρα και να απελευθερωθεις (προσοχη... η ποσοτητα ειναι αναλογως ποσο το σηκωνεις)  ενα ζεσταματακι 10 λεπτα πριν... μια βαθια ανασα για να γεμισεις με αυτοπεποιθηση (πολυ σημαντικο) καιιιιιιιι......GIVE ME A BEAT........

    Οι πρωτες συναυλιες ειναι δυσκολες.....


    takispag
    11.12.2009, 22:54

    Βασικά αν σου συμβεί την ώρα που παίζεις, μην προσπαθήσεις να το καταπολεμήσεις. Άστο ελεύθερο. Αποδέξου το, και θα ηρεμήσεις πιο γρήγορα. Δεν ξέρω αν σου φαίνονται περίργα αυτά που σου λέω, απλά σε εμένα πιάνει μερικές φορές. Τυχαίνει να είμαι πολύ αγχώδης στη σκηνή, ακόμα και μετά από πολλά χρόνια συναυλιών. Είναι τεράστιο θέμα το άγχος πάνω στη σκηνή, ακόμα και για επαγγελματίες μουσικούς, γι'αυτό μη νιώθεις άσχημα .

    Επίσης, να το συζητάς (καλή ώρα αυτό που κάνεις εδώ). Φαντάζομαι ότι νιώθεις λίγο άνετα με τα υπόλοιπα παιδιά απ'το συγκρότημα, οπότε συζήτα το και μαζί τους. Έτσι, εκτονώνεις λίγο την ενέργεια μέσα σου.

    Το ποτό να ξέρεις ότι βοηθάει, αλλά δεν λύνει το πρόβλημα. 1-2 ποτηράκια δεν είναι κακή ιδέα. Πρόσεξε μην το παρακάνεις όμως.

    Και τέλος, να πιστέψεις με όλο σου το έιναι, ότι θα βγεις στη σκηνή και θα τα πας τέλεια. Πραγματικά να το πιστέψεις... Αφου το κάνεις στις πρόβες, μπορείς να το κάνεις κι εκεί...

    Ελπίζω να βοηθάω λίγο μ'αυτά, και περιμένω στις 20/12 να μας γράψεις πως ήταν.


    Xoris-Nickname
    14.12.2009, 07:09
    Μη μασας ! Αν μασησεις δεν κανεις γι αυτο κ αλλαξε δουλεια ! Απλα ειναι τα πραματα ! Σκεψου οταν ανεβεις να παιξεις το εξης κ θα σε φυγουν ολα ! "Και τωρα θα σας τιναξω τα μυαλα στον αερα " Αλλα να το πιστευεις ;) Αλλο ενα τρυκακι για το τρεμουλο στο χερι ειναι .... να ριξεις κανα Δυο ...στα ορθια κ θα σε φυγουν ολα :) !!!! Καλημερα !
    petetre
    14.12.2009, 08:25

    entaxi eksartate tora ..px kai ftasmenos mousikos na eise ama tragoudiseis mprosta se....as poume logou xarh 10.000 kosmos ,ena psilo track tha to exeis sigoura


    -----------------
    the way you born is the same way you gona spend the rest off your life ..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : petetre στις 14-12-2009 08:26 ]


    Th4nos
    14.12.2009, 21:38

    Θυμάμαι πριν 6 μήνες που κάναμε εμείς το πρώτο μας live.'Ετρεμα ολόκληρος.Αλλά μετά από το πρώτο τραγούδι όλα ήταν οκ.Αλλά πριν ανέβουμε πάνω(ειδικά τα τελευταία λεπτά ήταν...).Απλά ξεκίνα να παίζεις και θα φύγει από μόνο του.


    montechristos-ole
    14.12.2009, 22:12

    Νομιζω πως το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας με την μπαντα σου αρκετα πιο νωρις στο μαγαζι, να κανετε το soundcheck, να πειτε καμια μαλακια -παντα χαλαρωνεις με το γελιο- και να πιεις και κανενα ποτακι , αλλα να μην το παρακανεις... Επισης, να μην το βλεπεις ετσι αγχωμενα το θεμα. Χαλαρωσε και ολα θα παρουν τον δρομο τους... Και να τα σκατωσεις τι εγινε? Τιποτα... Την επομενη φορα θα εισαι καλυτερη και πιο υποψιασμενη... Αλλα ας ειμαστε αισιοδοξοι! Ολα θα πανε καλα... Φροντισε να το δεις σαν κατι που σε γεμιζει...

     

    *ΥΓ στειλε και κανενα βιντεο της συναυλιας μετα το Live στο forum να δουμε πως πηγες...

    χαχαχαχα...Επιπλεον αγχος... (πλακα κανω)


    djrock
    18.12.2009, 17:57
    Αντε παιδιά! Ο,τι κάναμε κάναμε! Αυριο ανεβαίνουμε στη σκηνή κι όποιον πάρει ο χάρος! Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολυ για τις συμβουλες σας!