ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη

    Βοήθεια για έναν επίδοξο μπασίστα

    stfr83
    10.12.2009, 20:47

    Καλησπέρα παιδιά.

     

    Εδώ και κανά τρίμηνο, μου 'χει μπει η ιδέα να ξεκινήσω ηλεκτρικό μπάσο. Και πριν από μια βδομάδα, ο θείος μου (χρόνια μπασίστας) μου χάρισε αυτό το όργανο:

    www.thomann.de/gr/fender_squier_pbass_special_rw_ab.htm

    Παρ' ολ' αυτά, δε με βλέπω να ξεκινάω ωδείο (λόγω των εξόδων κυρίως) οπότε, από εσάς ζητάω, αν είναι εύκολο, πληροφορίες του τύπου: καμιά καλή ιστοσελίδα με δωρεάν μέθοδο εκμάθησης μπάσου, ίσως τίποτα παρτιτούρες/ταμπλατούρες, έτσι για το ξεκίνημα, ασκήσεις για δάκτυλα κλπ. Όσο για μουσικές γνώσεις, είμαι σε καλή κατάσταση (έκανα 5 χρόνια πιάνο, ο πατέρας μου και ο θείος μου επαγγελματίες μουσικοί άρα έχω και το ψώνιο {#emotions_dlg.biggrin}) οπότε θα μου έιναι σχετικά πιο εύκολο το ξεκίνημα.

     

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Smile

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : stfr83 στις 11-12-2009 23:16 ]


    pluton
    11.12.2009, 20:36

    Καλησπέρα φίλε μου και καλός ήρθε στον κόσμο του ηλεκτρικού μπάσου. Γενικότερα υπάρχουν πολλά βιβλία και video που μπορούν να σε βοηθήσουν στο ξεκίνημά σου.

     

    Γνώμη μου, τουλάχιστον για αρχή, είναι να πας σε κάποιο ωδείο για να σου δείξουν το σωστό τρόπο για να παίζεις, προκειμένου να γλιτώσεις πιθανούς τραυματισμούς, αλλά να αποκτήσεις τις σωστές βάσεις πάνω σε κάθε τεχνική.


    ixissulpeno
    11.12.2009, 23:07

    Φίλε stfr83, καλησπέρα. Καταρχάς να σου πω πως ήμουν και γω κατά κάποιο τρόπο στην κατάσταση σου: μετά από 6 χρόνια αρμόνιο (το παράτησα για τα 3 χρόνια του λυκείου) αποφάσισα να αρχίσω το μπάσο. Παίζω εδώ και 4 χρόνια (χωρίς ωδείο) αλλά θα πρέπει να συμφωνήσω με το φίλο pluton. Δηλαδή, αν μου ξαναδινόταν η ευκαιρία να αρχίσω το μπάσο, θα πήγαινα σε ωδείο! 


    stfr83
    11.12.2009, 23:40

    Παράθεση:
    Δηλαδή, αν μου ξαναδινόταν η ευκαιρία να αρχίσω το μπάσο, θα πήγαινα σε ωδείο!

    Το καταλαβαίνω απόλυτα κι αν ήταν στο χέρι μου, θα ξεκίναγα αύριο ωδείο. Το θέμα είναι ότι δεν έχω ούτε την οικονομική δυνατότητα αλλά ούτε το χρόνο.

    Παράθεση:
    Γνώμη μου, τουλάχιστον για αρχή, είναι να πας σε κάποιο ωδείο για να σου δείξουν το σωστό τρόπο για να παίζεις, προκειμένου να γλιτώσεις πιθανούς τραυματισμούς, αλλά να αποκτήσεις τις σωστές βάσεις πάνω σε κάθε τεχνική.

    Για τραυματισμούς εννοείς απο θέματα τοποθέτησης των χεριών κλπ; Γιατί σε τέτοια θέματα μπορεί να με βοηθήσει ο θείος μου (όπως είπα είναι χρόνια μπασίστας και παρόλο που τον βλέπω σπάνια, σε τέτοια βασικά θέματα μπορεί να με βοηθήσει).


    Xoris-Nickname
    12.12.2009, 17:11
    Καλως το νεο αιμα στην οικογενεια των μουσικων που ειναι στο "Βαρυ πυροβολικο " ;) Μακαρι να υπηρχε ιντερνετ την εποχη που ξεκινησα να παιζω κ εγω Μπασο ! Ουτε σε Ωδειο διδασκαν αυτο το ιδιεταιρο Οργανο που οσο το γνωριζεις τοσο το αγαπας ! Βασικο ειναι ν ακους πολυ μουσικη κ διαφορετικα στυλ ! Ετσι θα καταλαβεις πιο ευκολα τον ρολο του στην Ορχηστρα ! Ενα βασικο για να εχεις το σωστο ξεκινημα ειναι να παιζεις παντα στην ταχυτητα που οι Νοτες θα βγαινουν καθαρες...Στραγαλια οπως λεμε... ! Μην προσπαθησεις να παιξεις κατι πανω απ τις δυνατοτητες σου πριν το μελετησεις καλα γιατι ετσι θ αποκτησεις χωρις να το καταλαβεις στη διαρκεια τσαπατσουλικο παιξιμο ! Και οπως ξερεις Μπασιστας η Ντραμερ που δεν Γκρουβαρουν ειναι οτι χειροτερο κ ας το κανουν τ οργανο βιδες οταν παιζουν μονοι τους χωρις συνοδεια ! Οποτε το πιο σημαντικο ειναι να τα εχεις καλα με τον μετρονομο ! Οσο κ να θες να εντυπωσιασεις με διαφορα Ριφ η Φρασεις ....αν ειναι εξω απ το χρονο... τοτε ακυρωνεται ολη η προσπαθεια ! ;) Και για να μη σε ζαλιζω .....κανε το εξης απλο μιας κ εχεις κανει καποια χρονια Πιανο κ εισαι μες τα πραγματα ! Προσπαθησε να μαθεις ολες τις θεσεις στην Ταστιερα τουλαχιστον ως το 12ο τστο (πρωτη οκταβα) ... και ανα πασα στιγμη να ξερεις ποια νοτα πατας οταν παιζεις ! Με το δεξι σου χερι (αν εισαι Δεξιοχειρας) προσπαθησε να παιζεις κοντα στη γεφυρα (Bridge) στον πισω μαγνητη στο συγκεκριμενο μπασο που εδωσες το λινκ ! ! Ειναι πιο δυσκολα σ εκεινη την περιοχη αλλα ο λογος που στο προτεινω ειναι οτι θα εχεις πιο Στακατη νοτα και θ αποκτησεις δυνατα δαχτυλα ! Να μελετας παντα με μετρονομο κ βαζε ταχυτητα που θ ακουγονται καθαρα ολες οι νοτες που παιζεις κ οχι 8 στις 10 ! Με τον καιρο 8'αυξανεις την ταχυτητα παντα ομως με μετρο ..οχι πιο γρηγορα απ οτι μπορεις να παιξεις ;) Οταν παιξεις κατι τσαπατσουλικα πανω απο 10-15 φορες το ιδιο πραμα τοτε ο εγκεφαλος κραταει αυτο ως σωστο επειδη δεν το διορθωσες οποτε τον μαθαινεις να ειναι τσαπατσουλης κ να θεωρει σωστη μια κακοπαιγμενη εκτελεση ! Αν δεις οτι προσπαθησες 5-6 φορες κατι κ δε σε βγαινει σταματησε κ μειωσε ταχτητα ωσπου να βγαινει καθαρο ! Μη φοβηθεις αν η ταχυτητα ειναι πολυ Αργη ! Σε μια εβδομαδα αν μελετησεις το ιδιο πραμα θα μπορεις να το παιξεις σε διπλασια ταχυτητα ...Ομως θα το παιζεις καθαρα αυτο εχει σημασια ! Προσπαθησε να παιζεις με το δεξι σου ενναλαξ τα δαχτυλα σε καθε νοτα που θ ακουγεται ... ! (Ειναι σα να παιζει η πενα Πανω κατω....!) Οτανκανεις καποια ασκηση δοκιμασε να ξεκινας μια φορα με τον Δεικτη στο δεξι κ ξανακανε την ιδια ασκηση ξεκινωντας με το μεσαιο δαχτυλο ! Ετσι αποκτανε ανεξαρτησια κατα καποιο τροπο ;) Στο αριστερο χερι τωρα .....ενα βασικο ειναι να τοποθετεις ετσι τα δαχτυλα ωστε καθε δαχτυλο να βρισκεται πανω επο ενα ταστο ... δηλαδη πατησε το πρωτο δαχτυλο στο 1ο ταστο για παραδειγμα κ το 4ο δαχτυλο στο 4ο ταστο ! Ετσι ανοιγει η παλαμη κ σιγα σιγα παιρνουν τα δαχτυλα τη σωστη θεση πανω στην ταστιερα ! Να μια καλη ασκηση 1ο ταστο 1ο δαχτυλο(αριστερο ) χτπημα με Δεικτη (δεξι) 2ο ταστο 2ο δαχτυλο(αριστερο ) Χτυπημα με Μεσαιο (δεξι) 3ο ταστο 3ο δαχτυλο(αριστερο ) χτπημα με Δεικτη (δεξι) 4ο ταστο 4ο δαχτυλο(αριστερο ) Χτυπημα με Μεσαιο (δεξι) ------------ και συνεχιζεις το ιδιο μετακινωντας το πρωτο δαχτυλο του αριστερου στο 2ο ταστο ........ Προσπαθησε να πας μεχρι το τελος της ταστιερας μ αυτο τον τροπο ! Μπορεις μετα να ξανακανεις το ιδιο ομως ξεκινωντας στο δεξι σου χερι με το μεσσαιο δαχτυλο κ μετα με τον Δεικτη ;) !!! Μπορεις επισης να κανεις παραλλαγες στην ασκηση κ να αλλαζεις χορδη πριν αλλαξεις θεση στην ταστιερα .... δηλαδη αυτο που ειπαμε παραπανω αλλα πριν αλλαξεις κ πας στο δευτερο ταστο να κατεβεις στην επομενη χορδη ;) ................. Και να θυμασαι ....... Ο Μπασιστας Πρεπει να ξερει να κραταει μια μπαντα ;) !!! Καλη αρχη !!!!!!!
    thiswas
    12.12.2009, 17:21

    Γειά σου φίλε μου,

    Το μπάσο σου είναι εξαιρετικό για ξεκίνημα

    Δεν ξέρω τί μπορείς να βρεις online από μεθόδους εκμάθησης. Προτείνω να ρίξεις μια ματιά στο www.talkbass.com , σίγουρα μπορούν να σε κατευθύνουν από εκεί...

    Εγώ ξεκίνησα με βιβλία (teach yourself rock bass, teach yourself advanced bass του David Gross, και κάποια πιο εξειδικευμένα στη συνέχεια) και είδα πολύ καλά αποτελέσματα. 

    Καταλαβαίνω απόλυτα το ''δεν έχω χρήματα για μαθήματα'', αλλά μην κολλήσεις για πάντα σ' αυτό... όπως είπαν και οι προηγούμενοι το να κάτσεις δίπλα σε κάποιον έμπειρο και να μάθεις από αυτόν είναι απαραίτητο . Ξεκίνα μόνος σου και όταν αρχίσεις να βγάζεις κάποια λεφτά, βάλε στόχο (σε 5-6 χρόνια ίσως?) να κάνεις ωδείο/ιδιαίτερα...

    Καλή συνέχεια  

       


    stfr83
    12.12.2009, 23:19

    Οκ, παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις (Xoris-Nickname, κατατοπιστικότατος Smile) πραγματικά, με σώζετε!


    seras
    26.01.2010, 03:32

    Pantos akoma kai an den thes i den mporeis na agoraseis kapoia vivlia klp...polla video sto youtube mporoun na sou didaksoun arketa kapoies texnikes kai kapoies askiseis!exo mathei arketa apo ekei ;)