ελληνική μουσική
    810 online   ·  210.833 μέλη

    Πρόβλημα με ηχεία και κάρτα ήχου υπολογιστή

    kithara-woman
    14.12.2009, 02:00

    Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό θέμα(ελπίζω).

    Εδώ και λίγες ώρες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το pc.

    Κόπηκε ξαφνικά η σύνδεση με το ίντερνετ και από εκείνη την ώρα ξεκίνησαν τα προβλήματα...

    Όταν η σύνδεση αποκαταστάθηκε,διαπίστωσα ότι ο υπολογιστής δεν έχει κανέναν απολύτως ήχο.Μπήκα επίτηδες να δω βιντεάκια στο youtube για να τσεκάρω.Τίποτα.Κανένας ήχος.

    Τα ηχεία φαίνονται ως μη αναγνωρίσιμα σαν εξωτερική συσκευή,ενω είναι κανονικά συνδεδεμένα.Προσπάθησα να το λύσω,με βοήθεια των windows,το έψαξα αρκετά,όσο φτάνουν οι γνώσεις μου,τίποτα.Δεν ξέρω τι γίνεται με την κάρτα ήχου..Είμαι άσχετη με αυτά...Μήπως μπλόκαρε ή αποσυνδέθηκε με κάποιον τρόπο...Αν και δεν πείραξα κάτι που να δικαιολογεί κάτι τέτοιο...Δεν έχω ιδέα...

    Εδω και καιρό έχω προβλήματα με τον ήχο,στην εγγραφή cd,όχι στην αναπαραγωγή,στην εγγραφή δεν έχει καλή απόδοση,δεν μπορώ να γράψω cd,αλλά ακούω κανονικά.Αλλά αυτό το αποψινό δεν το έχει ξανακάνει.

    Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι.

    Ελπίζω να το περιγραφω σωστά,είμαι άσχετη με τα τεχνικά μέρη του Η/Υ...Επίσης ελπίζω να μην χρειαζεται κάτι αντικατάσταση,γιατί τα οικονομικά μου δεν το αντέχουν...

    Τι μπορεί να φταίει;Μπορεί να είναι ιός;Έχω antivirus,κάνω συνέχεια σκαναρίσματα και δεν κατεβάζω σχεδόν καθόλου.


    kithara-woman
    14.12.2009, 03:22

    Ποιους drivers?Της κάρτας ήχου ας πουμε?

    Πρέπει να βρω τα cd...Τα έχω...

    Θα το κάνω το πρωί...

    Ευχαριστώ!Smile


    starg
    14.12.2009, 17:41

    Καλή μου φίλη, τα ηχεία δεν αποτελούν plug and play συσκευή και ως εκ τούτου δεν υπάρχει περίπτωση να τα βλέπει το σύστημα, μηπως τα μπερδεύεις με το μεγάφωνο συστήματος στην διαχείριση συσκευών (που έιναι το μικρό ενσωματωμένο στο case μεγαφωνάκι);
    Εκτός αν μιλάς για laptop με καμιά περίεργη motherboard...
    Πάμε παρακάτω....
    Αν θέλεις γράψε μας είδος υπολογιστή και τι κάρτα ήχου έχεις, μπας και βρούμε μια άκρη...
    Το πιθανότερο έιναι να θέλει επανεγκατάσταση ο driver της κάρτας ήχου, που δεν είναι δύσκολη δουλειά....


    kithara-woman
    14.12.2009, 21:17

    Δεν είναι Laptop.Όταν λες τι είδος;

    Την κάρτα ήχου που την βλέπω;Αν έχει πρόβλημα ή απλά τα χαρακτηριστικά της;Από τον πίνακα ελέγχου,στο μενού ''έναρξη''?Έχω τσεκάρει εκεί και δεν δείχνει καν τα ηχεία,ενω δείχνει κανονικά όλα τα υπόλοιπα που είναι σε λειτουργία...

    Πως κάνω απεγκατάσταση για να κάνω ξανα εγκατάσταση στο driver της κάρτας ήχου?Που το βρίσκω?Αν το βρω,πιστεύω θα το καταφέρω...

    Έχω windows vista.Απλά το αναφέρω.

    Στη μπάρα κάτω,δίπλα στην ώρα,βγάζει ένα μεγάφωνο και λέει ''συσκευή ψηφιακής εξόδου (Spdif).Αυτό δεν θυμάμαι να υπήρχε πρίν.Τι είναι?Το πάτησα και λεει ''μείκτης'' ανεβοκατεβάζει ένταση,είναι στο τέρμα του,στο 100...Αρα θεωρητικά λειτουργεί...

    Είμαι άσχετη με αυτά...Μου φαίνονται ολίγον τι Κινέζικα...Όλο απορίες έχω...{#emotions_dlg.wacko}

    {#emotions_dlg.helpsmilie}


    starg
    14.12.2009, 22:58

    Λοιπόν στα vista πας εναρξη (το σηματάκι κατω αριστερά) . πίνακας ελέγχου, ήχος... στο μενου που θα σου ανοιξει θα δεις τις συσκευες ηχου του συστηματος. Αν όλα βαίνουν καλως θα δεις την συσκευή spdif να έχει ενα τσεκαρισμενο πράσινο κυκλάκι...πας πιο κάτω στην έξοδο <ηχεία> και το οριζεις σαν προεπιλογή.Λογικά θα λυθεί το προβλημα...


    starg
    14.12.2009, 23:04

    Ξαναγράφω γιατί υπάρχει και το πιό απλό:
    Στο εικονιδιο με το ηχειακι κατω δεξιά κανεις δεξι κλικ, και επιλέγεις <ανοιγμα του μικτη εντασης ηχου>.
    Στο παράθυρο θα δεις πανω να γραφει <Συσκευη>... κανεις αριστερό κλικ και επιλεγεις εκει την εξοδο της καρτας ηχου του pc...(πιθανα την αναφερει σαν ηχεια)...


    kithara-woman
    14.12.2009, 23:38

    Το πρώτο, πίνακας ελέγχου-->ήχος, το έχω ήδη κάνει...Με πήγε στην πρώτη επιλογή,εκεί που έχει τη συσκευη ψηφιακής εξόδου,κανονικά τσεκαρισμένο με πράσινο κυκλάκι και σε λειτουργία.

    Κανονικά από κάτω,όπως λες,θα έπρεπε να έχει ορισμό προεπιλογής.Δεν γράφει πουθενά ηχεία,και είναι γκριζαρισμένα όλα,και ο ορισμός προεπιλογής και η ρύθμιση παραμέτρων,εκτός από ένα άλλο υπο-μενού, που λέει ''ιδιότητες''.

    Όταν το πατάω αυτό βγάζει διάφορα όπως:επίπεδα,βελτιώσεις και τέτοια,για να βελτιώσεις ήχο,συχνότητες και τέτοια.Αφού δεν υπάρχει καν ήχος...

    Όλα αυτά στην αναπαραγωγή.Στην εγγραφή δείχνει ότι δεν υπάρχει μικρόφωνο,αλλά έτσι κι αλλιώς μικρόφωνο δεν είχα...Έχει και ένα τρίτο ήχος,με τους ήχους των windows,για να διαλέξεις υποτίθεται,με ποιον ήχο ανοίγουν,κλείνουν κλπ,και να κάνεις δοκιμή.Ορίζω μια προεπιλογή και πατάω δοκιμή,αλλά εξακολουθεί να μην ακούγεται...

     

    Με τον άλλο τρόπο,πήγα ήδη κάτω εκεί στο εικονίδιο,το πάτησα,πήγα εκεί,και ο μείκτης είναι ήδη τσεκαρισμένος και σε λειτουργία...

    Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!

    Είναι πολύ περίεργα όλα αυτά..Όλα δείχνουν ότι λειτουργούν,αλλά δεν ακούγεται τίποτα...Αν δεν άναβε το λαμπάκι στο ηχειάκι,θα έλεγα ότι δεν κάνει επαφή,έχει φύγει από τον πύργο...Αλλά ανάβει κανονικά,το έχω στο τέρμα και δεν ακούγεται...

     


    starg
    15.12.2009, 00:28

    Μήπως η καρτα ηχου φορτωνει κανενα μικτη δικο της εκτος απο των windows;
    Εχουμε και την επαναφορα συστηματος μην το ξεχνας...Μπορεις να επαναφερεις το συστημα μια-δυο μερες πριν το πρόβλημα ή την τελευταια πιο προσφατη αποθηκευση...απο τα βοηθηματα στο μενου εναρξη θα το βρεις...δοκιμασε το. αλλιως.απο το device manager (και αφου εχεις το cd της καρτας ηχου ετοιμο), θα βρεις την καρτα ηχου θα την καταργησεις και μετά θα κανεις ανιχνευση νεων συσκευων  θα δει την καρτα θα σου ζητησει το cd και θα ακολουθησεις τις οδηγιες...


    kithara-woman
    15.12.2009, 02:29

    Νομίζω το βρήκα...Την επαναφορά...

    Επαναφέρει δηλαδή την προηγούμενη κατάσταση,τι συνέβαινε 1-2 μέρες πριν?

    Device manager τι είναι?Που το βρίσκω?

    Το cd της κάρτας το έχω,αλλά εκεί που είναι τώρα...Θα το βρω το πρωί...Καλό ειναι να το έχω πρόχειρο...

    Θα δοκιμάσω την επαναφορά...

    Ευχαριστώ πολύ!!Ελπίζω να λειτουργήσουν όλα αυτά...Δεν ξέρω...

     


    eleniapo
    02.10.2012, 18:33

    γεια σε όλους! έχω windows vista και κάρτα ήχου ΗDΜΙ αλλά δεν έχω ήχο, όλα φαίνονται σωστά, πήγα σε πίνακα ελέγχου και η κάρτα μου φαίνεται συνδεδεμένη, μπορώ να κάνω τίποτε άλλο;Smile