ελληνική μουσική
    828 online   ·  210.833 μέλη

    Τελικά απαγορεύτηκε το τσιγάρο στα νυχτερινά κέντρα;

    MONITA
    16.12.2009, 22:59

    Επειδή έχω από περισυ να πάω μπουζούκια,πείτε μου σε Αθήνα και θεσσαλονικη σε μπουζουκια και μουσικες σκηνες απαγορευτηκε το καπνισμα ή τα ιδια Παντελακη μου;Γιατι αν απαγορευτηκε να ξανααρχισω να πηγαινω και μαλιστα συχνα.Την 1.1.10 θα αλλαξει τπτ;Η ερωτηση απευθυνεται κυριως σε μουσικους και τραγουδιστες.Σας πνιγει ο καπνος ή εχει απαγορευτει το τσιγαρο;


    montechristos-ole
    17.12.2009, 01:07

    Στα μπουζουκια δεν ξερω... Αλλο μουσικη σκηνη και αλλο μπουζουκια...Τα μπουζουκια ειναι μια μουσικη σκηνη, αλλα οχι και τοσο αξια λογου... Τεσπα ... Προσωπικη αποψη... Στο θεμα μας, τωρα στο fix επιτρεπεται και ειναι σιγουρο... Απο κει και περα, φανταζομαι πως και στα αλλα μπουζουκια θα επιτρεπεται... Εξαλλου οι περισσοτεροι μουσικοι και τραγουδιστες καπνιζουν και δεν παιζει να τους ενοχλει ο καπνος... Και παρακαλω ας σταματησει επιτελους αυτος ο ρατσισμος απεναντι στους καπνιστες... Οπως σεβονται την επιλογη των μη καπνιστων να μην θελουν να αναπνεουν τον καπνο τους και κανουν πισω αποδεχομενοι τον νομο, ας υπαρχει και μια σχετικη κατανοηση οσο αναφορα τα ατομα που καπνιζουν... Δεν ειναι αποκληροι της κοινωνιας... Η μιση και πλεον Ελλαδα καπνιζει. Αν απαγορευτει το καπνισμα στα μαγαζια και κυριως στα νυχτερινα κεντρα που απευθυνονται σε νυχτοβιους τυπους, τοτε τα μαγαζια θα αδειασουν και η οικονομια και αυτης της βιομηχανιας θα φαληρισει... Δεν το βλεπει κανεις αυτο? Δηλαδη οι καπνιστες θα ειναι υποχρεωμενοι να βγαινουν μονο σε μαγαζια-τεκεδες κατω των 70 τ.μ.? Τεσπα... Κλασσικος παρτακιας Ελληνας! Και να κλεισω λεγοντας πως ο νομος αυτος δεν προκειται να εφαρμοστει στην Ελλαδα, τουλαχιστον βραχυπροθεσμα και πολυ θα ηθελα να δω τις αντιδρασεις των μαχομενων εναντια του καπνισματος... Χημικο νεφος, καυσαερια, χημικα καταστολης, αερια εργοστασιακα προϊοντα-αποβλητα δεν κανουν κακο στην υγεια του καθενος μας? Γιατι δεν αρχιζουμε απο αυτα και ας αφησουμε τις προσωπικες επιλογες του καθενος να εκφραζονται χωρις να ειναι δακτυλοδεικτουμενες και μεμπτες τοσο απο το κρατος, οσο και απο τους συνπολιτες μας...


    freelance
    17.12.2009, 10:33
    Καλημερα σας..!Μαθαινω οτι προς το παρον εχει παρει παλι παραταση η εφαρμογη και καποιοι ιδιοκτητες χωρις κανενας να τους υποχρεωνει χαρακτηριζουν τους χωρους τους ως μη καπνιζοντων... ...εγω ειμαι της αποψης πως θα επρεπε να εχουν την ελευθερια οι ιδιοκτητες να δηλωνουν ανεξαρτητα τετραγωνικων το τι θελουν να ειναι το μαγαζι τους...Επισης συζητωντας καποια στιγμη με εναν φιλο που εχει καφε και μεγαλυτερο απο τα τετραγωνικα που περιγραφουν,ειχε πει οτι ισως να υπαρχει μια λυση χαρακτηριζοντας το χωρο σου λεσχη(ας πουμε "Φιλων Μουσικης ")και εχοντας καποια μελη εγγεγραμμενα να μπορεις να το χαρακτηρισεις,ανεξαρτητα αν ειναι πανω απο 70 η 75 τετραγωνικα...
    takispag
    17.12.2009, 10:52

    Πολύ πρόσφατα ήμουνα σ'ένα γάμο. Στο μαγαζί λοιπόν δεν επιτρεπόταν το κάπνισμα. Ισχύει ο νόμος. Μέχρι τις 1.00. Γιατί μετά παύει ο έλεγχος, οπότε όλοι καπνίζανε ελεύθερα. Και το γνώριζαν αρκετοί αυτό που σας λέω, οπότε έκαναν υπομονή μέχρι να φτάσει η ώρα, και μετά το μαγαζί ντουμάνιασε. Κοινώς, ο Έλληνας, απόντος του κράτους, πάλι βρήκε τον τρόπο...

    Κι εγώ που το έχω κόψει εδώ και 1 χρόνο, και δεν μπορώ ούτε να το μυρίσω πια, έκοψα τη διασκέδαση μου , γιατί μου ήταν ανυπόφορο σε πολύ μεγάλο βαθμο, και πήγα σπίτι μου. Και όσο δεν έχει ισχύ ο νόμος, εγώ γνωρίζω ότι δεν μπορώ να βγαίνω σε μαγαζιά, γιατί αντί να περνάω καλά υποφέρω. Και δε νομίζω πως είναι ρατσισμός το δικαίωμα μου να αναπνέω καθαρό αέρα.

     


    montechristos-ole
    17.12.2009, 11:44

    Ρωτησατε ομως ποτε εναν εθισμενο καπνιστη αν μπορει να περασει καλα εξω χωρις τσιγαρο? Με τα μετρα που πανε να περασουν οι καπνιστες δεν θα εχουν το δικαιωμα εισοδου στα περισσοτερα μαγαζια... Μην το βλεπετε μονοπλευρα... Δεν λεω... Να απαγορευτει, αλλα οχι καθολικα... Και για να ειμαστε δικαιοι θα επρεπε να αρχισουν -ειδικα στην Ελλαδα- προγραμματα ενημερωσης σε σχολεια και οχι μονο για τις επιπτωσεις του καπνισματος... Δεν γινετε απο τη μια μερα στην αλλη να απαγορευτει... Το τσιγαρο δεν ειναι απλα μια συνηθεια. Ειναι εθισμος για τους περισσοτερους... Και για πολλους απο αυτους ειναι διεξοδος και κανεις δεν μπορει να μου το βγαλει απο το μυαλο γιατι το ζω απο τοτε που γεννηθηκα... Και τλειωνω απαντωντας στον takispag, οτι ναι! Δεν ειναι ρατσισμος το δικαιωμνα σου να αναπνεεις καθαρο αερα. Ειναι σεβαστο. Δεν θα επρεπε ομως εξισου σεβαστο να ειναι και το δικαιωμα των αλλων να επιλεξουν να γινουν καπνιστες? Σκεψου πως εισαι ακομα καπνιστης και σου απαγορευουν ξαφνικα την προσβαση στην αγαπημενη σου καφετερεια, στο αγαπημενο σου μπαρ, κτλ... Μη μου πεις οτι θα κανεις τουμπεκι και θα βγαινεις μεσα στο καταχειμωνο 3-4 ωρες χωρις τσιγαρο... Καλυτερα να κατσεις μεσα παρα να καταπιεζεις τον εαυτο σου και να πολεμας τον εθισμο σου... Και στο κατω-κατω τους ρωτησε κανεις αν θελουν να το κοψουν? Ειναι επιλογη... Κανενας δεν το κανει με το ζορι...


    noizreduction
    17.12.2009, 13:27

    Montechristos σκεφτηκες ποτε πως ενας παθητικος καπνιστης εχει μεγαλυτερς πιθανοτητες στο να παθει καρκινο του πνευμονα, επειδη ανεχεται τοσο καιρο τον καπνο οχι μονο ενος, αλλα 100δων καπνιστων;

    Σκεφτηκες ποτε ποσες φορες διακοψαμε τη διασκεδαση μας γιατι καποιοι αλλοι δε σεβαστηκαν την προσωπικη μας ελευθερια να αναπνεουμε καθαρο αερα;

    Σκεφτηκες μηπως ποσες φορες υπολειτουργησα σαν επαγγελματιας ηχοληπτης ( και μη καπνιστης ) επειδη κυριολεκτικα δακρυζα απο τον καπνο που ειχε μεινει σε ενα χωρο; Και πιστεψε με, δεν εφταιγε ο ιδιοκτητης του μαγαζιου που ο εξαερισμος πλεον δεν μπορουσε να απορροφησει ολο το καπνο;

    Σκεφτηκες επισης γιατι σε μια θεατρικη παρασταση απαγορευεται εκ μερους του κοινου το καπνισμα; Ή γιατι απαγορευεται εδω και καιρο μεσα στους κινηματογραφους;

     

    Μηπως τελικα ο ρατσισμος που λες πως υπαρχει εκ μερους των μη καπνιστων, να υφισταται εξαιτιας της χουντας των καπνιστων να μας επιβαλλουν τον καρκινο στα πνευμονια μας;

     

    Οχι φιλε μου. Υποτιθεται πως καπνιζει καποιος οταν εχει σκοτουρες! Οταν διασκεδαζει, τρωει, κανει ερωτα, κλπ γιατι να καπνιζει; Και γιατι μεσα σε ενα κλειστο χωρο;

     

    Τοσο καιρο μας απομακρυνατε απο τις προσφιλεις μορφες διασκεδασης! Δε σεβαστηκατε ποτε το διπλανο μη καπνιστη που παλευε να χορεψει, να τραγουδησει και να χαρει την παρεα του! Και τωρα θελετε το δικο μας σεβασμο και κατανοηση;

     

    Εαν ειστε εθισμενοι και αναγνωριζετε το προβλημα, απλως λυστε το διακοπτωντας το τσιγαρο! Μονοι σας παραδεχεστε πως ειναι κακη συνηθεια και οι δικαιολογιες του τυπου δεν κοβεται το αναθεματισμενο ειναι τραγικες και γελοιες σε σχεση με τις ε, θα μας ανεχτειτε που καπνιζουμε ωστε ολοι μαζι να παμε στα θυμαρακια νωριτερα!

    Πως απαιτεις το δικο μας σεβασμο κυριε montechristo και λοιποι αμετανοητοι καπνιστες οταν τοσο καιρο δε κανατε μονοι σας την προσπαθεια να το διακοψετε/κοψετε! Τοσα προγραμματα υπαρχουν και με λιγη θεληση μπορειτε να το κοψετε!

     

    Ε, λοιπον! Χαρηκα που επιτελους ψηφιστηκε πανευρωπαϊκα αυτη η απαγορευση! Και ελπιζω να επιβληθουν πλεον και οι αντιστοιχες κυρωσεις σε οσους τολμουν να παραβαινουν το νομο του κρατους! Ωρα να μπουν καποιοι στη θεση τους και να μη θυσιαζουν το κοινο καλο για τον προσωπικο τους καρκινο!

     

    Και ξερω πως θα προσπαθησεις να υπερασπιστεις τα "δικαιωματα" των καπνιστων, ομως montechristo..μετα απο 27 χρονια ζωης σε ενα σπιτι, σε ενα εργασιακο χωρο και σε μια κοινωνια  που ποτε δε σεβαστηκε τα πν ευμονια και την υγεια μου θα σου κανω τη χαρη να σε προειδοποιησω πως για πρωτη φορα δε με ενδιαφερει τι θα βρεις για να επιχειρηματολογησεις.

    Δυστυχως για σενα, η επιχειρηματολογια σας ειναι σαθρη και χωρις σοβαρους λογους!

     

    ΥΓ: Δε στρεφομαι εναντιον του φυσικου προσωπου montechristo αλλα κατα των ιδεων που ενστερνιζονται οι περισσοτεροι καπνιστες ;) Ετσι, για να μην παρεξηγουμαι!

     


    Disasterpiece
    17.12.2009, 14:17

    Μη τη πεφτετε σε εμας τα "πρεζακια",το καταραμενο συστημα φταιει!{#emotions_dlg.tt2}

    Εγω παροτι μανιωδης καπνιστης,ειμαι υπερ του μετρου και της τηρησης του!

    Θα παρατηρησατε,ομως,οι μη-καπνιστες πως αυτοι που δεν τηρουν το μετρο ειναι κυριως οι επιχειρηματιες και το κανουν για εμπορικους λογους.Ψαχνουν παραθυρακια στο νομο για να ικανοποιησουν τους εθισμενους καπνιστες πελατες τους.Ο καπνιστης εαν απαγορευεται,θα πειθαρχησει,θα το ελαττωσει και συντομα θα το κοψει κιολας,πιστευω.Αλλωστε ολοι οι καπνιστες ξερουμε πως κανουμε κακο στη υγεια μας.Επιπλεον δεν υπαρχει ουτε ενα λογικο επιχειρημα για να αιτιολογησουμε την μανια να καπνισουμε ακομα κι οταν ο αλλος τρωει η' ξερουμε οτι τον ζαλιζει ο καπνος,περαν του εθισμου και μιας-ομολογουμενως-ελληναραδικης αγενειας που μας διακρινει.Απο Γεναρη,αν δεν κανω λαθος ισχυει κανονικα το μετρο,οποτε θα δουμε..Smile


    montechristos-ole
    17.12.2009, 15:38

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 17-12-2009 στις 13:27 έγραψε...

    Ε, λοιπον! Χαρηκα που επιτελους ψηφιστηκε πανευρωπαϊκα αυτη η απαγορευση! Και ελπιζω να επιβληθουν πλεον και οι αντιστοιχες κυρωσεις σε οσους τολμουν να παραβαινουν το νομο του κρατους! Ωρα να μπουν καποιοι στη θεση τους και να μη θυσιαζουν το κοινο καλο για τον προσωπικο τους καρκινο!


     

     

    Και τελικα τι ειναι αυτο? Αντιποινα? Δεν ξερω αν διαβασες τα ποστ μου, αλλα μαλλον δεν καταλαβες τιποτα απο οσα λεω... Δεν ειπα να μην απαγορευτει... Αλλα δεν μπορεις -σαν κρατος- να το κανεις καθολικα... Ουτε να σε υποχρεωνει να "πληρωνεις" με τον εναν ή με τον αλλον τροπο καθε φορα που αναβεις τσιγαρο... Αυτο ειναι τουλαχιστον αντιδημοκρετικο και φασιστικο... Δεν ειναι εγκλημα να καπνιζεις! Ειναι οπως προειπα μια επιλογη... Και οπως εγω ειμαι υπερ της μερικης απαγορευσης, λογω του σεβασμου μου προς τους μη καπνιστες, ετσι θα επρεπε να υπαρχει και ενας αμφιδρομος αλληλοσεβασμος... Οι καπνιστες δεν θα βγαινουν? Δεν θα διασκεδαζουν? Ολοι μας πρεπει να κανουμε υποχωρισεις... Αλλα το θεμα μας δεν ειναι να τημωρησουμε αυτους που καπνιζουν. Το θεμα ειναι να αλλαξουμε νοοτροπια και να παρεχει επιτελους το κρατος σωστη παιδεια... Να υποδειξει στους πολιτες τα μειονεκτιματα του καπνισματος και απο κει και περα να ειναι στην κριση του καθενος αν θα καπνισει ή οχι... Δεν μπορω να συλλαβω την εννοια μιας κοινωνιας στην οποια δεν θα υπαρχουν μαγαζια για ανθρωπους που καπνιζουν. Και λεγοντας μαγαζια δεν εννοω τρυπες κατω των 70 τ.μ. ... Αν θελει το κρατος να εφαρμοσει αυτο το μοντελο, να εφαρμοσει το πληρες μοντελο των ευρωπαϊκων χωρων και να δημιουργησει coffee shop, τα οποια θα ειναι αποκλειστικα για καπνιστες... Δεν νομιζω να διαφωνουμε επι της ουσιας... Απλα εγω βλεπω το θεμα και απο την πλευρα σας και οχι μονο αποτην δικη μου... Σου συνηστω να κανεςι ακι συ το ιδιο γιατι δεν ζεις μονος σου, συμβιωνεις με αλλους ανθρωπους και η χρυση τομη της λυσης ειναι ο διαλογος και οι αμοιβαιες υποχωρισεις...


    noizreduction
    17.12.2009, 15:52

    Παράθεση:

    Το μέλος montechristos-ole στις 17-12-2009 στις 15:38 έγραψε...

    Και οπως εγω ειμαι υπερ της μερικης απαγορευσης, λογω του σεβασμου μου προς τους μη καπνιστες, ετσι θα επρεπε να υπαρχει και ενας αμφιδρομος αλληλοσεβασμος... Οι καπνιστες δεν θα βγαινουν? Δεν θα διασκεδαζουν?

     

    Ο αλληλοσεβασμος θα μπορουσε να υπηρχε χωρις να αναγκαστει να θεσπιστει νομος για τους μη καπνιστες. Ομως τοσο καιρο οι μη καπνιστες δεν μπορουσαν ουτε να βγουν να διασκεδασουν, ουτε να γλεντησουν, ουτε να περασουν καλα με την παρεα τους ( που κατα μεγαλο ποσοστο ειναι μη καπνιστες ).

     

    Ποτε μας δωσατε το σεβασμο που επρεπε ωστε να αναζητατε κι εσεις εναν αντιστοιχο;

    Καπου λεει ο λαος "Ο,τι θα σπειρεις, αυτο θα οργωσεις"...και τοσο καιρο παραβαινατε τις ατομικες ελευθεριες των μη καπνιστων.Τωρα ξαφνικα θυμηθηκατε τι ειναι σεβασμος και τι εγκλεισμος των καπνιστων σε συγκεκριμενους χωρους!

    Ε, λοιπον θεωρω πως το κρατος κανει ο,τι πρεπει για να προστατευσει τους καπνιστες. Εχει πλεον μεγαλες σημειωσεις για το τι μπορει να προκαλεσει το καπνισμα πανω στα πακετα, εχει μερες αντικαπνιστικων οργανωσεων, εχει θεσπισει νομο ( που δεν τον τηρουν οι περισσοτεροι πωλητες ) για την παρανομη πωληση καπνου σε ατομα κατω των 18 χρονων, κλπ!

    Νομιζω πως απο εκει και περα τιθεται θεμα ποσο ευσυνειδητος ειναι ο καθενας πρωτα απεναντι στον εαυτο του και μετα απεναντι στο συνανθωπο του!

     

    Ο νομος ειναι δικαιος και σωστος! Επιτελους θα μπορεσω να βγω με την παρεα μου ( εστω και μεχρι τις 1 ) και να χαρω ενα βραδυ χωρις να γυριζω σπιτι και να βρωμω καπνιλα! Να μη βηχω το πρωι απο το καπνο που ρουφηξα ολο το βραδυ..Καπνο που δεν ειναι δικος μου!

     

    Και ναι, ειναι αντιποινα! Ποτε μας ρωτησαν εμας οι διπλανοι μας εαν μας ενοχλει το τσιγαρο που καπνιζουν με τοση ανεση; Ποτε!!!

    Σωστη παιδεια υπαρχει! Ομως ο Ελληνας θυμαται το γομαρισιο και γουρουνισιο κακο εαυτο το οποτε ειναι να παραβουν οι δηθεν προσωπικες του ελευθεριες!

     

    ...ασε που θα γλυτωσετε και πολλα λεφτα!

     

    ...και γιατι δε το κοβεις πλεον εφοσον αναγνωριζεις το προβλημα σου; Αντιποινα σε ποιον νομιζεις πως κανεις; Σε μενα; Ή μηπως στον εαυτο σου περισσοτερο;

    Διοτι εγω πλεον μπορω να απευθυνθω σε οργανο της ταξης και να σε κανει να πληρωσεις ποσο που αντιστοιχει σε μιση χημειοθεραπεια καρκινου του πνευμονα!

     

    Τοσο απλο ειναι!

     

    Ποσες φορες καθισες σε ενα τραπεζακι καφετεριας στο παρελθον και γυρισες να ρωτησεις εαν ενοχλει ο καπνος σου πριν ακομα αναψεις το τσιγαρο;

    Πιστεψε με, νομιζω πως ηρθε η ωρα να μην μεταφερετε το προσωπικο σας προβλημα στο κρατος, αλλα να αποκτησετε τη θεληση να κοψετε το τσιγαρο! Ειναι πολυ απλο απο τη κλαψουρα περι αδικιας και φασισμου!

     

    ...ο φασισμος του θανατου που τοσο καιρο ομως γεμιζατε μαγαζια και δημοσιους χωρους δεν ειναι καν συζητησιμος,ε;

     


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 17-12-2009 15:55 ]


    montechristos-ole
    17.12.2009, 16:10

    Και γιατι δεν το κοβω εφοσον αναγνωριζω το προβλημα μου? Και ποιος σου ειπε οτι θελω να το κοψω? Μου αρεσει και για αυτο το κανω... Το καλοκαιρι ετυχε να εχω ενα σοβαρο προβλημα υγειας και χρειαστηκε να παρω αντιβιωση για 3 μηνες... Το εκοψα γιατι ετσι επρεπε... Μολις η αντιβιωση σταματησε το ξαναρχισα με μεγαλη χαρα γιατι τοσο καιρο δεν εκανα κατι που με ευχαριστουσε... Δεν ειναι κατι δυσκολο να καταλαβει κανεις... Χαιρομαι που εισαι τοσο δυναμικος με τις αποψεις σου, αλλα δεν νομιζω να εισαι ετσι και με αλλα θεματα που καταπατουν την υγεια ή την διαυγεια σου... Γιατι φιλε μου δεν θα σε πει κανεις μαγκα αν καρφωσεις τον διπλανο σου που καπνιζει στον αξιωτιμο κυριο οργανο (@@)...


    noizreduction
    17.12.2009, 16:23

    Ειμαι παρα πολυ αυστηρος με θεματα που κινδυνευει οχι μονο η υγεια μου, αλλα και η υγεια του κοινωνικου συνολου ( σε οσο απο αυτο μπορω να εχω επαφη μαζι του ).

    Εχω γυρισει πολλες φορες σε καφετερια να "καρφωσω" με ευγενικο τροπο καποιον που με παρενοχλει ( διοτι προκειται για παρενοχληση ) με τον καπνο του και υποιβαζει την ποιοτητα της υγειας της δικιας μου και της παρεας μου!

    Οπως ακριβως παλευουμε για μια καθαρη ατμοσφαιρα, ενα καθαρο υδατινο περιβαλλον και μια καθαρη απο σκουπιδια πολη, ετσι πρεπει να παλευουμε και για μικρα καθημερινα πραγματα που μας φερνουν πιο κοντα σε κινδυνους που δεν μπορει να αντιμετωπισει το σωμα μας!

     

    Παρολαυτα, δεν σε ειδα να μου απαντας στην ερωτηση μου εαν ποτε σε καφετερια εσυ, ως ευσυνειδητος καπνιστης, ρωτησες τον απο πισω σου εαν τον ενοχλει ο καπνος σου!

     

    Δεν φταιει η κοινωνια ( και το κρατος ) εαν τωρα αισθανεστε απομονωμενοι και φασιστικα δεσμευμενοι! ΜΠορειτε στον ιδιωτικο σας χωρο να καπνισετε οσα τσιγαρα θελετε! Δημοσια ομως δεν μπορειτε πλεον να το κανετε.

     

    Εφοσον μιλας για εγρηγορση του κρατους απεναντι στο τσιγαρο μεσω της εκπαιδευσης, θα ηθελα να μαθω εσυ τι εκανες οταν περπαταγες στο δρομο, περναγες απο ενα σχολειο και καπνιζες. Πεταγες κατω το τσιγαρο και το επαιζες μη καπνιστης ή περνουσες μπροστα απο τα παιδια καπνιζοντας, δινοντας το κακο παραδειγμα και μετα αναρωτιοσουν γιατι το κρατος δε κανει τιποτα ωστε τα παιδια να μην καπνιζουν!

     

    Το κρατος ειμαστε εμεις! Η εννομη ταξη θα μπορουσε να μην εχει οργανα της Ταξης εφοσον σε μια ιδανικη κοινωνια θα αποδεχομασταν την ελευθερια του ατομου και της υπαρξης του! Τοσο καιρο δεν αποδεχτηκαν τιποτα οι καπνιστες, γεμιζοντας χωρους και πνευμονια με το δικο τους καπνο! Δεν εδωσαν ποτε το παραδειγμα στα παιδια τους και στα παιδια ολου του κοσμου πως το τσιγαρο ειναι κακο.

    Και μεταβιβαζοντας τη δικη τους αδυναμια να επιβληθουν στο δικο τους εαυτο στο κρατος, προσπαθουν τωρα να μας πεισουν πως οι κανονες που προστατευουν ακομα και τους ιδιους απο το τσιγαρο ( αναγκαζοντας τους να το κοψουν τελικα ) ειναι φασιστικοι!

     

    Ξερεις ποσο ειρωνικο ακουγεται αυτο;

    Ειναι σαν να λες σε εναν βρωμιαρη με αυτογνωσια πως πρεπει να κανει μπανιο και ενω ο ιδιος αναγνωριζει τη βρωμα του σε κατηγορει ως φασιστα! ( προς Θεου, δε σε λεω βρωμιαρη !!! )

     

     

    Δε θελω να με πει κανενας μαγκα που θα σε καρφωσω! Ομως σκεψου καλα πριν πεις ξανα τη λεξη καρφωμα..Ποιον προστατευω τελικα;

    Μονο εμενα;

    Οχι βεβαια! Προστατευω κι εσενα απο την αδυναμια σου να επιβληθεις στον εθισμο σου!

     

    Και στο κατω κατω, ποιος θα σε πει εσενα μαγκα οταν θα εισαι 3 μετρα κατω απο το εδαφος;

     

    ....κανεις!!


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 17-12-2009 16:24 ]


    montechristos-ole
    17.12.2009, 16:37

    Επειδη δεν με ξερεις και δεν μπορω να σου προσαψω τιποτα για αυτον ακριβως τον λογο, θα σου αναφερω μερικα παραδειγματα, γιατι το να ειμαι καπνιστης δεν σημαινει οτι ειμαι και ασεβης...

    Χθες κιολας, ημουν σε μια σταση με εναν φιλο και διπλα μας καθοταν μια κυρια με τον μικρο της γιο... Αναψα ενα τσιγαρο και παρατηρησα πως ο αερας τον πηγαινε προς το μερος του παιδιου... Αν και εβρεχε δυνατα, εφυγα κατω απο τη σταση και πηγα απο την αλλη μερια για να μην ναγκασω τον μικρο να εισπνευσει τον καπνο μου... Η κυρια με κοιταξε και μου χαμογελασε...

    Ενας κολλητος μου εχει ασθμα και δεν αντεχει τον καπνο... Οταν βγαινω μαζι του δεν καπνιζω... Τον σεβομαι...

    Και το ανυκουστο! Σε ενα καφε πριν λιγες μερες καθομαι εξω με την παρεα μου και πινουμε καφε... Στο διπλανο τραπεζι καθεται ενα ζευγαρι... Σε καποια φαση αρχιζει το κραξιμο, καπως σαν το δικο σου, γιατι ο καπνος μου τους ενιχλουσε... Τους εξηγησα ευγενικα πως ειμαστε σε εξωτερικο χωρο και δεν ευθυνομουν για τον αερα... Κι αφου συνεχισαν να με κραζουν και αφου εσβησα το τσιγαρο με αναγκασαν να φυγω μαζι με ολα τα παιδια πριν καλα-καλα τελειωσω τον καφε μου και ο τυπος μου ειπε καθως εφευγα... "επιτελους"!

    Με ρωτας πως ενιωσα?

    Τετοια περιστατικα πολλα εχουν συμβει... Καταλαβαινω πως καποιους τους ενοχλει αλλα δεν μπορω το υπερβολικο...

    Και αν θες να κανεις καλο τοσο σε σενα οσο και στο γενικοτερο κοινο, οπως λες, σταματα να χρησιμοποιεις το αυτοκινητο σου που ειοναι ο νουμερο ενα παραγοντας προκλησης καρκινου και οχι μονο και πηγαινε με μεσα μαζικης μεταφορας... Ή εκει ειναι αλλιως? Δεν μπορω να συνεχισω ετσι αυτη την κουβεντα γιατι δεν εισαι σε θεση να καταλαβεις πως τα πραγματα δεν ειναι απολυτα και δεν μπορεις να αφησεις εστω και ενα μικρο παραθυρακι που να οδηγει σε μια αποψη διαφορετικη. Εισαι απολυτος και ετσι κουβεντα δεν γινεται... Δεν ενιωθα την αναγκη να απολογηθω, ομως το εκανα για να σε βοηθησω να καταλαβεις... Κριμα που εισαι τοσο απολυτος. Δεν εισαι πιτσιρικι! Περιμενα πιο ωριμη αντιμετωπιση...


    noizreduction
    17.12.2009, 16:52

    Μπορω να κατανοησω πως ειναι διοτι ειμαι 27 χρονων και εισαι 20. Δε το λεω για να πω πως ειμαι 7 χρονια μεγαλυτερος αρα ξερω περισσοτερα, αλλα ειμαι 7 χρονια μεγαλυτερος κι εχω....καπνισει περισσοτερο απο σενα ( σαν παθητικος καπνιστης ).

     

    Μπορει εσυ αυτες τις ιστοριες που μου ειπες να τις θεωρεις σημαντικες, ομως θα μπορουσες, ιδιαιτερα μπροστα στο παιδι, να σβησεις τελειως το τσιγαρο και να αποφυγεις τις επιβλαβεις συνεπειες του καπνου, αλλα συγχρονως να δωσεις ενα παραδειγμα στο μικρο παιδι!

     

    Οσο για την καφετερια, νομιζω πως εσυ δεν εισαι σε θεση να καταλαβεις ποσο δυσκολο ειναι για καποιον να περναει δυσκολες ωρες στην εξοδο του επειδη ο καπνος που δεν πληρωσε ουτε θελει να αναπνεει, του επνιξε τα πνευμονια!

     

    Τελος, σκεφτηκες ποσοι ανθρωποι με ασθμα βρισκονται καθημερινα γυρω σου και δεν εχουν τη δυναμη ή το θαρρος να παραπονεθουν για τον καπνο ενος καπνιστη που ειναι διπλα τους;

     

    Κι επειδη το θεμα μας ειναι ο νομος, πρεπει να σου πω πως ως συνειδητοποιημενος πολιτης, εχω αλλαξει καταλυτη πριν 1 χρονο, περναω καθε χρονο απο ελεγχο για καρτα καυσαεριων και στα μεγαλα αστικα κεντρα ( Πειραιας, Αθηνα, Θεσσαλονικη ) προτιμω να αφηνω παρκαρισμενο το αμαξι κοντα σε μεσα μεταφορας ( κυριως σταθερης τροχιας, οπως τραινα και μετρο ) και να αξιοποιω αυτο που πληρωνω ως φορολογουμενος πολιτης!

    Τηρω καθε υποχρεωση απεναντι στη νομοθεσια και προσπαθω ( παρολο που ειανι πιο ακριβο ) να δαπανω περισσοτερα χρηματα για καλυτερη ποιοτητα λαδιων και βενζινης ( καλυτερη καυση, λιγοτεροι ρυποι ).

    Επισης το φορτηγακι εργασιας περναει τους ιδιους ελεγχους με μονο μειον τον καταλυτη που θελει αλλαγη σε 1 χρονο απο τον Ιανουαριο του 2010 ( ομως σιγουρα εχει φαει τα ψωμια του λογω κινησης και κακης καυσης απο συνεχομενη χρηση πρωτης δευτερας ).

     

    Το πιο ουσιαστικο ομως σε ολη τη συζητηση ειναι να κατανοησετε πως το προβλημα δεν ειναι το κρατος! Ειναι η ελλειπης γνωση που εχουμε ως Ελληνες για το τι ειναι ελευθερια ( διοτι στην Ελλαδα εχουμε φτασει να σπαμε βιτρινες και να το λεμε ελευθερια ) και τι προστασια του πολιτη!

     

     

     

    Αντιθετως φιλε μου, εσυ πλεον δεν εισαι πιτσιρικι και για δικο σου καλο περιμενα απο εσενα μια πιο ωριμη αντιμετωπιση στο προβλημα σου που λεγεται καπνισμα! Τοσο καιρο βλεπεις πανω στο πακετο τοσες προειδοποιησεις για το τι μπορει να σου κανει κι ομως συνεχιζεις! Και περιμενεις απο εμενα να σου πω μπραβο και δικαιωμα σου να καπνιζεις!

    Μπορει να ειναι δικαιωμα σου να κανπνιζεις στο χωρο σου, ομως πλεον δημοσια δε θα μπορεις να το κανεις! Κι ισως, εφοσον θελεις να εισαι συνειδητοποιημενος, να καταλαβεις πως αυτη η συζητηση μονο απολυτα μπορει να αντιμετωπιστει, διοτι τιθονται θεματα προσωπικης και κοινωνικης υγειας!

    Θεματα που οδηγουν σε ενα νεκροκρεβατο! Κι οσο και να λες "Ε, αυτα θα τα παθουν αλλοι", να ξερεις πως ο καρκινος του φαρυγγα, του πνευμονα και του στομαχου δεν γνωριζουν ηλικιες, ονοματα και προσωπα!

     

    ...για καλο δικο σου..το οποιο δε το θελεις και το θεωρεις τσαμπουκα και μαγκια!

     

     


    montechristos-ole
    17.12.2009, 17:06

    Και οπως ειπα δεν θα συνεχισω την κουβεντα γιατι δεν καταληγει πουθενα... Παντα θα εχεις να πεις κατι παραπανω που δεν με ενδιαφερει να αντικρουσω... Και οσο για το αν το σπασιμο της βιτρινας μιας τραπεζας για σενα δεν εχει να κανει σε τιποτα με τον τροπο που αντιμετωπιζεις το καπνισμα τοτε δεν εισαι σε θεση ουτε οικολογικη εκπομπη στο σκαι να κανεις και κριμα γιατι χειριζεσαι ωραια τον λογο... Μπορει αυτα που μου λες απο μια σκοπια να ειναι θετικα, αλλα δεν ειναι, ουτε σκεφτονται ολοι σαν εσενα... Και αν θεωρεις προβληματικο εναν ανθρωπο που καπνιζει εγω θεωρω εναν αλλον που δεν ειναι σε θεση να δεχθει προσωπικες ελευθεριες και βαζει πανω απο ολους τους αλλους το προσωπικο του οφελος και εγω του με το προσωπιο του συλλογικου καλου... Δεν αποχωρω ηττημενος απο την κουβεντα, αλλα δεν θα μεινω κιολας να ακουω τις προσβολες και τις αντιδημοκρατικες αντιληψεις σου... Σε παρακαλω μην απαντησεις για να μη με βαλεις στον πειρασμο να απαντησω αν και ειπα οτι θα το ληξω εδω... Αλλα ισως να ειμαι προβληματικος και οσο αναφορα τις αποφασεις μου και τελικα να το κανω...

     

    Εσυ πρωτα να μαθεις στο παιδι σου να αντιμετωπιζει τους καπνιστες ως πολιτες δευτερης διαλογης και μετα να του μαθεις πως να κανει διαλογο και να σεβεται...

     


    noizreduction
    17.12.2009, 17:10

    Ενταξει, δεκτο!

    Φευγεις ηττημενος απο μονος σου ομως, διοτι ξερεις κατα βαθος πως εισαι μπλεγμενος σε μια ασχημη συνηθεια. Κι αν αξιοποιουσες ολη αυτη τη δυναμικοτητα που δειχνεις εδω σε θεληση για να κοψεις το τσιγαρο, θα το ειχες πετυχει!

     

    Το θεμα στη συζητηση δεν ηταν ποιος θα ηταν νικητης, μιας και μονο η υγεια μας μπορει να ειναι νικητρια ή ηττημενη! Κι εσυ επιλεγεις την ηττα της, αδιαφορωντας πληρως γι'αυτο!

    Ευχομαι ομως καποια στιγμη να καταλαβεις πως εσυ εισαι αυτος που βαζει το προσωπικο του εγωισμο πανω απο τη δικη του προστασια! Και δε φταιει κανεις αλλος γι'αυτο.

     

    ...και το να ζεις σε ενα υγιεινο περιβαλλον δεν ειναι κατι που θεωρειται αντιδημοκρατικο! ΕΙναι κατι που πρεπει να απαιτουμε ολοι!

     

    Κι οπως λεει και ενας φιλος μπασιστας που γνωρισα στο στρατο:

    "Με μελλοθανατους δε βρισκω λογους να μιλαω. Μπορω να τους στειλω κι ενα στεφανι οταν θα ερθει η ωρα τους"

    Τελος, εφοσον δειχνεις πως νοιαζεσαι, θα επρεπε απο μονος σου μεσα στα νυκτερινα κεντρα οπου ειναι κλειστοι χωροι, να σταματησεις να καπνιζεις...Μονος σου το ειπες πως σεβεσαι τους μη καπνιστες...ή μηπως οχι;

    Αλλα ξεχασα..οταν προκειται για προσωπικη διασκεδαση, αξιοποιουμε τα παλια μας τα παπουτσια και ξεχναμε τα υπαρκτα και ιδεωδη του πολιτισμου μας!

     

    Και κατι σχετικο:

    Στην ΕΛ.ΔΥ.Κ ( ελληνικο τμημα στρατου στην Κυπρο ) επιτελους το τσιγαρο απαγορευτηκε μεσα στο ΚΨΜ ( κλειστος χωρος ), τηρωντας πληρως ετσι τους κανονες περι καπνισματος σε κλειστους χωρους! Ημουν 8 μηνες στο νησι και μονο τους 2 τελευταιους εμαθα πως ειναι μεσα στο ΚΨΜ...


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 17-12-2009 17:18 ]


    starg
    17.12.2009, 17:14

    ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΦΙΛΗΣΥΧΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ
    (Για 9000000-10000000 κομμάτια….!!!)

    Θα χρειαστούμε:


    απαγόρευση καπνίσματος                                    Σε συσκευασία νόμου
    Κλείσιμο μικροεπιχείρησης                                  Συσκευασία νόμου και μερικά MALL
    εργασιακή ανασφάλεια                                         γενικευμένη μορφή, στον ΟΑΕΔ της περιοχής
    υψηλό κόστος ζωής                                                καλό να’ ναι διαρκώ ς αυξανόμενο…
    Χαμηλές αποδοχές                                                 που αυτό καλό θα είναι  να’ ναι ελλατώμενο…
    Δουλειά μέχρι τα 100                                             Πωλείται από ικα και υπουργεία…
    Φόβος διαδηλώσεων                                             θα χρειαστούμε 4000 ΜΑΤ, και κατι ψιλά…
    Γενικευμένος φόβος                                               θα χρειαστούμε 300 000 μετανάστες …
    Γενική οικονομική κρίση                                       θα το βρούμε στην ΟΝΕ της γειτονιάς μας…
    Πολιτική απαξίωση                                                 Εφραίμ και σια (Αγίου & Όρους γωνία)…

    Η συνταγή είναι απλή και μπορεί ακόμη και μια νέα νοικοκυρά να την φτιάξει…!!!

    Απλά σε ένα μεγάλο καζάνι (που βράζει…!!!), βράζετε όλα τα υλικά μαζί,( εκτός από την πολιτική απαξίωση και την γενική οικονομική κρίση), για κανα 3άρι χρόνια.
    Κλείνετε το μάτι και αφήνετε να πήξει , κατόπιν κόβετε και  απλώνετε σε σειρές πάνω σε ταψί και τους χορεύετε στο φούρνο, για 6 μήνες στους 200 βαθμούς…
    Στο μεταξύ σε ξεχωριστό σκεύος βάζετε την γενική οικονομική κρίση να πάρει βράση προσθέτετε και την πολιτική απαξίωση, και κατεβάζετε από την φωτιά…
    Σερβίρετε ζεστούς τους φιλήσυχους πολίτες αφου τους  περιχύσετε με το σιρόπι κρίσης και απαξίωσης…

    Καλή επιτυχία…


    noizreduction
    17.12.2009, 17:27
    Απιστευτα ωμο..και σωστο! :D
    montechristos-ole
    17.12.2009, 17:29

    Παράθεση:

    Το μέλος starg στις 17-12-2009 στις 17:14 έγραψε...

    ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΦΙΛΗΣΥΧΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ
    (Για 9000000-10000000 κομμάτια….!!!)

    Θα χρειαστούμε:


    απαγόρευση καπνίσματος                                    Σε συσκευασία νόμου
    Κλείσιμο μικροεπιχείρησης                                  Συσκευασία νόμου και μερικά MALL
    εργασιακή ανασφάλεια                                         γενικευμένη μορφή, στον ΟΑΕΔ της περιοχής
    υψηλό κόστος ζωής                                                καλό να’ ναι διαρκώ ς αυξανόμενο…
    Χαμηλές αποδοχές                                                 που αυτό καλό θα είναι  να’ ναι ελλατώμενο…
    Δουλειά μέχρι τα 100                                             Πωλείται από ικα και υπουργεία…
    Φόβος διαδηλώσεων                                             θα χρειαστούμε 4000 ΜΑΤ, και κατι ψιλά…
    Γενικευμένος φόβος                                               θα χρειαστούμε 300 000 μετανάστες …
    Γενική οικονομική κρίση                                       θα το βρούμε στην ΟΝΕ της γειτονιάς μας…
    Πολιτική απαξίωση                                                 Εφραίμ και σια (Αγίου & Όρους γωνία)…

    Η συνταγή είναι απλή και μπορεί ακόμη και μια νέα νοικοκυρά να την φτιάξει…!!!

    Απλά σε ένα μεγάλο καζάνι (που βράζει…!!!), βράζετε όλα τα υλικά μαζί,( εκτός από την πολιτική απαξίωση και την γενική οικονομική κρίση), για κανα 3άρι χρόνια.
    Κλείνετε το μάτι και αφήνετε να πήξει , κατόπιν κόβετε και  απλώνετε σε σειρές πάνω σε ταψί και τους χορεύετε στο φούρνο, για 6 μήνες στους 200 βαθμούς…
    Στο μεταξύ σε ξεχωριστό σκεύος βάζετε την γενική οικονομική κρίση να πάρει βράση προσθέτετε και την πολιτική απαξίωση, και κατεβάζετε από την φωτιά…
    Σερβίρετε ζεστούς τους φιλήσυχους πολίτες αφου τους  περιχύσετε με το σιρόπι κρίσης και απαξίωσης…

    Καλή επιτυχία…



     

     

    {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup} δυστυχως εκει μας πανε...


    montechristos-ole
    17.12.2009, 17:33

    Παράθεση:

    Το μέλος starg στις 17-12-2009 στις 17:14 έγραψε...

    ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΦΙΛΗΣΥΧΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ
    (Για 9000000-10000000 κομμάτια….!!!)

    Θα χρειαστούμε:


    απαγόρευση καπνίσματος                                    Σε συσκευασία νόμου
    Κλείσιμο μικροεπιχείρησης                                  Συσκευασία νόμου και μερικά MALL
    εργασιακή ανασφάλεια                                         γενικευμένη μορφή, στον ΟΑΕΔ της περιοχής
    υψηλό κόστος ζωής                                                καλό να’ ναι διαρκώ ς αυξανόμενο…
    Χαμηλές αποδοχές                                                 που αυτό καλό θα είναι  να’ ναι ελλατώμενο…
    Δουλειά μέχρι τα 100                                             Πωλείται από ικα και υπουργεία…
    Φόβος διαδηλώσεων                                             θα χρειαστούμε 4000 ΜΑΤ, και κατι ψιλά…
    Γενικευμένος φόβος                                               θα χρειαστούμε 300 000 μετανάστες …
    Γενική οικονομική κρίση                                       θα το βρούμε στην ΟΝΕ της γειτονιάς μας…
    Πολιτική απαξίωση                                                 Εφραίμ και σια (Αγίου & Όρους γωνία)…

    Η συνταγή είναι απλή και μπορεί ακόμη και μια νέα νοικοκυρά να την φτιάξει…!!!

    Απλά σε ένα μεγάλο καζάνι (που βράζει…!!!), βράζετε όλα τα υλικά μαζί,( εκτός από την πολιτική απαξίωση και την γενική οικονομική κρίση), για κανα 3άρι χρόνια.
    Κλείνετε το μάτι και αφήνετε να πήξει , κατόπιν κόβετε και  απλώνετε σε σειρές πάνω σε ταψί και τους χορεύετε στο φούρνο, για 6 μήνες στους 200 βαθμούς…
    Στο μεταξύ σε ξεχωριστό σκεύος βάζετε την γενική οικονομική κρίση να πάρει βράση προσθέτετε και την πολιτική απαξίωση, και κατεβάζετε από την φωτιά…
    Σερβίρετε ζεστούς τους φιλήσυχους πολίτες αφου τους  περιχύσετε με το σιρόπι κρίσης και απαξίωσης…

    Καλή επιτυχία…



     

     

    {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.thumbup} δυστυχως εκει μας πανε...


    noizreduction
    17.12.2009, 17:40

    Ειναι κοινωνικη καταπιεση το να σταματησετε το τσιγαρο;

     

    Απολαυση ειναι μια ομορφη βραδια με το συντροφο μας, μια καλη θεατρικη παρασταση, ενας χορος στο χειροτερο σκυλομαγαζο της Λαμιας, ενας ομορφος περιπατος σε μια παραλια με πανσεληνο, μια συναυλια, κλπ...

    Δεν ειναι υποκειμενικο νομιζω...

    Γιατι αλλιως...απολαυση ειναι μια δοση θανατου στην πλατεια Αμερικης, ειναι ενα σνιφαρισμα πριν βγεις στη σκηνη, ειναι ενας βιασμος γυναικας στο Μεταξουργειο, ειναι ο βασανισμος ενος αλλοδαπου στον Ταυρο ( τυχαιες περιοχες )...και μια ρουφηξια τσιγαρο προφανως!