ελληνική μουσική
    330 online   ·  210.844 μέλη

    Τελικά απαγορεύτηκε το τσιγάρο στα νυχτερινά κέντρα;

    noizreduction
    27.12.2009, 16:25

    MOntechristo ηρθε ο δικηγορος το διαβολου για να σε βασανισει!

     

    1) Δηλαδη ο τροπος που εγραψε το μελος Eternitylostone σου αρεσε, οποτε θεωρεις πως η απαντηση του μελους rakasha ηταν αυτη που επρεπε να επιπληκτει! Διοτι ο Eternitylostone απλως συμβαδιζει με αυτο που εχεις στο μυαλο σου, οποτε δεν ειναι αναγκη να του πουμε να γραψει στα ελληνικα ( τα οποια διορθωνεις με ευκολια στο αλλο μελος ), ουτε vα παρατηρησουμε την ελλειψη επιχειρηματολογιας και σεβασμου του συνομιλητη του!

    Δασκαλε που διδασκες και γραμματα δεν εκρατεις...λεει ο λαος μας!

    2) ΓΙα μενα παντως ηταν χουντα να με κρατανε οι καπνιστες εξω απο καθε μαγαζι που πηγαινα να διασκεδασω! Γιατι χουντα ειναι ο μη σεβασμος των ελευθεριων του αλλου ανθρωπου και η επιβολη δικων σου κανονων! Και ελευθερια της προσωπικης υγειας καθε ανθρωπου ειναι απο τις υψιστες ελευθεριες που πρεπει να εχουμε ως ανθρωπινα οντα! Αλλα και να τη σεβομαστε για τους αλλους!

     

    3) Πες τωρα πως εσυ εισαι οδηγος λεωφορειου και πανω στη στροφη σου εχει σταθμευσει καποιος οδηγος με την αμαξαρα του! Ειναι ρουφιανια να παρεις τηλεφωνο το γερανο της Τροχαιας ωστε να ερθει να σηκωσει το παρανομο αμαξι και να συνεχισεις κανονικα το δρομολογιο σου; Ή θα περιμενεις με ευγενεια να ερθει ο οδηγος που παραβιασε το νομο περι σταθμευσης και να μην ενδιαφερθεις καθολου για τους επιβατες που θα πανε στη δουλεια τους...αυριο;

    Αλλα μαλλον στη δικη σας λογικη, ο νομος ισχυει μεχρι εκει που συμφερει τη δικη σας προσωπικοτητα! Οχι κυριε, δε γινεται απο τη μια να ζηταμε να υπαρχει εννομη ταξη κι απο την αλλη οποιος νομος δεν ειναι για το δικο μας συμφερον να τον φτυνουμε ως αντιδημοκρατικο! Γιατι τοτε, πως στο διαολο οι αλλοι νομοι ειναι "καλοι" απο τους ιδιους που βγαζουν και τους "κακους" νομους;

    Λυπαμαι, αλλα η ευσυνειδησια με τη νομιμοτητα δεν πρεπει να συνδυαζονται με το χαρακτηρισμο "ρουφιανος", διοτι ειναι τελειως διαφορετικες εννοιες σε μια εννομη κοινωνια!

    Αλλιως, να ερθω να σου σπασω το αμαξι και μετα να πω πως ειναι αντιδημοκρατικος ο νομος που με περιοριζει απο το να σπαω για το τσαμπουκα πραγματα αλλων! Και βεβαια εαν με καταδωσεις στην αστυνομια, να σε πω και ρουφιανο! Βεβαιως, οι πνευμονες μου ειναι λιγοτερο πολυτιμοι απο τη λαμαρινα του αμαξιου σου, οποτε εγω ειμαι ρουφιανος που τηρω το νομο, ενω εσυ θα εισαι νομιμος πολιτης εαν πραξεις τα δεοντα!

     

    4) Επαναλαμβανω λοιπον πως αφου με τοση φροντιδα κατηγορεις ενα μελος για την ορθογραφια του, θα πρεπει να ΕΝΝΟΜΑ και ΙΣΟΤΙΜΑ να κατηγορησεις ευθεως και το μελος που εγραψε με λατινικους χαρακτηρες ενα ολοκληρο post! Γιατι δεν το πραξατε ομως κυριε montechristo? Εσεις μιλατε γαι φασισμο των αντικαπνιστων! Μηπως τελικα υπαρχει και φασισμος της ιδεολογιας;

     

    5) Ενω το μελος Eternitylostone ηταν τοσο σεβαστο και τοσο γεματο επιχειρηματα που το θεμα εληξε αφου απαντησε! Με πιανει γελωτας απο τη μανια υπερασπισης αποψεων που δεν εχουν ουτε ενα σοβαρο λογο υπαρξης! ]

     

    Ενα ειναι το θεμα φιλε μου και θα το πω ωμα!

    Καποιους καπνιστες τους "τσουζει" που η ξαφνικη ΕΠΙΒΛΑΒΗΣ απολαυση τους θα μετατραπει σε νομο κατα τους! Και δεν θα ειχα προβλημα να υποστηριξω τους καπνιστες, εφοοσον ομως τοσο καιρο ειχαν σεβαστει και τη δικη μου ελευθερια περι υγειας και καθαρου αερα που επανηλλειμενως καταλαμβαναν με το βρωμερο καπνο τους!

    Τα πραγματα ειναι απλα! Οσο "λυσακα" και να βγαλετε, αυτος ο νομος θα ισχυσει! Κι οσο κι αν αντιπαρατιθεσαι μαζι μου, παλι ο νομος αυτος θα ισχυσει και μπορει κι εγω να ειμαι αυτος ο ευσυνειδητος πολιτης που θα φροντισει να τον τηρησει!

     

    Ξερεις, εαν εχεις προβλημα με την εννομη ταξη, υπαρχουν και χωρες στα Βαλκανια και στον Κοσμο που ευχαριστως να σε φιλοξενησουν στο...αναρχο περιβαλλον τους!

    Αυτα τα ολιγα!


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 27-12-2009 17:40 ]


    montechristos-ole
    27.12.2009, 19:56

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 27-12-2009 στις 16:25 έγραψε...

    MOntechristo ηρθε ο δικηγορος το διαβολου για να σε βασανισει!

     

    1) Δηλαδη ο τροπος που εγραψε το μελος Eternitylostone σου αρεσε, οποτε θεωρεις πως η απαντηση του μελους rakasha ηταν αυτη που επρεπε να επιπληκτει! Διοτι ο Eternitylostone απλως συμβαδιζει με αυτο που εχεις στο μυαλο σου, οποτε δεν ειναι αναγκη να του πουμε να γραψει στα ελληνικα ( τα οποια διορθωνεις με ευκολια στο αλλο μελος ), ουτε vα παρατηρησουμε την ελλειψη επιχειρηματολογιας και σεβασμου του συνομιλητη του!

    Δασκαλε που διδασκες και γραμματα δεν εκρατεις...λεει ο λαος μας!

    2) ΓΙα μενα παντως ηταν χουντα να με κρατανε οι καπνιστες εξω απο καθε μαγαζι που πηγαινα να διασκεδασω! Γιατι χουντα ειναι ο μη σεβασμος των ελευθεριων του αλλου ανθρωπου και η επιβολη δικων σου κανονων! Και ελευθερια της προσωπικης υγειας καθε ανθρωπου ειναι απο τις υψιστες ελευθεριες που πρεπει να εχουμε ως ανθρωπινα οντα! Αλλα και να τη σεβομαστε για τους αλλους!

     

    3) Πες τωρα πως εσυ εισαι οδηγος λεωφορειου και πανω στη στροφη σου εχει σταθμευσει καποιος οδηγος με την αμαξαρα του! Ειναι ρουφιανια να παρεις τηλεφωνο το γερανο της Τροχαιας ωστε να ερθει να σηκωσει το παρανομο αμαξι και να συνεχισεις κανονικα το δρομολογιο σου; Ή θα περιμενεις με ευγενεια να ερθει ο οδηγος που παραβιασε το νομο περι σταθμευσης και να μην ενδιαφερθεις καθολου για τους επιβατες που θα πανε στη δουλεια τους...αυριο;

    Αλλα μαλλον στη δικη σας λογικη, ο νομος ισχυει μεχρι εκει που συμφερει τη δικη σας προσωπικοτητα! Οχι κυριε, δε γινεται απο τη μια να ζηταμε να υπαρχει εννομη ταξη κι απο την αλλη οποιος νομος δεν ειναι για το δικο μας συμφερον να τον φτυνουμε ως αντιδημοκρατικο! Γιατι τοτε, πως στο διαολο οι αλλοι νομοι ειναι "καλοι" απο τους ιδιους που βγαζουν και τους "κακους" νομους;

    Λυπαμαι, αλλα η ευσυνειδησια με τη νομιμοτητα δεν πρεπει να συνδυαζονται με το χαρακτηρισμο "ρουφιανος", διοτι ειναι τελειως διαφορετικες εννοιες σε μια εννομη κοινωνια!

    Αλλιως, να ερθω να σου σπασω το αμαξι και μετα να πω πως ειναι αντιδημοκρατικος ο νομος που με περιοριζει απο το να σπαω για το τσαμπουκα πραγματα αλλων! Και βεβαια εαν με καταδωσεις στην αστυνομια, να σε πω και ρουφιανο! Βεβαιως, οι πνευμονες μου ειναι λιγοτερο πολυτιμοι απο τη λαμαρινα του αμαξιου σου, οποτε εγω ειμαι ρουφιανος που τηρω το νομο, ενω εσυ θα εισαι νομιμος πολιτης εαν πραξεις τα δεοντα!

     

    4) Επαναλαμβανω λοιπον πως αφου με τοση φροντιδα κατηγορεις ενα μελος για την ορθογραφια του, θα πρεπει να ΕΝΝΟΜΑ και ΙΣΟΤΙΜΑ να κατηγορησεις ευθεως και το μελος που εγραψε με λατινικους χαρακτηρες ενα ολοκληρο post! Γιατι δεν το πραξατε ομως κυριε montechristo? Εσεις μιλατε γαι φασισμο των αντικαπνιστων! Μηπως τελικα υπαρχει και φασισμος της ιδεολογιας;

     

    5) Ενω το μελος Eternitylostone ηταν τοσο σεβαστο και τοσο γεματο επιχειρηματα που το θεμα εληξε αφου απαντησε! Με πιανει γελωτας απο τη μανια υπερασπισης αποψεων που δεν εχουν ουτε ενα σοβαρο λογο υπαρξης! ]

     

    Ενα ειναι το θεμα φιλε μου και θα το πω ωμα!

    Καποιους καπνιστες τους "τσουζει" που η ξαφνικη ΕΠΙΒΛΑΒΗΣ απολαυση τους θα μετατραπει σε νομο κατα τους! Και δεν θα ειχα προβλημα να υποστηριξω τους καπνιστες, εφοοσον ομως τοσο καιρο ειχαν σεβαστει και τη δικη μου ελευθερια περι υγειας και καθαρου αερα που επανηλλειμενως καταλαμβαναν με το βρωμερο καπνο τους!

    Τα πραγματα ειναι απλα! Οσο "λυσακα" και να βγαλετε, αυτος ο νομος θα ισχυσει! Κι οσο κι αν αντιπαρατιθεσαι μαζι μου, παλι ο νομος αυτος θα ισχυσει και μπορει κι εγω να ειμαι αυτος ο ευσυνειδητος πολιτης που θα φροντισει να τον τηρησει!

     

    Ξερεις, εαν εχεις προβλημα με την εννομη ταξη, υπαρχουν και χωρες στα Βαλκανια και στον Κοσμο που ευχαριστως να σε φιλοξενησουν στο...αναρχο περιβαλλον τους!

    Αυτα τα ολιγα!


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 27-12-2009 17:40 ]



     

     

    Σαφως και δεν προκειται να διαφωνισω μαζι σου... Και εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που ειπες για το μελος που εγραψε σε greeklish... Εγω δεν τον επικροτω, ουτε τον υποστηριξα γιατι τυχαινει να εχουμε την ιδια γνωμη.... Απλα δεν αντεχω να ποσταρει ο καθε ασχετος -και το εννοω με ολη μου την καρδια- τετοια σχολια περι χουντας και φασισμου... Μπορει να μην εζησα την χουντα, αλλα για καποιους λογους, καλως ή κακως ακομα τραβαω ζορια μαζι της και μεσα στην οικογενεια μου ξερω καλα τι εχει συμβει λογω του φασισμου... Ο φασισμος δεν ειναι λεξη ψωμοτυρι.... Να μαθει να σκεφτεται και να ζυγιζει πριν μιλησει ετσι... Βαζω στοιχημα πως δεν εχει ιδεα τι παει να πει ρουφιανος... Και αν μπορω εγω σημερα να καπνιζω ελευθερος, εστω και σε συγκεκριμμενους χωρους, για μενα αποτελει ελευθερια... Το να μην μπορω ομως να το κανω πουθενα δεν ειναι ελευθερια... Και αν κανω λαθος πες το μου... Να με περιορισεις σαν καπνιστη... Οχι ομως να με περιθωριοποιησεις.... Και για να ειμαστε αντικειμενικοι, αν τοσο πολυ καιγεται το κρατος για την απαγορευση, ας απαγορεψει την πωληση και οχι την πραξη του καπνισματος... Πολυ ακραιο ε? Απο που θα τρωει το κρατος φορους και μαυρα φραγκα? Τοτε, ας μου το απαγορεψει εφοσον θελει να φανει ευρωπαιος, αλλα να μου φτιαξει coffee shop σαν σωστος ευρωπαιος, να μου αυξησει τον μισθο σαν σωστος ευρωπαιος, να νομιμοποιησει την κανναβη σαν σωστος ευρωπαιος, να μειωσει τις τιμες στα ειδη πρωτης αναγκης σαν σωστος ευρωπαιος, να, να, να.... Αλλα το θεμα ειναι πως ο Ελληναρας σκεφτεται μονο την παρταρα του... Και εγω υπαρχουν φορες, που δεν μπορω να μπω σε μαγαζια λογω του καπνου και ας ειμαι και ο ιδιος καπνιστης... Δεν διαφωνω να απαγορευτει! Το τονιζω! Αλλα οχι και σε ολους τους χωρους! Πεντε εκατομμυρια καπνιστες τι θα κανουν? Θα ειναι ομηροι στα σπιτια τους επειδη εχουν την λερα του καπνιστη? Ας συγκεντρωθουμε... Ολα κι ολα... Να εφαρμοστει το μετρο, μονο οταν εχει ηδη δημιουργησει το κρατος χωρους και για τους καπνιστες...

     

    Νομιζω πως δεν ειμαι παραλογος...


    montechristos-ole
    27.12.2009, 21:27

    Και ετσι κρατανε κατι τυποι σαν κι εσενα τις αντιληψεις και τις συνειδησεις του κοσμου, σε περιοδους σαπιας προπαγανδας σαν και αυτες που αρμοζουν σε κοινωνικα συστηματα που εχουν να εμφανιστουν απο το 50...

     


    noizreduction
    27.12.2009, 21:45

    Επαναλαμβανω montechristo πως:

     

    1) Προφανως η λεξη φασισμος χρησιμοποιηθηκε αρχικα απο εσενα στα πρωτα σου posts σε αυτο το θεμα. Δεν θα ειχα ποτε σκοπο να συνδεσω ενα νομο του κρατους με τη λεξη του φασισμου μονο και μονο επειδη καποιοι ( κι οχι σιγουρα οι 5.000.000 στο συνολο τους ) αισθανονται "πληγωμενοι" και "παραμεθωριοποιημενοι" απο το τσιγαρο.

    Να σου υπενθυμισω λοιπον πως χρησιμοποιησες τη λεξη φασισμος:

    Παράθεση:
    Δεν ξερω αν διαβασες τα ποστ μου, αλλα μαλλον δεν καταλαβες τιποτα απο οσα λεω... Δεν ειπα να μην απαγορευτει... Αλλα δεν μπορεις -σαν κρατος- να το κανεις καθολικα... Ουτε να σε υποχρεωνει να "πληρωνεις" με τον εναν ή με τον αλλον τροπο καθε φορα που αναβεις τσιγαρο... Αυτο ειναι τουλαχιστον αντιδημοκρετικο και φασιστικο...

    Οντως, με αφηνεις αφωνο. Δεν την εζησες τη χουντα ή το φασισμο και δηλωνεις ευαισθητος στη χρηση τους...αλλα πρωτος εσυ τις χρησιμοποιησεις σαν εννοιες και λεξεις! {#emotions_dlg.whistling}

    Α, οχι, δε θα σε αφησω σε χλωρο κλαρι..Ιδιαιτερα οταν η επιχειρηματολογια σου δεν εχει σοβαρες βασεις για συζητηση κι οταν βλεπεις σε αυτο το thread πως απαντανε και καπνιστες που ενδιαφερονται περισσοτερο για την τηρηση ενος νομου που, τι παραξενο, το βρισκουν δικαιο κι ορθρο!

    Ή αυτοι ειναι οι λιγοστοι των 5.000.000 ( με τι στατιστικες θα ηθελα να μαθω ) καπνιστων της Ελλαδας;

     

    2) Μπορεις να καπνιζεις σπιτι σου πλεον και να φυλας για τον ιδιωτικο σου χωρο ο,τι βλαβερο θα μοιραζες σε εμας τους υπολοιπους δημοσια! Τοσο καιρο εμεις διασκεδαζαμε ιδιωτικα γιατι δεν τηρουσατε εσεις τις δημοσιες ελευθεριες μας. Τωρα που γινεται το αντιστροφο, το κρατος μετατρεπεται σε χουντα και σε φασισμο;

     

    3) Αυτη η καραμελα περι "το κρατος να κοψει τελειως το τσιγαρο και τοτε θα το κοψω κι εγω" ειναι αν μη τι αλλο παλαιωμενη κι ανευ υποστασης. Ε

    Εφοσον θελεις να θεωρεισαι κυριος του εαυτου σου και καταννοεις πως εχεις ενα προσωπικο προβλημα ανθυγιεινης συνηθειας γιατι πρεπει να μετατρεπεις το κρατος ως μπαμπουλα που θα σου κοψει τελειως το τσιγαρο απο τη στιγμη που:

    α) Κι ενημερωσεις κανει στα σχολεια ( αρα αυτο το επιχειρημα σου δεν ισχυει, διοτι στις περισσοτερες σχολικες αιθουσες υπαρχει και μια αφισα για τις βλαβερες συνεπεις του καπνου )

    β) Κι ενημερωσεις εχει πανω στα πακετα και σε διαφημισεις τσιγαρων ( ποσοι μαλλον τις διαβαζουν )

    γ) Και στη κρατικη τηλεοραση αφιερωνει εκπομπες για θεματα υγειας και τσιγαρου ( στα ιδιωτικα καναλια δε μπορει να το επιβαλλει ).

    δ) Κι αυξανει το φορο ωστε σε μια αμφιδρμοη πραξη να κερδισει απο το παθος σου  αλλα στην αντιπερα οχθη να κανει απαγορευτικο σαν εξοδο την αγορα καπνου κι αντιστοιχων προϊοντων!

     

    Οποτε γιατι οταν το κρατος κανει τοσες κινησεις να μου λες σε προηγουμενα posts πως δε κανει τιποτα και τωρα που εβγαλε ενα νομο που απαγορευει πλεον το τσιγαρο σε χωρους συναθροισης ατομων να το λες χουντικο;

    Δηλαδη εαν ελεγε πως απαγορευεται πλεον η πωληση καπνου σε ολες τις ηλικιες, θα το δεχοσουν πιο..ευκολα?!!! Ασε με να πιστευω πως με την ιδια ευκολια θα ελεγες πως το κρατος ειναι χουντα και θελει να εξοντωσει τις συνηθειες των Ελληνων! ( συ ειπας )

     

     

    Με λιγα λογια φιλε μου, δε θες να κοψεις κατι που σου κανει κακο, δε θες να σεβαστεις ενα νομο του κρατους επειδη αυθαιρετα σαν πολιτης θεωρεις πως ειναι αντιδημοκρατικος ( τι πιο αντιδημοκρατικο δηλαδη ) και στο βαθος σκεφτεσαι πως τοσο καιρο καλοπερνουσα οπου καπνιζα, ομως τωρα απλως θα ακουω μουσικη, θα χορευω, θα την πεφτω σε κοπελες, θα γελαω με την παρεα μου...χωρις τσιγαρο!

    Και τι θα απογινω χωρις τσιγαρο;

     

    Για πες μου montechristo...τι θα απογινεις χωρις τσιγαρο;


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 27-12-2009 21:46 ]


    montechristos-ole
    27.12.2009, 22:11

    Λοιπον... Επειδη εισαι πολυ επιθετικος για αλλη μια φορα και επειδη νομιζεις πως εχεις μονο εσυ δικιο για αλλη μια φορα, δεν θα σου δωσω αλλη σημασια γιατι δεν νομιζω πως εχεις τιποτα να μου προσφερεις σαν ανθρωπος... Νομιζω πως οπως προειπες το μονο που εχω να κανω, εγω και οσοι αλλοι καπνιζουν, ειναι να συνεχισω την ζωη μου σε μια απο τις βαλκανικες χωρες που εσυ πριν λιγο με εξορισες για να μην εισαι και συ αναγκασμενος να ανεχτεις το μπαϊρακι μου... Λοιπον, τα λεγομενα σου φαινονται εκ πρωτης οψεως πολυ ομορφα και καλοδουλεμενα με καυστικο λογο και δηθεν επιχειρηματα... Με μια δευτερη ματια δεν ειναι τιποτα αλλο απο σκουπιδια του κομπλεξικου σου μυαλου... Καλα θα κανεις να πουλας τους διαδυκτιακους τσαμπουκαδες σου αλλου και να μη με αναγκαζεις να χαλαω το κεφι μου με ατομα τοσο κενα οσο εσυ... Καλυτερα ζητιανεψε λιγη αγαπη ή κανε λιγο σεξ για να ξεδωσεις γιατι δεν θα κατσω εγω να ανεχτω τις ξεφτιλισμενες αγαμιες σου... Το ξερω οτι γινομαι κακος, αλλα εσυ με αναγκασες και για αλλη μια φορα αποδεικνυεις πως αυτα που γραφω δεν μπορεις ή δεν θες να τα καταλαβεις, ουτε απαντας στα πολιτισμενα και καιρια ερωτηματα που σου θετω... Αναρωτιεμαι αν θα μιλουσες ετσι στο παιδι σου αν τελικα αποφασισει να καπνισει... Και αυτο που κανεις ειναι πολυ προσβλητικο. τοσο για την παρτη σου, οσο και για μενα... Ουτε οι δικοι μου γονεις ηθελαν να καπνιζω, αλλα το αποδεχτηκαν... Δυσκολα μεν, αλλα το αποδεχθηκαν... Βλεπεις εμεις δινουμε προτεραιοτητα σε αλλα πραγματα στο σπιτι μας και οχι σε τετοιου ειδους κομπλεξ... Δεν θα ηθελα με τιποτα να εισαι πατερας μου γιατι θα με καταντουσες σαν τα μουτρα σου... Θα με αναγκαζες να σκεφτομαι με τον ιδιο ηλιθιο τροπο που σκεφτεσαι και συ και θα με εκανες να μισω τον εαυτο μου...

    Πως σου φαινεται τωρα να διαβαζεις τετοια σχολια? Καλα θα κανεις να σοβαρευτεις γιατι εχεις ηδη αρχισει να γερνας και δεν εχεις βαλει ακομη μυαλο... Τι συμβαινει τελικα μαζι σου? Δεν σε παιζανε μικρο τα αλλα παιδακια ή ησουν το γνωστο παιδι για τις φαπες? Ο,τι και να ηταν, μην ξεσπας πανω σε αλλους και κυριως σε ατομα που προσπαθουν να συζητησουν μαζι σου... Το ζητημα επαψε να ειναι γενικο... Καταφερες να το κανεις προσωπικο με τον τροπο που μου απαντουσες και μου εριχνες στη μουρη τις προσβολες σου... Καιρος ειναι να αρχισεις να αναθεωρεις τις αποψεις σου για το πως πρεπει να συμπεριφερεσαι και να σταματησεις αυτα τα ασχημα σχολια που σε κανουν να δειχνεις ακομη πιο μικρος απο οτι εισαι...


    noizreduction
    27.12.2009, 22:21

    Ενδιαφερουσα απαντηση που θριβει επιχειρηματων, απανταει σε δικες μου ερωτησεις και βεβαια καλυπτει εφ'ολης της υλης το προβληματισμο σου για το ποσο ειναι χουντικος ενας νομος που προστατευει τους μη καπνιστες σε ολες τις φασεις της ζωης τους!

     

    Τελικα χαιρομαι οταν αποδεικνυεται περιτρανα η απουσια επιχειρηματων, η ελλειψη σοβαροτητας κι ωριμοτητας για μια συζητηση που αποτελει ενα μειζον προβλημα του σημερινου πολιτισμου! Χαιρομαι ομως που στο θεμα αυτο απαντησαν πολλοι καπνιστες διαφορων ηλικιων κι αποδειξαν πως υπαρχει ευαισθησια σε προσωπικο και κοινωνικο επιπεδο απο ανθρωπους που κατλαβαινουν ποσο κακο κανουν στον εαυτο τους!

    Και χαιρομαι που αποτελεις τη μειοψηφια των καπνιστων που υπερβαινουν τον εαυτο τους στο να προσπαθουν να αλλαξουν τους αλλους για να κανουν το κοσμο πιο...ονειρικο γι'αυτους!

     

    Οπως καταλαβαινεις τα προσωπικα σχολια για το τι κανω στην οικογενεια μου και τι ειναι πιο σημαντικο στη δικη σας οικογενεια τα παραλειπω διοτι περα απο την ανοητη ψυχολογηση που δεν ταιριαζει σε αυτο το θεμα, δειχνει ενα κομπλεξισμο πως για σενα οτιδηποτε συμβαινει στα στενα ορια της οικογενειας σου ειναι και το πιο σωστο!

     

    Καλους τσαμπουκαδες λοιπον στο στενο πλαισιο της ζωης σου! Ο,τι και να μου πεις, ο νομος τιθεται σε ισχυ και χαιρομαι που πολλοι καπνιστες καταλαβαινουν πως ειναι ενα πρωτο βημα για την αποτοξινωση τους απο αυτη τη βλαβερη συνηθεια!

    Γιατι οταν και στη διασκεδαση φερνεις σε πακετο το θανατο, τοτε καλυτερα να κλεινεις πρωτο τραπεζι σε γραφειο τελετων, παρα σε βραδιναδικο!

     

     

     


    montechristos-ole
    27.12.2009, 22:33

    Μαλιστα... Τοτε ασε με να σαπισω στην κολαση μηπως και σε απαλλαξω απο τον εμμεσο θανατο που σου προσφερω... Ο.τι και να πεις εχεις δικιο και ειμαι μαζι σου...

    Χρονια πολλα σου ευχομαι εγω απο την πλευρα μου και ελπιζω ο καινουργιος  χρονος να σε βρει πιο διαλλακτικο...

    Χρονια πολλα και σε ολα τα αλλα μελη ευχομαι και καλη χρονια...


    noizreduction
    27.12.2009, 22:36

    Δεν ειπα να σαπισεις στην Κολαση κι ολο το ζητημα που δημιουργηθηκε ειναι για το πως τελικα θα ξεπερασεις τον προσωπικο σου εγωισμο και να αντιληφθεις ποσο βλαβερο ειναι το τσιγαρο. Οχι για τους υπολοιπους γυρω σου, αλλα αμεσα σε σενα!

    Απο εκει και περα, κι εφοσον αρνεισαι να αποδεχτεις το γεγονος πως κανεις κακο σε σενα, μαλλον αλλος ειναι ο αδιαλλακτος στην αποψη του. Σαν να λενε σε καποιον "προσεξε, εχει σκατα μπροστα" κι αυτος τα παταει απο τη σιγουρια πως μονο αυτος ειναι ο σωστος δρομος!

     

    Καλη χρονια να εχουμε, με λιγοτερο τσιγαρο και περισσοτερη κοινωνικη συνειδηση!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 27-12-2009 22:40 ]


    montechristos-ole
    27.12.2009, 22:49

    Διαβαζεις αραγε τιποτα πο αυτα που γραφω? Το εχω ξαναγραψει πως ξερω οτι δεν μου κανει καλο, αλλα επιλεγω να το συνεχισω... Δεν μπορεις να επεμβεις σε αυτο... Αν ολο αυτο το θεμα γινεται για να μου κανεις καλο και οχι για να με πεισεις οτι σαν αντικαπνιστης καταπονησε, που δεν εχω καταλαβει κατι τετοιο μεχρι τωρα, τοτε να πας να γινεις ιεραποστολος... Δεν ειμαι πορωμενος, αλλα εφοσον μου αρεσει και το γουσταρω δεν βρισκω λογο να το σταματησω.... Με εχει κουρασει αυτη η ιστορια, γιατι αλλαζεις στρατοπεδα συνεχεια και δεν εχω ορεξη να σου απανταω σε καθε νεο δεδομενο που εισαγεις στην κουβεντα...

    Ας ειναι η νεα χρονια με περισσοτερη κοινωνικη συνειδησηκαι απο τις δυο πλευρες και θα δεις πως το τσιγαρο θα παψει να αποτελει προβλημα...


    noizreduction
    27.12.2009, 22:59

    Εφοσον αναγνωριζεις πως ειναι κακο για τον εαυτο σου, γιατι κατηγορεις το κρατος που λεει πως σε δημοσιους χωρους δε γινεται να κανεις τσιγαρο; Αφου απο μονος σου ξερεις πως κανει κακο ο καπνος, γιατι δεν αποδεχεσαι κατι που θα προστατεψει αλλους;

     

    Καταλαβες που βρισκω τη σαθρη επιχειρηματολογια σου; Εκει που απο τη μια αναγνωριζεις το προβλημα σου ( οπως κι αλλοι καπνιστες ) αλλα οταν ερχεται η ωρα αυτο το προβλημα να μην αποτελει και κολαφο των υγιων μη καπνιστων γυρω σου, δε θελεις να το δεκτεις!

     

    Η νεα χρονια μπορει να φερει περα απο το νομο και την προσωπικη ευαισθησια να κοψεις το τσιγαρο, διοτι οπως λες για την οικογενεια μου, πρεπει να καταλαβεις πως σε καθε οικογενεια οι γονεις θα μπορουσαν να πεισουν τα παιδια τους να μην καπνιζουν..Αυτο απαιτει ομως να το κοψουν εκεινοι πρωτα ( δεν αναφερομαι βεβαια στη δικη σου, διοτι δε ξερω εαν καπνιζουν ).


    pastella
    28.12.2009, 01:52

    Προσωπικα εχω χάσει τη μπάλα με το τι γράφετε εδώ και μερικά ποστς. Κρατάω την ειρωνία, την αδιαλλαξία και την μη διάθεση για ουσιαστική κουβέντα, μιας και φτάσαμε στην ανακύκλωση.

     

    αν δεν έχετε τίποτε άλλο να γράψετε παιδιά να το κλειδώσω το θέμα.


    delta66
    28.12.2009, 06:56

    Επειδη εχω υπαρξει και στις δυο πλευρες (25 χρονια καπνιστης και 3 μη καπνιστης) εχω να πω οτι οσοι καπνιζουν δεν μπορουν καταλαβουν ποσο ενοχλητικο ειναι για τους αλλους.

    Ετσι και εγω δεν το καταλαβινα και ελεγα "ελα μωρε θα φυσαω απο την αλλη μερια τον καπνο και ολα ενταξει".

    Δεν ειναι ετσι απλα ομως τα πραγματα.

    Για να καταλαβετε τι συμβαινει, σκεφτειτε οποια επιχειρηματα χρησιμοποιει ενας κανπιστης για να μη του αφαιρεθει η αδεια να καπνιζει σε δημοσιους χωρους, να τα χρησιμοποιυσε καποιος που θα ηθελε να κλανει σε δημοσιους χωρους, αναμεσα στον κοσμο.Smile

    Ειναι το ιδιο ή μαλλον οι κλανιες απλα βρωμανε μονο, ενω ο καπνος του τσιγαρου σε πνιγει κιολας και κανει κακο και στην υγεια σου.

    Ενω καναδυο κλανιες τι κακο να σου κανουν?

    Τον καρκινο θα βγαλεις?

     

    Μια λυση λοιπον ειναι οταν καποιος κανπιζει σε δημοσιο χωρο, πας διπλα του κι αρχιζεις να κλανεις.

    Αν δεν εχεις φορτωμενες τις μπαταριες για "εξαερωση", αγοραζεις μερικες βρωμουσες απο μαγαζι με αντικειμενα για φαρσες και καθαρισες ή μαλλον βρωμισες.{#emotions_dlg.beer}

     

     

     


    StavmanR
    28.12.2009, 09:03

    Νομίζω ότι υπάρχει μία λεπτομέρεια που άρχισε να διαφεύγει τελευταία από τους συζητητές. Ο νόμος δεν αφορά την απαγόρευση του "καπνίζειν". Αφορά τον χωρικό περιορισμό του. Δεν τίθεται θέμα αν θα απογορευτεί σε κάποιον να καπνίζει, γενικώς κι ανεξαιρέτως όπως συνέβη με την ποτοαπαγόρευση στην Αμερική κατά τις πρώτες δεκαετίες του περασμένου αιώνα. Τίθεται ζήτημα αν θα επιτρέπεται να καπνίζει σε κλειστούς χώρους μαζικής προσέλευσης κοινού (κόσμου).

    Ο νομοθέτης αναγνωρίζει καλώς ή κακώς το κάπνισμα ως ανάγκη των εθισμένων. Μα το αναγνωρίζει ως κάποια ανάγκη τα αποτελέσματα της οποίας δημιουργούν προβλήματα στον στενό γύρω τους χώρο. Κι ενώ αναγνωρίζει το δικαίωμα σε κάποιον να καταστρέφει τα πνευμόνια του ιδία βούληση, του απαγορεύει να καταστρέφει τα πνευμόνια των υπολοίπων ιδία βούληση. Έτσι, σχηματικά και χωρίς να έχω τη διάθεση να ισοπεδώσω, θα αναφέρω ότι και η ούρηση είναι μία φυσική ανάγκη του ανθρώπου. Όμως το να ουρεί κάποιος σε χώρο μή αποδεκτό, όταν έχει άλλες επιλογές, δεν είναι νόμιμο κι αυτό διότι παράγονται ακαθαρσίες οι οποίες δημιουργούν υγειονομικού τύπου προβλήματα. Κάπως έτσι, λοιπόν, προσπαθούμε στα πλαίσια αυτής της ιδιότυπης συμβίωσης στο φυσικό μας κόσμο να δημιουργούμε όσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα στους γύρω μας.

    Τέλος, επειδή γνωρίζω ότι ο εθισμός είναι μία κατάσταση που κατευθύνει τη λογική εκεί που εκείνος θέλει, θεωρώ ότι δεν τίθεται θέμα ουσιαστικής συζήτησης. Προσοχή στις κάθε τύπου εξαρτήσεις.

    Έχω ταχθεί (το σωστό είναι 'ταγεί') κατά των απαγορεύσεων. Ετούτο όμως περιλαμβάνει και τις απαγορεύσεις που δημιουργεί το κάπνισμα. Μία από τις απαγορεύσεις του είναι ότι 'απαγορεύεται να κοπεί αυτή η βλαβερή συνήθεια'. Κι όπως συμβαίνει στην πραγματικότητα επαναστάτες στα λόγια έχω ακούσει πολλούς: 'το κόβω όποτε θέλω'. Στην πράξη σκύβεις το κεφάλι, βγάζεις το πακέτο και το καπνίζεις μέχρι το σελοφάν του περιτυλίγματος.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 28-12-2009 09:04 ]


    giorgos523sc
    06.01.2010, 18:14
    Δυστυχώς ήταν (και μάλλον είναι ακόμα) η συμπεριφορά κάποιων καπνιστών που έκαναν τους μη-καπνιστές να γίνουν φανατικοί αντικαπνιστές. Χρειάζεται σεβασμός και από τις 2 ομάδες...... Πάντως, όσο περισσότερο άλλοι "ειδικοί" θα αποφασίζουν για εμάς και θα μας επιβάλλουν τη γνώμη τους μέσω νόμων, μπορεί σιγά-σιγά να μας αφαιρούν το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης (και χωρίς να το καταλάβουμε). Επειδή δε θέλω να κρύβομαι, είμαι ένας μίκρο-καπνιστής (των 3-4 τσιγάρων την ημέρα).
    giorgos523sc
    06.01.2010, 18:19
    Στην αναφορά μου για την αυτοδιάθεση... αναγνωρίζω ότι μπορεί να υπήρξα λίγο υπερβολικός. Σχετικά με το τελευταίο σχόλιο του φίλου StavmanR: δεν έχεις πολύ άδικο.... αλλά τη χαρά έχει η ζωή εάν όλα τα κάνεις ορθά, εάν δεν έχεις κάνένα πάθος?
    StavmanR
    06.01.2010, 21:49

    Γιώργο, με τη λέξη πάθος εννοείς λ.χ. να προκαλείς καρκίνο στους γύρω σου; Νομίζω ότι μπορούμε εύκολα να δικαιολογήσουμε κάθε είδους συμπεριφορά ως "παθιασμένη". Ο φίλαθλος της χ ομάδας έχει το πάθος να δέρνει τον φίλαθλο της ψ ομάδας κλπ. Και τί θα ήταν η ζωή του άραγε χωρίς τη χαρά του πάθους του;

    Έχω γράψει και παλαιότερα σε συζητήσεις: "προσοχή στα σλόγκαν".

    Αναρωτήσου τί ακριβώς συμπεριλαμβάνεις στη λέξη "πάθος". Θα δείς ότι τα πράγματα είναι λίγο περίεργα κατά τη γενίκευση του όρου.

    Τέλος επισημαίνω ότι η συζήτηση δεν αφορά την απαγόρευση του καπνίσματος γενικώς κι ανεξαιρέτως. Αφορά το χωρικό περιορισμό του, όπως ακριβώς έγραψα στην πρώτη μου παρέμβαση. Ο περιορισμός αυτός σημαίνει ταυτόχρονα και ελευθερία πρόσβασης σε ανοιχτό αέρα για όσους δεν καπνίζουν και τελούσαν ως πρόσφατα υπό αναπνευστικού εμπάργκο.


    lio13
    12.01.2010, 23:38
    Σε ευχαριστώ φίλε μου για την ενημέρωση. Τι να πω; Γυάλινο Μουσικό Θέατρο τέρμα για μένα και ελπίζω και για τους περισσότερους από τους αναγνώστες αυτών των καταγγελιών. Όχι, ότι θα αλλάξει κάτι.... Απλώς σαν μια μορφή αντίδρασης.
    Thanasis-Gioglou
    14.01.2010, 07:51

    Σχετικά με το νόμο για το κάπνισμα κανείς δεν ξέρει τίποτα...Ούτε το ίδιο το κράτος. Ο νόμος ήταν σαφής σχετικά με τα μαγαζιά υγειονομικού ενδιαφέροντος (καφετέριες, αναψυκτήρια, ταβέρνες, οβελιστήρια κλπ) που το μικτό εμβαδόν τους ήταν κάτω των 70 μέτρων. Αυτά τα μαγαζιά έχουν τη δυνατότητα, εφόσον οι ιδιοκτήτες τους αποφασίσουν να τα δηλώσουν σαν καταστήματα καπνιζόντων, με μια υπεύθυνη δήλωση μηχανικού για την καλή λειτουργία του εξαερισμού του χώρου, να αλλάξουν τις άδειές τους και να μετατραπούν σε καταστήματα καπνιζόντων. Σ'αυτά που δεν θ'αλλάξουν οι άδειες το κάπνισμα απαγορεύεται. Και από το καλοκαίρι αυτό άρχισε να γίνεται.

    Όσο για τα μεγαλύτερα από 70 μέτρα καταστήματα, για να μην αναλύσω πολύ το νόμο, ακόμα δεν έχει αποσαφηνισθεί το τί ακριβώς θα γίνει. Η εγκύκλιος του υπουργείου που βγήκε αν θυμάμαι καλά το Σεπτέμβριο, ανέφερε κάποιες αλλαγές που θα έπρεπε να γίνουν σε κάποια συγκεριμένα τμήματα των καταστημάτων, για να μετατραπούν σε τμήματα καπνιζόντων. Παρέπεμπε όμως σε άλλη εγκύκλιο που ΘΑ έβγαινε σχετικά με περισσότερες λεπτομέρειες για τους ελεγκτικούς μηχανισμούς κι όλα αυτά. Η εγκύκλιος αυτή μέχρι σήμερα δεν έχει βγει. Ακόμη και στο 1142 που είναι το τηλέφωνο εξυπηρέτησης του κοινού για θέματα σχετικά με την καπνοαπαγόρευση, δεν ξέρουν ακριβώς ποιός θα κάνει τον έλεγχο.
    Υπάρχει μια σιωπηρή ανοχή. Άλλοι λένε πως απαγορεύεται παντού, άλλοι λένε πως η απαγόρευση έχει πάρει παράταση και το μέτρο ανεστάλλη...Κανείς δεν ξέρει τίποτα...Τόσο οι μαγαζάτορες, όσο οι υπηρεσίες και το κοινό είναι μπερδεμένοι....


    StavmanR
    14.01.2010, 09:03
    • (...) για θέματα σχετικά με την καπνοαπαγόρευση (...)


    Αυτές οι ακρότητες είναι επικίνδυνες και φανατίζουν. Δεν υπάρχει καπνοαπαγόρευση. Υπάρχει χωρικός περιορισμός του καπνίζειν. Όπως δεν υπάρχει ουροαπαγόρευση επειδή δεν σου επιτρέπουν να ουρείς πάνω σε τραπέζι, αλλά χωρικός περιορισμός της ούρησης.

     

    Καπνοαπαγόρευση θα υπήρχε αν απαγορεύονταν η εμπορική διακίνηση του επεξεργασμένου ή μη καπνού (φυτό), καθώς και ποινικοποιούνταν η κάθε χρήση του.


    Spike-The-Vampire
    14.01.2010, 13:42

    πες τα ρε StavmanR!!

    Επιτέλους να ακουστεί και η φωνή της λογικής…

    Δεν ξέρω αν είσαι καπνιστής ή όχι, είσαι νοήμον άνθρωπος και αυτό μου φτάνει!

    Εγώ σαν καπνιστής που είμαι, έχω τσακωθεί με 3 παρέες επειδή καπνίζαν ‘’στη ζούλα’’…

     

    Στο θέμα μας… το καλοκαίρι που ήμουνα στη Νάξο και στη Μυτιλήνη, σε κλειστό χώρο απαγορευόταν το κάπνισμα και μέσα ήταν ποιό πολύ κόσμος απ ότι έξω που καθόμουνα με την παρέα μου... αφού σβήναμε τα τσιγάρα για να πάμε μέσα που ήταν όλες οι γκόμενες και βγαίναμε έξω να τσιγαρίσουμε κάθε τρεις και λίγο...

    Μακάρι να εφαρμοστεί και στην Αθήνα αυτό ή επιτέλους να μας πούνε που μπορούμε να πάμε (χωρίς να ενοχλούμε) και που να μην πάμε...

    Αυτό που λέω είναι να υπάρχει χώρος και για μας.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spike-The-Vampire στις 14-01-2010 13:55 ]