ελληνική μουσική
    470 online   ·  210.848 μέλη

    Ποιά τραγούδια του 2ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    jorge
    21.12.2009, 14:07
    Ευχαριστούμε. Θα το ελέγξουμε.
    fysiolatris
    21.12.2009, 14:20
    Γαμώ την ατυχία μου/δεν παίζαν' τα ηχεία μου/και δεν το ολοκλήρωσα/το άσμα που εδήλωσα...//Η συμπεθέρα έφταιξε :/μέθυσε και τα "έπαιξε"/το μακαρίτη έκλαψε/τα ηχεία πήγε κι έκαψε//ΡΕΦΡΕΝ Γαμώ την ατυχία μου/γαμώ τη συμπεθέρα/πάνε και τα ηχεία μου/πάει και η καριέρα.//Γαμώ την ατυχία μου/πάνε και τα λαχεία μου/πάει και η καριέρα μου/μού 'μειν' η συμπεθέρα μου.// Λυπάμαι που μου έκαψε η συμπεθέρα τα ηχεία και δεν μπόρεσα να το ετοιμάσω φέτος , αλλά θα το στείλω του χρόνου ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.Και θα το πει ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ με τον Β.Παπακ/νου στις δεύτερες.
    MusicMaker83
    21.12.2009, 16:36

    Παράθεση:

    Το μέλος fysiolatris στις 21-12-2009 στις 14:20 έγραψε...

    Γαμώ την ατυχία μου/δεν παίζαν' τα ηχεία μου/και δεν το ολοκλήρωσα/το άσμα που εδήλωσα...//Η συμπεθέρα έφταιξε :/μέθυσε και τα "έπαιξε"/το μακαρίτη έκλαψε/τα ηχεία πήγε κι έκαψε//ΡΕΦΡΕΝ Γαμώ την ατυχία μου/γαμώ τη συμπεθέρα/πάνε και τα ηχεία μου/πάει και η καριέρα.//Γαμώ την ατυχία μου/πάνε και τα λαχεία μου/πάει και η καριέρα μου/μού 'μειν' η συμπεθέρα μου.// Λυπάμαι που μου έκαψε η συμπεθέρα τα ηχεία και δεν μπόρεσα να το ετοιμάσω φέτος , αλλά θα το στείλω του χρόνου ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.Και θα το πει ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ με τον Β.Παπακ/νου στις δεύτερες.

     

    Καλά καλα, ο γιατρός μας είπε να σου λέμε πάντα ΝΑΙ!!!

    Ηρέμησε μόνο παιδί μου, ηρέμησε!!! {#emotions_dlg.helpsmilie}


    NNikos
    21.12.2009, 22:49

    Παράθεση:

    Το μέλος antreas_dr στις 20-12-2009 στις 02:31 έγραψε...

    Αισθάνομαι τιμή και δέος που ο Γιώργος Νταλάρας συμμετέχει με το τραγούδι "παλιά Λεωφορία" στον φετινό διαγωνισμό...

     

    Καλά το είπες: "Συμμετέχει", γιατί το βασικό μέρος το ερμηνεύει ο Γιώργος Μαργαρίτης. Σμίξαν οι Γιώργηδες..


    MusicVibes
    21.12.2009, 23:55

    Καλησπέρα σας Κύριοi

     

    Καταρχάς να δώσουμε τα πιο θερμά μας συγχαρητήρια σε ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΥΣ.

    Όλοι το αξίζουν ανεξαρτήτος αποτελέσματος.

    Εμείς θα δώσουμε τη ψηφοφορία μας σαν συγκρότημα (Ένας έχει λογαριασμο) από κοινού δηλαδή

    γιατί το θεωρούμε πιο ορθό.

    Ήδη εχουμε αρχίσει τις ακροάσεις, έχουμε πάρει χαρτί και στυλό και θα δωσουμε τη ψηφοφορία μας στο deadline για να εκμεταλλευτούμε όλο το χρόνο που μας δινεταί.

    Εμεις σαν γκρουπ συμμετέχουμε στο 4ο"πακέτο" τραγουδιών με ένα RNB κομμάτι.

    Είμαστε γνωστες του ότι λογικά οσο καλύτερο RNB τραγούδι κι αν φτιάξουμε λογίκα θα αποτύχουμε λόγω είδους (αν θυμάμαι καλά ειμαστέ το μόνο Hip-Hop/RNB τραγούδι στο πακέτο) και του οτι το μεγαλύτερο ποσοστό ψηφοφόρων εδώ έχει έντεχνες ή rock επιρροές. Ωστόσο δε μας χαλάει γιατί είμαστε γνώστες που βαδίζουμε...

    Τέσπα δε θελω να σας ζαλίζω απλά αποφαίνομαι με κάποια συμπεράσματα...

     

    Για μένα ο πιο ορθός τρόπος για να βαθμολογήσουμε ένα κομμάτι είναι...

    • Το πόσο καλά μας "ακούγεται" στο αυτί.
    • Άσχετα αν δεν ταυτίζετε με τα δικά μας "ακροαστικά θέλω", που εντάσσεται, δημιουργικά το τραγούδί Ποιον σκοπό έχει και ακολουθεί (Δεν εννοώ μουσικής φύσεως) και πόσο καλα το καταφέρνει...
    • Πρωτοτυπία, σύνθεση, στιχουργία.

     

    ΥΓ:Άς δείξουμε επίεικια στις βαθμόλογιες σε τραγούδια που τυχών "μιμούνται" φτασμένους καλλιτέχνες, ας μη ξεχνάμε οτι η μούσικη μπορεί και ανακυκλώνεται 'οταν επέρχεται κορεσμός...

     

    Ευχαριστούμε πολυ.

    Καλή μουσική συνέχεια!!!

    Music Vibes

     


    melanok
    22.12.2009, 10:35

    Από τη στιγμή που μέσα στους κανόνες του διαγωνισμού, είναι και η μυστικότητα της ταυτότητας των δημιουργών, θα ήθελα να ρωτήσω τον musicheavenάρχη μας αν θα ήταν καλλίτερα να να διαγράφονται οι δηλώσεις διαγωνιζόμενων ή τρίτων που την αποκαλύπτουν με έμμεσο ή άμεσο τρόπο. Με αυτό τον τρόπο διαφυλάσσεται και η με ίσους όρους συμμετοχή όλων.


    jorge
    22.12.2009, 11:13
    Δεν μπορούμε δυστυχώς να κάνουμε την αστυνομία και να κυνηγάμε οποιαδήποτε δήλωση στα blogs, στο forum, στο Περιοδικό, στο Facebook, στο mySpace κλπ. Δεν υπάρχουν οι πόροι για κάτι τέτοιο, γι' αυτό και δεν αναφέρεται κάτι στους Όρους και δεν μπορούμε να το απαγορεύσουμε.

    Προσωπικά όμως θα αποδοκιμάσω - μέσω της ψηφοφορίας - οποιονδήποτε διαπιστώσω οτι προμοτάρει το τραγούδι του. Αν αυτό γίνει από αρκετούς, τότε "διαφήμιση" σαν την παραπάνω θα γυρίσει boomerang για τον καλλιτέχνη που την επιχειρεί.
    melanok
    22.12.2009, 11:25

    Κατανοητό...


    gkravar
    22.12.2009, 12:31

     

    Πρόσφατα δημοσιεύτηκε ένα άρθρο μου στο e-περιοδικό με τίτλο <<Το θέμα της ποιότητας της μουσικής>>.Το άρθρο είχε γραφτεί πριν από τον διαγωνισμό αλλά νομίζω ότι στην παρούσα φάση είναι επίκαιρο. Είναι μια προσπάθεια διερεύνησης των κριτηρίων ποιότητας της μουσικής και επειδή έχει αναπτυχθεί ένας προβληματισμός γύρω από αυτό το θέμα, καταθέτω και τις δικές μου απόψεις μέσω αυτού του άρθρου. Μπορείτε να το διαβάσετε στην διεύθυνση http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=2346 καλές γιορτές σε όλους
    VORIAS
    22.12.2009, 12:53

    Καλημέρα και από μένα.. Θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους τους διαγωνιζόμενος καλή επιτυχία ..επίσης να εκφράσω μια άποψη για τον διαγωνισμό χωρίς να την στηρίζω απόλυτα απλά μου φαίνεται λογικό.. δίπλα από κάθε τίτλο τραγουδιού να αναγραφόταν ως τι συμμετέχει το κάθε τραγούδι δηλαδή ( ως σύνθεση ως στοίχο η ως τραγούδι ) έτσι ώστε όταν ψηφίζουμε να μην έχουμε μια γενική εικόνα αλλά να δίνουμε μεγαλύτερη βάση στον διαγωνιζόμενο και τι ακριβός θέλει να μας δώσει να προσέξουμε περισσότερο ..( τραγουδιστή συνθέτη ή στιχουργό ) ευχαριστώ και πάλι καλές γιορτές σε όλους .


    PARATERISTAS
    22.12.2009, 14:59

    Σωστη παρατηρηση αλλα νομιζω οτι αν πχ σε ενα κομματι συμμετεχουν 4 μελη,αλλος ερμηνεια,αλλος στιχο,αλλος μουσικη,θα υπαρχει ολοκληρο τρενακι...ειδωμεν


    reteos
    22.12.2009, 18:00
    Ψήφισα πρίν λίγο. ολα τα τα τραγουδια είναι ωραία το καθένα με τη δική του προσωπικότητα . Δεν επηρεάστηκα διόλου από τη μέχρι σήμερα Βαθμολογία Με δυσκολία ξεχώρισα δύο α) Μυστικά δεν θα σου πώ β) Θέλω να σε ξαναδώ . Αλλά πέραν αυτού συγχαίρω τους διοργανωτές και ιδιαίτερα τους συμμετάσχοντες για την αξιόλογη προσπάθειά τους .
    cineboy
    22.12.2009, 18:27

    Παράθεση:

    Το μέλος VORIAS στις 22-12-2009 στις 12:53 έγραψε...

    Καλημέρα και από μένα.. Θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους τους διαγωνιζόμενος καλή επιτυχία ..επίσης να εκφράσω μια άποψη για τον διαγωνισμό χωρίς να την στηρίζω απόλυτα απλά μου φαίνεται λογικό.. δίπλα από κάθε τίτλο τραγουδιού να αναγραφόταν ως τι συμμετέχει το κάθε τραγούδι δηλαδή ( ως σύνθεση ως στοίχο η ως τραγούδι ) έτσι ώστε όταν ψηφίζουμε να μην έχουμε μια γενική εικόνα αλλά να δίνουμε μεγαλύτερη βάση στον διαγωνιζόμενο και τι ακριβός θέλει να μας δώσει να προσέξουμε περισσότερο ..( τραγουδιστή συνθέτη ή στιχουργό ) ευχαριστώ και πάλι καλές γιορτές σε όλους .



    Πολύ σωστή παρατήρηση.....


    Xoris-Nickname
    22.12.2009, 18:34
    Ρε Παιδια . Δεν ειναι λιγο ασχημο να λετε ποιο κοματι ξεχωρισατε τη στιγμη που συνεχιζεται η ψηφοφορια ? Για ποιο λογο να δημιουργουνται εντυπωσεις οτι υπαρχουν φαβορί ? Οταν κλεισει η ψηφοφορια για το πρωτο πακετο κ αρχισει το Δευτερο τοτε ισως θα μπορουσε να πει καποιος αν ξεχωρισε κατι απο το πακετο που εκλεισε χωρις να επηρεαζει τους ψηφοφορους ,γιατι δεν θα μπορουν να ψηφισουν πλεον τα συγκεκριμενα ! Και στις εκλογες δεν γινονται σχολια ειτε θετικα ειτε αρνητικα πριν κλεισει η κάλπη ! Λεω τωρα εγω ελαφρως υποψιασμενος ! Καλησπερα !
    PARATERISTAS
    22.12.2009, 18:53

    Αν αυτος που λεει αυθορμητα το τι του αρεσει ειναι μια χαρα-ασε που φαινονται και τα αποτελεσματα διαρκως-αν ομως λεει οτι ειναι ωραιο το κομματι και κρυβεται ο ιδιος απο πισω...τοτε απλα οκ δεν τον παιρνεις σοβαρα...δεν ειναι κακο να εκφραζεσαι αυθορμητα παντως...καμια φορα ανακαλυπτονται και νεα κριτηρια...γενικα εχει και ενδιαφερον αρκει να το δουμε θετικα και φυσικα αν ολα αυτα τα σχολια γινονται ας το πουμε ετσι αγνα και αυθορμητα....Εδω ειναι δωματιο με καθρεφτες...ολα αργα ή γρηγορα φαινονται...και συνηθως αυτος που κανει κατι ασχημο πεφτει μονος μεσα στην τρυπα!!!{#emotions_dlg.happycrazy}


    reteos
    22.12.2009, 18:53
    Αν και έχεις κάποιο δικαιο φίλε Xoris-Nickname θα διαφωνίσω μαζί σου . Ο καθένας ξεχωρίζει τα τραγούδια με το δικό του κριτήριο, ανεξαρτήτως τι πιστεύουν οι άλλοι . Σε καμιά λοιπόν ο ψηφοφόρος δεν θα πρέπει να επηρεάζεται από τα μέχρι τώρα σχόλια και αποτελέσματα . Καλά Χριστούγενα ,νάσαι καλά .
    reteos
    22.12.2009, 19:07
    Αν και έχεις κάποιο δικαιο φίλε Xoris-Nickname θα διαφωνίσω μαζί σου . Ο καθένας ξεχωρίζει τα τραγούδια με το δικό του κριτήριο, ανεξαρτήτως τι πιστεύουν οι άλλοι . Σε καμιά λοιπόν περίπτωση ο ψηφοφόρος δεν θα πρέπει να επηρεάζεται από τα μέχρι τώρα σχόλια και αποτελέσματα . Καλά Χριστούγενα ,νάσαι καλά .
    djmetronomos
    22.12.2009, 19:46

    Δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται τόσος ντόρος για το σχολιασμό των τραγουδιών και τις προτιμήσεις του καθενός... Εγώ ας πούμε άκουσα τα τραγούδια, ψήφισα, και μετά διάβασα τα αποτελέσματα και τα σχόλια... Αλλιώς είναι σαν να λύνεις σταυρόλεξο και να κοιτάς τις απαντήσεις προτού καν βάλεις το μυαλό σου να δουλέψει...


    chopin17
    22.12.2009, 20:33

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 22-12-2009 στις 19:46 έγραψε...

    Δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται τόσος ντόρος για το σχολιασμό των τραγουδιών και τις προτιμήσεις του καθενός... Εγώ ας πούμε άκουσα τα τραγούδια, ψήφισα, και μετά διάβασα τα αποτελέσματα και τα σχόλια... Αλλιώς είναι σαν να λύνεις σταυρόλεξο και να κοιτάς τις απαντήσεις προτού καν βάλεις το μυαλό σου να δουλέψει...



    {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}


    jilan
    23.12.2009, 00:57

    Ψηφίσα και εγώ απόψε ακουγοντας και κρίνοντας όλα τα τραγουδια αναιξεραίτως.......

    Ας με επιτρέψετε να πώ τις επλογές μου και γιατί

    1....ΑΡΧΑΙΟ ΑΓΑΛΜΑ ΣΤΟΝ ΒΥΘΟ  για το εντεχνο της μουσικης  του και της γραφής του

    2)...ΑΣΕ ΜΕ ΡΕ ΜΑΜΑ  για τη διαφορετικότητα του

    3)...ΣΤΕΝΟ   για την μελωδία του

    4)...ΠΑΛΙΑ ΛΕΟΦΩΡΕΙΑ  για το εντεχνο της μουσικης ...υπέροχοι στίχοι άλλα χάνει σε ενορχήστωση ..ισως και σε ερμηνεία

    5)...ΜΟΝΟ ΜΝΗΜΕΣ  ένα πανέμορφο τραγούδι