ελληνική μουσική
    1139 online   ·  210.851 μέλη

    Ποιά τραγούδια του 2ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    YANNISSONG
    23.12.2009, 00:58

    Πολύ όμορφα τραγούδια τα περισσότερα.

    Ξεχώρισα το ''ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΑΓΑΠΑ''

    Είναι ένα τραγούδι που ακούγεται ευχάριστα στο ράδιο θυμίζει γνωστά και επιτυχημένα τραγούδια και μπορεί να γίνει αυτό που λένε σουξέ.

     

     


    dimitris1965
    23.12.2009, 16:08

    katarxin ta psifisa ola mono kai mono gia thn symetoxi,exo valei se polla 3 asterakia,eno se merika 4, 5 asterakia se kanena omos,pantos gia oti afora to proto group,den diafono kai poly me tin mexri tora vathmologia,alla den katalava ti katigoria einai to punk-pop,eleos diladi........


    kamelia8
    23.12.2009, 18:24

    Άσε με ρε μαμά --> Μου θύμισε το σχολείο!

    Χρώματα --> Με ταξίδεψε!

    There is still hope --> Με ανάγκασε να σκεφτώ ότι ο τίτλος έχει δίκιο!

    Χρώμα στη ζωή μου --> Απλώς μ' άρεσε!

     


    Aleksis1990
    25.12.2009, 04:01

    Πολυ ομορφα τα περισσοτερα τραγουδια...Εκεινα που με τραβηξαν και απο το πρωτο ακουσμα με καθηλωσαν ηταν τα ''μονος μου'' και ''μ'ακους''.Παρ'ολα αυτα θα ηθελα να δωσω συγχαρητηρια και ενα μεγαλο Μπραβο στον καλλιτεχνη(διοτι για καλλιτεχνη προκειται..) ο οποιος εχει συνθεσει το ''cyclothymia''...Απιστευτο.. Κομματι με αποψη,και με ξεχωριστο υφος και χαρακτηρα.Με αγγιξες φιλε,να σαι καλα!!

    Υ.Γ'' καλη οργανωση του διαγωνισμου παιδια!συγχαρητηρια σε ολους σας!''


    Giorgos_arazei
    25.12.2009, 20:44

    Εκτος απο την μεγαλη τιμη που μας εκανε ο Γιωργος Νταλαρας στο "Παλια Λεωφορεια", μας τιμησε και με τη συμμετοχη του ο ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, στο " Το δωματιο". Να ναι καλα, θα θελαμε να τους δουμε ξανα μαζι.


    cortic
    26.12.2009, 01:05

     

    Ένα από τα τραγούδια αποκλείστηκε γιατί δεν επιτρέπονται διασκευές. Εγώ ως τώρα διασκευές ακούω. Το "Η φάση είναι rags to rags" φάση είχε το ψήφισα. Δεν μπορώ να θυμηθώ με τίποτα πιο παλιό τραγούδι έχει ακριβώς την ίδια μελωδία με το "Μόνος μου", όποιος θυμηθεί ας μου πει.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cortic στις 26-12-2009 01:09 ]


    rivera
    26.12.2009, 14:28

    supertramp αλλα μπορει να θυμιζει να μην ειναι αντιγραφη.. τωρα το κομματι αν και εχω ακουσει πολλα δεν μπορω να πω οτι εχει αντιγραψει απλα μοιαζει με κατι σαν αυτο...

     

     

     

     

     

     

     

    --------------
    http://www.myspace.com/rivera55

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rivera στις 26-12-2009 14:31 ]


    KAISARAS-KONSTANTINOS
    27.12.2009, 10:16

    Γεια σας παιδια και απο μενα .

    Νεος στο forum , κριμα που δεν προλαβα να στειλω και εγω ενα τραγουδι .

     Θεωρω πολυ ομορφο ,τραγουδακι και ομορφη φωνη ( παροτι μη πρωτοτυπο.....βλεπω οτι πολλοι το ψαχνουν αυτο εδω μεσα .....εμενα μου αρεσε σαν ακουσμα)

    το οποιος δεν ξερει ναγαπα .

    Του ευχομαι καλη επιτυχια!!!!!!!!


    stavrakis1999
    27.12.2009, 15:19
    Δεν χρειαζεται να μπερδευομαστε με τα πρωτοτυπα και τις πρωτοτυπιες.Πρωτοτυπο θα ηταν ας πουμε ενα ζειμπεκικο με αγγλικο στιχο.Θα ηταν μια πρωτοτυπη μπουρδα.Αρκει λοιπον αυτο που γραφουμε να βγαινει απο την ψιχουλα μας και ας ακολουθει την πεπατημενη και ας θυμιζει οτι θελει.
    kwstasagas
    27.12.2009, 16:36

    "Αρκει λοιπον αυτο που γραφουμε να βγαινει απο την ψιχουλα μας και ας ακολουθει την πεπατημενη και ας θυμιζει οτι θελει."

    Πολύ - πολύ σωστό αυτό που γράφεις !!!!

    Θα συμφωνήσω μαζί σου, όμως .... θα συμφωνήσω και με τους συμφορουμίτες παραπάνω που, ακούγοντας τα τραγούδια του διαγωνισμού, προσπαθούν πρωτίστως να εντοπίσουν το στίγμα της προσωπικότητας του δημιουργού τους !!!

    Ας μην ξεχνάμε ότι "παρθενογένεση στην τέχνη [και ιδίως αυτήν της μουσικής] δεν υπάρχει". Όλα τα τραγούδια - άλλο λίγο, άλλο πολύ - όλο και κάαααατι άλλο θα μάς θυμίσουν. Όμως, από κει και πέρα γεννάται το εξής ζήτημα : Τελικά τι είναι αυτό που μάς μένει, αφού ολοκληρώσουμε την ακρόαση του τραγουδιού ??? Η επιρροή του τραγουδιού, ή η προσωπικότητα του δημιουργού του ???

    Δύο παραδείγματα που μού ήρθαν τώρα στο μυαλό : 1/Το στην "Απά - στην απά - στην απάνω γειτονίτσα" ο Μάνος Λοϊζος το έγραψε - όπως είχε δηλώσει και ο ίδιος - "πατώντας" γερά πάνω στο δημώδες "Μα ρε γιε, μα ρε γιε, μα ρε γιε μου κανακάρη" !!! Κι όμως, σε αυτό το τραγούδι υπερισχύει τελικά, η προσωπικότητα και "το στίγμα" του - αλησμόνητου - Μάνου Λοϊζου !!! 2/Στο τραγούδι "Είχαμε Περηφάνια" σε μουσική Δήμου Μούτση η φράση του ρεφρέν είναι ΑΥΤΟΥΣΙΑ / ΑΠΑΡΑΛΛΑΧΤΗ δανεισμένη από το "Μπουζούκι μου διπλόχορδο" που τραγούδησε ο Μάρκος Βαμβακάρης !!! Κι όμως ... και πάλι υπερισχύει η προσωπικότητα και το στίγμα του δημιουργού !!! Έτσι, ακούγοντας το εν λόγω [αριστουργηματικό κατ' εμέ] τραγούδι, αντί να πεις "βρε για δες, ο Μούτσης αντέγραψε τον Βαμβακάρη", φτάνεις σε σημείο να πείς "βρε για δες, πόσο ιδιοφυής είναι ο Μούτσης, με τι πρωτότυπο και ευρηματικό τρόπο "ενσωμάτωσε" στον δικό του μελωδικό κόσμο τη μουσική φράση του Βαμβακάρη" ......

     

     


    fantasma
    27.12.2009, 17:42

    Μια ερωτηση (καλησπερα και χρονια πολλα):

    Πως μπορουμε να μαθουμε με ποιο τραγουδι συμμετεχει το καθε μελος?

     

    Δηλαδη ποιος εχει στειλει ποιο?


    jorge
    27.12.2009, 17:59
    Χρόνια πολλά. Εδώ σχολιάζουμε τα τραγούδια που ακούσαμε. Για τέτοιες ερωτήσεις είτε πρέπει να δεις του όρους, είτε να ανοίξεις νέο topic.
    Patzourikos
    27.12.2009, 19:04

    Κατ αρχην συγχαρητηρια στο σαιτ που ετσι δινει την ευκαιρια σε ολους τους μουσικοφιλους να δημιουργησουν, να διαγωνηστουν και να ψηφησουν τις εμπνευσεις των καλλιτεχνων!Μολις ψηφισα και ομολογω πως ηταν μια πολυ ενδιαφερουσα διαδικασια!Τα κριτηρια μου δεν περιοριζονται σε τεχνικα μουσικοσυντακτικα θεματα!Επειδη η φυση του συγκεκριμενου διαγωνισμου επιτρεπει σε καθε ειδους και κουλτουρας μουσικους να συμμετεχει, εγω προτιμησα να κρινω τις εμπνευσεις και τα τραγουδια που κατι εχουν να πουν!Καλη επιτυχια σε ολους και καλη ακροαση!!!


    sympetheros
    30.12.2009, 10:21

    Eξαιρετική η πρωτοβουλία και ο τρόπος που πραγματοποιείται κατά τη γνώμη μου!

    Χαίρομαι ιδιαίτερα που είμαι μέλος σ ένα σάιτ που στηρίζει τη δημιουργία και την προβολή ανθρώπων που έκφράζονται μέσα απ την τέχνη της μουσικής.

    Η όλη διαδικασία όπου ακούς και ψηφίζεις δίνει τη δυνατότητα ν ακουστούν όλα  τα τραγούδια.

    Τώρα σε ότι αφορά τα τραγούδια που ξεχωρίζουν..ο καθένας ακούει''αλλιώς'' τα μουσικά είδη είναι πολλά και έτσι ειναι λίγο δύσκολη αν κάποιος δεν ακούει καθόλου ας πούμε  λαικά τραγούδια να ψηφίσει ένα τετοιο ακόμα κι αν ειναι πολύ καλό τραγούδι...

    Απ την άλλη μόνο έτσι η μουσική αναπνέει ελεύθερα και είναι αυτο πάντα προτιμότερο!

    Ετοιμοι για το 2ο μέρος της διαδικασίας με τη νέα χρονιά!


    220493
    30.12.2009, 16:39

    Αν και λίγο αργά, ψήφισα και εγώ τους συνυποψήφιους μου....!!!!

    Πράγματι, το πρώτο group είχε αρκετά ποιοτικά τραγούδια.....!!!!

    Τολμώ να ομολογήσω οτι το τραγούδι που ξεχώρισα ήταν το "Κλείσε το μάτι στη ζωή"......!!!!

    Πιστεύω πως μπορεί να κάνει άνετα μια πολύ καλή καριέρα.Αρκετά καλή η ενορχήστρωση και γενικότερα όλο το σύνολο ήταν καλό.

    ΥΓ1.Δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να χαρακτηριστεί έντεχνο ένα κομμάτι που το κύριο όργανο είναι το μπουζούκι...

    ΥΓ2.Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους.


    asxse
    30.12.2009, 20:10
    Emena mou aresei apisteuta to i fasi einai rags to rags kai pragmatika lipamai pou den exei pio pollous vathmous... tha ithela na to akouo pio sixna... tha itan oraio na mpei sto youtube ;)! pisteuo oti einai to tragoudi me tin pio empneusmeni mousiki :p
    dinoskaloudis
    31.12.2009, 02:07

    Καλησπέρα

    Photobucket

    σε όλους και χρόνια πολλα

     

    διάβασα (σαν καινούργιος του χώρου ΜΗ) ολο το φόρυμ...ουφ..πριν γράψω τα δικά μου Smile

    ολες οι προσπάθειες αξιόλογες...μπράβο στα παιδια και καλή δύναμη στη συνέχεια!! {#emotions_dlg.walkman}

    επιρρεασμένος ομολογώ απο τα 49 χρόνια ακρόασης...μουσικής...ήχων...κτλ...ψήφισα πριν διαβάσω εδω τα γραπτά σας...εμπιστευόμενος καθαρά...τα αυτιά μου (μεχρι τώρα καλα αντέξανε χαχα)....ψάχνωντας να διακρίνω κατι ξεχωριστό...δύσκολο μιάς και πολλες μουσικες εχουν παιχτεί χιλιάδες φορες. Γι'αυτό και εδωσα μεγάλη προσοχή στον στίχο και στη συνολική αίσθηση που αφήνει το ασμα. Αλλά...τα άκουσα ΟΛΑ...και μερικά 2-3 φορές....

    Δέν θα πώ βεβαίως πια μου άρεσαν...και ποιός ενδιαφέρεται δηλαδή???

    στούς διοργανωτές θέλω τελειώνοντας να πώ ενα μεγάλο ΕΥΓΕ...για την σοβαρότητα και την διοργάνωση του διαγωνισμού...μονο ενα νομιζω θα εκανα διαφορετικά στη φάση της ψηφοφορίας...

    Θα ειχε ο ακροατής/ψηφοφόρος πρόσβαση στα αποτελέσματα...κατόπιν εορτής και μόνο!!! ετσι

    νά'σται όλοι καλά και ο καινούργιος χρόνος να φέρει αυτά που δεν μπόρεσαν οι προηγούμενοι 20-30...

    μα πάνω απ'όλα ΥΓΕΙΑ!!!!!!!





    επισυναπτόμενα: P1040215_A.JPG 
    bilimili
    31.12.2009, 03:27

    "μονο ενα νομιζω θα εκανα διαφορετικά στη φάση της ψηφοφορίας... Θα ειχε ο ακροατής/ψηφοφόρος πρόσβαση στα αποτελέσματα...κατόπιν εορτής και μόνο!!!"

     

    Θα συμφωνήσω απόλυτα, παραθέτοντας γεγονός που συνέβη τώρα (και ελπίζω να μην επηρεάσει)...την πρωτοχρονιά Smile

    Καλή πρωτοχρονιά σε όλους.

     

     


    Patzourikos
    31.12.2009, 19:51

    Παράθεση:

    Το μέλος ChristosMG στις 21-12-2009 στις 02:02 έγραψε...

    μαγκες το τραγουδι για μενα ειναι το Σ' Αλλη Διασταση!!! ο καλιτεχνης τα σπαει

    Συμφωνω φιλε μου


    kamelia8
    31.12.2009, 19:58

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 23-12-2009 στις 18:24 έγραψε...

    Άσε με ρε μαμά --> Μου θύμισε το σχολείο!

    Χρώματα --> Με ταξίδεψε!

    There is still hope --> Με ανάγκασε να σκεφτώ ότι ο τίτλος έχει δίκιο!

    Χρώμα στη ζωή μου --> Απλώς μ' άρεσε!


     

    Προσθέτω:

    Οι σταγόνες της βροχής --> Εξαιρετικό! Τα έδωσα τα 5 άνετα! {#emotions_dlg.thumbup}

    Σ' άλλη διάσταση --> Επίσης πολύ πολύ ωραίο!

     

    Μόλις κατέθεσα τις ψήφους μου! Καλή επιτυχία σε όλους και όλες!