ελληνική μουσική
    671 online   ·  210.833 μέλη

    Μήνυση κατά της Δόμνας Σαμίου

    vouliakis
    08.01.2005, 23:23
    Από ψάλτη του Μεσσολογγίου, για τα σκωπτικά τραγούδια της Καθαράς Δευτέρας



    Πρωτοψάλτης από το Μεσολόγγι υπέβαλε μήνυση κατά της Δόμνας Σαμίου, επειδή εμφανίστηκε στην ΕΤ3 να τραγουδά τα σκωπτικά και διονυσιακού χαρακτήρα τραγούδια της Καθαράς Δευτέρας.

    Όπως μετέδωσε το Mega, ο Θεόδωρος Ακρίδας από το Μεσολόγγι υπέβαλε τη μήνυση στον εισαγγελέα Πλημμελειοδικών, ο οποίος θα εξετάσει την υπόθεση.

    Μάλιστα, ο πρωτοψάλτης έστειλε και επιστολές προς τον πρωθυπουργό, βουλευτές και τον Αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο, διαμαρτυρόμενος για το ύφος των τραγουδιών αυτών, που παρουσιάζονται μέσω της δημόσιας τηλεόρασης.

    Στις επιστολές του κ. Ακρίδα απάντησε μόνο ο κ. Χριστόδουλος, ο οποίος μάλιστα εξέφρασε και τη συμπαράστασή του στον πρωτοψάλτη.

    Από την πλευρά της κ. Σαμίου δεν έχει υπάρξει κανένα σχόλιο για την υπόθεση.

    Πηγή: news.in.gr Φωτογραφία: Τα Νέα

    vouliakis
    09.01.2005, 00:10
    Εδώ υπάρχει ένα άρθρο για τα αποκριάτικα της Δόμνας Σαμίου. Είναι σχετικό με την παρουσίασή τους στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης, πριν από αρκετά χρόνια...
    buddy
    09.01.2005, 01:04
    Εγώ πάντως δεν κατάλαβα πού είναι το πρόβλημα.....?


    geordan
    09.01.2005, 01:53
    Εγώ επίσης δεν κατάλαβα το εξής.
    Αυτά τα τραγούδια ακούγονται σε συγκεκριμένα μέρη της Ελλάδας, σε μια συγκεκριμένη εποχή του χρόνου, εδώ και αιώνες.
    Γιατί αυτό τους πείραξε φέτος; Τώρα το αντιλήφθηκαν;
    Μου μυρίζει πως κάποιοι θέλουν να βγουν στη δημοσιότητα και ψάχνουν τρόπους...

    Και κάτι ακόμα, που άμα δεν το πω θα σκάσω.
    Όσοι σπεύδουν να συνταχθούν μαζί τους, για τους ίδιους λόγους (λέγε με δημαγωγία) δείχνουν για μια ακόμα φορά το επίπεδό τους...
    Giorgos
    09.01.2005, 05:19
    Δουλειά δεν είχε ο διάολος...

    Η Δόμνα Σαμίου είναι, μαζί με τον Χρόνη Αηδονίδη κι άλλους 4-5 ακόμα, από τα λιγοστά άτομα που έχουν κρατήσει ζωντανό το παραδοσιακό μας τραγούδι. Κι είτε το θέλουμε είτε όχι, η Ελλάδα δεν είναι σώνει και καλά Χριστιανισμός. Είναι και αυτό, όχι όμως μόνο αυτό. Υπάρχουν παραδόσεις που κρατούν πριν τη γέννηση του Χριστού, από την εποχή του δωδεκάθεου και της διονυσιακής λατρείας. Ο λαός μας, όπως κάθε λαός, σοφά πράττων, ταίριαξε τις παλαιότερες παραδόσεις με τις καινούργιες (του Χριστιανισμού δηλαδή) έτσι ώστε να μην υπάρχει σύγκρουση κι έτσι τις συνταίριαξε. Αυτό είναι κάτι που το παρατηρούμε κατ' εξοχήν στα χωριά, όπου οι άνθρωποι είναι πιο απλοί και τηρούν ακόμα τις παραδόσεις του εκάστοτε τόπου.

    Η Εκκλησία είναι αντίθετη με πολλές παραδόσεις. Μια εξ αυτών, το καρναβάλι. Φυσικά, είναι αδύνατο να απαγορευθεί ο εορτασμός του Καρνάβαλου, επειδή έχει σατυρικές καταβολές. Πλέον, εορτάζουμε το κατάλοιπο αυτής της παράδοσης κι όχι το πνεύμα της.

    Τώρα όλα αυτά για ένα άτομο-θεματοφύλακα της ελληνικής παράδοσης είναι στην καλύτερη περίπτωση αστεία και στη χειρότερη ύποπτα. Με την ίδια λογική, ο εν λόγω κληρικός θα πρέπει να μηνύσει τα χιλιάδες χωριά αυτής της χώρας που διατηρούν αυτές τις παραδόσεις. Η Δόμνα Σαμίου απλά τις κατέγραψε και τις αναπαρήγαγε. Ο λαός όμως είναι αυτός που τις δημιούργησε και τις διατηρεί.

    Η γνώμη μου είναι ότι η Εκκλησία οφείλει σε τέτοιες περιπτώσεις να νουθετεί τα όργανά της, προκειμένου να ανοίξουν τα μάτια τους και το μυαλό τους και να συνειδητοποιήσουν πού ακριβώς ζούνε. Αν πάλι αυτό γίνεται για λόγους δημοσιότητας, τότε θα πρέπει να τους τιμωρεί.

    Βέβαια, όταν ο ίδιος ο επικεφαλής της Εκκλησίας δεν τιμά το ιερό αξίωμά του και είναι κατά γενική ομολογία ένας δημαγωγός (geordan, συμφωνώ και επαυξάνω) με ζοφερό παρελθόν (λέγε με...Χούντα), τα περί νουθεσιών είναι όνειρο θερινής νυκτός...

    Ντροπή πάντως...Λίγο σεβασμό για τα ελάχιστα άτομα που έχουν κρατήσει ακέραιο το χαρακτήρα τους και τίμησαν και τιμούν τη χώρα μας...
    Orfeus
    09.01.2005, 05:47
    Μα τώρα είμαστε σοβαροί;

    Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι οι διάφοροι αυτοί ψάλτες και χριστόδουλοι, δεν καταλαβαίνουν ότι γελοιοποιούνται.

    Και καλά ο ψάλτης....

    Ο άλλος που ηγείται του .....ποιμνίου; (Ο .....αρχιβοσκός δηλαδή.)

    Μου φαίνεται ότι στο Ιράν οι αγιατολλάχ είναι ......προοδευτικότεροι!!!!


    megali_mpougatsa
    09.01.2005, 08:27
    Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα με τα παιδιά...
    Η φράση που ήρθε στο νου μου κι εμένα μόλις διάβασα το post ήταν "Δουλειά δεν είχε ο διάολος..."

    Τι να πούμε τώρα...
    Έχουνε χάσει τον έλεγχο, μου φαίνεται, και προσπαθούν με κάθε τρόπο να "διαφημίσουν" την παρουσία τους... (Θυμίστε μου... πέρυσι ο αγαπητός μας Αρχιεπίσκοπος στο "Men of the year" είχε παρουσιαστεί, ή δε θυμάμαι καλά? )
    Spilman44
    09.01.2005, 09:01
    Δυστυχώς ο σκοταδισμός δεν οφείλεται πάντα σε "τύφλα" ούτε σε ηθική "μικρόνοια" !
    Κατα κανόνα έχει τις αιτίες του..Στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι μιά ακόμα προσπάθεια εξαφάνισης της κληρονομιάς που μας άφησε το ελεύθερο πνεύμα !
    Μετά τα έργα και τις ημέρες του ένθεου κανιβαλισμού, αυτής της λαίλαπας που σάρωσε -ή προσπάθησε να εξαφανίσει-ό,τι το ανώτερο δημιούργησε το ανθρώπινο πνεύμα, η άκρατη θρησκοληψία (συν κάτι ..λοιπά) επιτίθεται, κατά καιρούς, με όση λάσπη διαθέτει κι εκχυλίσματα φθόνου κι ηλιθιότητας !
    Ας διασκεδάσουμε, λοιπόν, καταγράφοντας τους συμπαρομαρτούντες στα εν δυνάμει εκθέματα απολιθωμάτων, εν φορμόλη !
    SteliosG
    09.01.2005, 10:25
    Ειναι πραγματικα γελοιο αυτο που συμβαινει και δειχνει ακομα μια φορα την ανωριμοτητα της κοινωνιας μας που αδυνατει να κοιταξει λιγο πιο μπροστα, να ξεφυγει απο αυτο τον κουτο συντηριτισμο που εχει προωθησει η ελληνικη ορθοδοξη εκκλησια! Υπαρχουν βεβαια πολλες εξαιρεσεις εσα στο χωρο της αλλα .... απο το κεφαλι βρωμαει το ψαρι ....... που λεει και ο σοφος .....

    Εχω γνωρισει το Χριστοδουλο απο κοντα και πιστευω οτι ειναι ενας αριστος επικοινωνιολογος, δυστυχως! Αλλα το θεμα δεν ειναι τι ειναι αυτος ! Το θεμα ειναι οτι μικρα και μεγαλα παιδακια τον ακουνε και τον πιστευουν και φανατιζονται!

    Και μετα ψαχνουμε να βρουμε τι μας φταει! Οι "ΑΛΛΟΙ" θα πουμε σιγουρα! Φταινε οι Αλβανοι, το παλιοσυστημα, και ενα σωρο κουταμαρες!! Δυστυχως υπαρχουν παρα πολλοι που τα πιστευουν αυτα, παιδια, και δυστυχως οσοι αναφερθηκαν εδω αντιθετα ειναι οι λιγοι, κατα την αποψη μου!

    Εγω προσωπικα ειμαι ακετα απογοητευμενος απο την Ελληνικη κοινωνια του 2004, 5, 6, ..... και παει λεγοντας!!!
    stratocaster
    09.01.2005, 13:51

    christ25
    09.01.2005, 14:34
    den einai k liges oi fores pou i ekklisia (oxi mono i elliniki orthodoksi) paremvainei se diafora 8emata gia na strepsei tous pistous enantion k na enisxisei to diko tis kiros k goitro
    istoxastis
    09.01.2005, 21:24
    "Όταν ενώνεσαι με τον Χριστό, ακόμα και το πέος σου γίνεται Χριστός που σου δίνει στην συνεύρεση αυτή το Θείο του σπέρμα, ώστε να γεννήσεις μέσα το Θεό" Ιερομόναχος Συμεών Γρηγοριάτης.
    Έτσι, απλά, σαν απάντηση στην κοντόφθαλμη σεμνοτυφία του κάθε Ακρίδα και των συν αυτώ...
    γιατί, η προσήλωση και ο σεβασμός στην Ελληνορθόδοξη αλλά και την Λαϊκή μας παράδοση, είναι οι μόνες μας άμυνες, στης παγοσμιοποίησης τις κατ' εξακολούθηση απόπειρες εξανδραποδισμού της Εθνικής μας ταυτότητας
    ssakiss1
    09.01.2005, 22:05
    ο συνελληνας ,ο Πρωτοψάλτης που υπέβαλε μήνυση κατά της Δόμνας Σαμίου,πρεπει για να ειναι δικαιος να υπεβαλη μηνυση και σε διαφορες πολης της ελλαδας π.χ τυρναβο που κρατουν τις παραδοσεις.οσο για τον Αρχιεπισκοπο ας ασχοληθη με τα επεισοδια στην ιμβρο κ τενεδο κατα τον εορταζμο των θεοφανιων,με την καταστροφη των εκκλησιων στην ευρωπαικη πλεον τουρκια ,με τις καταστροφες των εκκλησιων στην κυπρο κ α παρα πολλα. αυτος ο πρωτοψαλτης δεν εχει ονομα;
    santourman
    09.01.2005, 23:40
    Αγαπητοί φίλοι... μάλλον δεν προσέξατε καλά το αρχικό δημοσίευμα. Δεν είναι η εκκλησία αυτή που αντιδρά, αλλά ένας συγκεκριμένος άνθρωπος. Ενας ψάλτης. Και αυτη η αντίδραση υπάρχει χρόνια στα 'σκαριά'. Δεν είναι νέο 'φρούτο'. Απλά τώρα μάλλον βγήκε λίγο περισσότερο προς τα έξω. Σύμφωνοι, είναι μια παράδοση και τα σκωπτικά τραγούδια. Σας ρωτώ όμως: Ολες οι παραδόσεις είναι καλές? Παράδοση π.χ. είναι να ρίχνουμε μπαλωθιές στην Κρήτη. Είναι καλό όμως? Πόσα και πόσα περιστατικά δυσάρεστα συμβαίνουν... Και άντε και καλά, να λέγονται αυτά τα τραγούδια κάπου μεμονωμένα... με παρέες κλπ... Το δημοσίευμα αναφέρει το ότι η Δόμνα βγήκε και τα τραγούδησε στην τηλεόραση. Δημοσίως. Σας αρέσει εσάς να ακούτε αισχρολογίες (και βαριές μάλιστα) σε μια εκπομπή που προβάλλει τον πολιτισμό μας και τη μουσική μας? Δηλ. η ελληνική παράδοση είναι μόνο αυτό στα έθιμα της Καθαράς Δευτέρας?
    Τελειώνω τονίζοντας πάλι ότι αυτή δεν είναι η θέση της Εκκλησίας και του Χριστόδουλου αλλά μια μεμονωμένη θέση.
    dimko
    10.01.2005, 01:52
    Τα αποκριάτικα στο εδώλιο!


    Του ΓΙΩΡΓΟΥ ΠΑΠΑΔΑΚΗ


    Στον εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Μεσολογγίου υπεβλήθη μηνυτήρια αναφορά του πρωτοψάλτη Θεόδωρου Ακρίδα κατά της Δόμνας Σαμίου, για το περιεχόμενο μουσικής τηλεοπτικής εκπομπής της τελευταίας, με θέμα «τολμηρά» αποκριάτικα παραδοσιακά τραγούδια.



    Ο κ. Ακρίδας στην αναφορά του, η οποία αρχίζει με το αλήστου μνήμης στερεότυπο, «Διά της παρούσης αναφέρομαι μετά βδελυγμίας...», αγανακτεί μεν διότι η κ. Σαμίου δημοσιοποιεί ελευθέρως όλη την... ελευθεροστομία των σκωπτικών τραγουδιών της Αποκριάς, δεν παραλείπει όμως να την επαναλάβει και ο ίδιος, λεπτομερώς, δημοσιοποιώντας την επίσης. Ενδιαφέρουσα είναι η αντίληψή του ότι θα πρέπει να επιβληθεί ένα είδος λογοκρισίας στα τραγούδια που μας κληροδοτεί η παράδοση και να απαγορευτούν όσα εξ αυτών περιέχουν «κακές» λέξεις, φράσεις κ.λπ. αφού, όπως γράφει: «Αν η κ. Σαμίου περιοριζόταν σε κάποια ανώδυνα (!) σκωπτικά τραγούδια όπως «Τούτες οι μέρες το 'χουνε» ή «Στης ακρίβειας τον καιρό» ουδέν το μεμπτόν θα υπήρχε και ουδέν θέμα θα ανέκυπτε».

    Δυστυχώς, όμως, για τον κ. Ακρίδα, δεν περιορίστηκε σε αυτά και τόλμησε να πει και τα άλλα, με αποτέλεσμα, πάντα κατά τη μηνυτήρια αναφορά, «... να αισχύνεται, να θλίβεται, να αγωνιά, να αγανακτεί, και να εξοργίζεται κανείς με αυτά τα αποτρόπαια φαινόμενα. Μα είναι αυτά προβολή του μουσικού και λογοτεχνικού μας πολιτισμού ή χυδαιοποίηση και ο έσχατος διασυρμός τους; Οταν αυτή η εκπομπή της κ. Σαμίου δεν είναι σκληρότατο ακουστικό πορνό, τότε τι είναι; [...] Πληρώνει δηλαδή ο Ελληνας φορολογούμενος για να χρηματοδοτούνται παρόμοιες χυδαιοεκπομπές που τον κατακλύζουν και αυτόν και την οικογένειά του;».

    Η μηνυτήρια αναφορά του κ. Ακρίδα κοινοποιήθηκε, μεταξύ άλλων, και στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας (ο οποίος, θυμίζουμε, παρασημοφόρησε προσφάτως τη Δόμνα Σαμίου), στον πρωθυπουργό (ο οποίος, θυμίζουμε, συμπεριέλαβε τη Δόμνα Σαμίου στους εκπροσώπους του Πολιτισμού που κάλεσε στο γραφείο του, προκειμένου να τους συμβουλευθεί), στην υπουργό Παιδείας, στον αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο, στον εισαγγελέα Αρείου Πάγου και στο Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης.

    Η μόνη απάντηση που έλαβε, εξ όσων γνωρίζουμε μέχρι στιγμής, ο κ. Ακρίδας, ήταν αυτή του αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου, η οποία δημοσιεύθηκε στο περιοδικό «Πάλκο» (τευχ. 13) στην οποία, μεταξύ άλλων, διαβάζουμε: «Ελαβα την επιστολήν σας και σας ευχαριστώ πολύ για την αποστολή της προς ενημέρωσίν μου διά τα φοβερά και απαράδεκτα που ακούστηκαν στην εκπομπή της κ. Δ. Σαμίου. [...] Εχετε απόλυτο δίκαιο. Η χυδαιότητα ξεχειλίζει και χωρίς καμιά αιδώ παρουσιάζεται στην ελληνική κοινωνία. Ολα αυτά είναι νόσος του πνεύματος, σκότος, μωρία και αφροσύνη, είναι πώρωσις συνειδήσεως. [...] Θα πρέπει να καταλάβουν όσοι θέλουν να μολύνουν την πατρίδα μας με τέτοιου είδους χυδαιότητες, ανηθικότητες, βωμολοχίες και ανομίες ότι θα βρουν μπροστά τους, τους υγιώς σκεπτόμενους συνανθρώπους μας. Η Ελλάδα πρέπει να ζήσει και πρέπει να προσφέρει στην οικουμένη αληθινό πολιτισμό, ήθους, ανθρωπιάς, αξιοπρέπειας, αξιών υψηλών...».

    Ανεξάρτητα, πάντως, από το πόσο, η ηθική του κ. Ακρίδα ανέχεται ή αντέχει την αλήθεια, το νόημα και τους συμβολισμούς που εμπεριέχονται στο είδος αυτό των τραγουδιών (αλλά και στο πνεύμα των εκδηλώσεων και των εθίμων της Αποκριάς) τώρα η ελληνική Δικαιοσύνη, καλείται να αντιμετωπίσει ένα ζήτημα που, στην πραγματικότητα, είναι μάλλον βαθύτερο από τη «βδελυγμία» του κ. Ακρίδα και αφορά τη διάκριση μεταξύ της τρέχουσας πορνογραφίας (στο επίπεδο της οποίας υποβιβάζει ο μηνυτής, επιλεκτικά, ορισμένα έργα της παράδοσης) και της ουσίας της άκρως τολμηρής λαϊκής και λόγιας ποίησης αλλά και του όλου τελετουργικού της Αποκριάς, που από την αρχαία εποχή είχε τον ίδιο καθαρτήριο ρόλο και χαρακτήρα. Ενδιαφέρον είναι να δούμε πώς θα το αντιμετωπίσει. Θα κρίνει άραγε ότι η ιστορία, η παράδοση και η σημερινή κοινωνία έχει ανάγκη βοήθειας προκειμένου να ξεχωρίσει την κανονική και καθημερινής εφαρμογής πορνογραφία και χυδαιότητα (που μάλιστα σπανίως εκφέρει «κακές» λέξεις) από την ιερή ελευθεροστομία της παράδοσης ή θα στείλει την «αγανακτισμένη» αναφορά του Πρωτοψάλτου κ. Ακρίδα στον κάλαθο των απορριμμάτων; Κατά πληροφορίες μας, αυτό προτίθεται να κάνει και η κ. Σαμίου, αφού δεν πρόκειται να εμφανιστεί ενώπιον του ανακριτή ο οποίος ήδη την κάλεσε, επιλέγοντας, ως φαίνεται, το «ας έρθουν να με συλλάβουν».




    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 08/01/2005



    http://www.enet.gr/online/online_text?c=113&id=1532336&dt=08/01/2005

    Τα bold δικά μου. Βέβαια διαφωνώ με την όλη συλλογιστική σου, και θα σου απαντήσω, ότι όσο εσύ θεωρείς δικαίωμά σου, santourman, να μην ακούς τέτοια τραγούδια από τα δημόσια Μ.Μ.Ε., δικαίωμα που μπορείς κάλλιστα να διαφυλάξεις αλλάζοντας κανάλι, άλλο τόσο δικαίωμα έχω και εγώ να ενημερωθώ για αυτήν την πτυχή της λαικής μας παράδοσης.

    Εν τέλει, κάποιος έχει πεί, "δεν υπάρχουν αισχρά λόγια, αλλά αισχροί άνθρωποι."


    Orfeus
    10.01.2005, 02:30
    «Ελαβα την επιστολήν σας και σας ευχαριστώ πολύ για την αποστολή της προς ενημέρωσίν μου διά τα φοβερά και απαράδεκτα που ακούστηκαν στην εκπομπή της κ. Δ. Σαμίου. [...] Εχετε απόλυτο δίκαιο. Η χυδαιότητα ξεχειλίζει και χωρίς καμιά αιδώ παρουσιάζεται στην ελληνική κοινωνία. Ολα αυτά είναι νόσος του πνεύματος, σκότος, μωρία και αφροσύνη, είναι πώρωσις συνειδήσεως. [...] Θα πρέπει να καταλάβουν όσοι θέλουν να μολύνουν την πατρίδα μας με τέτοιου είδους χυδαιότητες, ανηθικότητες, βωμολοχίες και ανομίες ότι θα βρουν μπροστά τους, τους υγιώς σκεπτόμενους συνανθρώπους μας. Η Ελλάδα πρέπει να ζήσει και πρέπει να προσφέρει στην οικουμένη αληθινό πολιτισμό, ήθους, ανθρωπιάς, αξιοπρέπειας, αξιών υψηλών...».


    Δηλαδή τι θέλετε να μας πείτε κ. χριστόδουλε;
    Ότι περιμέναμε τον .....ακρίδα να μας σώσει και ότι όλες αυτές τις χιλιάδες χρόνια, η Ελλάδα δεν ζει; Δεν προσφέρει στην οικουμένη αληθινό πολιτισμό, ήθους, ανθρωπιάς, αξιοπρέπειας και αξιών υψηλών;;;;;

    Σε ποιους οφείλετε εσείς τη γλώσσα που μιλάτε;
    Σε ποιους χρωστάτε την ύπαρξή σας;
    Σε ανήθικους, απολίτιστους και αναξιοπρεπείς προγόνους;

    Θα σας στείλω στη Μονή Πετράκη μία επιστολή διαμαρτυρίας!!!!!!

    Astron
    10.01.2005, 03:26
    Καλύτερα η Εκκλησία ας μην μιλάει για "νόσο του πνεύματος και σκότος"... γιατί στο σπίτι του κρεμασμένου δεν πρέπει να μιλάνε για σχοινί! Σωστά;

    Μήνυση στην εκκλησία λοιπόν θα κάνει επιτέλους κανείς;
    Δημιουργεί σοβαρά ψυχικά τραύματα στους ανθρώπους για αιώνες. Ποιος θα βρει το θάρρος να την καταδικάσει και να την τιμωρήσει επιτέλους;


    santourman
    10.01.2005, 09:59
    Quote:

    Το μέλος dimko στις 10-01-2005 στις 01:52 έγραψε:


    Τα bold δικά μου. Βέβαια διαφωνώ με την όλη συλλογιστική σου, και θα σου απαντήσω, ότι όσο εσύ θεωρείς δικαίωμά σου, santourman, να μην ακούς τέτοια τραγούδια από τα δημόσια Μ.Μ.Ε., δικαίωμα που μπορείς κάλλιστα να διαφυλάξεις αλλάζοντας κανάλι, άλλο τόσο δικαίωμα έχω και εγώ να ενημερωθώ για αυτήν την πτυχή της λαικής μας παράδοσης.

    Εν τέλει, κάποιος έχει πεί, "δεν υπάρχουν αισχρά λόγια, αλλά αισχροί άνθρωποι."










    Φυσικά είναι δικαίωμά σου να ενημερώνεσαι για ο,τιδήποτε θέλεις, και καλά κάνεις φυσικά... Για το συγκεκριμένο θέμα όμως, δε νομίζω ότι ο συγκεκριμένος τρόπος είναι ο καλύτερος. Μπορείς π.χ. να πάρεις ένα cd για αυτό το σκοπό. Όχι όμως δημόσια από την τηλεόραση, και μάλιστα σε ώρα με μεγάλη ακροαματικότητα. Είχε σήμερα το πρωί ο Παπαδάκης στην εκπομπή του καλεσμένο τον Ακρίδα και συζητούσαν το θέμα, δείχνοντας ταυτόχρονα διάφορα αποσπάσματα από τη συγκεκριμένη εκπομπή με τα τραγούδια. Και φυσικά, κάθε φορά που υπήρχε μια 'επίμαχη' λέξη, αμέσως μπίιιιιιπ!!!! Ρωτάει λοιπόν ο Ακρίδας : Κι εσείς κ. Παπαδάκη φυσικά και θέλετε να κάνετε ενημέρωση και προβολή της παραδοσιακής μας μουσικής και των τραγουδιών αυτών. Γιατί όμως, τώρα που δείχνετε το βίντεο, βάζετε μπίιιιιιιιπ σε κάθε λέξη? ΚΟΚΚΑΛΟ Ο ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ! ....Αρα όπως δεν αρμόζει από την εκπομπή του Παπαδάκη να βγαίνουν προς τα έξω αυτές οι λέξεις, γιατί να βγαίνει στην ΕΤ3 η κ. Δόμνα τραγουδώντας αυτά ?
    Οσο για το ότι δεν υπάρχουν αισχρές λέξεις ... αν βγω εγώ ή ο καθένας και αρχίσει να σε βρίζει (και μάλιστα δημόσια) χρησιμοποιώντας τες, δε θα παρεξηγηθείς ? Κι αν συνεχίσει, δε θα του κάνεις και μήνυση ? Και καλά θα κάνεις φυσικά. Ε λοιπόν γιατί να μη βγει κάποιος να κάνει μήνυση στην Δόμνα για προσβολή δημοσίας αιδούς (αν το είπα καλά) ? Εννοείται ότι δεν παραβλέπω ΚΑΘΟΛΟΥ την υπόλοιπη προσφορά της, αλλά στέκομαι μόνο στο σημείο αυτό.
    XeniaRodo
    10.01.2005, 10:10
    θα συμφωνήσω με το μέλος dimkol
    στο ό,τι
    "δεν υπάρχουν αισχρά λόγια, αλλά αισχροί άνθρωποι."

    όταν γράφτηκαν αυτά τα τραγούδια ήταν τόσο "αισχρά" όσο ακούγονται να είναι σήμερα?

    Mήπως να καταστρέψουμε και τους κούρους που είναι γυμνοι?
    Ή τα αρχαία αγγεία με τους σατυρους με το τεράστιο πέος?
    istoxastis
    10.01.2005, 11:09
    Quote:

    Το μέλος santourman στις 10-01-2005 στις 09:59 έγραψε:


    Φυσικά είναι δικαίωμά σου να ενημερώνεσαι για ο,τιδήποτε θέλεις, και καλά κάνεις φυσικά... Για το συγκεκριμένο θέμα όμως, δε νομίζω ότι ο συγκεκριμένος τρόπος είναι ο καλύτερος. Μπορείς π.χ. να πάρεις ένα cd για αυτό το σκοπό. Όχι όμως δημόσια από την τηλεόραση, και μάλιστα σε ώρα με μεγάλη ακροαματικότητα. Είχε σήμερα το πρωί ο Παπαδάκης στην εκπομπή του καλεσμένο τον Ακρίδα και συζητούσαν το θέμα, δείχνοντας ταυτόχρονα διάφορα αποσπάσματα από τη συγκεκριμένη εκπομπή με τα τραγούδια. Και φυσικά, κάθε φορά που υπήρχε μια 'επίμαχη' λέξη, αμέσως μπίιιιιιπ!!!! Ρωτάει λοιπόν ο Ακρίδας : Κι εσείς κ. Παπαδάκη φυσικά και θέλετε να κάνετε ενημέρωση και προβολή της παραδοσιακής μας μουσικής και των τραγουδιών αυτών. Γιατί όμως, τώρα που δείχνετε το βίντεο, βάζετε μπίιιιιιιιπ σε κάθε λέξη? ΚΟΚΚΑΛΟ Ο ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ! ....Αρα όπως δεν αρμόζει από την εκπομπή του Παπαδάκη να βγαίνουν προς τα έξω αυτές οι λέξεις, γιατί να βγαίνει στην ΕΤ3 η κ. Δόμνα τραγουδώντας αυτά ?
    Οσο για το ότι δεν υπάρχουν αισχρές λέξεις ... αν βγω εγώ ή ο καθένας και αρχίσει να σε βρίζει (και μάλιστα δημόσια) χρησιμοποιώντας τες, δε θα παρεξηγηθείς ? Κι αν συνεχίσει, δε θα του κάνεις και μήνυση ? Και καλά θα κάνεις φυσικά. Ε λοιπόν γιατί να μη βγει κάποιος να κάνει μήνυση στην Δόμνα για προσβολή δημοσίας αιδούς (αν το είπα καλά) ? Εννοείται ότι δεν παραβλέπω ΚΑΘΟΛΟΥ την υπόλοιπη προσφορά της, αλλά στέκομαι μόνο στο σημείο αυτό.

    [/I]


    Αγαπητέ santourman, με πλήρη επίγνωση πως απευθύνομαι σε εναν Λειτουργό της Λαϊκής μας παράδοσης και κληρονομιάς, σου θυμίζω πως εκφράσεις σαν αυτή, "Όταν ενώνεσαι με τον Χριστό, ακόμα και το πέος σου γίνεται Χριστός...", που είναι ενα απόσπασμα συνέντευξης στο ΤΕΤΑΡΤΟ του λόγιου Αγιορείτη Ιερομόναχου Συμεών του Γρηγοριάτη, βρίσκεις διάσπαρτες στα Πατερικά κείμενα και την Αγία Γραφή.
    Τέλος πάντων...
    Ανάγκη πάσα να διατηρήσουμε ανέπαφη και να βιώνουμε καθημερινά την Ελληνορθόδοξη και τη Λαική μας παράδοση σε όλες της τις εκφράσεις, έστω κι αν κάποιες φορές σοκάρουμε τα παιδιά μας και τους λογής σεμνότυφους. Είναι θεωρώ, κατά την ταπεινή μου γνωμη, καλύτερο απο τα να παραδοθούμε αμμαχητί στην γλυκανάλατη "ho! ho! ho!" santaκλαουζίστικη αλλοτρίωση της coca cola_φιλοσοφίας.