ελληνική μουσική
    853 online   ·  210.833 μέλη

    Μήνυση κατά της Δόμνας Σαμίου

    tsuku_elf
    19.01.2005, 10:01
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 19-01-2005 στις 09:56 έγραψε:

    Να με συγχωρειτε λοιπον που δεν εδωσα περισσοτερη εμφαση στην παραδοχη οτι ο ταπεινος μου εγκεφαλος επεξεργαζεται με διαφορετικο τροπο αυτα που διαβαζει κι οτι επισης δεν μπορω να μπω στο μυαλο κανενος.






    ΅
    What's your point?
    yiannisyiannis
    19.01.2005, 10:08
    frufru έχω την αίσθηση ότι διαβάζεις αποσπασματικά τα posts των άλλων και κατόπιν τα ερμηνεύεις με όποιο τρόπο σε βολεύει. Αν και η Νεκταρία (Gate) με κάλυψε, λέγοντας όχι τίποτα περισσότερο από τα αυτονόητα, θεωρώ χρέος μου να πω δυο λόγια μόνο.

    Είπες ότι ανέπτυξα πολλά επιχειρήματα. Και σε προκάλεσα να μου αναφέρεις ποια είναι τα πολλά αυτά επιχειρήματα και μου ανέφερες μόνο αυτόν τον ορισμό που έδωσα στην εκκλησία!!! Έδωσες δική σου ερμηνεία στην αμηχανία που αισθάνθηκα, για σένα αμηχανία=ντροπή κλπ.

    Τελικά, παρότι στο τέλος του post μου ξεκαθάρισα ότι είμαι αντίθετος με αυτές τις μηνύσεις, ΔΕΝ ΜΕ ΑΓΓΙΖΟΥΝ, το δήλωσα ξεκάθαρα, εσύ κατάλαβες ή ήθελες να καταλάβεις το αντίθετο.

    Παρόλο που εσύ ξεκίνησες αυτές τις προκλήσεις, εκ των υστέρων εκφράζεσαι σκωπτικά περί δικηγόρων, δίκης και αποκεφαλισμού σου, δηλαδή τι να πω; Δεν μπορεί να διαφωνήσει κανείς μαζί σου;

    Σταματώ εδώ τη συζήτηση, μήπως ο εγκέφαλος σου επεξεργαστεί με διαφορετικό τρόπο τα παραπάνω, μια που δεν μπορείς να μπεις και στο μυαλό του καθενός και θεωρήσεις ότι πριν τον αποκεφαλισμό σε βασανίσουμε κιόλας.

    tsuku_elf
    19.01.2005, 11:13
    Quote:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 19-01-2005 στις 10:08 έγραψε:

    frufru έχω την αίσθηση ότι διαβάζεις αποσπασματικά τα posts των άλλων και κατόπιν τα ερμηνεύεις με όποιο τρόπο σε βολεύει. Αν και η Νεκταρία (Gate) με κάλυψε, λέγοντας όχι τίποτα περισσότερο από τα αυτονόητα, θεωρώ χρέος μου να πω δυο λόγια μόνο.

    Είπες ότι ανέπτυξα πολλά επιχειρήματα. Και σε προκάλεσα να μου αναφέρεις ποια είναι τα πολλά αυτά επιχειρήματα και μου ανέφερες μόνο αυτόν τον ορισμό που έδωσα στην εκκλησία!!! Έδωσες δική σου ερμηνεία στην αμηχανία που αισθάνθηκα, για σένα αμηχανία=ντροπή κλπ.

    Τελικά, παρότι στο τέλος του post μου ξεκαθάρισα ότι είμαι αντίθετος με αυτές τις μηνύσεις, ΔΕΝ ΜΕ ΑΓΓΙΖΟΥΝ, το δήλωσα ξεκάθαρα, εσύ κατάλαβες ή ήθελες να καταλάβεις το αντίθετο.

    Παρόλο που εσύ ξεκίνησες αυτές τις προκλήσεις, εκ των υστέρων εκφράζεσαι σκωπτικά περί δικηγόρων, δίκης και αποκεφαλισμού σου, δηλαδή τι να πω; Δεν μπορεί να διαφωνήσει κανείς μαζί σου;

    Σταματώ εδώ τη συζήτηση, μήπως ο εγκέφαλος σου επεξεργαστεί με διαφορετικό τρόπο τα παραπάνω, μια που δεν μπορείς να μπεις και στο μυαλό του καθενός και θεωρήσεις ότι πριν τον αποκεφαλισμό σε βασανίσουμε κιόλας.





    Υianniyianni ,
    Φαντάζομαι (και επειδή έχει τύχει να ξανασυνομιλήσουμε) ότι θεωρείς δεδομένο ότι για τις απόψεις που διατυπώνουμε εδώ ή οπουδήποτε αλλού,πρέπει και να αντέχουμε να δεχόμαστε κριτική. Αντιλαμβάνομαι όμως-για να δικαιολογήσω την οργή με την οποία σε διάφορα σημεία εκφράζεσαι- ότι το θέμα που συζητάμε είναι λεπτό και ,δεδομένης της διαφαινόμενης βαθιάς πίστης σου, σε αγγίζει και ίσως και σε ενοχλεί ιδιαίτερα.
    Δείχνω λοιπόν κατανόηση για το γεγονός αυτό και τη συγκινησιακή φόρτιση που σου προκαλεί η συζήτηση και σταματάω εδώ, αν και ομολογώ ότι θα επιθυμούσα να είχες επιδείξει την ανάλογη ψυχραιμία -όλοι μας δηλαδή- ώστε να συζητήσουμε με νηφαλιότητα ένα θέμα με πολλές προεκτάσεις και μεγάλο ενδιαφέρον.
    Ο σκοπός δεν είναι να χαλάμε τις καρδιές μας μέσα από αλληλοπροσβολές ,δικανικούς όρους και με την προστασία των συνηγόρων μας -λες και εκδικάζεται η υπόθεσή μας στο Κακουργιοδικείο.

    Νομίζω yianni , ότι την αγάπη σου (μας) την αξίζουν αυτοί, κυρίως αυτοί, που
    τους θεωρούμε αλλότριους, ξένους, διαφορετικούς, ενοχλητικούς. Αυτό είναι μια από τις μεγαλύτερες αλήθειες που δίδαξε ο Χριστιανισμός αν δεν απατώμαι...
    yiannisyiannis
    19.01.2005, 12:55
    Ουφ με κούρασε αυτή η κατάσταση. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι αυτή η πίστη μου λειτουργεί σαν κόκκινο πανί για ορισμένους. Όσα λόγια έγραψα στο προηγούμενο post μου περί δικών και εγκεφάλου, ήταν ακριβώς τα λόγια της frufru, εγώ δεν εφηύρα τίποτε.
    Tsuku elf, καμιά συγκινησιακή φόρτιση δεν έχω, ούτε πρόβλημα με την κριτική έχω, ούτε θέμα αγάπης ή οργής τίθεται. Που έχασα την ψυχραιμία μου δεν κατάλαβα, άλλος λέει ότι θα τον αποκεφαλίσουν κι εγώ είμαι αυτός που έχασε την ψυχραιμία του;
    Το μόνο που νοιώθω είναι ένας μικρός εκνευρισμός. Διότι πως να το κάνουμε, όταν οι απόψεις μου διαστρεβλώνονται, όταν γράφω άσπρο και μερικοί το μεταφράζουν μαύρο, το εξηγώ, το ξαναεξηγώ κι επιμένουν ότι μαύρο εννοώ, σαν άνθρωπος βιώνω κάποια ένταση.
    jorge
    19.01.2005, 14:05
    Τον Γιάννη τυχαίνει να τον γνωρίζω αρκετό καιρό. Γνωρίζω τις απόψεις του και σε αυτές έχω διακρίνει την πίστη του στη θρησκεία. Διαφωνώ με αρκετές προεκτάσεις των απόψεών του, όμως τις σέβομαι.

    Στο συγκεκριμένο topic o Γιάννης δεν ήξερα πως θα απαντήσει και δεν ήξερα αν θα το κάνει.

    Και βλέπω πως απαντάει εντελώς νορμάλ, σαν ένας που δε βλέπει τα πράγματα ούτε μαύρα, ούτε άσπρα, αλλά γκρι.

    Απλά τυχαίνει να περιγράφει τις διαφορές Εκκλησίας και των εκπροσώπων αυτής με λόγια που σε κάποιους ίσως ξενίζουν ("επίγεια στρατευμένη εκκλησία", "θριαμβεύουσα", "επουράνια" κλπ), γιατί πολύ απλά δεν πιστεύουν σε αυτά.

    Αυτοί όμως οι ορισμοί αποτελούν τη βάση όσων πιστεύει ο Γιάννης και δε νομίζω κανείς να του στερεί αυτό το δικαίωμα από τη στιγμή που δεν προσβάλλει κανέναν.

    Παράλληλα διαχωρίζει ξεκάθαρα τις απόψεις των πιστών από αυτές των εκπροσώπων της εκκλησίας λέγοντας για τον αρχιεπίσκοπο πως "οι θέσεις του δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και θέσεις της εκκλησίας".

    Πουθενά δε φαίνεται να "υποστηρίζει τον κλήρο και τις ενέργειές του", όπως έγραψε κάποιος. Τουλάχιστον σε αυτό το topic.

    Η γνώμη μου:
    Νομίζω πως κουράζουμε το μυαλό μας με το να προσπαθούμε να ανακαλύψουμε "κρυφές" σκέψεις στα λόγια κάποιου.

    Τι πρέπει να προηγείται πριν αρχίσουμε να βγάζουμε συμπεράσματα και να ταλαιπωρούμε το μυαλό μας;

    Το καλύτερο είναι να του ζητήσουμε να πει ξεκάθαρα την άποψή του, αν νομίζουμε οτι από πίσω κρύβεται κάποιο άλλο νόημα. Όταν λοιπόν ξεκαθαρίσει τι εννοεί, ΤΟΤΕ ξεκινάμε συζήτηση και μάλιστα πάνω σε πιο στέρεα βάση σε σχέση με πριν.

    Θα είναι πολύ εύκολο και για τους υπόλοιπους να παρακολουθήσουμε την κουβέντα.

    Someone dreams of doing great things, someone stays awaken and does it...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 19-01-2005 14:08 ]
    tsuku_elf
    19.01.2005, 14:24
    Διαφωνώ σε πολλά σημεία μαζί σου jorge, όπως και με τη Gate και νομίζω ότι ο Γιάννης είναι εξαιρετικά νοήμων άνθρωπος και δε χρειάζεται την υπεράσπιση κανενός στο πλαίσιο του διαλόγου αυτού.
    Για τους λόγους που έχω αναφέρει παραπάνω δε συνεχίζω τη συζήτηση, τουλάχιστον όχι στη φάση αυτή και με την τροπή που έχει πάρει, όταν δυσκολευόμαστε να αντιληφθούμε, μεν και δε, τα αυτονόητα και φοβόμαστε να δούμε την ουσία των λεγόμενών μας, παρά προτιμάμε να μένουμε στην επιφάνεια και τη γλυκειά νιρβάνα μας.

    Επιφυλάσσομαι πάντως να επανέλθω στο θέμα αργότερα, ίσως όταν εκδικαστεί η υπόθεση.
    frufru
    19.01.2005, 14:57
    Tελος παντων το ληγω και εγω και επισημαινω οτι οι αντιδρασεις μου δεν προεκυψαν απο αυτο καθ'αυτο το θεμα του topic αλλα δινοντας απλα μια προεκταση σε οσα ειπωθηκαν. Και καλο θα ηταν αφου εγω παραδεχθω πως για διαφορετικους λογους απο το θεμα- οπως για λογους ευθιξιας,σεμνοτυφιας,επικοινωνιας και αντιληψης -παρασυρθηκα και ισως παρερμηνευσα καποια πραγματα να παραδεχτουν και οι υπολοιποι την ατυπη ''συνομμωσια'' απεναντι μου, τις ''μπηχτες'' περι της επιλογης μου να διαλεγω τους ανθρωπους με τους οποιους επικοινωνω εδω μεσα, της ειλικρινιας μου και ναι και της αθωοτητας Gate να νομιζω οτι η αυθορμητη επικοινωνια δεν δικαζεται σ'αυτο το site.
    Τελος , επειδη αναφερθηκαν καποια πραγματα για το γεγονος οτι το προβλημα μου ηταν η πιστη του Γιαννη θα σας θυμισω και κατι που ειπα σε προηγουμενο post:

    ...''Τελος εκτος ολων αυτων να ξεκαθαρισω οτι η συγκεκριμενη κουβεντα νομιζω πως μου δινει το δικαιωμα να υποστηριζω τις αποψεις μου αλλα σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα με αυτον τον τροπο να απαξιωσω την πιστη σου. Ειναι δικαιωμα σου να πιστευεις οπως και εμενα να μην πιστευω..και νομιζω πως αυτο δεν ειναι και ακριβως το θεμα οσων συζηταμε αλλωστε..''

    frufru
    19.01.2005, 15:00
    Quote:

    Το μέλος tsuku_elf στις 19-01-2005 στις 10:01 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος jorge στις 19-01-2005 στις 09:56 έγραψε:
    [i]
    Να με συγχωρειτε λοιπον που δεν εδωσα περισσοτερη εμφαση στην παραδοχη οτι ο ταπεινος μου εγκεφαλος επεξεργαζεται με διαφορετικο τροπο αυτα που διαβαζει κι οτι επισης δεν μπορω να μπω στο μυαλο κανενος.






    ΅
    What's your point?

    [/I]


    Για το post του Jorge αν λες δεν ξερω.. Στη δικη μου την γκλαβα και οταν αναφερομαι εγω σ'αυτο κατι σημαινει..
    jorge
    19.01.2005, 15:32
    Quote:

    Το μέλος tsuku_elf στις 19-01-2005 στις 14:24 έγραψε:
    Διαφωνώ σε πολλά σημεία μαζί σου jorge, όπως και με τη Gate και νομίζω ότι ο Γιάννης είναι εξαιρετικά νοήμων άνθρωπος και δε χρειάζεται την υπεράσπιση κανενός στο πλαίσιο του διαλόγου αυτού.



    Δεν τίθεται θέμα υπεράσπισης tsuku. Γιατί αν ήθελα να υπερασπιστώ κάποιον σώνει και καλά, θα υποστήριζα τη frufru με την οποία είμαστε φίλοι, την ξέρω τόσα χρόνια και έχουμε πολλά παραπάνω πράγματα που μας συνδέουν. Απλά εδώ νομίζω πως έγινε παρεξήγηση και οδηγηθήκαμε τελικά σε μια κουβέντα του στυλ "είπα", "είπες", "όχι δεν είπα αυτό", "μα αυτό εννούσες", με υπονοούμενα, η οποία κουράζει τους αναγνώστες και κυρίως δεν οδηγεί κάπου.

    Απλά προσπαθώ να ξεκαθαρίσω την κουβέντα, όχι να βρω το ποιός φταίει.
    gate
    19.01.2005, 18:51
    Και επίσης δεν τίθεται θέμα δικαστηρίου...Όταν είπα την άποψή μου frufru και tsuku_elf δε νομίζω πως κάθισα κανέναν στο εδώλιο. Εκτός κι αν όποτε μιλάει κάποιος που έχει μάθει πέντε νομικά, θα πρέπει ο λόγος του να συνδυάζεται με κατηγορία...
    Ασφαλώς και κάνουμε διάλογο εδώ μέσα και καθένας μας λέει όποια άποψη θέλει. Κι όταν μίλησα για λογαριασμό του Γιάννη, δεν είχα στήσει καμιά "συνωμοσία" προηγούμενως...Καλά καλά δεν έχω ούτε το τηλέφωνο του Γιάννη παρότι τον έχω γνωρίσει στη Θεσσαλονίκη από κοντά...
    (Και το τηλέφωνό του να είχα δηλαδή, άλλη δουλειά δεν είχα στη ζωή μου παρά να στήνω συνωμοσίες για το τι θα απαντήσουμε στο topic...Έλεος!)

    Στη θέση του Γιάννη θα μπορούσε να ήταν ο οποιοσδήποτε άλλος Χ ή Ψ...άγνωστος...Να είσαι βέβαιη πως αν τα λόγια του ή η συζήτηση γύρω από τα λόγια του με ενδιέφεραν, θα αντιδρούσα κατά τον ίδιο τρόπο όπως και τώρα...
    Και επίσης περί αυθορμητισμού... Όλοι μας αυθόρμητα γράφουμε εδώ μέσα...Δεν ξέρω, τουλάχιστον εγώ, κάποιον να υποκινείται από κανένα... Με ποιο άλλωστε όφελος..; Ο αυθορμητισμός στις απαντήσεις, δεν είναι προνόμιο μερικών...

    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 19-01-2005 19:15 ]
    frufru
    19.01.2005, 21:23
    Quote:

    Το μέλος gate στις 19-01-2005 στις 18:51 έγραψε:

    Και επίσης δεν τίθεται θέμα δικαστηρίου...Όταν είπα την άποψή μου frufru και tsuku_elf δε νομίζω πως κάθισα κανέναν στο εδώλιο. Εκτός κι αν όποτε μιλάει κάποιος που έχει μάθει πέντε νομικά, θα πρέπει ο λόγος του να συνδυάζεται με κατηγορία...
    Ασφαλώς και κάνουμε διάλογο εδώ μέσα και καθένας μας λέει όποια άποψη θέλει. Κι όταν μίλησα για λογαριασμό του Γιάννη, δεν είχα στήσει καμιά "συνωμοσία" προηγούμενως...Καλά καλά δεν έχω ούτε το τηλέφωνο του Γιάννη παρότι τον έχω γνωρίσει στη Θεσσαλονίκη από κοντά...
    (Και το τηλέφωνό του να είχα δηλαδή, άλλη δουλειά δεν είχα στη ζωή μου παρά να στήνω συνωμοσίες για το τι θα απαντήσουμε στο topic...Έλεος!)

    Στη θέση του Γιάννη θα μπορούσε να ήταν ο οποιοσδήποτε άλλος Χ ή Ψ...άγνωστος...Να είσαι βέβαιη πως αν τα λόγια του ή η συζήτηση γύρω από τα λόγια του με ενδιέφεραν, θα αντιδρούσα κατά τον ίδιο τρόπο όπως και τώρα...
    Και επίσης περί αυθορμητισμού... Όλοι μας αυθόρμητα γράφουμε εδώ μέσα...Δεν ξέρω, τουλάχιστον εγώ, κάποιον να υποκινείται από κανένα... Με ποιο άλλωστε όφελος..; Ο αυθορμητισμός στις απαντήσεις, δεν είναι προνόμιο μερικών...

    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 19-01-2005 19:15 ]





    Ενταξει Gate...αλλα μιλησα για ατυπη ''συνομωσια'' και οσο αφορα τον αυθορμητισμο πες το παρορμητισμο καλυτερα και εντονο προβληματισμο για καποια (οχι ολα) απο αυτα που διαβαζω κατα καιρους.

    Υ.Γ: Για να τελειωνουμε ειναι δικο μου το προβλημα που το στομαχι μου δεν ειναι ανθεκτικο απεναντι σε καποια πραγματα.

    nP
    19.01.2005, 22:04
    frufru, exw mia aporoia. Telika soy aresoyn ta tragoydia ths Samiou?
    frufru
    19.01.2005, 22:06
    Quote:

    Το μέλος nP στις 19-01-2005 στις 22:04 έγραψε:

    frufru, exw mia aporoia. Telika soy aresoyn ta tragoydia ths Samiou?





    Ναι αλλα μου φαινεται περιεργο που τελικα ρωτας εμενα.
    nP
    19.01.2005, 22:10
    Ναι... Τωρα που το λες και μενα, ισως, θα μου φαινοταν περιεργο. Αλλα, εσενα γιατι σου φαινεται περιεργο; Δηλαδη, τα οσα σου εχουν πει στο thread δεν σου φαινονται περιεργα. Περιεργη εισαι...
    frufru
    19.01.2005, 22:16
    Quote:

    Το μέλος nP στις 19-01-2005 στις 22:10 έγραψε:

    Ναι... Τωρα που το λες και μενα, ισως, θα μου φαινοταν περιεργο. Αλλα, εσενα γιατι σου φαινεται περιεργο; Δηλαδη, τα οσα σου εχουν πει στο thread δεν σου φαινονται περιεργα. Περιεργη εισαι...





    Ειναι ολοφανερο πως κυριως αυτα μου φαινονται περιεργα!
    ...Και πως επισης ειμαι περιεργη, κακεντρεχης,''ενοχη''(η τουλαχιστον οχι αθωα) και βεβαιως βεβαιως καλικαντζαρος που εχει πολλα νευρα τελευταια και καποιοι νομιζουν οτι μπορουν να με συνετισουν..
    nP
    19.01.2005, 22:23
    προς frufru:

    Αν κρινω απο την αυτοκριτικη σου, πρωτος ο εαυτος σου προσπαθει να σε συνετισει.

    Το εντυπωσιακο ειναι οτι ακους και Hammill. Μπραβο... Πως κι ετσι;
    frufru
    19.01.2005, 22:35
    Quote:

    Το μέλος nP στις 19-01-2005 στις 22:23 έγραψε:

    προς frufru:

    Αν κρινω απο την αυτοκριτικη σου, πρωτος ο εαυτος σου προσπαθει να σε συνετισει.

    Το εντυπωσιακο ειναι οτι ακους και Hammill. Μπραβο... Πως κι ετσι;





    Δεν ειναι ακριβως αυτοκριτικη..απλα αν δεν αντιμετωπιζα μ'αυτον τον τροπο αυτα και αυτους που με τσαντιζουν μαλλον τωρα θα ημουν..''μεσα''. O εγωκεντρισμος μου και ο παθολογικος θα ελεγα αυτισμος μου δεν μου επιτρεπει να κανω αυτοκριτικη.. Να λεμε και τιποτα να γελαμε..
    Αλλωστε καποιος που οχι απλα ακουει Hammill αλλα εχει εμμονη μ'αυτον πως αλλιως θα μπορουσε να ειναι?

    Για τον Hammill ειχα ανοιξει ενα θεμα στο φορουμ ''Peter Hammill ενας ξεχωριστος τραγουδοποιος(?)..ποητης(?)..'' Αν θες μπες εκει ..
    nP
    19.01.2005, 22:38
    λιλιλο?
    mag
    11.03.2005, 01:48
    Λοιπόν.. Ελάχιστα παρακολούθησα το γεγονός. Να πω την αλήθεια,ότι αυτά τα τραγούδια γνωστά και ως αποκριάτικα δε μου αρέσουν καθόλου. Πιστεύω πως πίσω από όλα αυτά βρίσκεται άτομο με σεξουαλική στέρηση. Γνώμη μου.. Βασικά δε βρίσκω κάτι το αστείο για να γελάσω.
    Αν τώρα μελετήσω και το θέμα από την εκκλησιαστική του μεριά θα μιλάω ώώώώρες. Δεν είμαι κατά της Σαμίου. Ίσα ίσα που υποστηρίζω ότι ο καθένας μπορεί να τραγουδάει ό,τι θέλει. Δε βλέπουν τα χάλια τους οι παπάδες (στο θέμα των string αναφέρομαι) αυτά τους ενόχλησαν...Αλλά όπως ξέρουμε σε όλους αντιστοιχεί ένα τέταρτο δημοσιότητας.. Μη μου πείτε ότι το γεγονός κράτησε πιο πολύ?