ελληνική μουσική
    499 online   ·  210.833 μέλη

    Ηχογράφση ντραμς... παρακαλώ την βοηθεια σας!

    fuego
    20.12.2009, 18:35

    καλησπέρα σε όλους..

    εχω αρκετές αποριες.. Θελω να αγοράσω μικρόφωνα για να ηχογραφώ ντραμς! ωραία μεχρι εδω..

    Απο εκεί και πέρα τι αλλο ακριβώς πρέπει να αγοράσω για να κανω την ηχογράφηση που θέλω?

    δηλαδη φανταζομαι κάποια κονσόλα κάποια καρτα ηχού κ.ο.κ.

    θέλω να με συμβουλεύσετε και να πείτε ακριβώσ τι χρειάζομαι με την σειρά εκτός απο τα μικρόφωνα...

    Ευχαριστώ πολύ! Στέλιος.


    noizreduction
    20.12.2009, 20:06

    Θα προσπαθησω να συμμαζεψω λιγο τις σκεψεις ωστε να μην τα μπερδεψουμε ολα μαζι:

     

    1) Δυστυχως η ηχογραφηση drums δεν ειναι τοσο απλη ωστε με την αγορα μιας πολυκαναλης καρτας, μιας κονσολας κι ενος drum set mic να εχεις αποκτησει τα παντα για να την κανεις. Κορυφαιοι παραγωγοι ασχολουνται εκτενως με το ζητημα απο το 50 και μετα, ενω ακομα και τωρα η ηχογραφηση drums ειναι απο τις πιο πολυπλοκες και δαπανηρες για το budget ενος home studio.

    2) Αντε, πηρες τα μικροφωνα..Το επομενο βημα ειναι η ορθη τοποθετηση τους, η σωστη καλωδιωση τους, το σωστο μεσο εγγραφης και βεβαια η σωστη παραγωγη τους. Ολα αυτα βεβαια στο ενδεχομενο που θελεις να αποκτησεις ηχο Urlich και Simon Philips. Σε αντιθετη περιπτωση, δηλαδη για μια απλη μελετη, τα πραγματα γινονται πιο βατα για σενα και τη τσεπη σου.

    3) Σε περιπτωση μελετης, μπορεις με ενα πολυ φτωχο drum kit mic να αποκτησεις μια συνολικη εικονα του kit σου χωρις πολλες δαπανες. Θα χρειαστεις 2 overheads, 1 μικροφωνο μποτας και ενα μικροφωνο snare. Ενδεχομενως να βαλεις αλλο ενα μεταξυ των 2 toms, ωστε να εχεις πιο κοντινη εικονα των break.

    Συνολικα δηλαδη κινουμαστε στα 4 καναλια. Εαν θελεις να επεξεργαστεις ενα στερεοφωνικο σημα απο τη drums, τοτε μπορεις να αγορασεις μια τετρακαναλη κονσολα με προενισχυσεις ( και βεβαια τα αντιστοιχα καλωδια XLR-XLR ) ωστε να μιξαρεις το σημα τους και στη συνεχεια να το στειλεις στερεοφωνικο σε μια καρτα στον υπολογιστη.

    Η επεξεργασια του απο εκει και περα ειναι τυπικη, χωρις πολλα effects, τρεξιματα..ισα ισα να ακους τι παιζεις κι αν παιζεις σωστα. Αρα ενα απλο recording software ( που οι περισσοτερες καρτες δινουν τσαμπα πλεον ) θα σε βοηθησει!

    4) Εαν θες να περιορισεις τα μικροφωνα, μπορεις να επιλεξεις την ομορφη τεχνικη του Glyn Johns, αλλα σου συνιστω προσοχη διοτι ο ηχος που θα ακουσεις στο βιντεο ειναι επεξεργασμενος κι οχι αμεσα φυσικος!

    5) Στην περιπτωση που πλεον θελεις να πας για κατι καλυτερο, θα πρεπει να ξεχασεις τα φτηνα σετ για drums, την απλοτητα στην τοποθετηση, το signal route και τελος την επεξεργασια καθε καναλιου ξεχωριστα! Διοτι καθε ηχοληπτης που σεβεται τον εαυτο του ξερει πως οταν προκειται να ηχογραφησει drums, θα πρεπει να προμηθευτει υπομονη, εργαλεια και πολλες εργατοωρες για να πετυχει το ποθητο αποτελεσμα.

    Ειναι δυσκολο να περιγραψω ακριβως τη διαδικασια διοτι απαιτει αρκετο χρονο και χωρο, ομως με απλα λογια θα χρειαστεις σιγουρα παραπανω μικροφωνα απο το προηγουμενο setup ( μιλαμε για εναν αριθμο απο 7 εως 14 μικροφωνα ), ωστε να πιασουμε ηχητικα καθε μερος της drums.

    Η τοποθετηση τους ειναι θεμα εμπειριας και πειραματισμου, ομως μη σου φανει παραξενο εαν σου ελεγα πως ακομα και 2 ή 3 mic στην ιδια μποτα μπορουν να κανουν τη διαφορα! Ή πως 2 μικροφωνα σε ενα καλοκουρδισμενο snare μπορουν να δωσουν ενα ομορφο clarity στο αποτελεσμα σου.

     

    Οπως καταλαβαινεις η επαγγελματικη παραγωγη drums απεχει παρα πολυ απο το μεσο χρηστη ενος home recording studio. Θα σου προτεινα να κινηθεις σε απλα μονοπατια, με ελαχιστα μικροφωνα κι οταν θα εχεις ολοκληρωσει μια εγγραφη και θα εχεις σταθεροποιησει το παιξιμο σου, να απευθυνθεις σε ενα studio και να κλεισεις λιγες ωρες ηχογραφησης παιζοντας ακριβως το ιδιο θεμα!

     

     


    cobal
    20.12.2009, 23:09

    Αν δε θες κατι  το τοσο επαγγελματικο και απλα θελεις να ακους τον εαυτο σου.... θα σου προτεινα να παρεις ενα digital recorder μηχανακι...

    Και σου προτεινω το Edirol by Roland που ειναι πολυ καλο.... γυρω στα 300 ευρω

    Κατα τα αλλα αν θες μικροφωνα, κονσολες κτλ κτλ κτλ καλυτερα να πας σε ενα στουντιο...

    Ο φιλος Noiz τα λεει πολυ καλα παραπανω


    fuego
    22.12.2009, 19:49

    φιλε noiz σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες..μπορουμε να τα κανουμε πιο συγκεκριμενα ομως αν γινεται?

    εγω εχω αγοράσει τα εξής μικρόφωνα... http://www.thomann.de/gr/the_tbone_drumset_1_set.htm

    κατι που σημαίνει οτι το ταμπούρο και τα τομ έχουν 1 το καθενα όπως και η μπότα και 2 μικρόφωνα overheads...

    με βάση αυτά λοιπόν και δεδομένου του οτι θέλω να ηχογραφώ και να έχω εναν αρ΄κετά ικανοποιητικο ήχο τι μου προτείνεις συγκεκριμένα? και με την σειρά...

    και φυσικά όπως είπες αν θέλω κατι επαγγελματικο θα παω φυσικα σε στουντιο.....


    noizreduction
    22.12.2009, 21:38
    Η σωστη απαντηση θα ηταν, τι διαθετεις απο χρηματα..Επισης σε τι χωρο βρισκονται τα drums κι αν ο χωρος εχει υποστει καποια ακουστικη διαφοροποιηση!
    fuego
    23.12.2009, 23:39

    ο χωρος που ειναι τα ντραμς είναι γυρω στα 14 τετραγωνικα μέτρα... ενα δωμάτιο είναι ...δεν έχει υποστεί καμια διαφοροποίηση πχ για καλύτερη ακουστική...

    όσο για τα λεφτα δεν εχω ιδέα πόσο μπορεί να κάνουν κατι που σημαίνει οτι θέλω όλα τα μηχανήματα να βγάζουν εναν ικανοποιτικό ηχο και τα λεφτά τα βρίσκω..καποια στιγμή..

    το να πω οτι θα δώσω για παράδειγμα 1000 ευρω ενω δεν εχω ιδέα μου φαίνεται ειρωνία.

    θελω κατι ικανοποιητικο στον ήχο.. εννοω οτι θέλω αυτο και αν κοστίζει λιγο τότε καλώς αν κοστίζει πολυ δεν θα συμβιβαστώ με κατι φθηνότερο γιατι λογικα θα είναι κατωτερης ποιότητας οπότε θα βρω τα λεφτά που αντιστιχουν...


    cobal
    24.12.2009, 15:42

    Παράθεση:

    Το μέλος fuego στις 23-12-2009 στις 23:39 έγραψε...

    ο χωρος που ειναι τα ντραμς είναι γυρω στα 14 τετραγωνικα μέτρα... ενα δωμάτιο είναι ...δεν έχει υποστεί καμια διαφοροποίηση πχ για καλύτερη ακουστική...

    όσο για τα λεφτα δεν εχω ιδέα πόσο μπορεί να κάνουν κατι που σημαίνει οτι θέλω όλα τα μηχανήματα να βγάζουν εναν ικανοποιτικό ηχο και τα λεφτά τα βρίσκω..καποια στιγμή..

    το να πω οτι θα δώσω για παράδειγμα 1000 ευρω ενω δεν εχω ιδέα μου φαίνεται ειρωνία.

    θελω κατι ικανοποιητικο στον ήχο.. εννοω οτι θέλω αυτο και αν κοστίζει λιγο τότε καλώς αν κοστίζει πολυ δεν θα συμβιβαστώ με κατι φθηνότερο γιατι λογικα θα είναι κατωτερης ποιότητας οπότε θα βρω τα λεφτά που αντιστιχουν...



    Μια ερωτηση.... Για ποιο λογο θες να ηχογραφησεις μονος σου στο σπιτι  


    drumsGerm57
    24.12.2009, 16:23

    Μπορεις να αγορασεις μια κονσολα,καρτες ηχου,μικροφωνα για ντραμς,ηχεια και πολλα αλλα.Το να το κανεις αυτο το πραγμα στο σπιτι σου ειναι πολυ δυσκολο.Η ευκολη λυση ειναι να πας σε ενα στουντιο που τα εχει ολα αυτα.Εκει μπορεις να κανεις οσες ηχογραφησεις θελεις,αρκει να πληρωσεις.Μην στεναχοριεσε ομως στο στουντιο πρεπει να πληρωνεις με την ωρα,ειναι περιπου 10 ευρω την ωρα.

    {#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}

    {#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.biggrin}


    noizreduction
    24.12.2009, 22:07

    Φοβαμαι πως δεν εχεις κατανοησει φιλε fuego τι ειναι καλος ηχος για drums και τι προϋποθεσεις πρεπει να τηρουνται ωστε να ειναι εφικτος!

    Αρχικα ο χωρος σου ειναι τελειως "απροετοιμαστος" για μια πιθανη ηχογραφηση με πολλα μικροφωνα. Οι ανακλασεις, η βαβουρα και η κακη αντηχηση θα "λασπωσουν" τον ηχο σου και ενω θα εχεις προμηθευτει τα πιο ακριβα μηχανηματα, θα παραγεις ηχο "τζατζικι" Smile

    Αυτο που αρχικα πρεπει να κανεις ειναι να διαθεσεις ενα μεγαλο ποσο σε ακουστικες προσθηκες μεσα στο δωματιο σου. Μπασοπαγιδες σιγουρα, κινουμενα panels με υλικα απορροφησης μεσαιοπριμων συχνοτητων και ενα ολοκληρο "παταρι" που θα πλεει μεσα στο χωρο ( ωστε να μειωθουν στο ελαχιστο οι κραδασμοι ολης της drums ) ειναι τα λιγοτερα που μπορω να σκεφτω αυτη τη στιγμη.

    Στη συνεχεια ειναι η αξιοποιηση των δυνατοτητων μιας καλης πολυκαναλης καρτας, που ανα καναλι θα ηχογραφεις το set σου. Και παλι, η σωστη τοποθετηση των mic, ο ελεγχος των φασεων, τα απαραιτητα gates και ο ελεγχος των δυναμικων ειναι κατι που πρεπει να δουλεψεις. Κι αυτο απαιτει γνωσεις...που δεν μπορουν να καλυφτουν με κανενα ποσο!

    Τελος, η κρισιμοτερη φαση εισαι...εσυ! Ο σωστος ελεγχος της τεχνικης του παιξιματος, οι δυναμικες σου και ο "αερας" στο στυλ σου θα καθορισουν εαν θα αξιοποιησεις στο επαρκο ολα τα παραπανω που αναγκαστηκες να παρεις για να πετυχεις τον "τελειο ηχο".

     

    Προσωπικη αποψη; Απλως βρες ενα καλο studio και σε βαθος χρονου κι εφοσον εισαι καλος drummer θα μπορεις να ηχογραφεις σε λιγοστο χρονο ο,τι θα χρυσοπληρωνες με δικα σου μηχανηματα!


    fuego
    25.12.2009, 19:45

    ευχαριστώ πολυ noizreduction  για τις συμβουλές και απο οτι καταλαβαίνω δεν αξίζει να δώσω τόσα πολλά λεφτα  για να κανω κατι που ίσως να μην βγεί καν καλο... οκ...στούντιο και παλι στουντιο!!!

    αν καιθα σε παρακαλούσα τα περιττα σχόλια να μένουν περιττα...

    όπως

    "Φοβαμαι πως δεν εχεις κατανοησει φιλε fuego τι ειναι καλος ηχος για drums και τι προϋποθεσεις πρεπει να τηρουνται ωστε να ειναι εφικτος!"

    θέλω να πω με αυτο οτι για αυτον ακριβώς τον λογο ρωτησα γιατι προφανεστατα δεν ξερω τις προυποθέσεις  και πως θα έχω καλό ήχο....

    τέλοσ παντων.... ευχαριστώ πραγματικα για τις συμβουλές!!!!!!


    noizreduction
    25.12.2009, 22:12
    Το συγκεκριμενο σχολιο που παραθεσες δεν ηταν ουτε κακοβουλο, ουτε ειρωνικο, ουτε υποβιβαστικο! Απο το πρωτο post εξηγησα ακριβως ποσο δυσκολο ειναι να πετυχεις καλο ηχο.
    cobal
    25.12.2009, 22:56

    Φιλε Fuego πες μας.... για νποιο λογο ακριβως θελεις να ηχογραφησεις τυμπανα στο σπιτι σου?????


    fuego
    28.12.2009, 21:11

    φιλε noizreduction 
    δεν ειπα οτι το είπες με κακια αλλα ούτως η αλλως είναι προφανεστατο γιαυτο το είπα συγνώμη αν δημιούργησα παρεξήγηση.. ευχαριστω παντως για ολα!!

    cobal τώρα μόλις είδα οτι με έχεις ξαναρωτήσει και δεν το είχα προσέξει...

    αυτο που ήθελα είναι συμβουλές για τον χώρο και το κόστος και το κατα πόσο αυτο είναι εφικτό για καλο ήχο... επειδη λοιπόν θέλω να ηχογραφώ και κιθαρες μπάσα μπουζούκια κτλ κτλ θα ήθελα πολύ πανω απο αυτα αν γινόταν να "παταω" και ταντραμσ και διάφορα κρουσταπουεχω.... αυτο ηθελα!!!


    noizreduction
    28.12.2009, 21:38
    Πιθανον να ειναι πιο ευκολο να ηχογραφησεις κιθαρες, μπουζουκια και μπασα απο ενα ολοκληρο drum set ή ενα σετ κρουστων! Ειναι πραγματικα μεγαλο προβλημα πως η πηγη των drums εχει υψηλες εντασεις, αναγκαστικα χρηση μικροφωνων και γι'αυτο απαιτουνται ιδιαιτερες και ακριβες τεχνικες.