ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.833 μέλη

    Κούρδισμα τυμπάνων...ένα πικραμένο θέμα!

    djmetronomos
    12.02.2010, 14:30

    Guys... συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά αν κάποιος που ενδιαφέρεται για κούρντισμα τυμπάνων μπει σε αυτό το post, δεν πρόκειται να μάθει κάτι από αυτή την ανταλλαγή στιχομυθιών! Μετά τα αρχικά σχόλια, νομίζω το θέμα εξαντλήθηκε...Προτείνω να συνεχίσετε την ανταλλαγή κοσμητικών επιθέτων με προσωπικά μηνύματα... είναι η ταπεινή μου γνώμη...


    cobal
    12.02.2010, 16:54
    Ετσι Μετρονομε............... ΞΕΚΟΛΑΤΕ............
    noizreduction
    12.02.2010, 16:57

    Καλα καλα...και περναγα καλα Innocent


    ORFEASMIRSINIS
    12.02.2010, 20:12

    ...παίδες θα σεβαστώ και εγώ την επιθυμία σας,αν και στη σχετική απομόνωση των τελειωμάτων ενός ξεχασμένου διδακτορικού ο noiz και ο hastaroth ήταν η καλύτερη παρέα.Ίσως όταν γράψω ένα μυθιστόρημα να αποτελέσουν τους κεντρικούς ήρωες!

       Πάντως για μένα το θέμα δεν έκλεισε διότι κατα τη γνώμη μου, δεν έχομε καταλήξει πουθενά.Θα επανέρχομαι όταν θα έχω κάτι να πω σημαντικό επι του θέματος, κατα την κρίση μου πάντα.Εκτός και αν μας κλείσουνε...!


    noizreduction
    12.02.2010, 20:55
    Ε, αφου δε μπορουμε να μεινουμε μακρια σου. Ο λαος σου σε θελει! Keep walking. Καλη...υγεια και διατροφη..ξερεις εσυ...
    ORFEASMIRSINIS
    12.02.2010, 21:09

    Γεια σου noiz λεβεντιά!


    cobal
    12.02.2010, 22:29

    Ορφεα... Μαλλον εχουμε καταληξει σε δυο αποψεις.

    1) Κουρδιζουμε συμφωνα με οτι ακουγεται καλα στο αφτι μας

    2) Κουρδιζουμε με κουρδιστηρι κιθαρας σε συγκεκριμενες νοτες σε οποιοδηποτε ντραμ σετ κι' αν εχουμε

     

    Και οι δυο πλευρες που υποστηριζουν αυτες τις δυο αποψεις απο οτι φαινεται ειναι αμετακλητες.

    Και κατα τη γνωμη μου επειδη εισαι ο μοναδικος υποστηρικτης της δευτερης αποψης ισως θα επρεπε να το εξετασης πιο βαθια και να μην εισαι τοσο αδιαλακτος και φανατικος οσον αφορα το κουρδιστηρι κιθαρας.

    Δεν λεω να αποριψεις τις ιδεες σου.... καθε αλλο.... ισως μια μερα να κουρδισω κι εγω ετσι οταν θα εχω ορεξη για πειραματισμους


    Athws
    13.02.2010, 13:56

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 12-02-2010 στις 22:29 έγραψε...

    Ορφεα... Μαλλον εχουμε καταληξει σε δυο αποψεις.

    1) Κουρδιζουμε συμφωνα με οτι ακουγεται καλα στο αφτι μας

    2) Κουρδιζουμε με κουρδιστηρι κιθαρας σε συγκεκριμενες νοτες σε οποιοδηποτε ντραμ σετ κι' αν εχουμε

    ..............................................

    να μην εισαι τοσο αδιαλακτος και φανατικος οσον αφορα το κουρδιστηρι κιθαρας.

    νομίζω ότι αυτό με το κουρδιστήρι κιθάρας το ξεπεράσαμε τελικά..

    το κούρντισμα (όταν γίνεται) το δίνει το μπάσο.. 


    cobal
    13.02.2010, 15:54
    Μα για αυτο το κουρδιστηρι γινεται ολη η φασαρια.... Ποτε το ξεπερασαμε??? Τι εννοεις Αθω??? Κουρδιζουν τα τυμπανα απο το μπασο???
    Hastaroth
    13.02.2010, 18:56

    Athws,μήπως είσαι κι'εσύ οδοντίατρος;

    Πόσες φορές να το πώ γιά να το καταλάβουν μερικοί;Τά τύμπανα καί τά λοιπά κρουστά (πλήν μεταλλοφώνων-ξυλοφώνων) ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ ΦΘΟΓΓΟΥΣ!!!!

    Ακόμα και τά concert timpani,που οι παρτιτούρες τους αναγράφουν μουσικούς φθόγγους,παράγουν αυτούς τους φθόγγους ΚΑΤΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΙΝ.Δηλαδή μάς δίνουν την εντύπωση οτι αυτό που ακούμε είναι μουσικός φθόγγος.Εξ ού και,ενώ μπορείς να κουρδίσης π.χ. τό μπάσσο παίρνοντας "reference" απ'τό Λα τής κιθάρας,δέν μπορείς να κουρδίσης το μπάσσο ή την κιθάρα παίρνοντας "reference" από κάποιο κρουστό-ούτε κάν από τά concert timpani.

    Διαφορετικά,όλοι οι drummers θά κουρδίζαμε με το διαπασών (ωχ τώρα έβαλα ιδέες στόν Ορφέα......)


    ORFEASMIRSINIS
    13.02.2010, 19:31

    Cobal,μου άρεσε η σύνοψη που έκανες,ωστόσο,θα ήθελα να σου κάνω κι εγώ μια ερώτηση.

      Πιστεύεις ή όχι,οτι, ενα τύμπανο, ενός drumset, μπορεί να παράξει ήχο, συγκεκριμένης συχνότητος με αρκετές αρμονικές δηλ. να μας δώσει καθαρή  νότα με συγκεκριμένο ηχόχρωμα?...ή οτι απλά είναι ένας βόμβος ακαθόριστος όπως επιμένει ο Hastaroth?

       


    ORFEASMIRSINIS
    13.02.2010, 20:08

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 22-12-2009 στις 20:46 έγραψε...

    Δηλαδή ο ήχος π.χ. τού ταμπούρου δέν απέχει ακριβώς μία "καθαρή τέταρτη" από τόν ήχο τού μικρού τόμ.Απλώς "θυμίζει" την τονική αυτή απόσταση.

     



     Υποσχέθηκα στα παιδιά αντιπαράθεση με ουσία και δε θα τα <<χώσω>> σε κάποιον που πάσχει απο εγκεφαλική ακαμψία τύπου Hastaroth!Απλά θέλω να πω οτι η όλη  πρόταση του σχετικά με το κούρδισμα είναι οτι <<θυμίζουν>> τόνους,<<θυμίζουν>> τονικές αποστάσεις γι αυτό παραθέτω και το απόσπασμα για να δείτε οτι απο τη 2ρη σελ. μέχρι και την τελευταία δε δίνει καμία απάντηση σε έναν νέο ντράμμερ που θέλει να κουρδίσει.Παντελλείς έλλειψις άποψης για κούρδισμα πέραν ενός στείρου επαναλαμβανομένου <<θυμίζουν>>!


    rollinngstone
    13.02.2010, 20:22

    Παιδιά, επειδή παρακολουθώ τη συζήτησή σας και με έχετε μπερδέψει με το αν τα ντραμς είναι μελωδικά ή όχι όργανα, σας παραθέτω αυτό το βίντεο να μου λύσετε τις απορίες να τελειώνουμε, γιατι μου φαίνεται ότι αναλώνεστε στο ίδιο μα ίδιο θέμα συνέχεια, χωρίς να θέλω να σας την "μπω".

     

     

     


    ORFEASMIRSINIS
    13.02.2010, 20:28

    Παράθεση:

    Το μέλος Athws στις 13-02-2010 στις 13:56 έγραψε...

    νομίζω ότι αυτό με το κουρδιστήρι κιθάρας το ξεπεράσαμε τελικά..

    το κούρντισμα (όταν γίνεται) το δίνει το μπάσο.. 



    Αφενός,όπως λέγει και ο cobal,το κουρδιστήρι δε το ξεπεράσαμε,αφεταίρου το μπάσο μπορεί να δώσει κούρδισμα μιας και είναι πολύ <<κοντά>> ηχοχρωματικά με τα ντράμς, γι αυτό και ένα σολ δικό μου μοιάζει εκπληκτικά με του μπασίστα μου!

    Αλλά επιμένω...το κουρδιστήρι είναι το πιο εύχρηστο και το πιο αποτελεσματικό!

    Α! και κάτι άλλο.Το κούρδισμα λες(όταν γίνεται)...Μα πάντα γίνεται κούρδισμα απο τη στιγμή που σφίγγεις τη μεμβράνη παράγεται νότα,το θέμα είναι εαν γνωρίζεις τι νότα παράγεις! κατα πόσο  το ελέγχεις δηλαδή.


    ORFEASMIRSINIS
    13.02.2010, 20:38
    Παράθεση:

    Το μέλος rollinngstone στις 13-02-2010 στις 20:22 έγραψε...

    Παιδιά, επειδή παρακολουθώ τη συζήτησή σας και με έχετε μπερδέψει με το αν τα ντραμς είναι μελωδικά ή όχι όργανα, σας παραθέτω αυτό το βίντεο να μου λύσετε τις απορίες να τελειώνουμε, γιατι μου φαίνεται ότι αναλώνεστε στο ίδιο μα ίδιο θέμα συνέχεια, χωρίς να θέλω να σας την "μπω".

     

     

     




    ORFEASMIRSINIS
    13.02.2010, 21:00

    Αγαπητέ rollingstone συγγνώμη για το λάθος!...Λοιπόν...αυτο που ιχυρίζομαι είναι οτι τα ντράμς είναι ένα ρυθμικό όργανο που μπορεί και πρέπει να παίζει μελωδικά.Είναι σα να λέει κάποιος ότι αντιστοιχα η κιθάρα, που είναι ένα μελωδικό όργανο, δε μπορεί ή δεν πρέπει να παίζει ρυθμικά.Μα η μισή υπόθεση στον κιθαρίστα είναι πόσο ρυθμικός είναι!

    Το video που παραθέτεις, το έχω ήδη παραθέσει  απο τη 2ρη σελ.,αλλά καλά κάνεις και το επαναφέρεις, διότι είναι εκπληκτικό!


    cobal
    13.02.2010, 21:23

    Καταρχην και για να μην μπερδευομαστε.

    ΤΑ ΤΥΜΠΑΝΑ (ΝΤΡΑΜΣ) ΕΙΝΑΙ ΡΥΘΜΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΛΩΔΙΚΟ.... ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

    Δεν τιθεται θεμα κανενα και παρακαλω να μην ξαναδιαβασω τετοιο ερωτημα γιατι αλλιως να παμε να μαζεψουμε λαχανα αντι να συζηταμε τετοια θεματα και να θελουμε να λεγομαστε ντραμερς.

    Και αν ειναι ποτε δυνατον ντραμερ να αμφισβητει αυτο το πραγμα

    Για ονομα του Θεου ρε μαγκες.... Ακομη συζηταμε αν ειναι μελωδικο οργανο η ντραμς??????!!!!

    Το βιντεο που εχει ανεβασει στο παρελθον ο Ορφεας και προσφατα ο RollingStone ουδε μια σχεση εχει με την ντραμς και ειναι τελειως ΑΣΤΟΧΟ (αντε γιατι τα εχω παρει τωρα).

    Ορφεα... Σαφως και ολοι οι ηχοι ειναι καποια νοτα θελοντας και μη.... Τωρα Οσον αφορα τα τυμπανα για τα οποια συζηταμε σου εχω πει την αποψη μου περι κουρδισματος.... Αλλος γουσταρει ετσι και αλλος αλλιως αναλογα με το στυλ και το ειδος μουσικης που παιζει ο καθεις.

    Μην ακουω παπαριες του στυλ "τα τυμπανα μου βγαζουν τον ιδιο ηχο με το μπασο" και ετσι πρεπει να ειναι ........ Για ονομα........Δεν ειναι αυτο η μουσικη ρε μαγκες

    Ποιο χρωμα μωρε τα τυμπανα??????? Αν ενα κοματι απο ολο το ντραμ σετ δινει χρωμα αυτο ειναι τα πιατινια.

    Οσον αφορα το διαπασων που αναφερει ο Hastaroth.... Αν μου ελεγες Οφεα οτι κουρδιζεις με το διαπασων θα το ασπαζομουν περισοτερο... Παρα με το κουρδιστηρι κιθαρας!!!!!!!!! Για τους λογους που σου ειπε ο Νοιζ.

    Επειδη  βιαζομαι.... τα ξαναλεμε


    rollinngstone
    13.02.2010, 21:44

    OK παιδιά, εγώ το βίντεο το ανέβασα, για να μου λυθούν οι απορίες, όχι ότι υποστηρίζω αυτά που λέτε για μελωδικά ντραμς, καθώς δεν έχω ιδέα από ντραμς. Μήπως ο Ορφέας αναφέρεται σε ντραμς/τύμπανα τύπου σαν αυτά που μας δείχνει στα βίντεο του και όχι σαν τα συνηθισμένα;; Γιατί και εμένα λιγάκι παράξενο μου φαίνεται να γίνεται τέτοιο πράγμα με τα κλασσικά ντραμς και όχι από κάποια άλλα μπόνγκος, τύμπανα και τέτοια.

    Εδώ εγώ βλέπω να επικρατεί μια πλήρης διαφωνία, η οποία δεν οδηγείται πουθενά και αυτός που θέλει να μάθει κάτι, μπορεί και να μπερδευτεί, καθώς τέτοια διαφορά απόψεων σπάνια συναντάς. Από τη μια έχουμε τις απόψεις του Ορφέα, που αν και λίγο....παράξενες κατά κάποιον τρόπο μπορούν να φανουν αληθείς και από την άλλη της απόψεις του Hastaroth του cobal, που υποστηρίζουν ότι τα ντραμς έιναι ένα αποκλειστικά και μόνο ρυθμικό όργανο.

    Συμπέρασμα: Τι να πιστεψει ένας άνθρωπος που δεν έχει ιδέα από ντραμς και που έχει δει ντραμς να παίζουν μόνο ρυθμικά ή και κάποιες φορές να σολάρουν, χωρίς να βγαίνει μελωδία;;

    Please help!!!

    Αλλά μάλλον η απαντηση βρίσκεται στο post του cobal, που ξεκαθαρίζει ότι τα ντραμς είναι αποκλειστικά και μόνο ρυθμικά όργανά. Αυτά είχα να πω και ελπίζω να έγινα κατανοητός.


    ORFEASMIRSINIS
    13.02.2010, 21:57

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 13-02-2010 στις 21:23 έγραψε...

    ΤΑ ΤΥΜΠΑΝΑ (ΝΤΡΑΜΣ) ΕΙΝΑΙ ΡΥΘΜΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΛΩΔΙΚΟ.... ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

     

     

    Για ονομα του Θεου ρε μαγκες.... Ακομη συζηταμε αν ειναι μελωδικο οργανο η ντραμς??????!!!!

    Πότε και με τρόπο αμφισβήτησε κάποιος οτι μιλάμε για τον ΟΡΙΣΜΟ του ρυθμικού οργάνου!!!!!

    Παράθεση:

    Το βιντεο που εχει ανεβασει στο παρελθον ο Ορφεας και προσφατα ο RollingStone ουδε μια σχεση εχει με την ντραμς και ειναι τελειως ΑΣΤΟΧΟ (αντε γιατι τα εχω παρει τωρα).

     

    Και εκεί τύμπανα έχομε!!!

    Παράθεση:

    Ορφεα... Σαφως και ολοι οι ηχοι ειναι καποια νοτα θελοντας και μη.... Τωρα Οσον αφορα τα τυμπανα για τα οποια συζηταμε σου εχω πει την αποψη μου περι κουρδισματος.... Αλλος γουσταρει ετσι και αλλος αλλιως αναλογα με το στυλ και το ειδος μουσικης που παιζει ο καθεις.

    Μην ακουω παπαριες του στυλ "τα τυμπανα μου βγαζουν τον ιδιο ηχο με το μπασο" και ετσι πρεπει να ειναι ........ Για ονομα........Δεν ειναι αυτο η μουσικη ρε μαγκες

    Ποιο χρωμα μωρε τα τυμπανα??????? Αν ενα κοματι απο ολο το ντραμ σετ δινει χρωμα αυτο ειναι τα πιατινια.

    Κρατάω λοιπόν οτι τα τύμπανα αποδίδουν νότες!

    Παράθεση:

    Οσον αφορα το διαπασων που αναφερει ο Hastaroth.... Αν μου ελεγες Οφεα οτι κουρδιζεις με το διαπασων θα το ασπαζομουν περισοτερο... Παρα με το κουρδιστηρι κιθαρας!!!!!!!!! Για τους λογους που σου ειπε ο Νοιζ.

    Επειδη  βιαζομαι.... τα ξαναλεμε



    ...μα αυτά που έλεγα ο νοιζ αποδείχτηκαν τελείως ανυπόστατα!

      Αντε! ...επειδή βιάζομαι και εγώ καλή διασέδαση σε όλους!! και καλό ντράμινγκ!!!


    Orfeus
    13.02.2010, 23:25

    Ευτυχώς τουλάχιστον που το διασκεδάζετε.

    Θυμάμαι πάντως μια φορά σε ένα live -που είχα ξεχάσει το tuner στο σπίτι- για να κουρντίσω την κιθάρα μου πήρα το "λα" από τα ...πιατίνια!