ελληνική μουσική
    448 online   ·  210.844 μέλη

    Κούρδισμα τυμπάνων...ένα πικραμένο θέμα!

    ORFEASMIRSINIS
    05.02.2010, 00:23

    Σε ξαναρωταω..... Τι τυμπανα και πιατινια εχεις?????

    sonor force 3007 al maple made in cina:snare 14x5.5,13x7,bass drum 22x17.5,20x17,5,tom tom 8x7,10x9,12x10,13x10,14x11,Floor tom 16x16 πιατίνια sabian xs 20 ride 18,16 crash 14 aax thin crash 14 φούτσιμπαλ,και διάφορα κρούστά λάτιν κ.λ.π.Επίσης yamaha DTXPRESS III

    Υπαρχει λογικη και συμβαινει τα τυμπανα να κουρδιζονται σε συγκεκριμενες νοτες αλλα απο τη στιγμη που μπορεις να κανεις δεκαδες διαφορετικα κουρδισματα αναλογα και με το στυλ που θες να παιξεις ποιος μου λεει οτι το τομ πρεπει σωνει και καλα να βγαζει φα.

    Μέχρι στιγμής η ταπεινώτητα μου και οι <<κανόνες>> που ανακάλυψα μέσω της έρευνας

     

    Ορφεα ειναι λογικο και μην εισαι τοσο υσχηρογνωμων... Ποσοι ντραμερ στον κοσμο κουρδιζουν με κουρδιστηρι???? Εγω δεν γνωριζω κανεναν.

    Ούτε εγώ ! γιατί έτσι μας είχαν μάθει!...<<και όμως γυρίζει!>>

    Ξαναλεω.... Υπαρχει λογικη στην γνωμη σου αλλα την διατυπωνεις λαθος... Πολυ καλα κανεις που πειραματιζεσαι αλλα αν βγεις πιο εξω απο το χομπι σου μαλλον θα αναθεωρησεις.

    ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!Το πολύ πολύ να είχα δυο <<πρόσωπα>> μέχρι να παγιώσω πλήρως θεωρία και πράξη

    Μου εχει τυχη στο κεντρο που δουλευα να αλλαζω κουρδισμα στα τομ μονο για δυο τραγουδια γιατι αποδιδονταν  καλυτερα...

    Μήπως επειδή γινόσουν πιο σωστός τονικά:

    Εσενα δεν σου εχει τυχη να αλλαξεις κουρδισμα οταν αλλαζεις στυλ???

    ΠΟΤΕ!Δεν αλλάζει το τέλειο!

    Μηπως νομιζεις οτι ολα τα ντραμ σετ που ακους στους δισκους ειναι κουρδισμενα στις νοτες που λες???

    Δυστυχώς,σπανιώτατα!


    cobal
    05.02.2010, 00:36

    Ε τοτε Ορφεα να σε βαλουνε στα Guiness και να ξεκινησεις κινημα εναντιον των υπονομευτων των τυμπανων που τοσα χρονια δεν μας λεγανε τι παιζαμε

     Και οι απανταχου ντραμερ του κοσμου να σε κυρηξουν ευεργετη τους

     Συγνωμη φιλε αλλα δεν τρωγεσαι με τιποτα...... Ολα καλα αλλα δεν συμφωνουμε.

    Τουλαχιστον να δουμε ποτε θα καταθεσεις τα διαπιστευτηρια σου γιατι καταντησε σαν τον Αη Βασιλη που ολοι τυον περιμενουν αλλα ποτε δεν ερχεται


    ORFEASMIRSINIS
    05.02.2010, 07:04

    Συγγνώμη...με ρωτάς ένα κάρο πράγματα,σου απαντώ σε όλα και μου λες οτι δεν τρωγομαι με τίποτα?Μέχρι τώρα διατεινόσουν οτι δεν απαντώ στις ερωτήσεις σου!Διαφωνείς σε τι?ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ!!!

    Απλά λατρεύω αυτό το όργανο και επειδή δεν μου αρκούσε αυτό που άκουγα απο εμένα και όλους τους άλλους,άρχισα να ψάχνομαι πριν πέσω στην παγίδα του οτι εάν αγοράσω ένα τομ των οχτκοσίων ευρώ θα ακουγόμουνα καλύτερα απο το τομ των 200σιων!Άκουγα solos μεγάλων Drumers και με έπιανε κατάθλιψη στα πρώτα τρία λεπτα΄.Παίζω και αρκετά καλή κιθάρα και πλήχτρα αλλά τα Drums είναι λατρεία!Είναι η πρώτη κουβέντα που έγραψα, όταν άνοιγα το θέμα.

     

     


    noizreduction
    05.02.2010, 09:41
    Δηλαδη οι drummer μεγαλων συγκροτηματων δεν εχουν ψαξει τον ηχο τους;!!!!
    ORFEASMIRSINIS
    05.02.2010, 10:51

    Τον έχουν καραψάξει!Είπα το αντίθετο?Αυτό που είπα είναι οτι, ως επι τω πλείστον, δεν μου άρεσε αυτό που άκουγα.Και η γύμνια η μεγάλη φαινότανε στα solos.

    Πολλοί δε και μεγάλα ονόματα μου δίνουν την αίσθηση οτι έχουν την εντύπωση πως βρίσκοντει σε γυμναστικές επιδείξεις οπου συναγωνίζονται ποιός θα κάνει οχτακόσιες μποτιές και χίλιες μπακετιές το δευτερόλεπτο!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 05-02-2010 11:25 ]


    Hastaroth
    05.02.2010, 11:14

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 04-02-2010 στις 13:25 έγραψε...

    thanx hastaroth... αυτό που ξέρω πάντως είναι στα διαστήματα του πενταγράμμου στις παρτιτούρες των ντραμς διαβάζουμε ρυθμικές αξίες και όχι μελωδίες/νότες.

    Μά αυτό ακριβώς δέν λέω κι'εγώ;

    Θά ξέρης,φαντάζομαι το βιβλίο τού Mel Bay "the drum cookbook".Σ'αυτό,ο συγγραφέας χρησιμοποιεί απλώς γραμμές,χωρίς κανένα κλειδί,στίς οποίες γράφει τά διάφορα μέρη ενός drum set.Επίσης,στίς συμφωνικές ορχήστρες ή στίς στρατιωτικές μπάντες,τό snare drum και η "γκρανκάσσα" (που αποτελούν ξεχωριστά όργανα) γράφονται απλώς σέ μιά γραμμή τό καθένα,χωρίς κάποιο κλειδί,αφού αποδίδουν ρυθμικά καί όχι μελωδικά "μοτίβα" (patterns).

    Κι'αυτό γιατί η χρήση τού κλειδιού έχει έννοια μόνο γιά τά μελωδικά όργανα,επειδή υποδηλώνει σέ ποιά γραμμή τού πενταγράμμου γράφουμε μιά συγκεκριμένη νότα καί βάσει αυτής υπολογίζουμε ποιές νότες γράφουμε στίς υπόλοιπες γραμμές καί διαστήματα.Γι'αυτό δέν λέμε απλώς οτι γράφουμε π.χ. "στό κλειδί τού σόλ" αλλά προσθέτουμε και "στην δεύτερη γραμμή",διότι θά μπορούσαμε να γράφουμε "στό κλειδί τού σόλ",αλλά "στήν τρίτη γραμμή",οπότε η τρίτη καί όχι η δεύτερη γραμμή (μετρώντας από κάτω) θά ονομαζόταν σόλ (καί άρα η δεύτερη θά ονομαζόταν μί).

    Ακόμα λοιπόν κι'αυτό που λέγεται οτι "η ντράμς γράφεται στό κλειδί τού φά" είναι καί λεκτικά λάθος γιατί θά έπρεπε να προστεθή καί σέ ποιά γραμμή βρίσκεται αυτό το κλειδί.Τότε αυτομάτως (που λέει και ο Πουλικάκος) καί όλες οι υπόλοιπες γραμμές και διαστήματα θά αποκτούσαν ένα "όνομα",άρα λοιπόν όλα τά μέρη ενός drum set θά έπρεπε να αποδίδουν συγκεκριμένες νότες-ακόμα και τά πιατίνια.Οπότε γιά να έχουμε την τονική έκταση που απαιτείται γιά να παίξουμε μιά μελωδία,θά έπρεπε να έχουμε άπαντες από ένα σέτ μέ 64 bass drums,64 snares,64 ride cymbals,64 crash cymbals και 64 hi-hat......

    Οπότε θά έπρεπε να έχουμε δέκα πόδια και δέκα χέρια.


    Hastaroth
    05.02.2010, 11:22

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 05-02-2010 στις 10:51 έγραψε...

    Τον έχουν καραψάξει!Είπα το αντίθετο?Αυτό που είπα είναι οτι, ως επι τω πλείστον, δεν μου άρεσε αυτό που άκουγα.Και η γύμνια η μεγάλη φαινότανε στα solos.

    Φίλτατε οδοντίατρε,μήπως θά έπρεπε νά σκέφτεσαι περισσότερο πρίν γράψης κάτι τέτοιο;

    Η πρίν γράψης κάτι,γενικώς,περί τυμπάνων;


    ORFEASMIRSINIS
    05.02.2010, 11:47

    Ω! Hastaroth.Ευτυχώς που δε χρειάζομαι την άδεια σου!Τίποτα δε θα πήγαινε μπροστά εαν μέναμε σε απαρχαιωμένες πρακτικές και απόψεις των οποίων και είσαι εκφραστής.Είναι το πρώτο πράγμα που σε μαθαίνουνε σε ένα πανεπιστήμιο.ΝΑ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΕΥΝΑΣ!


    Hastaroth
    05.02.2010, 12:41

    Ω Ορφεύ!Θεωρείς δηλαδή ότι όλοι εμείς οι drummers αυτού τού πλανήτη (μερικοί από τους οποίους είναι παγκοσμίως αναγνωρισμένοι καί έχουν δημιουργήσει ιδιαίτερες καί χαρακτηριστικές "σχολές" καί νοοτροπίες παιξίματος) παίζουμε ακολουθώντας "απαρχαιωμένες πρακτικές και αντιλήψεις" και οτι εσύ καί μόνον εσύ επινόησες μιά τεχνική,ασύλληπτη ακόμα από τά μικρά μας μυαλά-ακόμα και από τά μυαλά ανθρώπων όπως π.χ.Jack Dejohnette,Billy Cobham,Terry Bozio,Akira Jimbo καί άλλων ών ούκ έστιν αριθμός-που θα φέρη επανάσταση στόν τρόπο που αντιμετωπίζεται αυτό το όργανο από τούς μουσικούς;

    Αν είναι έτσι,τότε ανέβασε πάραυτα εις το youtube ένα βίντεο που θα σέ δείχνη να παίζης μέ τήν τεχνική αυτή την τόσο επαναστατική.Δείξε μας τόν εαυτό σου την ώρα που εκτελείς ένα "ντυμένο" solo,αφού θεωρείς τά soloes όσων προανέφερα-καί όχι μόνο-"γυμνά" καί "επιδείξεις γυμναστηρίου".

    Θά ξέρης βέβαια την ιστορία όπου αρχαίος αθλητής εκαυχάτο πως στην Ρόδο είχε κάνει ένα τέτοιο άλμα απίστευτο που κανείς άλλος δέν είχε ξανακάνει και προσφερόταν μάλιστα να καλέση μάρτυρες όσους τόν είχαν δεί.

    Εγώ πάντως,σηκώνω τά χέρια-καί τίς μπαγκέτες μου-ψηλά διότι θεωρώ πλέον ανώφελο να συνεχίσω μιά τέτοια συζήτηση μαζί σου..


    ORFEASMIRSINIS
    05.02.2010, 13:08

    ...ΠΊΣΤΕΥΕ ΚΑΙ ΜΗ ΕΡΕΥΝΑ ΔΗΛΑΔΗ!Το λέι και ο παπάς κάθε Κυριακή...!


    ORFEASMIRSINIS
    05.02.2010, 15:14

    ...δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς που χρησιμοποιούν coated δέρματα,διότι αυτά έχουν αδρή επιφάνεια και ως εκ τούτου κόβουν πολλές αρμονικές και κάνουν τα τύμπανα να ακούγονται πολύ ξερά.Τα εν λόγω δέρματα δημιουργήθηκαν για να ακούγονται οι βούρτσες στο ταμπούρο.Τώρα για ποιό λόγο τα κοτσάρουν παντού δε το καταλαβαίνω...!


    cobal
    05.02.2010, 16:38

    Καλα κανεις και αλλαζεις θεμα Ορφεα γιατι με αυτο δεν παμε πουθενα.

    Δυστηχως για εμας τους κλειστομυαλους coated μεμβρανες χρισημοποιουν σχεδον παντα μερικοι απο αυτους που εμεις οι υπολοιποι θεωρουμε κορυφαιους στο ειδος Steve Gadd, Dave Weckl. και το φαινομενο Horacio Hernandez. Επισης και ο θρυλος John Henry Bonham αλλα και παρα πολοι αλλοι.

     


    ORFEASMIRSINIS
    05.02.2010, 16:55

    Δείτε και αυτούς τους λεβέντες...Το παλεύουν λίγο αλλά έχουν ακόμα πολύ δρόμο...ίσως κάποιος μαθητής τους!

    http://mysterybrothers.net/watch.html


    Ας εστιαστούμε λίγο στο ΤΙ λένε,καθώς και στην εν γένει φιλοσοφία τους

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ORFEASMIRSINIS στις 05-02-2010 17:14 ]


    ORFEASMIRSINIS
    05.02.2010, 19:24

    Ρε μάκες απ΄ότι κατάλαβα είσαστε όλοι πολύ καλοί ντράμερ,ψαχμένοι και καλά παιδιά.Δεν κάνομε ένα drum clinic να γίνει το σώσε!Διευθυντής ο Hastaroth (είδες Hastaroth δεν ψοφάω για μεγαλεία,αναγνωρίζω παλαιότητα και αξία).


    djmetronomos
    05.02.2010, 21:45

       Dear Hastaroth, ασφαλώς και κατάλαβα αυτό που έγραψες... Απλά, εγώ ήθελα να τονίσω το σημείο αυτό... ότι στις παρτιτούρες των ντραμς δεν διαβάζουμε νότες αλλά ρυθμικές αξίες - για το φίλο μας που επιμένει διαφορετικά... ότι στα ντραμς πρέπει να παίζουμε μελωδίες.
       Προσωπικά, θα του πρότεινα - αφού μας έχει βγάλει άσχετους - να στείλει τις απόψεις του στο Modern Drummer, το πιο έγκυρο περιοδικό της ντραμιστικής κοινότητας εδώ και κάτι δεκαετίες. Πιθανόν να τον δούμε στο επόμενο εξώφυλλο, με τίτλο: "Greek Dentist - Hero of the month" "Έλλην οδοντίατρος αποκαλύπτει το φιάσκο και ξεσκεπάζει τους ντράμερ! Τόσα χρόνια παίζουν με ξεκούρνιστα ντραμς ενώ μας εντυπωσιάζουν με δήθεν σόλο ντραμς!"
       Θα δούμε το αντίκτυπο των τρομερών αποκαλύψεων στην παγκόσμια μουσική σκηνή. Θα αποσυρθούν από τα δισκάδικα όλα τα άλμπουμ που περιέχουν ντραμς. Οι παγκοσμίου φήμης ντράμερ θα υποχρεωθούν να επιστρέψουν τα βραβεία που έχουν κερδίσει στις ψηφοφορίες του περιοδικού. Τα συγκροτήματα θα είναι υποχρεωμένα στις συναυλίες να παίζουν όλα τα τραγούδια τους από το κλειδί του ΛΑ, με βαρύ χρηματικό πρόστιμο για τους παραβάτες. Όσοι χρησιμοποιούν λευκά δέρματα, θα αποκλείονται δια παντός από τις ηχογραφήσεις σε στούντιο. Όποιος τολμήσει να κάνει σόλο ντραμς με διπλό πεντάλ στην κάσα και με ταχύτητα που ξεπερνά το 100 στον μετρονόμο, θα υποχρεωθεί να προσφέρει κοινωνικές υπηρεσίες στην πόλη όπου διαμένει...


    noizreduction
    05.02.2010, 21:47
    E, οταν τα ελεγα, με λεγατε ειρωνα :D
    cobal
    05.02.2010, 23:46

    Ποτε Ορφεα θα καταθεσεις τις αποψεις σου????

    Να μας λυθει και η απορια (οχι οτι εχω και καμια ιδιαιτερη δηλαδη) το τι ειναι αυτο το τοσο συγκλονιστικο που θα καταργησει και τον νομο της βαρυτητας.... Γιατι οπως τα λες ειναι σαν να γυρισει η γη αναποδα και να ξεχασουμε αυτα που τοσα χρονια ξεραμε

     

    Και κατι αλλο.... Τι μπαγκετες χρησιμοποιεις??

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 05-02-2010 23:49 ]


    ORFEASMIRSINIS
    06.02.2010, 01:25

    Απο τα βιντεο δε διδαχθήκατε τίποτα?Τόση είναι η προσκόλληση σας πια στα ίδια και στα ίδια τα αποστεωμένα και τα απολιθωμένα?Εσένα cobal δε σου έγραψα ότι το 12άρι κουρδίζεται σε ΛΑ?Δε σε είδα όμως ούτε να το πρόσεξες,ούτε να το αξιοποίησες!Κάνε πρώτα αυτό και έπονται τα άλλα...

    ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΒΙΝΤΕΟ COBAL???!!!

    και να ξεχασουμε αυτα που τοσα χρονια ξεραμε

    Ξέρω οτι είναι οδυνηρό!

    Και κατι αλλο.... Τι μπαγκετες χρησιμοποιεις??

    BILL STEWART(απαντώ αντιλαμβανόμενος την ειρωνία.Αν θέλεις να ξέρεις και τι χρώμα κάλτσες φοράω συνήθως μαύρες το χειμώνα και μπέζ το καλοκαίρι)

    E, οταν τα ελεγα, με λεγατε ειρωνα :D

    Σε αυτή την περίπτωση η μακαρίτισα η βάβω μου η Βασίλω θα απαντουσε:ΜΗΝ ΠΕΤΑΓΕΣΑΙ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΟΡΔΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΚΙ!


    noizreduction
    06.02.2010, 09:47

    Και ο Τζακ Νικολσον στο Bucket List θα προσθετε "Οταν εισαι μεγαλος ανθρωπος, να μην εμπιστευεσαι ποτε μια πορδη" ;) Αχ, αυτα τα αποθεφγματα δινουν ενα ομορφο τονο σε ενα ατονο θεμα

     

    Να'σαι καλα Ορφεα, γιατι εχω δωσει το link του θεματος σε πολλους φιλους ( ντραμερ και μη ) και περναμε μια χαρα με τον τροπο που λες πως ολοι οι μεγαλοι drummer ειναι ανουσιοι και αχρηστοι.

    Νομιζω πως ο Λιακοπουλος αξιζει να κανει ενα βιβλιο για σενα "Ομαδα Ντραμς: Ο Ελληνας που ανεδειξε την αξια τους" ( δωρο με τις καλτσες του χειμωνα ).

    Αλλα ξεχασα..."Ολα επονται"! Θα μας κλεισεις τα ματια με ενα εκπληκτικο σολο βιντεο 20 ωρων το οποιο η Sony Music θα το μετατρεψει σε Bluray για ολους τους ενδιαφερομενους!

     

    Επιμενω παντως πως για ανθρωπο των ιατρικων επαγγελματων και της ηλικιας σου, ο τροπος γραφης ( κι ορθογραφικα ), ο τροπος συμπεριφορας κι ο τροπος ειρωνιας δειχνουν πως καποιοι αντρες...δε μεγαλωνουν ποτε!
    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 06-02-2010 09:50 ]


    ORFEASMIRSINIS
    06.02.2010, 10:25

    Το τελευταίο που με ενδιαφέρει είναι η άποψή σου για μένα!Είθισται μικρόνοες να παρερμηνεύουν γιατί δεν κατανοούν!Για ορθογραφία δε δέχομαι κουβέντα,διότι είμαι ο μόνος χωρίς λάθη.Εκτός εάν εννοείς τα copy paste που κάνω στις ερωτήσεις και παρατηρήσεις σας ή τα εκ παραδρομής λάθη π.χ. ο οπίος αντί για ο οποίος.Ε!Τι να κάνομε δε γράφω και σε κανένα επιστημονικό περιοδικό να ελέγχω τα κείμενά μου !!Δεν κάνω τίποτα σπουδαίο, απλά απαντώ σε εσένα !Φεύ!!!