ελληνική μουσική
    533 online   ·  210.830 μέλη
    rotse
    23.12.2009, 17:03

    Οκ το ξέρω ότι είναι άσχετο με αυτή την ιστοσελίδα το θέμα μου αλλά καλά είναι να πάρω μια ιδέα.Ψάχνω σκύλο για σπίτι μικρού μεγέθους, αν είναι δυνατόν να μην μεγαλώνει πολύ. Αν κάποιος έχει σκύλο μικρό ή μπόρει να μου δώσει συμβουλές για ράτσες plz να απαντήσει.


    montechristos-ole
    23.12.2009, 19:01

    Υπαρχουν πολλες ρατσες σκυλων μικρου μεγεθους που ειναι ιδανικες για μεσα στο σπιτι... Αλλα δεν θα χασω τον χρονο μου για να σου αναλυσω τα χαρακτηριστικα της καθε ρατσας... Η δικη μου αποψη ειναι να υιοθετησεις ενα μικρο ημιαιμο που ειναι διασταυρωση μικροσωμων σκυλων, ρατσας ή μη... Ο δικος μου ειναι διασταυρωση καννις με τεριε και ειναι μικροσωμος... Ειναι εξυπνο και ιδιαιτερο... Μην κανεις το λαθος να παρασυρθεις απο τις ρατσες και τα χαρακτηριστικα τους... Ο σκυλος διαμορφωνει χαρακτηρα αναλογα με τον τροπο που θα τον μεγαλωσεις... Σαφως και υπαρχουν καποια στανταρ χαρακτηριστικα, αλλα δεν ειναι και απολυτο... Προτιμησε καποιο μπασταρδακι... Ξερω απο σκυλους και γατες αρκετα καλα... Ετυχε να μεγαλωσω σε φιλοζωη οικογενεια και ετσι εχω αρκετες γνωσεις... Η αληθεια ειναι πως ποτε μου δεν ειχα σκυλο ή γατα που δεν ήταν ρατσας... Ο μονος που δεν ειναι ρατσας ειναι ο μικρος που εχω τωρα και ομολογω πως με εχει αφησει αφωνο το μαλακισμενο... Ειναι πολυ καλος... Αν δεν ψαχνεις κατι πολυ συγκεκριμμενο, δωσε μια ευκαιρια σε τετοια ημιαιμα να αποκτησουν οικογενεια...


    Liza32
    23.12.2009, 20:58

    Καλησπέρα. Θέλεις αποκλειστικά να είναι ράτσα; Γιατί έχω μια κουκλίτσα ημίαιμο κόκερ, τέλος του μήνα γίνεται δύο μηνών, και θέλω να τη δώσω σε κάποιον που θα τη φροντίζει και δεν θα την πετάξει μόλις μεγαλώσει! Γίνεται μεσαίου μεγέθους, άν και είναι στρουμπουλή! Η μαμά της είναι κόκερ αλλά ο μπαμπάς άγνωστος, λέω την αλήθεια! Είχα οκτώ και τα έδωσα, μου εμειναν τρία. Το χρώμα της είναι καφέ και μαύρο και θέλω να βρεί οποσδήποτε ενα μόνιμο σπίτι γιατί και εγω μη νομίζεις, τα έχω αγαπήσει! Άν μπορούσα θα τα κράταγα όλα, αλλά βλέπεις δεν γίνεται. Άν ενδιαφέρεσαι στείλε μου μύνημα σύντομα, διαφορετικά, μέχρι την Κυριακή πρέπει να τη δώσω κάπου...


    salonicagirl
    24.12.2009, 00:02
    Θα συμφωνήσω με τον montechristo...τα ημίαιμα αποδεικνύονται πολλές φορές καλύτερα από τα καθαρόαιμα.Ο δικός μου είναι διασταύρωση κανίς με γκριφόν κ είναι απίστευτος! Συμβουλή μου...ότι και αν διαλέξεις τελικά,θα ήταν προτιμότερο να μην αγοράσεις σκύλο.Υπάρχουν τόσα πολλά κουτάβια στα καταφύγια ζώων που χρειάζονται υιοθεσία και είναι κρίμα.
    tweety07
    24.12.2009, 11:10

    συμφωνω κ εγω με ολους τους αλλους...για 12 χρονια ειχα ενα θυληκο κανις με γκριφον κ ηταν το καλυτερο σκυλακι του κοσμου..(για μενα) οτι κ να του ελεγες το καταλαβαινε σαν να σου μιλουσε..αλλα δυστυχως μου αρρωστησε κ πεθανε........

    τωρα μου εφεραν δωρο ενα μαλτεζ.....δεν ειχα ξανα ποτε κ δεν ξερω πως θα εξεληχθει...αλλα φαινετε καλο σκυλακι...ειναι αυτο που ειπε κ ο montechristos-ole οτι ειναι ο τροπος που θα το μεγαλωσεις κ πως θα το μαθεις... καλη τυχη στην αγορα σου κ αν μπορεσεις ειναι καλυτερα να υιοθετησεις παρα να αγορασεις....κ εγω αυτο θα εκανα αν δεν μου το εφερναν δωρο!!!!


    rotse
    29.12.2009, 15:09
    thanx guys!!