ελληνική μουσική
    595 online   ·  210.844 μέλη

    Ποιος τραγουδιστής θα ήθελες να είσαι?

    rotse
    24.12.2009, 21:33

    hey guys!Ποιος τραγουδιστής ή τραγουδίστρια θα θέλατε να ήσασταν?


    EKTORAS7911
    24.12.2009, 23:03

    Από Έλληνες ο Γιάννης Αγγέλακας, από ξένους ο Robert Plant ή ο Axl Rose

     

    {#emotions_dlg.rockon}

     

     


    Moonchild92
    26.12.2009, 01:02

    Ασυζητητί ο Geoff Tate...Χωρίς όμως να κάνω την μαλακία να αρχίσω το κάπνισμα και να στερήσω την ανθρωπότητα από την ίσως μεγαλύτερη φωνή ever στην ιστορία του rock και του metal.....!


    SouLRocK
    26.12.2009, 17:14

    ευκολο... ο  Τζιμάκος!jim morrison


    XarakiFreeSoul
    26.12.2009, 18:07

    Ozzy re !!!!!!!!! xaxaxaxaxaxa me fantazeste me thn fwnh tou Ozzy pwwwww{#emotions_dlg.happycrazy} !!!!!!!!!


    -----------------
    BEING CRAZY IN PARADISE IS EAZY.......

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : XarakiFreeSoul στις 26-12-2009 18:07 ]


    ignatiadi
    03.02.2010, 22:33
    χάρις Αλεξίου
    nirvgirl
    05.02.2010, 15:59

    μμ...ναι αν δεν ήμουν κορίτσι (:P)..από Έλληνες ο Αλκίνοος Ιωαννίδης και από ξένους ο Mikael Akerfeldt!{#emotions_dlg.biggrin}


    rollinngstone
    05.02.2010, 16:04

    Δύο είναι οι τραγουδιστές που θα ήθελα να ήμουν.

    1) Πρώτος και καλύτερος ο Bob Dylan, ο καλύτερος ίσως τραγουδιποιός του εικοστού αιώνα. Τι να λέμε τώρα ο άνθρωπος έγραψε αριστουργήματα πρώτου μεγέθους.

    2) Επίσης θα ήθελα πολύ να ήμουν ο ανεπανάληπτος Frank Zappa και να είχα την σπάνια ιδιοφυία του. Να μην ,όμως, πάθαινα καρκίνο του προστάτη σαν αυτόν και να συνέχιζα να γράφω μεγάλα έργα.


    tweety07
    08.02.2010, 11:25

    ο Αλκινοος Ιωαννιδης... {#emotions_dlg.inlove}


    cobal
    08.02.2010, 22:48

    Lemmy{#emotions_dlg.beer}


    kwstasagas
    28.02.2010, 01:44

     

    David Byron (29 January 1947 – 28 February 1985) born as David Garrick[2] was the original lead vocalist for Spice (from 1967 through 1969) and is most famous for singing in the rock band Uriah Heep between 1969 and 1976.

    Mε το παραπάνω λήμμα από την Wikipedia κάνω την έναρξη αυτού του ποστ για τον τραγουδιστή που έχω ζηλέψει περισσότερο από κάθε άλλον .... DAVID BYRON, τον οποίο οι περισσότεροι από εμάς τον ξέρουμε ως "η φωνή των URIAH HEEP" ....

    Από την εφηβεία μου - οπότε και ανακάλυψα τους U.H., που αμέσως γίναν ένα από τα πλέον αγαπημένα μου ροκ συγκροτήματα - αλλά και μέχρι σήμερα, είναι πολλές οι φορές που έχω πει "αχ, να είχα κι εγώ αυτή τη σπάνια φωνή ... που με τόση άνεση ανεβοκατεβαίνει τις κλίμακες .... που με μία της κορώνα σού δημιουργεί ανατριχίλες .... που όταν τραγουδάει ψιθυριστά και χαμηλόφωνα τις μπαλάντες σχεδόν σού φέρνει δάκρυα στα μάτια από τη συγκίνηση .... που όταν τραγουδάει δυναμικά τα χαρντ ροκ τραγούδια σού δημιουργεί την επιθυμία να σηκωθείς από τη θέση σου και ν' αρχίσεις να "χτυπιέσαι" .... Και το κυριότερο απ' όλα ... να σού δίνει πάντα την εντύπωση ότι σε κάθε τραγούδι ο τύπος καταθέτει κάτι από την "ψυχούλα" του, κι έτσι να σε κάνει να τον αισθάνεσαι τόσο "κοντά" σου" ........  

     Σήμερα, 28 - 2 - 2010, συμπληρώνονται 25 χρόνια από τότε που "έφυγε" αυτός ο πολύ - πολύ αγαπημένος τραγουδιστής, του οποίου τα φωνητικά προσόντα τόσο έχω ζηλέψει {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}..... Και μάλιστα "έφυγε" ευρισκόμενος περίπου στην ίδια ηλικία στην οποία βρίσκομαι εγώ σήμερα {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad} .... R.i.p. Λόρδε Βyron ....

    Όσο κι αν οι U.H. εξακολουθούν να υπάρχουν μέχρι σήμερα και να δίνουν ακόμη συναυλίες, προσωπικά δεν μπορώ να τους φανταστώ με άλλη φωνή πλην του Byron. Και .... δεν είμαι ο μόνος .... Ξέρω αρκετούς που, όποτε τους έχω ρωτήσει "θα πας να δεις τους U.H. που έρχονται ξανά στην Αθήνα να παίξουν" μού έχουν απαντήσει "όχι, γιατί τα παλιά τραγούδια τους μόνο από τον Byron θέλω να τα ακούω, από κανέναν άλλον ..... " ........   

    Στο παρακάτω βίντεο μπορούμε να θαυμάσουμε όχι μόνο τα φωνητικά προσόντα του Byron, αλλά και την αρχοντιά του, το στιλ του κλπ επί σκηνής :


    https://www.youtube.com/watch?v=nzRrGNygjzsLink

    >


    -----------------
    Jeanne: Oh what a beautiful feeling. Everything shimmering in the twilight. Look at that sunset. I've never seen such colours before. It all seems suspended in eternity. I wish moments like these would last forever [Eloy - Love Over six centuries]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 28-02-2010 02:04 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 28-02-2010 02:12 ]


    Shapplin
    02.03.2010, 11:10
    Η Εmma Shapplin που θα δω το Σάββατο σίγουρα ...............
    vasilisbSax
    03.03.2010, 08:40

    Κάποιοι δεν χρειάζεται καν να απαντήσουν στην ερώτηση...
    ...το πράγμα μιλάει από μόνο του (για σένα Shapplin
    το λέω),
    ή έχουν μιλήσει εκείνοι γι' αυτό (θ.μ. {#emotions_dlg.whistling})


    tweety07
    04.03.2010, 13:19

    ειναι πολυ που δεν το ξερουν ομως βρε βασιλη μου{#emotions_dlg.tt2}!!να μην το μαθουν κ αυτοι;;;;{#emotions_dlg.lol}

     


    vasilisbSax
    04.03.2010, 14:48

    {#emotions_dlg.nono}


    lyricas
    04.03.2010, 23:18
    Χμ... Joan Jett! Η κοπέλα είχε στυλ! Από άνδρες ο Trace Adkins..
    GNR-SLASH
    10.03.2010, 15:46
    Axl Rose ή Βασίλης Παπακωνσταντίνου !!Και οι δυο εχουν φωνη που με πορώνει αγρια !!!!!!!!!
    ai8erolamnos
    28.05.2010, 20:03

    Νικόλας Άσιμος (Αντισυμβατικός,Ανένδοτος,Ανύσηχος,Απροσάρμοστος)

    Χρήστος Θηβαίος (Κορυφαίος μουσικός και ΑΝΘΡΩΠΟΣ)


    litirakis
    29.05.2010, 14:10

    Ενας μου ηρθε αμεσως στο μυαλο....

    ...Παυλος Σιδηροπουλος


    TheDarkSideOfTheMoon
    29.05.2010, 15:02

    Η Simone Simons!!!Είναι κούκλα και έχει φωνάρα!!Ας της έμοιαζα έστω και λίγο...!





    επισυναπτόμενα: img-thingCA66559J.jpg