ελληνική μουσική
    481 online   ·  210.844 μέλη

    Αγορά ενισχυτή για μπάσσο.

    Tormentor
    25.12.2009, 22:32

    Γεια σας κ χρονια πολλα σε ολα τα παιδια στο forum. Αφου μετα απο καιρο καταφερα να μαζεψω ενα σεβαστο ποσο, αποφασισα να αλλαξω ενισχυτη για να παρω καποιον μεγαλυτερο που μπορει να χρισιμοποιειθει κ για μικρα gigs. Εχω καταλιξει σε τρια μοντελα αλλα δν ξερω πιο να διαλεξω. Και για αυτο ζηταω τη γνωμη σας. Παιζω μεταλ κυριως. Τα μοντελα ειναι αυτα:

     

    http://www.thomann.de/gr/peavey_max_115.htm

    http://www.thomann.de/gr/ampeg_ba112_bass_combo.htm

    http://www.thomann.de/gr/line6_lowdown_studio_110.htm

     

    Ευχαριστω εκ το προτερον κ παλι χρονια πολλα.

    (Υ.Γ.:Συγγνωμη για τα ορθογραφικα)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Tormentor στις 25-12-2009 22:45 ]


    Tormentor
    27.12.2009, 02:26
    Κανεις ρε παιδια???
    Xoris-Nickname
    27.12.2009, 08:46
    Καλημερα φιλε ! Τα ειδα κ τα 3 λινκακια με τα Ενισχυτακια ! Γνωμη μου .... Συγκριτικα με τα 3 που δινεις ! Το PEAVEY ειναι αξιοπιστο.... Δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα για τα λεφτα του ειναι καλο ! Ειναι 50 βατ (μικρο ) αλλα εχει 15" Γουφερ ! Ο LINE6 ειναι μικρος συμαζεμενος αλλα εχει παραπανω Βατ απο τον PEAVEY (75 απ οτι λεει) Ομως εχει 10" γουφερακι που εγω προσωπικα δεν το συστηνω συγκριση με μεγαλυτερο ! Δε θα μπορει να σε βγαλει χαμηλες συχνοτητες κ πιστευω οτι ειναι πιο πολυ για μελετη ! Να εχεις Δεκαρακι ηχειο αλλα οχι 1...τεσσερα το λιγοτερο ;) Ο AMPEG τωρα .....εχει 15" γουφερ ομως υστερει σε Δυναμη...ειναι κ αυτος 50 βατ ! Για δες κ αυτο το Μοντελο σε AMPEG με περισσοτερα βατ (100) κ 15" γουφερ ;) ! http://www.thomann.de/gr/ampeg_ba115_bass_combo.htm Η τιμη ειναι περιπου ιδια κ στον προτεινω αφου δεν μπορεις να δωσεις περισσοτερα ! Ομως να ξερεις πως .... το Μπασσο θελει Βατ πολλα για να σκασει καλα ;) Δηλαδη για να καλυψεις εναν Ντραμερ που βαραει ελαφρως δαιμονισμενα :)) θες τουλαχιστον 200 βατ ! Και τα Βατ που τα θελει ? Οταν θα ριξεις καμια ανοιχτη ΜΙ η αν εχεις 5χορδο η εξαχορδο κ κατεβαινεις πιο χαμηλα μεχρι Σι τοτε ειναι τα δυσκολα ! Τα μικρα ενισχυτακια προσκυνανε οταν φανε μια τετοια νοτα ελαφρως δυνατα χωρις ν αναψουν τα κοκκινα :) Ειπαμε Το Μπασσο θελει Βατ για να μη ζοριζεται ο ενισχυτης στις χαμηλες συχνοτητες ! Ενας κιθαριστας μπορει με ενα 30ρακι ενισχυτακι να καλυψει εναν ντραμερ ! Ενας μπασιστας θελει το ελαχιστο 100 ....εκτος αν παιζει με πενα κ μονο στη Σολ χορδη, οποτε δε θεωρειται κ μπασιστας αλλα βαρυτονος κιθαριστας :)) !!! Τωρα για τα Live που λες οτι θες να τον χρησιμοποιεις κιολας ....χμμ δε θελω να σε στεναχωρησω αλλα ειναι λιγο χλωμο ...... αν δε βγαινετε κ απο P.A ! Μονο για δικο σου Μονιτορ κατι γινεται αλλα μη περιμενεις να καλυψεις κ τον χωρο που θα παιξεις ! Ειπες για Μεταλ γι αυτο το λεω ;) !!!! Φαντασου πως εγω εχω μια καμπινα AMPEG με 2χ12" γουφερ μια κορνα κ 2χ15" 600 βατ συνολο ! Τα 12" τα εχω καψει 2 φορες :)) !!!! Πολλα ειπα ομως κ να μη σε κουραζω ! Δες το μοντελακι που ειναι στο λινκακι που σ εδωσα ! Ειναι πολυ καλη λυση για τα λεφτα που διαθετεις ! Ελπιζω να βοηθησα :) Χρονια πολλα κ καλοπαιχτο να ειναι το ενισχυτακι ..οποιο κ αν διαλεξεις τελικα ! Καλημερα
    Tormentor
    27.12.2009, 13:22
    Xoris-Nickname ευχαριστω πολυ για τι συμβουλες σου! Ωραιος ο ενισχυτης που μου προτεινες αλλα εχω μια ερωτηση ( μπορει να ειναι λιγο βλακωδες γτ με το θεμα ενισχυτης αρχισα να ασχολουμε τον τελευταιο καιρο :-p ). Απο οσο ειδα αυτος ο ενισχυτης εχει δυο ποντεσιομετρα, ενα που λεει "Master" κ ενα που λεει "Volume". Το Master αναφερεται στο gain?
    Xoris-Nickname
    27.12.2009, 17:46
    :)) Καλα βρε τι πηγες και προσεξες ...θα με τρελανεις :)) !!! Βασικα αυτη την εννοια εχει το Μαστερ . Μη σε απασχολει αυτο ομως . Αντε να σε προλαβω μη με ρωτησεις κ το αλλο :ΡΡ Το ποντεσιομετρο που γραφει style ειναι ενα ειδος παραμετρικου εκουαλαιζερ κ αφορα τις μεσαιες συχνοτητες ;) Εχει 5 θεσεις Πρισετ απο το εργοστασιο :) -Πιστευω πως ειναι καλος ενισχυτης κ εχει πολυ καλη σχεση "Αποδοση - Τιμη ". Η εταιρια ειναι Εγγυηση..τα βατ συμπαθητικα...το γουφερ 15" ειναι μια χαρα οποτε περιμενει καποιον να το ξεσκισει στο παιξιμο :) Αντε καλη χρονια να εχεις ;)
    Tormentor
    27.12.2009, 18:31
    Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου. Κατα πασα πιθανοτητα θα παρω αυτον.