ελληνική μουσική
    516 online   ·  210.830 μέλη

    Βοήθεια και απόψεις για την αγορά 2ης κιθαρας

    crazyvet
    26.12.2009, 02:55

    Αν κ εδω κ καποια χρονια ασχολουμαι απο μονη μου με την κιθαρα παιζοντας τραγουδια με ακκορντα, εδω και μερικους μηνες επιτελους μπορεσα κ ξεκινησα μαθηματα σε ωδειο. Η κλασσικη κιθαρα των 100Ε που ειχα παρει καποτε για ν αρχισω ν ασχολουμαι μονη μου τοτε δε μου αρκει πλεον. Ακουσα να παιζουν κ σε κιθαρες της προκοπης στη σχολη κ μπορω να πω οτι εντυπωσιαστηκα με το γεματο, βαθυ και στρογγυλο ηχο που εβγαζαν. Η δικη μου μου ακουγεται πλεον σαν τενεκες. Ηρθε η ωρα λοιπον να αγορασω τη δευτερη μου κιθαρα.

    Η μουσικη που θελω να παιζω ειναι μπαλαντες, εντεχνα κομματια, λιγο ρεμπετικα και καποιες φορες και πιο Rock αναλογα με τα κεφια. Εχουν αρχισει να με κερδιζουν ομως και τα καθεαυτου κλασσικα κομματια. Θελω ομως να εχω μια κιθαρα κ για πιο "παρεϊστικα" τραγουδια.

    Επειδη μ αρεσει ο ηχος της κλασσικης κιθαρας προσανατολιζομαι περισσοτερο προς κλασσικη ή ηλεκτροκλασσικη. Για πιο ροκ κομματια (πχ παπακωνσταντινου) ειναι καλυτερη μια ηλεκτροκλασσικη? δε νομιζω να παιζω πολυ ροκ κομματια παντως. οποτε θα ηταν ισως καλυτερο να παρω μια κλασσικη με καλυτερα ξυλα κ συνεπως κ ηχο αντι για μια ηλεκτρακουστικη κατωτερου ηχου θυσιαζοντας την ενταση του ηχου της για τα πιο δυνατα κομματια? τα λεω λιγο μπερδεμενα αλλα κ στο μυαλο μου ειναι λιγο ανακατεμενα αυτη τη στιγμη. εχω γενικα σκοπο να συνεχισω την εμβαθυνση και στους κατεξοχην κλασσικους ηχους της κιθαρας κ να μη μεινω μονο στα "εμπορικα" τραγουδια.

    Διαθετω περιπου 600Ε κι ισως να μπορεσω ν ανεβω κ λιγο πιο πανω. Απ οτι διαβασα στο διαδυκτιο ακουγονται πολυ οι Alhambra και οι Takamine.

    Απο την εμπειρια σας καλυτερη θα ηταν η επιλογη μιας κλασσικης ή μιας ηλεκτροκλασσικης κιθαρας για αυτα που θελω? εχετε να μου προτεινετε καποια μοντελα? επειδη ειμαι απο επαρχια οι τιμες στον ανδρομιδα για κλασσικες κιθαρες μιας μεσαιας κατηγοριας ξερει κανεις σε τι ποσα κυμαινονται? εδω στην πατρα εχετε να μου προτεινεται καποιο καταστημα? ( περα απο το νακα......)

    ευχαριστω

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : crazyvet στις 26-12-2009 03:12 ]


    takispag
    26.12.2009, 09:19

    Βασικά, πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι θες να παίξεις. Αν με το όργανο αυτό θα μελετάς τα κομμάτια του ωδείου, που απ'ότι κατάλαβα είσαι σε εκμάθηση κλασσικής μουσικής, τότε υποχρεωτικά πας για κλασσική κιθάρα.

    Αν πάλι, θες να παίζεις τραγούδια με συγχορδίες, σαν αυτά που ακούς στο ράδιο, τότε η ιδανικότερη λύση είναι η ακουστική. Σκέτη, χωρίς ηλεκτρικά. Ηλεκτροακουστική σημαίνει ότι τη συνδέεις σε ηχείο, και συνήθως μας είναι χρήσιμη για συναυλίες ή πρόβες με full μπάντα. Άρα, αν δεν έχεις σκοπό να τη χρησιμοποιήσεις για κάτι τέτοιο, πήγαινε σε καθαρή ακουστική.

    Σημείωση : με την κλασσική μπορείς να παίξεις τα τραγούδια που ακούς, άσχετα αν ο ήχος δεν θα είναι ακριβώς ίδιος, λόγω χορδών. Με την ακουστική κομμάτια κλασσικής μουσικής δεν θα μπορείς να παίξεις όμως, γιατί οι συρμάτινες χορδές και η γενική κατασκευή μιας ακουστικής δεν βοηθάνε καθόλου για κάτι τέτοιο.

    Στον Ανδρομηδά με τα χρήματα που δίνεις νομίζω πως θα βρεις κάτι ποιοτικό.


    crazyvet
    26.12.2009, 13:16
    takispag ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση. την ακουστικη δεν την σκεφτομαι καθολου προς το παρον απο τη μια γιατι μ αρεσει ο ηχος της κλασσικης περισσοτερο κι απο την αλλη γιατι δε θα μ εξυπηρετησει καθολου για το ωδειο. αναρωτιεμαι ομως αν θα ηταν προτιμοτερη μια ηλεκτροκλασσικη για να μπορω να τη συνδεω με ηχειο για ν ακουγονται πιο "δυνατα" κομματια πιο ροκ που μ αρεσουν.... στην κατηγορια των κλασσικων για την Alhambra 5P τη γνωμη εχετε? αξιζει τον κοπο να ανεβω Αθηνα για μια εκδρομη στον Ανδρομηδα για κατι χειροποιητο ή στα 600Ε πανω κατω του budget μου δε θα εχει διαφορα απο μια Alhambra 5P για παραδειγμα? Αλλες κιθαρες που αξιζουν τα λεφτα τους στην κατηγορια αυτη εχετε να μου προτεινετε? τελος για αγορες μεσω internet απο adagio εχει καποιος υποψιν του? θα φτασει ασφαλης η κιθαρα ή υπαρχει περιπτωση να την χιλιοκοπανησει η courier μεχρι να φτασει? πως τις πακεταρουν? ευχαριστω