ελληνική μουσική
    521 online   ·  210.845 μέλη

    Ηχεία για κονσόλα ή όχι

    Damnagoras
    27.12.2009, 20:29

    Χρόνια Πολλά σε όλους!

    Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση,καθ΄ ότι είμαι νέος στον χώρο.Μου έκαναν δώρο μια Yamaha MW-12CX κονσόλα μίξης ήχου με USB σύνδεση για τον υπολογιστή.Ποια λοιπόν η διαφορά αν συνδέσω με αυτήν κάποια ηχεία ή monitors αντί να χρησιμοποιώ τα ηχεία του υπολογιστή μου?Ενδιαφέρομαι να κάνω κάποιες ηχογραφήσεις στον υπολογιστή.Παίζει ρόλο αυτό?

    Ευχαριστώ πολύ


    darbukaboy
    27.12.2009, 23:38

    Kαλησπερα!

    Καλο θα ηταν να μας πεις τι ηχεια χρησιμοποιεις στον υπολογιστη σου για να μπορεσουμε να κρινουμε αν ειναι καλυτερα ή οχι απο μια πιθανη επιλογη Monitor.

    Αν υποθεσουμε οτι τα ηχεια του υπολογιστη σου ειναι το κλασσικο ζευγαρακι ηχειων υπολογιστη που ξερουμε, η διαφορα με τα υποτιθεμενα monitors που μπορεις να βαλεις ειναι στην ποιοτητα του ηχητικου σηματος που βγαινει απο αυτα.Με αλλα λογια απο τα monitors θα παιρνεις μια πολυ καλυτερη αναλυση του ηχητικου σηματος, θα ακους δηλαδη λεπτομερειες τις οποιες με τα ηχεια του υπολογιστη δεν θα τις ακουγες ποτε.

    Αν τωρα τα ηχεια του υπολογιστη σου διαφερουν απο το μοντελο ηχειων που προανεφερα πρεπει να το ψαξεις λιγο.

    Εγω θα σου προτεινα αν θες να κανεις κατι καλο να δωσεις ενα ποσο και να παρεις ενα ζευγαρι αυτοενισχυομενα Monitors για χρηση studio!


    Damnagoras
    28.12.2009, 07:56

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Τα ηχεία που έχω στον υπολογιστή είναι τα 7.1 της Creative.Ειναι κυρίως για χρήση multimidia.Οπότε υποθέτω καλό είναι να βάλλω άλλα ηχεία.Έχει κανείς καμία πρόταση?Λογικά θέλω αυτοενισχυόμενα.