ελληνική μουσική
    450 online   ·  210.833 μέλη

    Ανοιχτή επιστολή Μίκη Θεοδωράκη

    fireroc
    28.12.2009, 19:00

    Με ανοιχτή επιστολή απάντησε ο Μίκης Θεοδωράκης στην αναφορά που έγινε εναντίον του σε προκήρυξη της αυτοαποκαλούμενης οργάνωσης «Συνωμοσία των Πυρήνων της Φωτιάς». Η επιστολή έχει ως εξής:

     

    «

     

     

    Λεβέντες μου σας καμαρώνω! Είστε οι συνεχιστές του Κολοκοτρώνη, του Ανδρούτσου και του Αρη σε σύγχρονη εκδοχή. Και γι' αυτό η τελευταία ελπίδα του προδομένου λαού μας. Με τη γενναία σας δημόσια αποκήρυξή μου, μου ανοίξατε τα μάτια. Ομολογώ, έστω και καθυστερημένα, ότι υπήρξα ένας ελεεινός και σιχαμερός προδότης - συνεργάτης της χούντας και της αντιλαϊκής δεξιάς και τώρα μετανιωμένος αποζητώ τη δίκαιη τιμωρία μου», αναφέρει ο Μίκης Θεοδωράκης.

     

    Και συνεχίζει: «Το σπίτι μου βρίσκεται σε μικρή πάροδο της οδού Γαριβάλδη, στην Επιφανούς 1, και καθώς είμαι ξαπλωμένος έχω απέναντί μου την πλαγιά του Φιλοπάππου, απ' όπου σας είναι πανεύκολο να με κάψετε ζωντανό, για να με λυτρώσετε από τις τύψεις που με ζώνουν. Προς τούτο, έχω ορθάνοιχτα τα παράθυρά μου για να σας διευκολύνω με κίνδυνο να πάθω γρίπη».

    «Ομως, ποιος λογαριάζει τέτοιες λεπτομέρειες όταν έχει να κάνει με terroristes - τιμωρούς όπως εσείς;... Je vous remercie», καταλήγει ο μουσικοσυνθέτης και προσθέτει το υστερόγραφο «Καημένε Παπαδόπουλε, πού είσαι να καμαρώσεις τη σπορά σου...».

     

    η ανοιχτη αυτη  επιστολη  δημοσιευτηκε τον Νοεμβριο!

     

    τα σχολια δικα σας!


    beatlus
    28.12.2009, 22:23

    καθώς φαίνεται, δεν έχουμε φτάσει στον πάτο ακόμη. Κι ας φαίνεται αυτή μαυρίλα σαν κάτι τέτοιο... Συνομωσία πυρήνων δίχως νου, ψυχή, μνήμη και αίσθηση της πραγματικότητας. Οι πραγματικοί επαναστάτες που έχει ανάγκη αυτός ο τόπος κάπου αλλού κρύβονται. Είτε από ντροπή, είτε από ανάγκη.


    ph
    29.12.2009, 06:16

    Λεβέντης ο Μίκης.


    fantasma
    29.12.2009, 09:01

    Άιντε λεβέντες του, τι περιμένετε;

     


    DemetresOpc
    29.12.2009, 14:29
    "Με ανοιχτή επιστολή απάντησε ο Μίκης Θεοδωράκης στην αναφορά που έγινε εναντίον του σε προκήρυξη της αυτοαποκαλούμενης οργάνωσης «Συνωμοσία των Πυρήνων της Φωτιάς»" Και πια είναι η αναφορά;;
    Disasterpiece
    29.12.2009, 16:39

    "Δεν υπάρχει πιο αηδιαστικό θέαμα από έναν γέρο που αρνείται να εγκαταλείψει τον κόσμο, που έχει εγκαταλείψει τον ίδιο."


    spiroos
    29.12.2009, 21:53

    Παράθεση:

    Το μέλος Disasterpiece στις 29-12-2009 στις 16:39 έγραψε...

    "Δεν υπάρχει πιο αηδιαστικό θέαμα από έναν γέρο που αρνείται να εγκαταλείψει τον κόσμο, που έχει εγκαταλείψει τον ίδιο."



     

    Υπάρχει πιο αηδιαστικό. Οι -εύκολοι- κριτικοί των άλλων. Ιδίως όταν οι "άλλοι" γεμίζουν για την πλάκα τους δέκα τόμους εγκυκλοπαίδειας με τη ζωή τους-μας. Και οι "κριτικοί" ούτε μια κορνίζα.


    -----------------
    Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δικιά σου μελαγχολία.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 29-12-2009 21:54 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 29-12-2009 21:55 ]


    freakhood
    29.12.2009, 23:02

    Βρε τον Μίκη! Απο την αντίσταση και την εξορία στο περιβόητο "καραμανλής ή τάνκς" ξεπουλήθηκε και αυτός και ησύχασε για να μπορεί να γράφει και μουσική με την ησυχία του.

    Αλλα το πιο ύποπτο απο ολα είναι η στάση του 72. Αισχρός πραγματικα τα κολιτιλικια με τον Αλον δείχουν την πορεια που συνεχιζει να ακολουθει και σημερα...