ελληνική μουσική
    755 online   ·  210.832 μέλη

    Κατοχύρωση μουσικής σε συμβολαιογράφο

    reteos
    11.07.2012, 16:43

    Παράθεση:

    Το μέλος costaspanag στις 11-07-2012 στις 14:57 έγραψε...

    'Έκανα πολύ πρόσφατα μια τέτοια ταχυδρομική αποστολή και σας ενημερώνω για τις όλες τις λεπτομέρειες. Μου είπαν στο Ταχυδρομείο ότι για κατοχύρωση το φάκελλο δεν στέλνεται "συστημένο", αλλά "ασφαλισμένο".  Ο  φάκελλος ζυγίζεται και δηλώνεις αξία (valeur) ένα ποσόν (πχ 50 ευρώ), το οποίο αναγράφεται υποχρεωτικά στο φάκελλο, όπως και το βάρος του. Μπαίνουν ειδικά κόκκκινα αυτοκόλλητα, εκτός από τα γραμματόσημα (στην περίπτωσή μου γύρω στα 4.5 ευρώ) και  το κλείσιμο του φακέλλου ασφαλίζεται με ειδική έντυπη μπλέ ταινία ασφαλείας του Ταχυδρομείου. Μου είπαν όταν λάβω τον φάκελλο να τον φυλάξω κλειστό,  με την ταινία ασφαλείας απαραβίαστη, επισυνάπτοντας σ'αυτόν και την απόδειξη του Ταχυδρομείου. Ο φάκελλος μου ήρθε στο σπίτι σε 2 μέρες και υπέγραψα ότι τον παρέλαβα με την αστυνομική ταυτότητα.



    Ευχαριστούμε πάρα πολύ ,για την λεπτομερή περιγραφή της διαδικασίας .  Νομίζω ότι αυτό είναι ένα καλό στοιχείο  αποδείξεως την πνευματικής  ιδιοκτησίας. Ειδικά όταν πρόκειται για ερασιτεχνική δουλειά, που ο ιδιοκτήτης του έργου  δεν στοχεύει στη εμπορικότητα  , αλλά απλώς ικανοποίεί το μεράκι του .  


    Katzenfreund
    04.09.2012, 20:49
    Πολύ χρήσιμες πληροφορίες costaspanag. Το ερώτημα που έχω είναι σχετικά με την αξία (valeur) του περιεχομένου που πρέπει να δηλωθεί. Τι αντιπροσωπεύει αυτή? Την αποζημίωση που θα πληρώσει το ταχυδρομείο αν χαθεί το πακέτο? Ή το πραγματικό κόστος των υλικών (π.χ. CD) που είναι μηδαμινό? Ή μήπως την εμπορική αξία του τραγουδιού αν αυτό κυκλοφορήσει – και πώς τη γνωρίζει κάποιος εκ των προτέρων? Το κυριότερο όμως, πώς επηρεάζει η δηλωμένη αυτή αξία την αποζημίωση που θα επιδικάσει το δικαστήριο σε περίπτωση που κερδηθεί δίκη γα παραβίαση πνευματικών δικαιωμάτων? Μπορεί για παράδειγμα να πει ο δικαστής, «Αφού δήλωσες ο ίδιος ότι αξίζει 50 Ευρώ, τόσα θα πάρεις»?
    costaspanag
    05.09.2012, 00:52
    Νομίζω το ποσό που θα κληθεί να πληρώσει το ταχυδρομείο αν χαθεί.
    NikosVy
    05.09.2012, 11:25

    εκτός και αυτό

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosVy στις 10-09-2012 18:44 ]


    Katzenfreund
    05.09.2012, 13:18

    Εάν όντως «το ποσό που δίνει το ταχυδρομείο σε περίπτωση απώλειας είναι ένα "κατ' αποκοπή ποσό", π.χ. 20 ευρώ που ορίζεται αποκλειστικά από το ταχυδρομείο», τότε ποια η σημασία της δηλωμένης αξίας και γιατί ζητείται?

    Εάν όμως η δηλωμένη αυτή αξία «δεν έχει καμία σχέση με την αξία του δικαιώματος πνευματικής ιδιοκτησίας», αυτό είναι ευχάριστο, επειδή δεν καθορίζει εκ των προτέρων σε χρόνο ανύποπτο το ποσό της αποζημίωσης που τυχόν επιδικαστεί.

    Αναμφισβήτητα η διαδικασία αυτή δεν αποτελεί επίσημη κατοχύρωση πνευματικής ιδιοκτησίας. Ούτε αποδεικνύει ότι ο αποστολέας και παραλήπτης του φακέλου είναι ο συνθέτης του περιεχομένου. Εφ’ όσο όμως εμπειρογνώμονας πιστοποιήσει ότι το σφράγισμα του φακέλου δεν έχει παραβιαστεί, τότε αποδεικνύεται σε κάθε λογικό άνθρωπο ότι ο αποστολέας είχε στην κατοχή του τη μουσική προτού αυτή κυκλοφορήσει από τον εναγόμενο και προηγείται χρονολογικά στη διεκδίκηση του πνευματικού δικαιώματος. Αυτό που απομένει είναι ο δικαστής να κρίνει με βάση τη λογική και όχι τυχόν νομοτυπικές σοφιστείες που την παραβιάζουν.


    -----------------
    Πληροφορία δεν είναι γνώση. Γνώση δεν είναι σοφία. Σοφία δεν είναι αλήθεια. Αλήθεια δεν είναι ομορφιά. Ομορφιά δεν είναι αγάπη. Αγάπη δεν είναι μουσική. Η μουσική είναι η καλύτερη. (Frank Zappa)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Katzenfreund στις 05-09-2012 13:51 ]


    KrisB
    06.05.2015, 10:10

    Παράθεση:
     

    Το επόμενο "προβλημα" που εχει η συμβολαιογρταφική πράξη είναι η αξία που της δίνεις. Αν π.χ. καταθεσεις ένα CD με 20 τραγούδια θα σε ρωτήσει ο συμβολαιγράφος πιά αξία χρηματική έχουν αυτά τα τραγουδια. Αναλόγως θα υπολογίσει και την αμοιβή του. Ασ πούμε ότι λες εσυ τα τραγουδια εχουν μια χρηματική αξία 10.000. Ο συμβολαιογραφος θα κοιταξει την ταμπελλα και θα σου ζητήσει - ασ πούμε -  100 ευρω.  



    Αγαπητέ το παραπάνω είναι ανακριβές (ή εάν κάποιος συμβολαιογράφος "υπολόγισε" την αμοιβή του με αυτό τον τρόπο, δεν ήταν νόμιμος)

    Η συγκεκριμένη πράξη είναι "πάγια πράξη" και λέγεται "πράξη κατάθεσης εγγράφων".

    Tο κόστος της υπολογίζεται (σύμφωνα με το νόμο), ανάλογα του αριθμού των φύλλων που έχει συνταχθεί (συνήθως ένα φύλλο, άντε μετά βίας δύο). Στο τέλος της πράξης αναφέρεται αναλυτικά η αμοιβή του συμβολαιογράφου και τα δικαιώματα των  υποχρεωτικών ταμείων.

    Δούλευα 9 χρόνια σε συμβολαιογράφο και είχα κάνει εκατοντάδες τέτοιες πράξεις (την ίδια πράξη κάνουν και για προκηρύξεις διαγωνισμών με δώρα).

    Κανονικά (πριν από δύο χρόνια) το κόστος ήταν γύρω στα 50 ευρώ (μην περιμένεις ρέστα από το ακριβές ποσό που είναι 45 και κάτι ψιλά :Ρ).

    Τώρα εάν η πράξη είναι ένα φύλλο, αλλά το υλικό που θα καταθέσει κάποιος είναι π.χ. μια εγκυκλοπαίδεια..... μπορεί να σου ζητήσει περισσότερα χρήματα, επειδή θα του πιάσει πολύ χώρο στο αρχείο του, αλλά και πάλι θα είναι παράνομος...

    :)