ελληνική μουσική
    614 online   ·  210.851 μέλη
    Eurydice
    04.01.2010, 19:06

    Θα μπορούσαμε με κάποιον τρόπο να δούμε τις πληροφορίες των κομματιών που έχουν πλέον αποκλειστεί; Μού άρεσαν κάποια, τα οποία δυστυχώς δεν προκρίθηκαν (πιστέυω ότι δεν ισχύει μόνο για εμένα αυτό), και -από τη στιγμή που πλέον δεν έχει καμία επιρροή στην αντικειμενικότητα- θα ήθελα να ξέρω ποιοι είναι οι καλλιτέχνες. :)


    jorge
    04.01.2010, 23:37
    Θα το δούμε, νομίζω είναι σωστή η πρόταση...
    Patzourikos
    05.01.2010, 03:05

    Παιδια εγω εχω να κανω μια προταση την οποια ομως θα πρεπει να την δουν αυτοι που θα συμμετεχουν, σοβαρα!Θελει οργανωση, ανθρωπους που να γνωριζουν πραγματα και καταστασεις εκτος site, φιλοδοξα και με οραμα....τωρα τι ειναι αυτο?

    Εχουμε πολλα τραγουδια (250) και φανταστειτε ποσοι μουσικοι!Εχουμε εναν διαγωνισμο που μεχρι σημερα δειχνει να εχει πολλα δυνατα κομματια σε μουσικη, στιχο και ερμηνεια και σκεφτειτε πως απομενουν ακομα περιπου 180 τραγουδια που δεν εχουμε ακουσει ακομα!Ολοι οι συμμετεχοντες καθως και ολοι οσοι πλαισιωνουν και δουλευουν για το site, σιγουρα σε μεγαλο ποσοστο εχουν μερακι γι αυτο που κανουν!Που θελω να καταληξω....

    Η δυναμικη της μουσικης απο μονη της ειναι αδιαμφισβητητη!Στις μερες μας ξερουμε ολοι πως η τηλεοραση εχει καταφερει να επηρεαζει συνειδησεις και να ανεβαζει την αξια ενος γεγονοτος που πολλες φορες δεν το αξιζει!Φυσικα στην περιπτωση μας δεν το θελω κατι τετοιο και γι αυτο το θιγω και το καταδικαζω!Οποτε αν παντρεψουμε την μουσικη με την τηλεοραση, σε συνδιασμο με τα οπλα που εχουμε (ερμηνευτες, στιχους, μελωδια κλπ) ΠΙΣΤΕΥΩ οτι ειναι μεγαλη ευκαιρια να το εκμεταλλευτουμε!

    Σιγουρα ομως ακομα κι εγω αντιλαμβανομαι πως ολα ξεκινανε απο το 0!Ενδεχομενος και να φαινεται καπως τρελο η απιαστοη ακομα και ρομαντικο!Εχω την διαθεση να το συζητησω και να δω τις αποψεις οσων διαβασουν το μηνυμα και αντιληφθουν περιπου τι θελω να πω!


    melanok
    05.01.2010, 09:53

    Παράθεση:

    Το μέλος Eurydice στις 04-01-2010 στις 19:06 έγραψε...

    Θα μπορούσαμε με κάποιον τρόπο να δούμε τις πληροφορίες των κομματιών που έχουν πλέον αποκλειστεί;

     

    Χμ... δεν ξέρω.  Είμαστε σίγουροι πως μετά τα αποτελέσματα, θα θέλουν όλοι οι διαγωνιζόμενοι του 1ου group να εμφανιστεί η ταυτότητά τους ? Ιδίως αυτοί που βρέθηκαν στις τελευταίες θέσεις και μάλιστα με λίγες ψήφους?  Μάλλον θα αισθάνονται άβολα και ενδεχομένως και αδικημένοι.

    Ο κανόνας που συνήθως ακολουθείται στα στάδια των μυστικών διαγωνισμών οποιασδήποτε μορφής, είναι να διατηρείται το απόρρητο και να μην δημοσιοποιούνται τα στοιχεία αυτών που δεν επιλέγονται. Παράδειγμα για το χώρο του τραγουδιού, το φεστιβάλ Θεσσαλονίκης που δεν δημοσιοποιεί ποτέ τα τραγούδια που απορρίπτονται στην μυστική φάση επιλογής.

    Για να καταλήξω, η δική μου γνώμη είναι να αφήσουμε στους ίδιους τους τραγουδοποιούς την πρωτοβουλία να εμφανίσουν την ταυτότητά τους καθώς και άλλα δικά τους στοιχεία, ενδεχομένως σε κάποιο νέο, ειδικό topic για την περίπτωση. Φαντάζομαι είναι πολλοί αυτοί που θα ήθελαν να εμφανιστεί σε όλους εμάς η δική τους δημιουργική προσπάθεια.


    bilimili
    05.01.2010, 15:19
    Συμφωνώ απόλυτα με τον melanok.
    jorge
    05.01.2010, 15:55
    Προσωπικά μιλώντας, θα μου άρεσε να έβλεπα τα nicknames δίπλα από αυτά τα τραγούδια. Έτσι, αν θα ήθελα να μάθω πχ το ονοματεπώνυμο του δημιουργού ή αν θα ήθελα να έχω το τραγούδι σε MP3 για να το παίζω στην εκπομπή μου, να μπορούσα να στείλω ένα προσωπικό μήνυμα.

    Αλλά και τα στοιχεία του τραγουδιού, δεν καταλαβαίνω γιατί είναι πρόβλημα να υπάρχουν. Όλα τα τραγούδια που ψηφίσατε πήγαν καλά; Τα δικά μου όχι. Κάποια πάτωσαν. Θα ήθελα όμως να ξέρω ποιοί τα έγραψαν.

    Ας δώσουμε την ευκαιρία στους δημιουργούς να έρθουν σε επαφή με αυτούς που τους ψήφισαν. Ακόμα και το τελευταίο τραγούδι πήρε ψήφους, που σημαίνει οτι σε κάποιους άρεσε.

    Ας μην μπούμε στη λογική οτι είναι ντροπή να μην πηγαίνεις καλά σε ένα διαγωνισμό. Ας βγάλουμε αυτό το ελληνικό κόμπλεξ από το μυαλό μας και ας το δούμε σαν μια Ολυμπιάδα: Ακόμα και η συμμετοχή είναι νίκη, νίκη για την ελευθερία της έκφρασης και της δημιουργίας και της διάθεσης για προσφορά.
    PHILIPPOSSM
    05.01.2010, 16:38
    Patzouriko θες να γράψεις κάτι πιο συγκεκριμένο; Καλή η σκέψη σου αλλά....γράψε κάτι πιο συγκεκριμένο για να καταλάβουμε όλοι την σκέψη σου.
    jorge
    05.01.2010, 16:58
    Ας μην κάνουμε 2 παράλληλες συζητήσεις. Πατζουρίκο σε παρακαλώ κάνε νέο θέμα και βάλε εκεί την πρότασή σου, να το κουβεντιάσουμε πιο άνετα και να μην μπλεχτουμε.
    melanok
    05.01.2010, 19:08

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 05-01-2010 στις 15:55 έγραψε...


    Ας δώσουμε την ευκαιρία στους δημιουργούς να έρθουν σε επαφή με αυτούς που τους ψήφισαν. Ακόμα και το τελευταίο τραγούδι πήρε ψήφους, που σημαίνει οτι σε κάποιους άρεσε.

    Ας μην μπούμε στη λογική οτι είναι ντροπή να μην πηγαίνεις καλά σε ένα διαγωνισμό.

    Ακριβως jorge. Ας τους δώσουμε όπως λες την ευκαιρία. Όχι όμως και να τους το επιβάλουμε. Το αν θα ντρέπεται ή οχι, θα πρέπει να το αποφασίσει και να το νιώσει ελεύθερα ο ίδιος.

    Η έννοια του απορρήτου είναι έννοια αμφιμονοσήμαντη. Και για τους δημιουργούς, αλλά και για τους διοργανωτές. Όπως οι τραγουδοποιοί το σεβάστηκαν, έτσι και η διοργάνωση θα πρέπει να τους αφήσει ένα topic να "φανερωθούνε" με δική τους αποκλειστικά βούληση και να επικοινωνήσουν με εμας τους "θαυμαστές" τους.

    Τέλος υπάρχει ακόμα ένας σοβαρός λόγος για τη διατήρηση του απορρήτου όσων μη προκριθέντων επιθυμούν αυτό. Αν φανερωθεί η ταυτότητα κάποιων τραγουδιών, μοιραία αυτά δεν θα μπορούν να συμετάσχουν σε άλλο ανάλογο διαγωνισμό. Με χαρά μου είδα 2 τραγούδια που κόπηκαν από παλαιότερο διαγωνισμό (όχι του ΜΗ), να συμμετέχουν στο 2ο group και μάλιστα να τα πηγαίνουν πολύ καλά.  Ας άφήσουμε τους δημιουργούς να μιλήσουν αυτόβουλα λοιπόν.


    jorge
    06.01.2010, 00:40

    Παράθεση:

    Το μέλος melanok στις 05-01-2010 στις 19:08 έγραψε...

    Η έννοια του απορρήτου είναι έννοια αμφιμονοσήμαντη. Και για τους δημιουργούς, αλλά και για τους διοργανωτές. Όπως οι τραγουδοποιοί το σεβάστηκαν, έτσι και η διοργάνωση θα πρέπει να τους αφήσει ένα topic να "φανερωθούνε" με δική τους αποκλειστικά βούληση και να επικοινωνήσουν με εμας τους "θαυμαστές" τους.

    Στον συγκεκριμένο διαγωνισμό, η έννοια του απορρήτου υπάρχει μόνο κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας, για προφανείς λόγους. Αν κάποιος δεν επιθυμεί να φανερωθουν τα στοιχεια του τραγουδιου, μπορεί να μας ενημερώσει να το αφαιρέσουμε εντελώς.

    Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος κάθε τραγούδι που τίμησε το διαγωνισμό, θα μπει σε σχετική λίστα, με όλες τις διαθέσιμες πληροφορίες (πχ link προς το my space ή το Facebook group του καλλιτέχνη), ενώ τα πρώτα 20 θα είναι διαθέσιμα και για ακρόαση.


    -----------------
    ...το πιο ωραίο ειν' το επόμενο λιμάνι...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 06-01-2010 00:41 ]


    scooterman
    25.01.2010, 09:34
    Καλημέρα σε όλους. Αλήθεια, δεν έχω καταλάβει το λόγο που δεν μπορούν να συμμετέχουν στη διαδικασία της ψηφοφορίας νέοι επισκέπτες - μέλη της σελίδας. Είναι ερώτηση αρκετών φίλων που γνώρισαν το site πρόσφατα και δεν βρήκα κάτι να τους απαντήσω... Με φιλικούς χαιρετισμούς scooterman
    takispag
    26.01.2010, 11:07

    Απ'ότι έχω καταλάβει, η λογική είναι η εξής : αν εγώ συμμετέχω στον διαγωνισμό και βάλω 30 γνωστούς μου μετά την έναρξη της ψηφοφορίας να γραφτούν και να με ψηφίσουν, αλλοιώνω την διαδικασία χωρίς να πάρει κανείς χαμπάρι. Μάλλον για αποφυγή τέτοιων καταστάσεων.


    jorge
    26.01.2010, 13:46
    Έτσι ακριβώς.
    kwstasagas
    09.02.2010, 21:51

    Νομίζω ότι αυτό είναι το κατάλληλο τόπικ για να γράψω τα παρακάτω ....

    Λοιπόν, στις "οδηγίες" που δίνονται γι' αυτούς που πρόκειται να ψηφίσουν σε κάποιο γκρουπ του διαγωνισμού, αναγράφεται και το εξής :

    "8. Για να μην ...πελαγώσετε: Αν δεν έχετε χρόνο να ακούσετε συνεχόμενα τα τραγούδια κάθε group, κρατήστε σε ένα Word ή σε ένα τετράδιο τα τραγούδια που ξεχωρίσατε, μαζί με τις βαθμολογίες τους"

    Παιδιά, η πρότασή μου είναι η εξής : αν "κρατάτε" ένα τέτοιο τετράδιο, όπου σημειώνετε τις βαθμολογίες των τραγουδιών, να μην μένετε μόνο σε αυτές. Να κρατάτε σημειώσεις "πάσης φύσεως" για τα τραγούδια : Π.χ. δίπλα στο "τάδε" τραγούδι να σημειώσετε : μού άρεσε η μουσική αλλά όχι ο στίχος / πολύ καλή ενορχήστρωση / όχι καλή ηχογράφηση / πολύ καλά φωνητικά κλπ κλπ κλπ ...  Θα δείτε, βοηθάει πολύ στο να διαμορφώσετε την κρίση σας. Κι αυτό επειδή ενδέχεται να ανακαλύψετε σε κάποιο τραγούδι π.χ. κάποια θετικά στοιχεία, αλλά, περνώντας, ακολούθως, στην ακρόαση των υπόλοιπων τραγουδιών, αυτά να τα ξεχάσετε. Αν, όμως, αυτά τα "θετικά στοιχεία" θα τα έχετε ήδη "καταχωρήσει", δεν θα τα ξεχάσετε και, όταν θα βαθμολογήσετε το τραγούδι, θα τα "καταλογίσετε" σε αυτό ......   

     

     


    Patzourikos
    10.02.2010, 02:15

    Παράθεση:

    Το μέλος takispag στις 26-01-2010 στις 11:07 έγραψε...

    Απ'ότι έχω καταλάβει, η λογική είναι η εξής : αν εγώ συμμετέχω στον διαγωνισμό και βάλω 30 γνωστούς μου μετά την έναρξη της ψηφοφορίας να γραφτούν και να με ψηφίσουν, αλλοιώνω την διαδικασία χωρίς να πάρει κανείς χαμπάρι. Μάλλον για αποφυγή τέτοιων καταστάσεων.



    Το θεμα ειναι φιλε takispag να μην βαλεις τα ηδη ενεργα μελη (φιλους σου) να σε ψηφισουν.....χαχαχαχαχαχα


    marylin
    10.02.2010, 05:57

    Σε πόσους φίλους - ήδη ενεργά μέλη θα το πει? 
    Πέντε - δέκα το πολύ και αν....

    Κι άντε να μην είναι αυτοί τόσο έντιμοι ώστε να μην ακούσουν όλα τα τραγούδια και να ψηφίσουν το φίλο τους και μόνο αδικώντας τους υπόλοιπους αξιόλογους συμμετέχοντες.

    Αν όμως πει σε φίλους που δεν ήταν από καιρό εδώ μέλη ξέρεις πόσους μπορεί να μαζέψει....? 

    Θεωρώ απόλυτα λογικό αυτό το σκεπτικό - όρο και γενικά να ξέρεις ότι οι περισσότεροι δεν παίρνουν στα σοβαρά αυτούς που στέλνουν πμ...{#emotions_dlg.rolleyes}


    VORIAS
    11.02.2010, 13:04

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : VORIAS στις 07-04-2010 11:08 ]