ελληνική μουσική
    421 online   ·  210.845 μέλη

    Ποιοί έγραψαν τα τραγούδια που αποκλείστηκαν

    gkravar
    05.01.2010, 15:47

    το κομμάτι το δικό μου που συμμετείχε στο πρώτο γκρουπ και αποκλείστηκε είναι το: με το βλέμμα στν πρύμη.

    Κατ΄αρχήν να ευχαριστήσω όσους ψήφισαν το κομμάτι και όσους το σχολίασαν στις συζητήσεις. το κομμάτι είναι παιγμένο από εμένα και έχει μόνο φυσικά όργανα (μπουζούκι και κιθάρα). Σίγουρα ήθελε άλλη ενοργάνωση αλλά δεν είχα αυτή την δυνατότητα. Η εντύπωση του νεοκυμματικού στυλ δίνεται περισσότερο για αυτό τον λόγο επειδή τα βασικά όργανα που χρησιμοποιούσαν στις ενορχηστρώσεις τότε, ήταν αυτά.Έχω την αίσθηση ότι με άλλα όργανα θα αναδυκνειόταν και η εσωτερικότητα του κομματιού και δεν θα παρέπεμπε τόσο πολύ σε φολκλόρ.Όπως μου είπε πετυχημένα ένας μαθητής μου η εντύπωση που δίνει είναι σαν Πλέσσας με υπαρξιακά προβλήματα.

    Τέλος από το πρώτο γκρουπ ψήφισα τα τραγούδια:το στενό,φλαμένγκο και αρχαίο άγαλμα στο βυθό,με αυτή την σειρά.

    καλή συνέχεια.

    Υ.Γ.άνοιξα αυτό το θέμα για να μπορέσει όποιος θέλει από τους δημιουργούς που αποκλείστηκαν -αν ο διαχειριστής δεν έχει αντίρρηση-να γράψει για το τραγούδι του.

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gkravar στις 05-01-2010 16:19 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 06-01-2010 00:44 ]


    jorge
    05.01.2010, 17:16
    Πολύ καλή η πρωτοβουλία σου Γιώργο.
    PARATERISTAS
    05.01.2010, 17:44

    Συγχαρητηρια για το κομματι και την πρωτοβουλια...Το "με το βλεμμα στην πρυμη"-το ελληνικοτατο και νοσταλγικοτατο ηταν ενα απο αυτα που ξεχωρισα-ψηφισα περισσοτερο...Ενα Μεγαλο Μπράβο γιατι ειχε αυτο το κατι που δεν ειναι αλλο απο πολυ ψυχη,που δεν ακουσα σε πολλα αλλα...ευχομαι καθε επιτυχια και πολλες πολλες νεες δημιουργιες....


    kwstasagas
    05.01.2010, 18:54

    Αφού άρχισαν οι .... αποκαλύψεις, ας μιλήσω κι εγώ για ... "τα δικά μου" {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}.....

     

    Συμμετείχα κι εγώ στο 1ο γκρουπ με το τραγούδι μου ΑΡΧΑΙΟ ΑΓΑΛΜΑ ΣΤΟ ΒΥΘΟ. Οι στίχοι, η μουσική και η [υποτυπώδης] ενορχήστρωση είναι δικά μου, ενώ την ερμηνεία την ανέθεσα στον Σαλονικιό τραγουδιστή ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΚΑΡΑΔΗΜΗΤΡΗ [κάποιοι ίσως να τον γνωρίζουν από τη συνεργασία του με τον Μίκη Θεοδωράκη] !!! Στο τραγούδι παίζω ο ίδιος μπουζούκι και μπαγλαμά [το ερασιτεχνικό παίξιμο είναι μάλλον εμφανές] και ο φίλος μου από τα φοιτητικά χρόνια ΣΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΥ ακουστική κιθάρα. Κάποια στιγμή κάλεσα και τον σαντουρίστα ΑΝΔΡΕΑ ΚΑΤΣΙΓΙΑΝΝΗ, που βρισκόταν τυχαία για λίγες μέρες στη Σαλονίκη, να περάσει από το στούντιο να "εμπλουτίσει" το τραγούδι και με ήχους από σαντούρι !!!

    Η ηχογράφηση έγινε το χρονικό διάστημα 1999 - 2000 στη Θεσσαλονίκη, στο ROCK STUDIO του αλησμόνητου μουσικού - ηχολήπτη - ανθρώπου ΠΑΝΤΕΛΗ ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΙΔΗ, τον οποίο, όπως έχω ξαναγράψει, πρόλαβα στην κυριολεξία στις τελευταίες του στιγμές [R.i.p. {#emotions_dlg.sad}{#emotions_dlg.sad}]. Στο τέλος του 2000 το εν λόγω τραγούδι, μαζί με τα υπόλοιπα που ηχογράφησα στο στούντιο του κου Δεληγιαννίδη, κυκλοφόρησε σε ένα cd προσωπικής / ανεξάρτητης / εκτός δισκογραφικού κυκλώματος παραγωγής υπό τον τίτλο "ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ Η ΜΟΝΑΞΙΑ", το οποίο δεν διένειμα στο εμπόριο, αλλά διακίνησα εγώ ο ίδιος προσωπικά, προσφέροντάς το ως δώρο, όχι μόνο σε φίλους και συγγενείς μου, αλλά και σε αγνώστους [είχα καταντήσει και λίγο γραφικός, π.χ. πήγαινα σινεμά και ... έπαιρνα μαζί μου μια σακούλα με τα cd μου για να τα χαρίσω στους θαμώνες του σινεμά !!!!]. Είχα στείλει και ένα αντίτυπό του στο περιοδικό ΔΙΦΩΝΟ, όπου έγραψε κριτική ο κ. Γ.Ε. ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ !!! Η κριτική που είχε γράψει για τη δουλειά μου ήταν, ίσως, η πιο ΑΡΝΗΤΙΚΗ που έγραψε στη σταδιοδρομία του ως μουσικοκριτικός, μιλάμε για "θάψιμο" με τα όλα του !!!

    Τελοσπάντων, "έχουν περάσει χρόνοι δέκα" από τότε που ηχογράφησα το "Αρχαίο Άγαλμα", όπως και το cd στο οποίο περιέχεται, γεγονός που σημαίνει ότι .... το έχω πλέον "ξεπεράσει" !!! Ό,τι ήταν να μού προσφέρει το εν λόγω τραγούδι, αλλά και "Του Αιγαίου η μοναξιά", μού τα προσέφερε !!! Σκέφτηκα, όμως, "βρε, δεν το στέλνω στο διαγωνισμό, έτσι, από περιέργεια, να δω πώς ακούγεται στα αυτιά τρίτων" ??? Και .... μπορώ να πω ότι η τόσο καλή πορεία του τραγουδιού με ΕΞΕΠΛΗΞΕ !!! Καθ' όλη τη διάρκεια της ψηφοφορίας του 1ου γκρουπ βρισκόταν συνεχώς σε "απόσταση βολής" από την οκτάδα, λαμβάνοντας ψήφους μέχρι την τελευταία στιγμή {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}!!!! Κι αυτό δεν το περίμενα, καθόσον το τραγούδι έχει κάπως "περίεργη" θεματολογία [είναι επηρεασμένο από τα τοπία βυθού του Αιγαίου, ιδίως από τις εικόνες του βυθού που έβλεπα στο νησί καταγωγής μου, όπου μού αρέσει να κολυμπάω με τη μάσκα και τα βατραχοπέδιλα ... ] ....

    Δεν μένει, λοιπόν, παρά να πω ένα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ από καρδιάς σε όσους Μιουζικχεβενίτες ψήφισαν το τραγούδι μου, αλλά και σε αυτούς που έγραψαν καλά λόγια γι' αυτό !!! Πραγματικά, χάρηκα πολύ που σάς άρεσε ....  

    Εύχομαι ό,τι καλύτερο σε ΟΛΑ τα τραγούδια του διαγωνισμού - είτε προκρίθηκαν είτε όχι στην τελική φάση - αλλά και στα παιδιά που τα έγραψαν, τα ερμήνευσαν κλπ. Πάνω από όλα, ο διαγωνισμός αυτός γίνεται για να ευχαριστηθούμε τη συμμετοχή μας και να έρθουμε ο καθένας μας σε επαφή με τα δημιουργήματα των συμφορουμιτών / συνανθρώπων μας ....

     

     

     


    -----------------
    You're the bright, nocturnal Vanilla Queen / Your mask is sterile dignity / Tell me why, nocturnal Vanilla Queen / You haunt me, even in my dreams [Golden Earring - Vanilla Queen : Moontan, 1973]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 05-01-2010 18:57 ]


    kwstasagas
    05.01.2010, 19:11

    "το κομμάτι είναι παιγμένο από εμένα και έχει μόνο φυσικά όργανα (μπουζούκι και κιθάρα)"

    gkravar, έπαιξες ο ίδιος και τα δύο όργανα ??? Απίστευτο {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}!!!! Και τα δύο τα έπαιξες ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ και, κυρίως, απέδωσες πολύ όμορφο ηχόχρωμα .... Μάλλον θα είναι τυχεροί οι μαθητές που θα σε έχουν δάσκαλο μουσικής {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}......


    melanok
    05.01.2010, 20:27

    gkravar και kwstasagas συγχαρητήρια για τις υπέροχες δημιουργίες σας που άξιζαν να βρίσκονται στα 8 ποιοτικότερα του group. Αν θυμάσαι Κώστα, ήμουν και ο πρώτος που χαρακτήρισα το τραγούδι σου σαν το καλλίτερο της ομάδας με πολύ πρωτότυπο στίχο.

    gkravar δεν σε ψήφισα επειδή απλά δεν έστειλες τραγούδι. Θα σε παρακαλούσα να μη μιλάς απολογητικά για το πανέμορφο σου κομμάτι και να είσαι υπερήφανος για αυτό. Ότι ενορχήστρωση και να έκανες δεν επρόκειτο να άλλαζε κάτι ως προς τη βούληση των κριτών. Ενδεχόμενα κιόλας να έχανε και την αμεσότητα του.

    Τώρα όσο εξελίσσεται η ψηφοφορία αρχίζω να αντιλαμβάνομαι τους λόγους της μη επιλογής των καλλίτερων δημιουργιών του κάθε group, αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Οι νεαρότεροι μάλλον δεν είναι ακόμα έτοιμοι σε ακούσματα, για το πρωτότυπο... το διαφορετικό.

    Πάντως θεωρώ πως για να χαρακτηριστεί ο διαγωνισμός μας πραγματικά πετυχημένος, πέρα από την διεκπεραιωτική παρακολούθηση των "νικητών", ίσως θα πρέπει οι πιο "προχωρημένοι" στα μουσικά και στιχουργικά πράγματα, από εμάς, να λαμβάνετε πιο ενεργητικές θέσεις με τις απόψεις σας, χωρίς βέβαια να τίθεται θέμα καθοδήγησης. Μη φοβάστε λοιπόν πως επηρεάζετε όταν λέτε τη γνώμη σας κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας, από τη στιγμή μάλιστα που την στοιχειοθετείτε.

     


    cineboy
    05.01.2010, 22:13

    Δεν θα γράψω έτσι γιά να γράψω, απλά αισθάνομαι την ανάγκη να πω ότι αυτά τα δύο τραγούδια είναι 2 απο τα 4 συνολικά που ψήφισα απο το πρώτο γκρούπ.....τι είρωνία ε;...κανένα τους δεν πέρασε στον τελικό!!!!

    Ισως τελικά αυτό να μην έχει και τόση σημασία μπροστά στα όμορφα ακουστικά δώρα που μου πρόσφεραν οι δημιουργοί τους και οι ερμηνευτές τους αυτές τις γιορτινές ημέρες....

    Σας ευχαριστώ πολύ.....

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cineboy στις 05-01-2010 22:14 ]


    megaloserwtikos
    06.01.2010, 02:11

    Θα 'θελα να εκφράσω τα θερμά μου συγχαρητήρια και στους δυό σας. Έμπαινα κάθε μέρα σχεδόν έχοντας ανάγκη να ακούσω το ''αρχαίο άγαλμα'', το "με το βλέμμα στην Πρύμνη'', τα ''άδεια χέρια'' και το ''στενό''.

    Επιτρέψτε μου όμως να εκραστώ κάπως πιο ένθερμα για το ''αρχαίο άγαλμα''. Είναι λόγω ιδιοσυγκρασίας, λόγω προσωπικής αισθητικής που μου έκανε την καλύτερη εντύπωση κι από τα δυο ως τώρα γκρουπ. Στίχοι πρωτότυποι, εντελώς προσωπικό ύφος, ότι πιο όμορφο και ''ροκ'' ήταν αυτό το ζειμπέκικο.


    MusicMaker83
    07.01.2010, 12:32

    Έγω έστειλα ενα τραγούδι με τον προφητικό τίτλο "έμεινα πίσω" και ήρθα 29ος αν δεν κάνω λάθος, χαχαχα!!....

     

    Πέρα απο την πλάκα θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους έδωσαν έστω και ενα βαθμο, γιατί είναι η πρώτη φορά που εκθέτω κάτι απο τις δημιουργίες μου προς τα έξω και αφού άρεσε έστω και σε λίγο κόσμο με ικανοποιεί γιατι ομολογουμένως δεν ήταν και απο τα καλυτερά μου!!

     

    Μερικά κλου για το τραγούδι...

     

    Οι στίχοι είναι αφιερωμένοι σε μία φίλη που είχε(είχαμε) ένα αυτοκινητιστικό δυστήχημα το καλοκαίρι του 2005 στη Λεσβο, όταν ήμουν φαντάρος εκεί. Τους στίχους τους έγραψα στο 401 που ήμουν για ανάρρωση όταν πληροφορήθηκα οτι δεν τα κατάφερε τελικά(ήταν σε κώμα 10 μέρες).

    Την μουσική, το βασικό σκέλος, το έγραψα όταν απολύθηκα 4 μήνες μετά. Η ενορχήστρωση και η ηχογράφηση των υπολείπων οργάνων και φωνήτικών έγινε μόλις 7 μέρες πριν τη λήξη της προσθεσμίας του διαγωνισμού, όλα στο σπίτι μου, μετά απο πιέσεις φίλων, γιαυτό και είναι πρόχειρο. Δεν είχα άλλο ελληνικό ή instrumental κάποιου επιπέδου για να στείλω, γράφω κύριως rock/metal ή new rock όλα αγγλόφωνα.

     

    Ξάνα ένα ευχαριστώ σε όσους με ψηφισαν και καλή επιτυχία σε όσους συνεχίζουν.

     

    Ιδιαίτερα συγχαρητήρια στο καλλιτέχνη που έγραψε το cyclothymia

     

    {#emotions_dlg.beer}


    kwstasagas
    07.01.2010, 12:50

    MusicMaker, σε ευχαριστούμε πολύ που μάς διηγείσαι την ιστορία του τραγουδιού σου ....{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.rockon}...... το οποιο ήταν αρκετά συμπαθητικό ....

    Μιλήστε κι άλλοι "αποκλεισμένοι" για τα δικά σας τραγούδια, θα είναι χαρά μας να διαβάσουμε τις ιστορίες σας σχετικά με αυτά .... Από τη στιγμή που ο διαγωνισμός έχει λήξει για μας, μπορούμε, πλέον, να "αποκαλυφθούμε".... άντε παιδιά, μην ντρεπόσαστε ..... Το ότι αποκλεισθήκαμε δεν είναι καθόλου μα καθόλου ντροπή .... Απεναντίας, πιστεύω ότι μάς τιμάει που είχαμε το "θάρρος" να εκτεθούμε στέλνοντας τα τραγούδια μας .......


    gkravar
    07.01.2010, 12:53

    σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια και για την εγκαρδιότητα.

    Αυτό που θα ήθελα να πω είναι ότι ο λόγος συμμετοχής σε έναν τέτειο διαγωνισμό δεν είναι η διάκριση άλλά η δυνατότητα προβολής της δουλειάς του καθενός και της διαφορετικότητας του.Το θέμα είναι αν η μουσική μετέφερε το μυνημά της και αν αυτοί που ήθελαν να το λάβουν το έλαβαν.Το πόσοι είναι αυτοί δεν είναι καλλιτεχνικό κριτήριο αλλά εμπορικό.Σε ένα post του kwstasagas περιέγραψε την εικόνα που είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα το κομμάτι μου (με το λιμάνι που απομακρύνεται),αυτό για μένα είναι επιτυχία και όχι η θέση που θα πάρει κάποιος στην βαθμολογία.

    Επειδή αυτό έχει συμβεί με πολλά τραγούδια νομίζω ότι το να μην γράφει κάποιος για το τραγούδι του επειδή ντρέπεται για την βαθμολογία είναι τουλάχιστον κουτό.Ο μόνος λόγος που θα μπορούσε να το κάνει είναι αν ντρέπεται για το τραγούδι του.

     


    gkravar
    07.01.2010, 12:59

    με το που καταχώρησα το προηγούμενο post βλέπω και το post του kwstasagas που λέει πάνω κάτω τα ίδια με μένα. Τα μεγάλα πνεύματα όχι μόνο συναντιούνται αλλά συντονίζονται κιόλας


    zombie-wireless
    08.01.2010, 03:09

    Καλή χρονιά κι από εμένα. Συμμετείχα στο πρώτο group με την απαγγελία Χρώματα κι η αλήθεια είναι πως δεν περίμενα να τα πάει τόσο καλά το κομμάτι…

    Η μουσική είναι γραμμένη εξ’ ολοκλήρου στον υπολογιστή κουτάκι κουτάκι (όχι νότα νότα, γιατί δεν γνωρίζω από δαύτα τα σύμβολα του διαόλου). Αρχικά είχε γραφτεί για κάποιο άλλο κείμενο, αλλά μου φάνηκε πως ταίριαζε πολύ περισσότερο στο συγκεκριμένο κι έτσι αποφάσισα να κρατήσω αυτό. Μετά από πολλά, πάρα πολλά κλικ του ποντικιού, βγήκε το ηχητικό αποτέλεσμα που ακούσατε.

    Η ηχογράφηση της φωνής έγινε μ’ ένα μικροφωνάκι υπολογιστή, από αυτά τα άσπρα που βρίσκει κανείς στα μαγαζιά Η/Υ με 3 ευρώ. Αρχικά, η βροχή ήθελα να είναι μόνο στην εισαγωγή και στο τέλος του κομματιού για να μην κουράσει, αλλά ακουγόταν ένα μόνιμο βζζζζζζζ στα λόγια από το μικρόφωνο, κι έτσι αποφάσισα να την κρατήσω σ’ όλο το κομμάτι ώστε να καλύπτει τον θόρυβο και να μην καταντά εκνευριστικός.

    Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Γελαράκη Γιώργο –κατά music heaven gelarios- για τη συγγραφή και το δανεισμό του κειμένου (για όποιον δεν το κατάλαβε, διαφήμιση ήταν αυτό :P ) και για την πίεση να στείλω το κομμάτι. Είχε αφήσει χιτλερικό μουστάκι μόνο και μόνο για να με χτυπάει με μαστίγιο και να με βρίζει στα γερμανικά… Αυτό θα πει ν’ αγαπάς αυτό που κάνεις…

    Όταν μετά από λίγες μέρες ξανάκουσα το κομμάτι, μετάνιωσα που το έστειλα, λόγω της όχι και τόσο καλής ποιότητας του. Στο τέλος ακούγονται και κάποια κλικ του ποντικιού να φανταστείτε… Ευχαριστώ αυτούς που πήραν βαθιά ανάσα κι έκαναν υπομονή ν’ ακούσουν το κομμάτι μέχρι το τέλος.

    Και κάτι εκτός θέματος. Τα κομμάτια των προηγούμενων groups δεν θα μπορούμε να τα’ ακούμε; (Έχω επαναλάβει τόσες πολλές φορές τη λέξη «κομμάτι» που στο τέλος παίζει να βρούμε και κάνα φλουρί στο post…)

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : zombie-wireless στις 08-01-2010 03:14 ]


    melanok
    08.01.2010, 10:08

    Παράθεση:

    Το μέλος zombie-wireless στις 08-01-2010 στις 03:09 έγραψε...

    Και κάτι εκτός θέματος. Τα κομμάτια των προηγούμενων groups δεν θα μπορούμε να τα’ ακούμε;


    Εύλογη απορία. Συμφωνώ.


    kwstasagas
    08.01.2010, 16:15

    zombie-wireless και gelarios, πολλά συγχαρητήρια για το δημιούργημά σας .... Περισσότερα για τα "ΧΡΩΜΑΤΑ" σας έχω αναφέρει στο σχετικό τόπικ "ποια τραγούδια του διαγωνισμού ξεχωρίζετε", όπου και σάς παραπέμπω ......

     


    jorge
    08.01.2010, 21:41

    Αντιγράφω από το http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=20214&gotolast=1

    Από σήμερα, στη σελίδα των αποτελεσμάτων εμφανίζονται οι συντελεστές όσων τραγουδιών δεν πέρασαν στον ΤΕΛΙΚΟ, ώστε να μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί τους, να μάθετε περισσότερα για άλλες δουλειές που έχουν κάνει, να συζητήσετε για συνεργασία, να τους στείλετε τις εντυπώσεις σας για το τραγούδι ή κάποια πρόταση, αλλά και οτιδήποτε άλλο νομίζετε.

    Επίσης, μπορείτε να δείτε και σε ποιό δίσκο είναι τα δισκογραφημένα τραγούδια, ώστε αν σας αρέσει να τον αγοράσετε και να ενισχύσετε την προσπάθεια των δημιουργών.


    zombie-wireless
    10.01.2010, 13:13

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 08-01-2010 στις 16:15 έγραψε...

    zombie-wireless και gelarios, πολλά συγχαρητήρια για το δημιούργημά σας .... Περισσότερα για τα "ΧΡΩΜΑΤΑ" σας έχω αναφέρει στο σχετικό τόπικ "ποια τραγούδια του διαγωνισμού ξεχωρίζετε", όπου και σάς παραπέμπω ......

    Σ’ ευχαριστούμε kwstasagas για τα τόσο θετικά σου σχόλια..!

     


    AR-ON
    18.01.2010, 03:24

    Ματώνω τις λέξεις
    αυτά που με πνίγουν να πω
    και κόκκινο βάφω
    της ψυχής μου το μαύρο κενό.

    Ψεύτικες ανάγκες
    μας ξεστρατίζουνε…
    Κάλπικα όνειρα,
    σκουπίδια παμπόνηρα
    μας αποκοιμίζουνε…

    Ποιο νησί το κύμα δεν αγγίζει;
    Ποια φλόγα δε καίει; Ποια φωτιά;
    Πώς να ζήσω με όνειρα πλαστά;

    Σειρήνες ολούθε
    τάζουν κι αέρα πουλούν.
    Αντί για ανθρώπους
    νούμερα εκείνοι μετρούν.

    Πρέπει κάτι να γίνει
    προτού να κουραστώ.
    Ψάχνω στα μάτια σου
    στα δυο λιμάνια σου
    φάρο να μη βυθιστώ…

    Ποιο νησί το κύμα δεν αγγίζει;
    Ποια φλόγα δε καίει; Ποια φωτιά;
    Πώς να ζήσω με όνειρα πλαστά;
    Πώς να ζήσω, χωρίς ιδανικά;


    Αυτοί είναι οι στίχοι από το τραγουδάκι μου "Όνειρα Πλαστά" που πήρε την 13η θέση στο δεύτερο group. 13 είναι και τα τραγούδια μου στο δίσκο "Της Αγάπης Μανιφέστο" με τον οποίο πρωτοπαρουσιάστηκα στο κοινό ως τραγουδοποιός πριν από λίγο καιρό, 13 είναι και οι χαρακτήρες του τίτλου του τραγουδιού (μαζί με το κενό διάστημα). Αφού λέω να παίξω και joker το 13, ίσως έτσι καταφέρω να συνεχίζω να ηχογραφώ τα τραγούδια μου και κάποια στιγμή δε μπορεί, στον ...13ο διαγωνισμό του MusicHeaven θα έρθει κι η δική μου ώρα!  {#emotions_dlg.biggrin}

    Πέρα σπό την πλάκα, θέλω με όλη μου την καρδιά να ευχαριστήσω πρώτα απ' όλα τους διοργανωτές, που δίνουν απλόχερα την ευκαιρία σε νέους δημιουργούς να ακουστούν, τη στιγμή που κάθε δίαυλος επικοινωνίας με τον κόσμο από τα ραδιόφωνα και κάθε λογής media είναι ερμητικά κλειστός, για όσους τουλάχιστον προσπαθούμε έξω από κλίκες, ριάλιτι και λοιπά ομοειδή κανάλια. Επίσης, να ευχαριστήσω ειλικρινά τα μέλη του musicheaven που μου έκαναν τη διπλή τιμή τόσο με το να αφιερώσουν το χρόνο τους για να ακούσουν το τραγούδι αλλά και να το επιβραβεύσουν με τα αστεράκια τους, σ' ένα group με πολλά πραγματικά αξιόλογα κομμάτια. Επιτρέψτε μου εδώ να πω, ότι έχοντας ακούσει μόνο τα 2 από τα 6 συνολικά group, άνετα μπορούμε να επιλέξουμε μια 12άδα τραγουδιών κλάσεις ανώτερη από όλους τους τελικούς π.χ. των διαγωνισμών τραγουδιού τύπου Θεσσαλονίκης.

    Βέβαια, το ότι η ετυμηγορία της πλειοψηφίας των ακροατών κατέταξε το τραγούδι μου χαμηλότερα από ότι θα ήθελα (αφού κρίθηκαν προφανώς αρκετά μέτριοι τόσο οι στίχοι του, όσο και οι μελωδικές του γραμμές, μέσα από την ενορχήστρωση και την ερμηνεία του από μένα και τη μπάντα μου τους Εναερίτες, ώστε τελικά να μην έχει θέση στα 8 τραγούδια που προκρίθηκαν), δεν μου δίνει σε καμιά περίπτωση το δικαίωμα να αρνούμαι πως ήταν πραγματική τιμή μου που συμμετείχα στο διαγωνισμό του Musicheaven, τον τιμιότερο και δημοκρατικότερο που έχει ποτέ διοργανωθεί από οποιοδήποτε φορέα. Δεν έχει καμία σημασία αν διαφωνώ και παραμένω περήφανος που έχω γράψει το "Όνειρα Πλαστά", ένα τραγούδι που θέλω να πιστεύω ότι με ώριμα εκφραστικά μέσα (και όχι "εφηβική" καταγγελτικότητα) στοχεύει στο κέντρο των δεινών της σημερινής κοινωνίας, έτσι όπως κάποιοι (τραπεζίτες, μηχανισμοί της "ελεύθερης" αγοράς, των κομμάτων, των ΜΜΕ και γενικά της εξουσίας) την κατάντησαν και μας κοίμισαν να ζούμε με αλλοτριωμένους στόχους, λάθος προσανατολισμούς, ατομικισμό, καταναλωτισμό και "όνειρα"-σκουπίδια, σ' ένα κόσμο που έχουν χαθεί τα ιδανικά (ούτε καν αυτά τα απατηλά που ενέπνεαν παλιότερες γενιές κι έτρεφαν ελπίδες, έστω κι αν αποδείχτηκαν φρούδες). Ένα τραγούδι που κι αν το έχω "λιώσει", δεν κατάφερα ποτέ να βαρεθώ τις κιθαριστικές εισαγωγές του, τα κουπλέ, το ρεφρέν του και το απλό αλλά γεμάτο στίγμα κιθαριστικό του σόλο... Συγχωρέστε μου τον άσβεστο ενθουσιασμό που με κάνει να κινδυνεύω να θεωρηθώ γραφικός, όμως το αγαπώ πολύ σα να μην είναι δικό μου, αν μπορώ να γίνω κατανοητός τι εννοώ...

    Όσοι δεν το έχετε ήδη ακούσει, θα χαρώ να έχω τα σχόλιά σας για το παρακάτω hand-made βιντεάκι, ή για τα υπόλοιπα video που μπορείτε να δείτε και ακούσετε εδώ: www.harisaronis.gr/video.htm (θα είναι μεγάλη μου χαρά όποιος θέλει σε mp3 υψηλής ποιότητας είτε το "Όνειρα πλαστά" είτε οποιοδήποτε άλλο από τα τραγούδια του δίσκου, να μου στείλει ΠΜ για να του δώσω οδηγίες από που θα το κατεβάσει δωρεάν).

    Χάρης Αρώνης

    (πατήστε το κόκκινο κουμπάκι HQ κάτω δεξιά, για καλή ποιότητα ήχου)



    Patzourikos
    18.01.2010, 04:12

    Παράθεση:

    Το μέλος AR-ON στις 18-01-2010 στις 03:24 έγραψε...

    Ματώνω τις λέξεις
    αυτά που με πνίγουν να πω
    και κόκκινο βάφω
    της ψυχής μου το μαύρο κενό.

    Ψεύτικες ανάγκες
    μας ξεστρατίζουνε…
    Κάλπικα όνειρα,
    σκουπίδια παμπόνηρα
    μας αποκοιμίζουνε…

    Ποιο νησί το κύμα δεν αγγίζει;
    Ποια φλόγα δε καίει; Ποια φωτιά;
    Πώς να ζήσω με όνειρα πλαστά;

    Σειρήνες ολούθε
    τάζουν κι αέρα πουλούν.
    Αντί για ανθρώπους
    νούμερα εκείνοι μετρούν.

    Πρέπει κάτι να γίνει
    προτού να κουραστώ.
    Ψάχνω στα μάτια σου
    στα δυο λιμάνια σου
    φάρο να μη βυθιστώ…

    Ποιο νησί το κύμα δεν αγγίζει;
    Ποια φλόγα δε καίει; Ποια φωτιά;
    Πώς να ζήσω με όνειρα πλαστά;
    Πώς να ζήσω, χωρίς ιδανικά;


    Αυτοί είναι οι στίχοι από το τραγουδάκι μου "Όνειρα Πλαστά" που πήρε την 13η θέση στο δεύτερο group. 13 είναι και τα τραγούδια μου στο δίσκο "Της Αγάπης Μανιφέστο" με τον οποίο πρωτοπαρουσιάστηκα στο κοινό ως τραγουδοποιός πριν από λίγο καιρό, 13 είναι και οι χαρακτήρες του τίτλου του τραγουδιού (μαζί με το κενό διάστημα). Αφού λέω να παίξω και joker το 13, ίσως έτσι καταφέρω να συνεχίζω να ηχογραφώ τα τραγούδια μου και κάποια στιγμή δε μπορεί, στον ...13ο διαγωνισμό του MusicHeaven θα έρθει κι η δική μου ώρα!  {#emotions_dlg.biggrin}

    Πέρα σπό την πλάκα, θέλω με όλη μου την καρδιά να ευχαριστήσω πρώτα απ' όλα τους διοργανωτές, που δίνουν απλόχερα την ευκαιρία σε νέους δημιουργούς να ακουστούν, τη στιγμή που κάθε δίαυλος επικοινωνίας με τον κόσμο από τα ραδιόφωνα και κάθε λογής media είναι ερμητικά κλειστός, για όσους τουλάχιστον προσπαθούμε έξω από κλίκες, ριάλιτι και λοιπά ομοειδή κανάλια. Επίσης, να ευχαριστήσω ειλικρινά τα μέλη του musicheaven που μου έκαναν τη διπλή τιμή τόσο με το να αφιερώσουν το χρόνο τους για να ακούσουν το τραγούδι αλλά και να το επιβραβεύσουν με τα αστεράκια τους, σ' ένα group με πολλά πραγματικά αξιόλογα κομμάτια. Επιτρέψτε μου εδώ να πω, ότι έχοντας ακούσει μόνο τα 2 από τα 6 συνολικά group, άνετα μπορούμε να επιλέξουμε μια 12άδα τραγουδιών κλάσεις ανώτερη από όλους τους τελικούς π.χ. των διαγωνισμών τραγουδιού τύπου Θεσσαλονίκης.

    Βέβαια, το ότι η ετυμηγορία της πλειοψηφίας των ακροατών κατέταξε το τραγούδι μου χαμηλότερα από ότι θα ήθελα (αφού κρίθηκαν προφανώς αρκετά μέτριοι τόσο οι στίχοι του, όσο και οι μελωδικές του γραμμές, μέσα από την ενορχήστρωση και την ερμηνεία του από μένα και τη μπάντα μου τους Εναερίτες, ώστε τελικά να μην έχει θέση στα 8 τραγούδια που προκρίθηκαν), δεν μου δίνει σε καμιά περίπτωση το δικαίωμα να αρνούμαι πως ήταν πραγματική τιμή μου που συμμετείχα στο διαγωνισμό του Musicheaven, τον τιμιότερο και δημοκρατικότερο που έχει ποτέ διοργανωθεί από οποιοδήποτε φορέα. Δεν έχει καμία σημασία αν διαφωνώ και παραμένω περήφανος που έχω γράψει το "Όνειρα Πλαστά", ένα τραγούδι που θέλω να πιστεύω ότι με ώριμα εκφραστικά μέσα (και όχι "εφηβική" καταγγελτικότητα) στοχεύει στο κέντρο των δεινών της σημερινής κοινωνίας, έτσι όπως κάποιοι (τραπεζίτες, μηχανισμοί της "ελεύθερης" αγοράς, των κομμάτων, των ΜΜΕ και γενικά της εξουσίας) την κατάντησαν και μας κοίμισαν να ζούμε με αλλοτριωμένους στόχους, λάθος προσανατολισμούς, ατομικισμό, καταναλωτισμό και "όνειρα"-σκουπίδια, σ' ένα κόσμο που έχουν χαθεί τα ιδανικά (ούτε καν αυτά τα απατηλά που ενέπνεαν παλιότερες γενιές κι έτρεφαν ελπίδες, έστω κι αν αποδείχτηκαν φρούδες). Ένα τραγούδι που κι αν το έχω "λιώσει", δεν κατάφερα ποτέ να βαρεθώ τις κιθαριστικές εισαγωγές του, τα κουπλέ, το ρεφρέν του και το απλό αλλά γεμάτο στίγμα κιθαριστικό του σόλο... Συγχωρέστε μου τον άσβεστο ενθουσιασμό που με κάνει να κινδυνεύω να θεωρηθώ γραφικός, όμως το αγαπώ πολύ σα να μην είναι δικό μου, αν μπορώ να γίνω κατανοητός τι εννοώ...

    Όσοι δεν το έχετε ήδη ακούσει, θα χαρώ να έχω τα σχόλιά σας για το παρακάτω hand-made βιντεάκι, ή για τα υπόλοιπα video που μπορείτε να δείτε και ακούσετε εδώ: www.harisaronis.gr/video.htm (θα είναι μεγάλη μου χαρά όποιος θέλει σε mp3 υψηλής ποιότητας είτε το "Όνειρα πλαστά" είτε οποιοδήποτε άλλο από τα τραγούδια του δίσκου, να μου στείλει ΠΜ για να του δώσω οδηγίες από που θα το κατεβάσει δωρεάν).

    Χάρης Αρώνης

    (πατήστε το κόκκινο κουμπάκι HQ κάτω δεξιά, για καλή ποιότητα ήχου)




    Φιλε Χαρη με το που ειδα οτι εσυ εχεις γραψει και ερμηνευσει το συγκεκριμενο τραγουδι χαρηκα που τα ακουστικα μου χαρισματα λειτουργουν καλα!Τι θελω να πω?Ακουγωντας το τραγουδι σου αρκετες φορες αρχισα να αισθανομαι πως αυτη η φωνη μου ειναι οικεια!!!Καποια στιγμη κατεληξα πως μοιαζει με εκεινου στην εισαγωγη του Radiomusicheaven που σε διαφημιζει!Και πριν απο λιγο επιβεβαιωθηκε!

    Το τραγουδι σου ειναι πολυ ωραιο και δουλεμμενο!Μου αρεσε πολυ η εισαγωγη του!Η θεση που πηρε ειναι πολυ καλη!Φανταζομαι πως εχεις πλουσιο ρεπερτοριο, μια και εισαι επαγγελματιας μουσικος και θα υπαρχουν δισκογραφημενα ακομα καλυτερα κομματια!

    Απ οτι ειδα στο προφιλ σου, ειμαστε και γειτονακια!Εγω μενω Αγια Βαρβαρα και συμμετεχω στο γκρουπ που ειναι τωρα η σειρα του (3ο)!!!

    Συγχαρητηρια και καλες εμπνευσεις.....


    VORIAS
    18.01.2010, 08:19

    Σε ζωγράφισα

     

    Στην άμμο σε ζωγράφισα

    έφτιαξα την μορφή σου

    Μα δεν θυμόμουνα καλά

    πως ήταν η ζωή σου

     

    Την άμμο ανακάτευα

    έψαχνα την ψυχή σου

    Τα μάτια σου δεν έβρισκα

    το χρώμα τη φωνή σου

     

    Στην άμμο σε ζωγράφισα

    το κύμα να σε πάρει

    Στην θάλασσα τη γαλανή

    στρείδι μαργαριτάρι

     

    Καλημέρα σε όλους !!! με το παραπάνω τραγουδάκι συμμετείχα και εγώ ως νέος στιχουργός . Με την σειρά μου και εγώ να ευχαριστήσω τους υπευθύνους του σαϊτ και πιο πολύ να ευχαριστήσω τα 70 χρυσά αστεράκια που μου δώσατε..!!!!!!! επίσης να ευχαριστήσω τον φίλο που με ένα μπουζούκι και την φωνή του έδωσε ζωή στο τραγουδάκι μου. Και να προσθέσω ότι το κομματάκι όπως και αλλά είναι διαθέσιμα

    ( Δωρεάν )

    αν κάποιος ενδιαφέρετε ας στείλει π.μ. Εύχομαι στα υπόλοιπα γκρουπ καλή συνέχεια

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : VORIAS στις 18-01-2010 08:24 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : VORIAS στις 20-01-2010 12:44 ]