ελληνική μουσική
    506 online   ·  210.840 μέλη

    Καλώδιο σύνδεσης κιθάρας με ενισχυτή ή κονσόλα: πόσο επηρεάζει;

    Damnagoras
    05.01.2010, 21:17

    Κατ΄ αρχάς ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους!Να αποκτήσει ο καθένας ότι επιθυμεί!

    Ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Τελικά πόσο επιρρεάζει το να έχεις ένα καλό καλώδιο σύνδεσης κιθάρας με ενισχυτή ή κονσόλα (μέσω DI)?Αξίζει να δόσεις για παράδειγμα 60 για ένα τέτοιο καλώδιο ή είναι το ίδιο με ένα καλώδιο των 14 ευρώ.Η κιθάρα μου είναι ηλεκρακουστική και θα ήθελα την γνώμη σας.

    Ευχαριστώ πολύ

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 06-01-2010 00:45 ]


    cobal
    05.01.2010, 23:37

    Καλη χρονια και σε εσενα

    Εγω ειμαι ντραμερ αλλα ασχολουμαι πολυ με τον ηχο και στην μπαντα μου ειμαι υπευθυνος  για το ολο θεμα...

    Σιγουρα το καλωδιο παιζει σημασια και περισοτερο τα βυσματα... εγω τα φτιαχνω μονος μου

    Συνηθως δεν ακους και καμια τεραστια διαφορα αναμεσα στα καλωδια... Ισως ειναι θεμα ηχογραφησεως περισοτερο

    Υπαρχουν ατομα εδω μεσα που μπορουν να σε βοηθησουν περισοτερο


    ageras
    06.01.2010, 07:42

    Απλώς με ένα καλό καλώδιο εχεις πολύ λιγότερες πιθανότητες να σου βγάλει "φύσημα" η κιθάρα.

    Αλλά από την στιγμή που την περνάς μέσω DI δεν νομίζω πως θα έχει ιδιαίτερη διαφορά.


    noizreduction
    06.01.2010, 12:01

    Αφηνοντας στην ακρη τα τεχνικα ( αντιστασεις και αποδοσεις καθε καλωδιου ), πρεπει να σε προειδοποιησω να μην προχωρησεις στην αγορα balanced καλωδιου για τη συνδεση της κιθαρας σου με το DI! Απο εκει και περα, σιγουρα το καλωδιο παιζει ενα ποσοστο στον τελικο ηχο ( πχ ενα "τσακισμενο καλωδιο" σε μια ηλεκτρικη κιθαρα μπορει να μειωσει αισθητα το sustain της, ή ακομα χειροτερα να "μπουκωσει" τις τεχνικες αρμονικες του κιθαριστα ), οποτε αγορασε unbalanced καλωδιο καλης ποιοτητας και μικρου μηκους ( 5m ειναι το πιο καταλληλο, εφοσον εισαι σε περιβαλλον ηχογραφησης κι οχι live ) για να μην "χανεις" το σημα κατα τη μεταφορα του απο το καλωδιο!


    cobal
    06.01.2010, 13:00

    Noiz... Γιατι οχι balnced βυσμα????

    Εγω συνδεω την κονσολα με τα αυτοενισχυομενα ηχεια με μπαλανσντ καλωδια... ειναι προβλημα???

     


    noizreduction
    06.01.2010, 15:00
    Τα balanced καλωδια ειναι καλα για συνδεσεις ηλεκτρικων αυτοενισχυομενων πηγων ( πχ, πληκτρα, ενισχυτες μουσικων οργανων ) και πηγων ( οπως κονσολα με αυτοενισχυομενα ηχεια, στηνπ εριπτωση σου ). Αντιθετως δεν ειναι ορθη η χρηση τους για ηλ.κιθαρες, ηλεκτρακουστικες, μπασα, κλπ!
    killbill2
    30.05.2012, 16:12
    Επειδή είμαι τελείως άσχετος με συνδέσεις, μια απλή ερώτηση: Πως θα συνδέσω την ηλεκτρακουστική μου κιθάρα σε μια κονσόλα; Τι καλώδιο χρειάζομαι; Στην μια άκρη καταλαβαίνω ότι θα έχει ένα καρφί. Στο άλλο άκρο όμως τι πρέπει να έχει; 2 καρφιά (ένα για να μπει στο left του καναλιού της κονσόλας και ένα στο right); ή 1 καρφί πάλι;
    inkve
    30.05.2012, 18:25

    δυο καλωδια χρειαζεσαι και τα δυο θα ειναι καρφι-καρφι.....απο την κιθαρα στο DI και απο το DI στην κονσολα...


    και ναι....τα καλωδια παιζουν ρολο(αισθητο και διακριτο) στο τελικο αποτελεσμα...αλλιως δεν υπαρχει λογος το ενα να εχει 60 και το αλλο 10 ευρω....

    ειναι διαφορετικα τα υλικα....αλλα πιο ανθεκτικα...αλλα πιο αγωγιμα...αλλα με καλυτερης ποιοτητας χαλκο....υπαρχουν διαβαθμισεις....και φυσικα το καθενα εχει την δικη του συμβολη στο αποτελεσμα...

    δεν ειναι μονο το φυσημα...αυτο μπορει να προερχεται απο χιλιες δυο μεριες....

    μαρκες πολλες....klodge...emminence...georgeL...ernieball...dimarzio...

    ολες καλες και μπορεις να τις εμπιστευτεις,,,,μην μπεις στο τρυπακι να ψαξεις πιο σου κανει καλυτερο ηχο διοτι θα μπλεξεις στα ναρκωτικα...οι συζητησεις ατελειωτες για το ποιο καλωδιο δινει "μεσσαια"ποιο κανει τον ηχο περισσοτερο "στρογγυλο"....παρε απλως ενα καλο καλωδιο να ξεμπερδευεις,...

    δεν ειναι μονο ο ηχος...ενα καλης ποιοτητας καλωδιο δεν θα σε αφησει στο δευτερο-τριτο liveWink

    αφου εισαι ακουστικος κιθαριστας καλο θα ηταν να επενδυσεις στο μελλον σε καποια προενισχυση ειδικα για ακουστικα οργανα,,,,η taylor εβγαζε μια παλιοτερα που επαιρνε πολυ καλες κρητικες....δεν ξερω εαν την βγαζει ακομα...ψαξου...οσο καλυτερος ο ηχος...τοσο πιο ανετο και ευχαριστο το παιξιμο...και φυσικα ολο αυτο περναει και στον ακροατηWink