ελληνική μουσική
260 online   ·  203.022 μέλη

Πόσο φροντίζετε τα μουσικά σας όργανα?

AlienP
Φθασμένος
Chat
16.01.2005, 01:38
κι εγώ με τα Σουιφερ στεγνό καθαρισμα το πιανάκι! Πριν που δεν τα είχα με ένα υπέροχο παρκετόπανο από την αγορά του Άμστερνταμ
vouliakis
Βετεράνος
Chat
16.01.2005, 02:07
Τα Swiffer κάνουν καλό και στις κιθάρες μου.
Βέβαια, σ' αυτές δεν συζητάμε ούτε για ξάπλες ούτε για κόκκινα φορέματα.
Η άμμος φεύγει μετά από πολλές προσπάθειες, ειδικά μετά από beach party.
Τη γριά stratocaster μου, την έχω περάσει κάνα δυο φορές από το μαρτύριο της οδοντόβουρτσας ή του σκληρού πινέλου για να φύγει η σκόνη που - όσο και να προσέχεις- μαζεύεται στα δύσκολα σημεία. (Στις κιθάρες κάποιο λαδάκι της Fender ή της Gibson, μια φορά το χρόνο, κάνει καλό... αν και τις προτιμώ "ταλαιπωρημένες"). Για τα κλειδιά τους, αγνό ελαιόλαδο - μια σταγόνα στο καθένα - όταν ζορίζονται.
Στα synth, δουλεύει ο συνδυασμός: Swiffer - πινέλο - οδοντόβουρτσα... Πάντα χωρίς υγρά.
maestros_x
Περαστική Νότα
Chat
16.01.2005, 21:55
otan arxizoun na einai ergaleio epaggelmatos ta organa, mathainoun na katharizontai mona tous.h syxnh xrhsh ta synthrei oso ki an fainetai periergo. to piano mou einai sunexeia anoixto kai einai anamesa se kalorifer kai ekswporta,to sunth einai me tis wres anoixto kai spania to skepazw, metakineitai synexeia me thn thikh tou, kai oso gia thn kithara...kathe 15 alles xordes, ti na katharizeis twra......
Hastaroth
Βετεράνος
Chat
16.01.2005, 22:38
Αυτή η συζήτηση μού (ξανα)θύμισε οτι πρέπει κάποια στιγμή να κάνω γενικό καθαρισμό στην κονσόλα μου.

Που σημαίνει αφαίρεση όλων τών κουμπιών και διακοπτών και ποτενσιομέτρων,ξεβίδωμα όλες τίς "φέτες" και πέρασμα με σπρεϋ σε όλα τα κυκλώματα...

Οπερ είναι μιά λίαν χρονοβόρος διαδικασία,που όμως κάποια στιγμή πρέπει να την κάνω,γιά να γλυτώσω από τα χράτς και χρούτς που κατά διαστήματα ακούγονται κατά τούς διαφόρους χειρισμούς.

Οσο γιά τα τύμπανα που έχω,αυτά πρός το παρόν βρίσκονται συσκευασμένα και δέν χρειάζονται συντήρηση.

Πρός maestros_x : Οταν αλλάζουμε χορδές στην κιθάρα κάθε 15 μέρες,αυτό είναι τεκμήριον φορολογικόν Ετσι και το μάθη ο Αλογοσκούφης,αλλοίμονό σου :)
loom
Περαστική Νότα
Chat
16.01.2005, 23:27
Μια Gibson που εχω οσο μπορω την προσεχω,με καθαρισμα περισσοτερο στην ταστιερα μετα απο καθε χρηση... κατι λαδακια της Dunlop για ταστιερα και "σκαφος" ,φαινεται να κανουν αρκετα καλη δουλεια..
composer
Σολίστ
Chat
17.01.2005, 16:09
Axxx!
Ponemeni istoria re paidia !
Exw to piano mou edw kai 15 xronia kai to exw kouridisei mono 2 fores....!

Exei megali simasia to poso frontizoume ta mousika mas organa kai gia tin diarkeia zwis tous alla kai gia tin kalaisthisia tous

Fysika organo me organo diaferei kai den theloun ola tin idia prosoxi(ennow se syxnotita panta) alla ena einai sigouro....oso ta prosexoume...toso tha ta exoume !!
Steppenwolf
Σολίστ
Chat
17.01.2005, 23:56
χμ... πλάκα πλάκα μάλλον ανήκω σε αυτούς που τα φροντίζουν πλημελώς...

Έχω μια κιθάρα κλασική και ένα πιάνο παλιό, χωρίς ουρά εννοείται.. πρόκειτα για ένα Zimmerman από το 1900.. ανήκε στην προγιαγιά μου, οπότε μπορείτε να φανταστείτε τί έχει περάσει...

Πάντως πρόσφατα με τη μετακόμιση το έφτιαξα και το κούρδισα κιόλας και είναι αρκετά καλύτερα τώρα.. σε σημείο που έχω αρχίσει να ξαναπαίζω λίγο!

Κάνα άλλο tip για την κιθάρα και το πιάνο έχετε; Τα πανάκια πρώτη φορά το άκουσα ότι τα χρησιμοποιούμε και στα όργανα! και το λαδάκι χρήσιμο μου ακούγεται γιατί τα κλειδιά της κιθάρας μου κοντεύουν να τα παίζουν...

[ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Steppenwolf on 17-01-2005 23:57 ]
drummer
Περαστική Νότα
Chat
18.01.2005, 01:32
emena ta drums mou katharizonte kathe alagi magaziou,me meso oro kathe 9 mines
marlene
Βασική Νότα
Chat
18.01.2005, 04:59
Καλήσπέρα σε όλους!! Πρώτη φορά σε αυτό το κλάμπ και βλέπω έχετε πιάσει σοβαρή συζήτηση για τα μουσικά όργανα.!!

thanasis1987
Συγχορδία Μινόρε
Chat
20.01.2005, 17:52
Pantos apo tis tesseris kithares,to ena mpouzouki,ton ena mpaglama,to ena piano kai to ena toumperleki pou exo me ton aderfo mou mono ti mia kithara prosexoume kapos kai ta alla ena kourdisma opote einai na paiksoume,tora to piano exei kamia 7etia na kourdistei vevaia prospatho na mi ksaplonei kai kanenas pano tou.Ta egxorda pos na ta epanafero kai na ta gualiso??

Hastaroth
Βετεράνος
Chat
20.01.2005, 23:33
Quote:

Το μέλος drummer στις 18-01-2005 στις 01:32 έγραψε:

emena ta drums mou katharizonte kathe alagi magaziou,me meso oro kathe 9 mines

Καλό θα είναι να τα καθαρίζης πιό συχνά.Τα μαγαζιά έχουν πολύ περισσότερη σκόνη από ένα σπίτι και επίσης πολύ κάπνα από τα τσιγάρα τών θαμώνων (άν και τώρα με την απαγόρευση τού καπνίσματος φαντάζομαι οτι αυτή η "πηγή ρύπων" μειώθηκε αισθητά,στα περισσότερα μαγαζιά τουλάχιστον).

Ιδιαίτερα πρέπει να φροντίζης τα rims γιά να μήν σκουριάσουν από την υγρασία (είναι κάπως περισσότερη σε ένα μαγαζί από όσο σε ένα σπίτι).Είχα κάποτε ένα σέτ μόνιμα στο club που παίζαμε (διότι το μαγαζί ανήκε στον κιθαρίστα μας και κάναμε και τίς πρόβες μας εκεί) και όταν όλη αυτή η περίοδος έληξε,χρειάστηκε να αλλάξω σχεδόν όλα τα rims.....

poz_panthiras
Βασική Νότα
Chat
21.01.2005, 10:03
Quote:

Το μέλος thanasis1987 στις 20-01-2005 στις 17:52 έγραψε:

Pantos apo tis tesseris kithares,to ena mpouzouki,ton ena mpaglama,to ena piano kai to ena toumperleki pou exo me ton aderfo mou mono ti mia kithara prosexoume kapos kai ta alla ena kourdisma opote einai na paiksoume,tora to piano exei kamia 7etia na kourdistei vevaia prospatho na mi ksaplonei kai kanenas pano tou.Ta egxorda pos na ta epanafero kai na ta gualiso??

Υπάρχουν ειδικά λαδάκια για τα έγχορδα. θα τα βρεις στα καταστήματα που πουλάνε μουσικά όργανα και αξεσουάρ.

yiannisyiannis
Φθασμένος
Chat
21.01.2005, 12:32
Η φροντίδα σε κάποιο μουσικό όργανο είναι ανάλογη με τη φροντίδα σ’ αυτούς που αγαπάμε. Όταν παλιώνει και φθείρεται από τη χρήση το όργανο, το πουλάτε για να αλλάξετε, ή το κρατάτε για συναισθηματικούς λόγους; Εγώ πάντως ανήκω στη δεύτερη κατηγορία.
poz_panthiras
Βασική Νότα
Chat
21.01.2005, 13:09
Δεν πουλάω κανένα μουσικό όργανο, όσο παλιό κι αν είναι. Άσε που τα περισσότερα μουσικά όργανα όσο παλιώνουν τόσο ανεβαίνει η αξία τους. Η συναισθηματική τους αξία παραμένει αναλλοίωτη στο χρόνο και γίνεται σύμβολο.
Φροντίζω το βιολί μου περισσότερο απ' ό,τι "τα μάτια μου" και δεν το δίνω σε ξένα χέρια παρά μόνο εφόσον κρίνω ότι μπορούν να το εκτιμήσουν και το προσέξουν.
faltsoo
Φθασμένος
Chat
20.03.2005, 13:15
η κιθαρα ως γνωστο ειναι σαν την γυναικα θελει την περιποιηση της.
γυναικες δεν εχω πολλες , κιθαρες ομως δοξα το θεο εχω 14 ναι
και ολεσ εχουν χορδες . οταν αποφασιζω οτι ειναι μερα για ξεσκονισμα και κουρδισμα τοτε εχουμε γλεντι
Pandelis_zola
Περαστική Νότα
Chat
23.03.2005, 01:19
kai pou na deite ta pnefsta organa douleia pou theloun exo mia kithara kai mia korneta. Th douleia pou thelei i korneta gia na meinei kathari kai kalodiathrhmenh oute kata dianoia den th thelei i kithara
vouliakis
Βετεράνος
Chat
23.03.2005, 01:28
Ε... ναι! Στα πνευστά δεν μιλάμε πιά για φροντίδα, αλλά για ...μπανάκι

Καλωσόρισες στο forum, Pandelis_zola

[ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 23-03-2005 01:29 ]
Jasmine
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
23.03.2005, 15:36
Χμμμμ... αν προσπαθήσω να θυμηθώ πόσα χρόνια έχω να χορδίσω το πιάνο μου, θ' αρχίσουν όλα τα μέλη να με σφραλιαρώνουν Το ξεσκονίζω όμως...
vouliakis
Βετεράνος
Chat
23.03.2005, 15:58
Καλύτερα πάντως να το κουρδίσεις όσο μπορείς πιό σύντομα...

[ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 25-06-2005 21:45 ]
mitsena
Περαστική Νότα
Chat
23.06.2005, 17:01
Quote:

Το μέλος vouliakis στις 23-03-2005 στις 01:28 έγραψε:

Ε... ναι! Στα πνευστά δεν μιλάμε πιά για φροντίδα, αλλά για ...μπανάκι

Καλωσόρισες στο forum, Pandelis_zola
[ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 23-03-2005 01:29 ]

ΧΡΟΝΟΒΟΡΟ ...ΜΠΑΝΑΚΙ....: ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΜΕ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΜΕΣΑ, ΚΑΛΟ ΣΚΟΥΠΙΣΜΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΠΑΝΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ(ΚΟΜΜΑΤΙ-ΚΟΜΜΑΤΙ!!!)ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΑΣΕΙ ΥΓΡΑΣΙΑ!!! ΚΑΘΑΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΕΞΩ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΥΓΡΟ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΛΑΔΩΜΑ......... ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ?????????????????????