ελληνική μουσική
    916 online   ·  210.851 μέλη

    Προς όλους τους απόφοιτους, σπουδαστές Μουσικολογίας

    dalsegno
    09.01.2010, 23:36

    Όλοι μας γνωρίζουμε πως στις μέρες μας,  είναι σχεδόν αδύνατο η εισδοχή κάποιου απόφοιτου Μουσικολογίας ως καθηγητή σε κάποια σχολή.

    Θα ήθελα παρακαλώ πολύ όλους τους απόφοιτους ή και σπουδαστές Μουσικολογίας, να μας γράψουν με τί ασχολούνται ή με τί σκοπεύουν να ασχοληθούν, αντίστοιχα. Η τελοσπάντων αν η απόκτηση του διπλώματος αυτού ήταν επικοδομητική με τη προυπόθεση να βρούν μια δουλειά, ή τουλάχιστον απασχόληση


    mariam
    10.01.2010, 12:29

    Γεια χαρα,

    Ειμαι κι εγω αποφοιτη τμηματος μουσικων σπουδων.(παρακατω θα πω και καποια αλλα πραγματα που ισως ξεφευγουν απο το θεμα αλλα ειναι θαρρω σημαντικα).

     Πριν σου πω με τι ασχολουμαι σημερα, θελω να πω κατι πολυ σημαντικο: Οταν επελεξα να γινω μουσικος και γνωριζοντας πως αυτο θα επιτυγχανονταν (ενδεχομενως) πιο επαγγελματικα, σωστα, σοβαρα, με την εισαγωγη μου σε ενα μουσικο πανεπιστημιο, ενω ηξερα πως τα πραγματα απο επαγγελματικης αποψης για τους μουσικους ειναι δυσκολα, παρ'ολαυτα επελεξα με ολη μου τη καρδια να γινω μουσικος και αυτο γιατι το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ειναι πως αγαπω υπερβολικα την μουσικη και πως χωρις αυτην θα ελειπε ενα κομματι του εαυτου μου εαν δεν ασχολουμουν με αυτη.

    Οποτε το πιο σημαντικο προς ολα τα παιδια που βρισκονται σε ενα τετοιο διλλημα, ειναι να παραμερισουν το γεγονος οτι οι μουσικοι δεν παιρνουν τα τρελλα χρηματα, αλλα εαν πραγματικα δεν μπορουν να σκεφτουν τη ζωη τους χωρις τη μουσικη τοτε να τη σπουδασουν. Φυσικα και θα μπορουσε καποιος να σπουδασει μουσικη απο χομπυ αλλα επειδη εχω περασει οπως ειπα απο μουσικο παν/μιο, το ευρος των γνωσεων ειναι πολυ πιο μεγαλο απότι για πχ σε ενα ωδειο (χωρις να θελω απαραιτητα να υποστηριξω τα πανεπιστημια..).

    Επισης εαν σκεφτει κανεις πως οποιοδηποτε επαγγελμα και αν διαλεξει, (εκτος απο καποιες εξαιρεσεις) τα χρηματα που θα παιρνει και οι ευκειριες για δουλεια θα ειναι ισες με αυτη του μουσικου, οποτε για μενα το κριτηριο του αν καποιος θελει να σπουδασει μουσικη σε παν/μιο και εχει τετοιους ενδοιασμους οικονομικους, για μενα το σημαντικο ειναι να ρωτησει τον εαυτο του ποσο αγαπα την μουσικη.

    Τωρα οσον αφορα το μετα, ολοι οι μουσικοι αποφοιτη μουσικων παν/μιων θελουν να περασουν ΑΣΕΠ και να γινουν μονιμοι σε σχολεια. Οσοι δεν περνουν  στον ΑΣΕΠ τοτε διοριζονται ως ωρομισθιοι ή αναπληρωτες σε σχολεια ολοημερα και μουσικα οπως και οι μονιμοι.Βεβαια ολα μετεωρα ειναι, καθως η εκαστοτε κυβερνηση ολο τροπολογιες κανει οπως η προσφατη της κα Διαμαντοπουλου που μας ταρακουνησε περι πινακων κτλ αλλα ετσι ειναι η ζωη, ολο φουρτουνες..!

    Επισης, οι τελειοφοιτοι μουσικων παν/μιων δουλευουν σε ωδεια ή κανουν ιδιαιτερα μαθηματα.

    Ενα πολυ σημαντικο θεμα για εμενα που το βιωνω σε αυτη τη περιοδο της ζωης μου δουλευοντας σε σχολεια, ειναι οτι το σχολειο ειναι ενα πρεπει για τα προς το ζην, ενω τα οποια ονειρα εκανα πριν το σχολειο που δεν μπορουσαν ναεπιτευχθουν οσον αφορα την μουσικη λογω ελλειψης οικονομικων πορων, αυτα λοιπον τα ονειρα τα παραμερισα λογω του οτι το σχολειο μου καταναλωνει χρονο και με καταρακωνει μερικες φορες τοσο σωματικα οσο και ψυχικα και δεν υπαρχει ηρεμια, συγκεντρωση, χρονος να κυνηγησω τα ονειρα μου και να μελεταω οσο θελω μουσικη για μενα. Οποτε τα ζητουμενα ειναι 2: Ή κανεις θα διοριστει σε σχολεια και απο εκει και υστερα ηρεμει εν γνωση του και σταματα την μουσικη του αυτοεκπαιδευση ή βρισκεται αντιμετωπος αναμεσα στο πρεπει και στο θελω οπως εγω, και πολλοι αλλοι μουσικοι που γνωριζω.

    Συνοψιζοντας, το πτυχιο ενος μουσικου πανεπιστημιου σε βοηθα να βρεις δουλεια  και εχει τις πιθανοτητες ευρεσης εργασιας οπως ολα τα επαγγελματα, το θεμα ειναι οταν ακολουθησει κανεις αυτο το δρομο του πανεπιστημιου να το θελει συνειδητα και να αγαπα την μουσικη.

    με εκτιμηση,

    μαριαμ

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mariam στις 10-01-2010 12:35 ]


    dalsegno
    13.01.2010, 19:35

    Σ'ευχαριστώ mariam, η απάντησή σου ήταν βοηθητική.


    TsakiridouVasiliki
    14.01.2010, 23:30
    Εχω μια αποροια. Αν καποιος ειναι αποφοιτος μουσικολογιας, χρειαζεται τιποτα αλλο πχ. πτυχιο αρμονιας η καλυπτεται με το πτυχιο πανεπιστημιου? Γενικα το πτυχιο πανεπιστημιου καλυπτει ολες τις θεωρητικες γνωσεις?Ειμαι τριτη λυκειου και 8ελω να δωσω για μουσικολογια, αλλα δεν ξερω αν ειναι απαραιτητο να δωσω για πτυχια αρμονιας, αντιστιξης κλπ...
    mariam
    14.01.2010, 23:49

    Παράθεση:

    Το μέλος TsakiridouVasiliki στις 14-01-2010 στις 23:30 έγραψε...

    Εχω μια αποροια. Αν καποιος ειναι αποφοιτος μουσικολογιας, χρειαζεται τιποτα αλλο πχ. πτυχιο αρμονιας η καλυπτεται με το πτυχιο πανεπιστημιου? Γενικα το πτυχιο πανεπιστημιου καλυπτει ολες τις θεωρητικες γνωσεις?Ειμαι τριτη λυκειου και 8ελω να δωσω για μουσικολογια, αλλα δεν ξερω αν ειναι απαραιτητο να δωσω για πτυχια αρμονιας, αντιστιξης κλπ...

    Γεια χαρα,

    Το πτυχιο πανεπιστημιου, δεν σου καλυπτει οτι ξερεις αρμονια, αντιστιξη κτλ, δλδ ενω τα διδασκεσαι αυτα στη σχολη, εντουτοις το πτυχιο σου δεν αναγραφει οτι για πχ αρμονια εχεις παρακολουθησει και οτι αυτο ειναι σαν πτυχιο στο γενικο πτυχιο σου.

    Στη σχολη η αληθεια ειναι πως δεν κανεις αρμονια για πχ σωστα , ολοκληρωμενα, καλυπτεις καποια πραγματα απο την υλη της αρμονιας, επισης αντιστιξη κανεις την αντιστιξη οχι την σχολικη που διδασκουν τα σχολεια αλλα αλλης τεχνικης και εποχης, φοθγκα κανεις μονο ενα εξαμηνο, οποτε οπως καταλαβαινεις θελοντας και μή, θα πρεπει να απευθυνθεις σε καποιο δασκαλο ή καποιο ωδειο ώστε να κανεις αυτα τα μαθηματα και φυσκα για αν εισαχθεις στη σχολη αυτη θα πρεπει να δωσεις αρμονια ενα θεμα, και dictee αναγνωριση συγχορδιων αν ειναι μειζονα, ελασσονα, ελαττωμενη ή αυξημενη.

    Οποτε γενικα, το πτυχιο μουσικολογιας δεν σε καλυπτει οτι ξερεις αρμονια ωστε να το χρησιμοποιησεις καπου σαν πειστηριο ωστε αργοτερα να διδαξεις...ειναι ενα γενικο πτυχιο με κατευθυνσεις (αυτο τουλαχιστον συμβαινει στο τμσ κερκυρας).

    μαριαμ


    TsakiridouVasiliki
    15.01.2010, 13:32
    Ευχαριστω. Ναι ξερω για την αρμονια και το dictee, κανω προετοιμασια. Ενδιαφερομαι για το ΑΠΘ.
    haR-Lu
    15.01.2010, 15:24
    Γειά σας! Σπουδαζω στο Α.Π.Θ μουσικολογία. Η αλήθεια είναι ότι το πτυχίο μας είναι πολύ γενικό και το μόνο που μπορούμε να κάνουμε με αυτό είναι να διοριστούμε σε κάποιο σχολείο κ να διδάξουμε ορισμένα θεωρητικά μαθήματα (π.χ ιστορία μουσικής, μορφολογία κλπ) σε ωδεία. Και δυστυχώς πρέπει πάντα να υπάρχει η υποστήριξη του ωδείου στις σπουδές μας... Παρόλα αυτά, θεωρώ πως το πτυχίο μας είναι μια πολύ καλή βάση για μεταπτυχιακό, σε διάφορους τομείς της μουσικής επιστήμης και τέχνης. Για όποιον θέλει να περάσει σε μουσικές σχολές, καλό θα ήταν να ψάξει τα προγράμματα σπουδών και των τεσσάρων τμημάτων (Ε.Κ.Π.Α, Α.Π.Θ, ΠΑ.ΜΑΚ, I.Π) διότι υπάρχουν διαφορές ως προς το αντικείμενο ενασχόλησης.