ελληνική μουσική
    442 online   ·  210.826 μέλη

    Γνώμες για Gibson SG61 Reissue και Fender 50S Classic Player Strat MN2SB

    spyropolis
    10.01.2010, 23:14

    Καλησπέρα,μπορείτε να μου πείτε γνώμες για τις συγκεκριμένες κιθάρες?Θέλω να βγάλω ήχο κυρίως για blues/rock μουσικές...Ποια πιστεύετε είναι καταλληλότερη?Η gibson αξίζει τα λεφτά της??ή καλύτερα να προτιμήσω την fender??

    Παραθέτω και links http://www.thomann.de/gr/fender_50s_classic_player_strat_mn2sb.htm

    http://www.thomann.de/gr/gibson_sg61reissue.htm

    Περιμένω γνώμες για να καταλήξω Smile...Ευχαριστώ!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 11-01-2010 01:41 ]


    spyropolis
    11.01.2010, 12:43

    Καταλαβαίνω ότι θα έχουν αρκετές διαφορές,αλλά μπορεί να μου πει κάποιος κάποιες βασικές?π.χ. απ όσο ξέρω η stratocaster θα δώσει πιο καθαρό ήχο,ενώ η gibson πιο βαρύ και πιο βρώμικο?(με την καλή έννοια!)..


    nschor
    11.01.2010, 14:34

    Κατάρχην φίλε είναι και οι 2 καλές κιθάρες. Εξαρτάται από το πόσο καιρό παίζεις. Αν είσαι αρχάριος εγώ πιστεύω ότι είναι καλύτερη μια fender κιθάρα καθώς είναι ένα πιο all around όργανο. Από την άλλη μεριά επίσης, οι gibson sg δεν είναι τόσο μπλουζιάρικες κιθάρες, οι les paul είναι. Η sg θα σου βγάζει πολύ καλή βρώμα αλλά δεν είμαι σίγουρος για τον καθαρό ήχο που θα σου βγάζει. Βέβαια τρώει και το μάτι πάντα...δηλαδή ποιά θα σου αρέσει να τη βλέπεις περισσότερο στο χώρο σου!!!!


    takispag
    11.01.2010, 15:43

    Βασικά, και οι δύο είναι πολύ καλά όργανα, και αξίζουν τα λεφτά τους και με το παραπάνω. Το θέμα είναι τι σου αρέσει εσένα.

    Οι Fender πάντα είναι πολύ πιο καθαρές κιθάρες (υπερτερούν σ'αυτόν τον τομέα), ενώ οι Gibson κερδίζουν στα γκάζια.

    Συμφωνώ απόλυτα με τον nschor όσον αφορά το οπτικό κομμάτι. Την κιθάρα εκτός των άλλων πρέπει και μόνο που την κοιτάζεις να σε φτιάχνει!


    cobal
    11.01.2010, 18:21

    Αν και ντραμερ νομιζω οτι δεν τιθεται θεμα διληματος.

    Οι συγκεκριμενες κιθαρες εχουν μεγαλη διαφορα στον ηχο... Υπαρχουν μπλουζιστες που παιζουν με SG.

    Απο τη στιγμη που ξερεις πανω κατω τι ηχο θελεις ειναι ευκολο να αποφασισεις.

    Σαφως η SG ειναι πιο "βαρια" και πρωσοπικα γουσταρω πολυ τις Gibson.

    Απο την αλλη me Fender εχεις μια κιθαρα που μπορεις να παιξεις τα παντα σχεδον αν και για την συγκεκριμενη αμφιβαλω αν ειναι γνησια αμερικανικη... μαλλον μεξικου πρεπει να ειναι.

    Οπως και να εχει πριν αγορασεις απο εξωτερικο κοιτα και στα ε4δω μαγαζια... Πολες φορες βρηκα καλυτερες τιμες εδω παρα εξω

     


    spyropolis
    31.01.2010, 00:10

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!{#emotions_dlg.beer}