ελληνική μουσική
    811 online   ·  210.850 μέλη

    Αγαπημένο heavy metal συγκρότημα

    MariannaP
    14.01.2005, 17:30
    Για τον Πανούση κάτι είχα ψυλλιαστεί!!!
    Αλλά MANOWAR??????
    Δε σου φαινότανε βρε παιδί...

    Quote:

    Το μέλος elnor στις 14-01-2005 στις 10:56 έγραψε:

    ΠΑΝΟΥΣΗΣ ΚΑΙ ΜANOWAR!!!!!!!!!!!!!!!!




    ANDREAZ
    14.01.2005, 17:48
    Αν και ούτε κι εγώ μπορώ να χαρακτηριστώ πλέον μέταλλο , είχα περάσει καποτε από κει.Ακόμα και σήμερα ακούω άνετα heavy metal , δεν αγοράζω όμως πλέον.
    AC/DC και MOTORHEAD (τρείς νοματαίοι όλοι κι όλοι κι έβγαζαν ηχητικούς ογκόλιθους) θεωρώ πως ήταν και παραμένουν-σχετικά -αφθαρτοι.Θυμάμαι που χαζεύαμε κοιτώντας έξω απ τις βιτρίνες τους δίσκους τους -στα τελη 70 αρχές 80 - Βack in Βlack και Αce of Spades, και ανησυχούσαμε για το τι πρόκειται ν ακούσουμε, μήπως τυχόν και τα -τότε -καινούρια τους "ξέφευγαν " απ το μονοπάτι της metal.Δε μας απογοήτευσαν τότε και σήμερα φαίνεται να αντέχουν ακόμα οι γέροντες .(όσο μπορούν)
    Μetallica και Manowar ακούω , όχι τόσο όμως όσο θάπρεπε για να ...συγγενέψω με μερικούς απ το topic
    Συμφωνω και επαυξάνω για την απαράδεκτη κατάντια των Iron Maiden.
    Οι Deep Purple γιά μένα ήταν δύναμις , δεν τους θεωρώ όμως heavy metal.
    Πλέον ακούω σχεδόν τα πάντα αγοράζω όμως πολύ συγκεκριμένα.
    ΔΕ ΜΠΟΡΩ Ν ΑΚΟΥΣΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ RAVE !!! Είμαι πλέον εκτός θέματος , αλλά τόπα και ησύχασα.(Οχι άλλο απ΄ αυτό με τα σφυριά ρε μεγάλε... )
    DeLaSane
    14.01.2005, 19:13
    Symfwnw oti oi Deep Purple htan(kai einai) koryfaioi, alla me tipota den tha tous xarakthriza metal. Isws classic/psychedelic rock. Oso gia Evanessence tairiazoun apolyta sthn nu metal koultoura, oi opoia symperilamvanei thn apothewsh ths emporeumatopoihshs tou metal (slipknot, blink 182, papa roach ki oles autes tis ypokritikes vlakeies.). Tha tous xarakthriza pseuto-metal.

    Mallon kapoios tha prepei na dwsei ena orismo tou metal gia na ginomaste ksekatharoi. Proswpika, opws anefera kai prin, se kamia periptwsh den eimai metalo, alla sevomai to metal, pisteuw oti sthn ploiopshfia ta metal sygkrothmata einai akrws poiotika kai psagmena alla episkiazontai apo tis xazomares tou metal pou einai ftiagmeno mono gia ta charts.
    elnor
    15.01.2005, 13:26
    Τα φαινομενα απατουν !!!!!!!!!!!!!!!!!

    αλλα για να πω και την αληθεια δεν ακουω τωρα Η/Μ

    τωρα οσο αφορα ορισμους και τα σχετικα νομιζω οτι δεν μπορουμε να δωσουμε ουτε και θα ηταν σωστο!!!!!!!
    Μην ξεχναμε οτι οταν πρωτο εμφανιστικαν οι μπιτλς ηταν για την εποχη Η/Μ
    αλωστε τι ειναι Η/Μ τι Η/R και τι thras ή DEATH??????????????????
    μπορεις να δωδεις ορισμους νομιζω οχι

    frufru
    15.01.2005, 18:29
    Quote:

    Το μέλος tsuku_elf στις 14-01-2005 στις 10:59 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος elnor στις 14-01-2005 στις 10:56 έγραψε:
    [i]
    ΚΟΥ ΣΤΟΥ ΡΑ ΚΙ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    και για να μην ξεφευγουμε και απο το θεμα

    ΠΑΝΟΥΣΗΣ ΚΑΙ ΜANOWAR!!!!!!!!!!!!!!!!





    Σας ευχαριστούμε πολύ που μας τιμήσατε με την απάντησή σας. Θα χαρούμε να σας ξαναδούμε σε μια επόμενη ερώτηση του Μ/Η.

    [/I]



    ΚΟΥ ΤΣΟΥ ΡΑ ΚΙ !!!!!!! ΧΙΧΙΧΙΧΙ
    ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΙ Blind Guardian(για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα) εχουν κατι ωραιες ''ζαλιστικες στροφες'' σαν αυτες που ανεβαιναμε.....και κατεβαιναμε βεβαιως βεβαιως..... ...ξερετε εσεις....
    Papillon
    09.04.2005, 01:29
    τους judas priest τους γνωριζετε???με halford!!!!ειναι και αυτοι διεκδηκιτες για τον τιτλο του κορυφαιου.αλλα επειδη δεν μου αρεσει να βαζω χαλκινα,ασημενια και χρυσα θα πω πως ειναι πολλα και ποιοτικα group στο χωρο του μεταλ.tool,maiden,slayer,death,candlemass,motorhead,napalm death,helloween,sabbath etc.

    GL
    09.04.2005, 16:33
    Φιλοι μου καλοι και εγω πλεον δεν ειμαι φαν του ειδους...αλλα δεν κρυβω πως η πρωτη μου επαφη με το metal πριν απο αρκετα χρονακια ηταν το remember tomorrow των maiden και απο τοτε εγινα φαν τους και πλεον επικεντρωνω το ενδιαφερον μου σε αυτους,επισης εκτιμω πολυ τους dream theater,τους helloween,και βεβαια τους παλιους καλους dio & οzzy....αλλα μεχρι εκει παιδια.....

    Βεβαια απο hard rock δεν το συζηταω....γιατι εκει εχω τρομερα πολλες συμπαθειες.....


    shine on you crazy diamond...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: GL on 09-04-2005 16:37 ]
    apontas
    14.04.2005, 15:07
    GEia xara se olous,
    Dinw apo proswpikh sullogh, pollous DISKOUS seb TRELES TIMES kai se APSOGH KATASTASH. Steilte email se
    parekosme@hotmail.com
    kai tha sas steilw anutiko katalogo!!!
    Polu THRASH< DEATH< BLACKGiorgos
    apontas
    14.04.2005, 15:08
    GEia xara se olous,
    Dinw apo proswpikh sullogh, pollous DISKOUS seb TRELES TIMES kai se APSOGH KATASTASH. Steilte email se
    parekosme@hotmail.com
    kai tha sas steilw anutiko katalogo!!!
    Polu THRASH< DEATH< BLACKGiorgos
    Soulessome
    14.04.2005, 18:00
    ICED EARTH - MANOWAR
    Εκπληκτική μουσική και στίχοι!
    Soulessome
    14.04.2005, 18:08

    I had a friend many years ago
    One tragic night he died
    The saddest time of my life
    For weeks and weeks I cried
    Through the anger and through the tears
    I've felt his spirit through the years
    I'd swear, He's watching me
    Guiding me through hard times




    yojo
    18.04.2005, 23:35
    Slipknot,System of a down,Iced earth


    METAL Ruuuuuules!!!!!




    επισυναπτόμενα: slipknot.jpg 
    elenigeladari
    19.04.2005, 09:05
    εγώ πάντως για κάποιο διάστημα ήμουν ερωτευμένη με τον τραγουδιστή των SKID ROW, SEBASTIAN .. (καταλαβαίνετε πως είναι τα παιδιά στην εφηβική ηλικία ..χιχι..) οπότε άκουγα αρκετά αυτό το συγκρότημα ..

    ***αχ τι μου θυμίσατε τώρα***
    Ania
    07.05.2005, 21:50
    my dying bride
    anathema
    tiamat
    dimmu borgir
    rotting christ
    darkthrone
    burzum
    kai ta klassika iron maiden,black sabbath,iced earth ktl
    attila
    08.05.2005, 03:36
    To agaphmeno mou heavy metal sugkrothma einai oi Black Sabbath (tous opoious 8a apolausoume to kalokairi gia prwth fora me thn au8entikh sun8esh sthn Ellada.... )... alla aresoun kai mpantes opws oi Celtic Frost, Bathory, Coroner, Watchtower, Cathedral, Sunn0)), Thorns ktl.



    "SOME PEOPLE LIKE CUPCAKES BETTER. I FOR ONE CARE LESS FOR THEM!"




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: attila on 08-05-2005 03:38 ]
    Mindkaiser
    08.05.2005, 17:04
    Τώρα κανονικά για να τιμήσω το μεταλλικό κόλλημα που για να είσαι original πρέπει να δηλώσεις κάποιο group που στο ενεργητικό του δεν έχει παραπάνω από ένα demo για να θεωρηθείς ψαγμένος, θα έπρεπε να αναφέρω κανένα όνομα το οποίο εν τέλει θα έχει ξεχάσει και ο ίδιος ο ιδρυτής του. Αλλά επειδή έχω αποφασίσει να σοβαρευτώ, θα αποδώσω φόρο τιμής στην αγία πεντάδα.
    Έχουμε:

    1) Metallica
    2) Iron Maiden
    3) Judas Priest
    4) Black Sabbath
    5) Megadeth
    και ένα προσωπικό κόλλημα:
    6) King Diamond

    Up the irons...
    PowerMusic
    09.05.2005, 15:21
    BLACK SABBATH
    IRON MAIDEN
    METALLICA
    SAVATAGE
    ICED EARTH
    MANOWAR
    SLAYER
    JUDAS PRIEST
    MEGADETH
    WARLORD
    FATES WARNING
    CANDLEMASS
    MOTORHEAD(δεν είναι metal αλλα είναι σίγουρα heavy)

    & ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΡΟΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ N.W.O.B.H.M που υπεραγαπώ όπως οι πρωτοπόροι Diamond Head,Saxon,Venom,Blitzkrieg,Demon,Saracen κ.α!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: PowerMusic on 09-05-2005 15:37 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: PowerMusic on 09-05-2005 15:38 ]
    Melinda
    09.05.2005, 23:13
    BLACK SABBATH
    IRON MAIDEN
    METALLICA
    SAVATAGE
    DREAM THEATER
    BLIND GUARDIAN
    και άλλα metal συγκροτήματα που δεν είναι αγαπημένα απλα μ΄αρεσουν πολύ! Ε, Αnia?
    Ania
    09.05.2005, 23:25
    Quote:

    Το μέλος Melinda στις 09-05-2005 στις 23:13 έγραψε:
    ...και άλλα metal συγκροτήματα που δεν είναι αγαπημένα απλα μ΄αρεσουν πολύ! Ε, Αnia?




    i mousikh tous h ta melh tous?
    Melinda
    09.05.2005, 23:27
    Και τα δύο, έχεις πρόβλημα μήπως?