ελληνική μουσική
    481 online   ·  210.844 μέλη

    Αγαπημένο heavy metal συγκρότημα

    Ania
    09.05.2005, 23:29
    Quote:

    Το μέλος Melinda στις 09-05-2005 στις 23:27 έγραψε:

    Και τα δύο, έχεις πρόβλημα μήπως?




    oxi vevaia!!!giati kai emena etsi m'aresei to punk...katalaves?
    Melinda
    09.05.2005, 23:33
    Quote:

    Το μέλος Ania στις 09-05-2005 στις 23:29 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος Melinda στις 09-05-2005 στις 23:27 έγραψε:
    [i]
    Και τα δύο, έχεις πρόβλημα μήπως?




    oxi vevaia!!!giati kai emena etsi m'aresei to punk...katalaves?

    [/I]



    Όχι μόνο κατάλαβα....
    kifa
    10.05.2005, 05:56
    Μπορεί να μην φαίνεται τωρα πια αλλά ... μεγάλωσα με Heavy...ήμουν κι εγώ κάποτε απο τα παιδιά που καθόντουσαν ώρες ολόκληρες στην " ομπρε " ή στο " χωρίς ανάσα " ... Από τα αγαπημένα heavy σχήματα της τότε εποχής ( και μιλάμε για την περίοδο 1985 - 1995 ) θα ξεχώριζα τους WASP ( inside the electric circus...), τους ACCEPT ( Metal Heart...τι να λέμε...) , Metallica ( Δισκογραφικα΄με το master of puppets έδωσαν ρέστα..) και φυσικά τους IRON MAIDEN ( από την εποχή του trooper ήταν φοβεροί...)..με τη θρυλική εμφανισή τους στο γήπεδο του Παναθηναϊκού στην Αλεξάνδρας...Βέβαια μην ξεχνάμε το πολύ καλό ατμοσφαιρικό ( προσωπική αποψη ) metal των Queensriche που με το " Sweet Sister Mary ", έβαλαν και έναν ολόκληρο κόσμο να ψάχνει τον..." φονιά "..( Αυτοί που έψαχναν θα ξέρουν τι ακριβώς εννοώ...)...Σε ποιο Speed καταστάσεις υπήρχαν για μένα οι RIOT ... και βέβαια κανεις δεν μπορεί να σβήσει από το μυαλό του τον King Diamond.... Cinderella, G'n'roses και τέτοιου είδους σχήματα τα θεωρούσα πιο hard rock παρά metal...ενώ black Sabbath, Deep Purple κλπ κλπ...μιά ποιό Rock εκδοχή στο Heavy Metal της εποχης που αναφέρομαι...

    "Ξέρεις πως κι αν ακόμη ξαφνικά πολυβολήσουν όργανα, και μουσικούς, και ακροατές, η μουσική δεν πρόκειται να σταματήσει".

    ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΕΦΕΡΗΣ


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: kifa on 10-05-2005 05:57 ]
    The_Heretic
    03.08.2005, 13:44
    Επειδή μάλλον έχει γίνει "μπάχαλο" kai "βαβυλωνία" απαντήσεων,καθώς κατι Evanessence,Guns 'N' Roses,Cinderella κτλ κτλ εμφανήστικαν,θα κυμανθώ και εγώ στο να πώ "ποιο γκρουπ σκληρής μουσικής-και όχι συγκεκριμένα Heavy Metal",
    1)TOOL-ειλικρινά μιλάω-όσοι ασχολήστε με σκληρή μουσική,καν'τε τη χάρη στα αυτιά σας να ακουσετε το πιο χαρισματικό,εμπνευσμενο γκρουπ των τελευταίων 15 χρόνων...
    2)PANTERA
    3)DREAM THEATER
    4)SLIPKNOT
    5)ANNIHILATOR
    billy_cobham_2005
    03.08.2005, 15:33
    Μπορεί κάποιος πραγματικά να μου καθορίσει τι πάει να πει Heavy Metal, και πότε ΑΚΡΙΒΩΣ ξεκίνησε? Με τον τρόπο που το αντιλαμβάνομαι εγώ, οι αγαπημένες μου μπάντες είναι οι παρακάτω:

    1) Black Sabbath
    2) Iron Maiden
    3) Judas Priest
    4) Pantera
    5) Black Label Society
    JaNick
    03.08.2005, 18:45
    Σιγουρα IRON MAIDEN!!
    Σε ΟΛΕΣ τους τις εποχές! Απο την αρχή με τον Di'Anno μέχρι σήμερα που κανουν τοσο σοβαρή μουσική.

    JaNick
    03.08.2005, 19:06
    Και αν θέλετε και λίστα ορίστε:

    IRON MAIDEN(ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ)


    BLACK SABBATH(ΜΕ ΜΥΗΣΑΝ ΣΤΟ METAL)
    RAINBOW(ΣΤΗΝ METAL EΠOXH ME TON DIO)(ΟΧΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΗΤΑΝ ΑΣΧΗΜΟΙ)
    MANOWAR
    MEGADETH(AN KAI THRASH)
    JUDAS PRIEST (ROB ΦΥΣΙΚΑ)
    DIO
    BLIND GUARDIAN (AN KAI POWER)
    HELLOWEΕN(ΕΠΙΣΗΣ)
    YNGWIE MALMSTEEN (AN KAΙ ΣΟΛΙΣΤΑΣ)
    SYSTEM OF A DOWN(KATI ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ)



    ΚΑΙ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΩΝ ΜAIDEN?????

    IRON MAIDEN KILL!! EDDIE ROCKS!! UP THE IRONS!!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: JaNick on 03-08-2005 19:09 ]
    tetraktis
    03.08.2005, 19:25
    MANOWAR MANOWAR MANOWAR MANOWAR MANOWAR MANOWAR MANOWAR MANOWAR MANOWAR MANOWAR MANOWAR MANOWAR MANOWAR MANOWAR MANOWAR MANOWAR MANOWAR MANOWAR MANOWAR MANOWAR MANOWAR MANOWAR
    Και μετά βλέπουμε....


    Η φιλοσοφία είναι απαραίτητη για να επιλύουμε προβλήματα που δεν θα μας απασχολούσαν εάν ήμασταν βάρβαροι.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: tetraktis on 03-08-2005 19:25 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: tetraktis on 03-08-2005 19:26 ]
    Anthos
    04.08.2005, 12:59
    Τώρα όχι τόσο πορωμένα όπως τα πρώτα 12 χρόνια!

    * Judas Priest
    * AC/DC
    * Metallica
    * Megadeth
    * Twisted Sister στο ξεκίνημα!!! (Έχω ένα μικρό tatoo που έκανα στα 16 με αυτοσχέδια μηχανή)
    ktc
    04.08.2005, 23:05
    ΠΟΙΟ ΝΑ ΠΡΩΤΟ ΠΩ ??

    iron maiden
    megadeth
    helloween
    anthrax
    kreator.... apo polla eidi tis metal!!!


    EDdie_Pap
    05.08.2005, 16:24
    skaste oloi kai akouste to kalitero heavy metal sigrotima einai anamfisbitita oi iron maiden
    kifa
    05.08.2005, 19:03
    Quote:

    Το μέλος EDdie_Pap στις 05-08-2005 στις 16:24 έγραψε:

    skaste oloi kai akouste to kalitero heavy metal sigrotima einai anamfisbitita oi iron maiden





    Πανάθα μου...αυτό το "σκάστε" ήταν απαραίτητο ???

    Αν γίνεται ( μας βλέπει και κόσμος ) προσπάθησε να αποφεύγεις " βαρβαρικές " τάσεις....


    Viva Maiden !!!!



    JaNick
    05.08.2005, 20:21
    Εχει απόυτο δικιο Κώστα. Εδω είμαστε όλοι φίλοι της μουσικής. Και για αυτό δεν είναι σωστό να χρησιμόποιούμε τετοιο ύφος στις δημόσιες συζητήσεις. Ακόμα και σαν φίλοι των Maiden δεν πρεπει να εκφραζόμαστε σαν κάφροι.

    UP THE IRONS!!!!!!!!
    W4TT4N4B3
    05.08.2005, 20:30
    Quote:

    Το μέλος EDdie_Pap στις 05-08-2005 στις 16:24 έγραψε:

    skaste oloi kai akouste to kalitero heavy metal sigrotima einai anamfisbitita oi iron maiden





    οι κουφοι πώς να το ακουσουν ρε; Λιγο σεβασμο στους κωφαλαλους.
    kostas14
    05.08.2005, 20:48
    BLACK SABBATH με Ozzy ή Dio δεν έχει σημασία.......
    nikostheater
    09.08.2005, 00:26
    Πολλα συγκροτηματα,αλλα τα πολυ αγαπημενα μου:
    Dream theater,Fates Warning,Angra,Nightwish,Iron Maiden,Sanvoinsen,Shaman,Arxh Enemy,In Flames..
    The_Heretic
    09.08.2005, 23:13
    TOOL(τελικά τι είναι αυτοι οι ανθρωοι:μεταλ ή ροκ...;)
    PANTERA
    FATES WARNING
    SLIPKNOT
    SUICIDAL TENDENCIES
    Sapios
    03.09.2005, 02:13
    εμενα το αγαπημενο μου heavy metal ειναι οι nirvana.
    Aξιζουν παρα πολυ.
    ειδικα το εξωφυλο του δισκου που ο μικρος ειναι ετοιμος να πιασει πατο, εινε πολυ ομορφο. Nevermind ενα δισκος που φτανει ακομα
    και στιγμες kreator.
    Kostas_Osbourne
    03.09.2005, 12:42
    Είναι οι nirvana heavy metal????
    Ε μην λέμε βλακείες!Οι Nirvana είναι grunge και από πολλούς θεωρούνται punk!!
    nightwalker
    03.09.2005, 16:01
    ειναι αρκετα!Τα πιο αγαπημενα μου παντως ειναι Iron maiden,Judas Priest,Black Sabbath ,AC/DC και Iced Earth.