ελληνική μουσική
110 online   ·  204.221 μέλη

Αγαπημένο heavy metal συγκρότημα

iris-the-black
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
04.11.2005, 16:22
1)BLACK SABBATH
2)IRON MAIDEN
3)METALLICA
και λοιπά και λοιπά και λοιπά......
alterhoh
Βασική Νότα
Chat
07.11.2005, 20:17
Anathema, Acid Death, Nevermore, Cynic, Sabbat, Psychotic Waltz, Dream Theater, Symphony-X, Black Sabbath, Opeth, the Haunted.............. και τόοοοοοοοοοοοοοοοσα άλλα που βαριέμαι να γράφω. Βασικά ό,τι υπάρχει στη δισκοθήκη μου, έχει να δώσει κάτι ξεχωριστό στις στιγμές μου. Πάντως με γοητεύει πάααααρα πολύ το πειραματικό στοιχείο στο metal γι' αυτό και δηλώνω FAN του PROGRESSIVE METAL & ROCK (oh yeaaaaaahhhhhh!!!!!!) και πόσο μάλλον ελληνικών συγκροτημάτων με κυκλοφορίες αυτού του είδους. ...Τα οποία βέβαια (κλασσικά πράματα πλέον) μένουν ΠΑΝΤΑ, ΜΑ ΠΑΝΤΑ στην αφάνεια.
PROGRESSIVE & DEATH RUUUUUUUULES!!!!!!!!!

Dark_kronos
Περαστική Νότα
Chat
14.11.2005, 19:08
Metallica
Iron Maiden
Iced Earth
Blind Guardian
Bruce_Dicki13
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
03.12.2005, 20:47
IRON MAIDEN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

επισυναπτόμενα: IID00002070.jpg 
ManimaL
Περαστική Νότα
Chat
30.12.2005, 04:55
VoiVoD -- Ανατρεπτικοί-πρωτότυποι-Απλά Θεοί

Α ρε Piggy μας άφησες νωρίς

Όχι θα κάτσω να αναφερθώ σε πουλημένα ζώα όπως Maider και Metallica...
iris-the-black
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
30.12.2005, 11:17
Όταν λες πουλημένα ζώα?
iris-the-black
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
30.12.2005, 11:30
Quote:

Το μέλος The_Godfather στις 14-09-2005 στις 19:48 έγραψε:

Πάρα πολυ απλά BLACK SABBATH

Έτσι έτσι έμπαινε μεγάλε...Πολύ απλά και ξεκάθαρα ας αφήσουμε την Ιστορία και τους κυρίαρχους να μιλήσουν μόνο με μερικές νότες.....
Lining just for dying dying just for you yeah
ManimaL
Περαστική Νότα
Chat
30.12.2005, 15:33
Quote:

Το μέλος iris-the-black στις 30-12-2005 στις 11:17 έγραψε:

Όταν λες πουλημένα ζώα?

Εννοώ ανθρώπους οι οποίοι πλέον δεν αγαπάνε τη μουσική παρά μόνο τα φράγκα και κάνουν τα "φοβερά" reunions ώστε να βγάλουν ακόμα περισσότερα. Βρε ουστ παλιοεπιχειρηματίες, παλιοέμπορες που βγάζετε 10 live cd/dvd το χρόνο
JaNick
Φθασμένος
Chat
30.12.2005, 20:01
Ρε γαμώτο... Τι έχετε πάθει όλοι με τους ΘΕΟΥΣ IRON MAIDEN??? Οι άνθρωποι έχουν γραψει ιστορία στο χώρο της Heavy Metal...!!! Απο πού νομίζετε επιρεάστηκαν όλοι οι μεταγενέστεροι...?
Απο τη μία τους κατηγορούν οτι πουλήθηκαν και απο την άλλη λετε οτι δεν πουλάν τα Album τους....! Αν οι άνθρωποι δεν αγαπούσαν τη Μουσική δεν θα κρατούσαν το παλιό καλό σοβαρό στύλ τους και θα πήγεναν στην δοκιμασμένη συνταγή "Ακολουθούμε την μόδα για να πουλήσουμε" Το οτι βγάζουν Live Album προσωπικά εμένα μου αρέσει και πιστεύω οτι το κάνουν για να ευχαριστήσουν το κοινό τους....! Αν θέλετε ακούστε συγκροτήματα που δεν τα ξέρει ουτε η μάνα τους.... Αλλα κάντε το επειδή σας αρέσει η μουσική τους όχι απο αντίδραση...!
Αυτα!!

UP THE IRONS!!!

What,ho said the thing with three bounces!! Do not meddle with things you don't understand. (Nicko Mc'Brain)

[ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JaNick στις 30-12-2005 20:04 ]
ManimaL
Περαστική Νότα
Chat
31.12.2005, 04:18
Προς Θεού δεν θα αμφισβητήσω το τι έχουν καταφέρει οι Iron Maiden στο χώρο του heavy metal ούτε δε θα παραδεχτώ ότι γουστάρω να ακούω το Aces High πχ. Απλά δεν είναι άσχημο ένα συγκρότημα να ωριμάζει μουσικά και να δίνει κάτι φρέσκο στο κοινό του και ακόμα καλύτερα χωρίς αυτό να είναι στη "μόδα", όπως κατάφεραν να κάνουν οι Priest με το Painkiller. Απλά επιμένω στο ότι η εύκολη λύση είναι να κολλήσεις στον παλιό ήχο και να βγάλεις κάτι γνώριμο και εύπεπτο. Τότε πλέον χάνει το νόημα αυτό που λέμε δημιουργώ μουσική και απλά παράγω χρησιμοποιώντας το όνομά μου. Έχοντας αναφέρει όλα αυτά πιστεύω πως σταμάτησα να ακούω Maiden όχι από αντίδραση αλλά επειδή απλά δεν έχουν κάτι να μου προσφέρουν...
JaNick
Φθασμένος
Chat
31.12.2005, 12:19
Δεν σε καταλαβαίνω ρε φίλε μου.... Τα Brave New World και Dance of Death είναι πιο μελώδικα και πιο ποιοτικά απο οποιδήποτε παλιότερο.... Στο κατω κάτω ναι προσφέρουν κάτι καινούργιο...Αγγίζουν το Progressive (που δεν είναι και στη μόδα) και απ' την άλλη έχουν την καινοτομία των τρείων κιθάρων... Οπως καταλαβαίνεις αυτο δεν είναι κατι που μπορούμε να το αγνοήσουμε... Και αν όπως λές το να κολάς στο παλιό στύλ έιναι η εύκολη και εμπορική λύση τότε αφου είδαν οτι Brave New World δεν είχε την την επιτυχία που είχαν τα παλιά γιατι βγάλαν το Dance of Death στο ίδιο στύλ...? Θα μπορούσαν πολύ απλά να βγάλουν κατι πιο "Μοδάτο". Δεν πήγαν στην απλή λύση γιατι αυτό δεν τεριάζει στην ιδεολογία τους απο την αρχή της καριέρας τους όταν το Punk έκανε θραυση στην Αγγλία αυτοί προτήμησαν το Heavy Metal....!

Κατι άσχετο το όνομά σου ποιό είναι???
ManimaL
Περαστική Νότα
Chat
31.12.2005, 16:46
Αν είναι δυνατόν αυτή τη στιγμή τραβάω τα μαλλιά μου... Ε όχι και progressive στοιχεία οι Maiden... Και αυτό το πιο ποιοτικό τι το ήθελες...Εμένα προσωπικά τα albums αυτά μου θύμισαν πιο πολύ Dickinson και λιγότερο Maiden...Άκου το Powerslave και στο καπάκι ακού τα καινούργια και μετά έλα πες μου...Ρε γαμώτο πως να το κάνουμε στους παλιούς κάθε δευτερόλεπτο είναι μοναδικό, κάθε riff riffara, κάθε στίχος απίστευτος...

Και κάτι τελευταίο: Άλλοι σπέρνουν με μία κιθάρα και ένα μπάσο και με "παιδικά" riffakia (βλέπε AC/DC)
tatsis
Συγχορδία Μινόρε
Chat
21.04.2007, 14:12
To αγαπημένο μου heavy metal συγκρότημα είναι :

1.iron maiden
2.metallica
3.slayer
4.mayhem
5.dimmu borgir.

Δέν μπορώ να βάλω λιγότερα........!!!!!!!!
Paloukeze
Συγχορδία Ματζόρε
Chat
21.04.2007, 17:53
BLACK SABBATH!!! Μου αρέσουν και αρκετά άλλα, αλλά κανείς δεν αγγίζει τους θεούς... Osbourne, Iommi, Buttler, Ward ή αλλιώς Fantastic 4
absurdus_delirium
Σολίστ
Chat
22.04.2007, 00:56
Twisted Sister

poison_girl
Σολίστ
Chat
22.04.2007, 20:35
P A N T E R A!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
theofanis35
Περαστική Νότα
Chat
11.06.2007, 02:23
Κατ'αρχας ειμαι οπαδος του χαρντ ροκ και γενικα του ροκ.
Oι Iron Maiden είναι το μοναδικο metal συγκροτημα που γουσταρω να ακουω και το εχω βαθεια μεσα στην καρδια μου.
Ο λογος?
1)Η απιστευτη μελωδια τους
2)Οι τελειες ενναλλαγες στο ρυθμο.(απο μπαλλαντα σε σκληρο)
3)Δυο απο τις καλυτερες ροκ-μεταλ φωνες(bruce dikinson-paul dianno)
4)Oι τρεις τελειοι κιθαριστες.
5)Η θεατρικοτητα στα live
6)....
7)....
8).....
9)............
.................τελος , το μοναδικο phantom of the opera.

Οφειλω να ομολογησω πως οταν τους ειδα πρωτη φορα φετος στο ελληνικο στην αθηνα,δακρυσα...

Ανετα ξαναπηγαινα σε συναυλια τους...

deathminor88
Φθασμένος
Chat
11.06.2007, 11:27
Ta teleutaia 3-4 xronia oi Dark Traquillity kai isws kai oi Children of Bodom alla fusika de 3exnw Black Sabbath, Ozzy - Rady, Iron Maiden
MONSTER
Βασική Νότα
Chat
11.06.2007, 12:07
1) Metallica
2) Iron Maiden
3) Black Sabbath

riffmeister
Περαστική Νότα
Chat
11.06.2007, 12:52
Judas Priest, αλλα αυτοι δεν συγκρινονται με κανενα, ειναι οι μεταλλικοι θεοι, οποτε ακολουθουν:

Motorhead
Accept
Saxon
Megadeth
Sepultura
Mastodon
In Flames