ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.830 μέλη

    Εντεχνο τραγούδι........ τί ηλίθιος τίτλος !

    Korios
    07.02.2010, 12:43

    Πόσα χρόνια συζητάμε αυτό το θέμα;

    Και η πλάκα είναι πως όλοι παθιάζονται και όλοι έχουν δίκιο.

    Μόνο που άλλο ήθελε να πει ο ποιητής όταν χρησιμοποίησε τον όρο έντεχνο και άλλο το σήμερα.

    Α ρε Χατζιδάκι φωτιές που έχεις ανάψει.

    Είναι σαν τον όρο "αντιεξουσιαστής" που βγήκε την δεκαετία του '60 για όλους τους ακομάτιστους που κάναν την επανάστασή τους εναντίον των κυβερνώντων αλλά σήμερα το χρησιμοποιούν για κάποιους αλητάμπουρες που καταστρέφουν ότι βρουν γύρω τους για χαβαλέ.

    Ρε παιδιά ήρεμα. Εάν το ονόμαζε περίτεχνο; Θα σκοτωνόμαστε πάλι; Εάν το ονόμαζε σκεπτόμενο όπως το άκουσα τις προάλλες από κάποιον σοβαρότατο δημιουργό; Θα σας κάλυπτε;

    Καθόμαστε να συζητάμε τι σημαίνει έντεχνο και ποιος το εκπροσωπεί την ώρα που το λαϊκό σήμερα το εκπροσωπούν άνθρωποι τύπου Ζήνα, Γονίδη, Πετρέλη, Κιάμο και δεν ξέρω εγώ τι άλλο;

    Ο καθένας μας θεωρώ πως επιλέγει τα τραγούδια που τον εκφράζουν και του αξίζουν. Πολύ σωστό παράδειγμα η πριγκιπέσσα του Μάλαμα. Εάν ο Μάλαμας το έδινε κατευθείαν για πρώτη εκτέλεση στον Καρρά θα το λέγαμε σκυλάδικο ή ευγενέστερα λαϊκό αλλά επειδή το είπε πρώτα ο Μάλαμας και μετά το προσέφερε στον Καρρά το λέμε έντεχνο;

    Ο ποπ-έντεχνος Χατζηγιάννης γράφει με ψευδόνυμο στο "σκυλί" Κιάμο άρα ο Κιάμος είναι εντεχνοποπόσκυλο;

    Ο εντεχνολαϊκός Θεοδωράκης επιλέγει τον Ρέμο και τον Πλούταρχο να του τραγουδήσουν άρα ο Θεοδοράκης είναι εντεχνολαϊκόποποερωτικόπισταδόρος;

    Αλήθεια; Το "Φωτιά στα Σαββατόβραδα" τι είναι; Λαϊκόν άσμα ή σκυλάδικον λόγω της τραγουδίστριας;

    Το "Σώσε με" που έχει πει η Ρίτα και η Πίτσα Παπαδοπούλου τι είναι; Λαϊκόν, σκυλάδικον, ποπ; Σημειωτέον το έχει γράψει ο Καρβέλας...

    Το "Κάθε βράδυ του Σαββάτου" (Μαζωνάκης) που επέλεξε ο Νταλάρας να πει στο Αθηνών Αρένα, που ανήκει;

    Μπερδέψαμε τα μπούτια μας μου φαίνεται.

    Τα τραγούδια είναι τραγούδια. Το πως τα ντύνουν είναι άλλο θέμα. Άλλος τα ντύνει με σκουπίδια και άλλος με μετάξι. Και τα σκουπίδια όμως και το μετάξι είναι εξίσου σημαντικά.

    Τα καλά ξεχωρίζουν και μένουν. Τα φτηνά βοηθούν στην εφήμερη μεν αλλά απαραίτητη εκτόνωση και μετά διαλύονται στο χρόνο σαν χιόνι. Ο καθένας διαλέγει και παίρνει ότι τον εκφράζει, ότι χρειάζεται και ότι του αξίζει χωρίς να είναι καλύτερος ή χειρότερος από τον άλλο.

    Τώρα περί του ήθους των δημιουργών ή των ερμηνευτών δεν με αφορά και δεν με απασχολεί καθόλου. Τη μουσική τους μου δίνουν και διαλέγω ότι μου κάνει. Δεν μου ζήτησε κανείς να τον υιοθετήσω...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Korios στις 07-02-2010 12:50 ]


    anisg3
    23.10.2010, 19:02

    Λοιπόν στο πρόβλημα τις ονομασίας τέλος, έχω επινόηση έναν ονομαστικό ορο..... τραγούδια πρώτου δευτερου και τρίτου προβληματισμού,,,,,καλο νομίζω έτσι?


    eleana
    24.10.2010, 13:19

    Καλήσπέρα!

    ΟΙ σκέψεις σου δεν θα μπορουσαν παρά να με βρουν συμφωνη.... Ομως οπως είπες κ εσυ, για πόσο ακόμα θα κάνουμε αυτη τη συζήτηση; Τι είναι εντεχνο; τι λαικό, που μπερδεύονται;

    ΚΑι εμένα έχει σταματησει να με απασχολεί...

    Θεωρω πως θα πρεπει επιτέλους να κλείσει αυτο το κεφαλαιο προβληματισμων και να ανοιξει ένα αλλο...

    Τα τραγουδια αυτά, ειτε εντεχνα, ειτε λαικα, καλά ή κακά, έγιναν στο παρελθόν.

    Μεχρι πότε θα ανακυκλώνουμε αυτην την ίδια ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ηχων, ξανά ξανα και ξανα; Ιδιο μοτίβο..ίδιες συγχορδιες, ....ίδιοι στιχοι....ίδια νοτροπία...ιδια κουλτουρα... Μεχρι πότε θα ταιζουμε τον κόσμο τα ιδια και τα ιδια; ΝΑι συμφωνοι, ακουμε αυτό που μας αξίζει....Αλλά υπάρχει κ κατι διαφορετικό να ακουσουμε;

    ΟΙ Χατζιδάκις/Θεοδωρακης άφησαν μια γερή παρακαταθήκη κ τους ευχαροστουμε πολυ...Αλλά μήπως πρέπει να πάμε λιγο πιο μπροστα;

    Να αναζητησουμε νέα ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ στη μουσική;

    Με τρομάζει αυτό που βρισκω πολύ συχνά.... Επαγγελματίες/αριστουχοι μουσικοί να μην έχουν την ικανότητα να παίξουν με εναν "αλλον" τροπο τα τραγουδια....Ελλειψη παιδείας; Ελελιψη δημιουργικοτητας; Μήπως αυτη η παρακαταθηκη εχει ευνουχισει τελικά κάθε διαφορετικο τροπο εκφρασης;

    Σε οποια μουσική σκηνη και αν πας ακουσεις  ακριβως την ιδια playlist... με το ιδιο ακριβως τροπο παιγμενη, τους μουσικους με τα ίδια ακριβως ρούχα...το ιδιο ακριβως στησιμο.....

    Που ειναι ο πειραματισμος....η δημιουργικοτητα....η μουσική ως τεχνη κ εκφραση;;;;;;;;;;;

    Εχουμε μεινει πισω βρε παιδια... σε όλα...