ελληνική μουσική
    746 online   ·  210.832 μέλη

    Ερωτηση σχετικα με προγραμμα ηχογραφισης

    nikospliktra
    13.01.2010, 17:35

    ΘΑ ηθελα την βοηθεια σας εσας που ξερετε απο αυτα...!Ειμαι αρμονιστας και θελω ενα προγραμμα για το PC μου για ηχογραφηση(ερασιτεχνικη-ιδιωτικη χρηση).Το PC μου εχει τα εξης χαρακτηριστικα:RAM 2 GB,CPU D 2.60G και καρτα ηχου realtek hda(?)....με καλυπτουν αυτα?και αν οχι τι χρειαζομαι?(υποψιν ερασιτεχνικα)...!

    Υ.Γ.Εχω γραψει πολλες φορες σε στουντιο με CUBASE αλλα η δουλεια μου παρεμενε στο μουσικο κομματι,τα αλλα τα κανονιζαν αλλοι...κ επειδη θελω ετσι να ασχοληθω λιγο μπαινω και σε αυτα τα λημερια...!


    starg
    13.01.2010, 18:38
    Καλησπέρα Αν καταλαβαίνω καλά έχεις μιά onboard κάρτα ήχου η οποία για την δουλειά που θέλεις να κάνεις έιναι μάλλον ανεπαρκής. Θα χρειαστείς οπωσδήποτε μια νέα κάρτα ήχου. Ο υπολογιστής για ερασιτεχνική χρήση είναι απλά επαρκής. Προτίμησε να αγοράσεις κάποια κάρτα ήχου η οποία θα έχει στα συνοδευτικά της προγράμματα και ένα καλό Digital Audio Workstation (DAW π.χ. Cubase LE), με το οποίο θα έχεις αρκετά καλά αποτελέσματα, και θα σε απαλάξει απο προβλήματα που συνήθως προκαλούνται απο πειρατικό λογισμικό...(περίργα crashes κλπ).
    nikospliktra
    13.01.2010, 19:30
    για τι κοστος μιλαμε λοιπον?
    starg
    13.01.2010, 19:38

    100-200 euros ανάλογα με τις δυνατότητες της κάρτας. Πάει και πιό ψηλά αλλά μπαίνουμε σε άλλα χωράφια μετά...