ελληνική μουσική
    508 online   ·  210.821 μέλη

    Frank Zappa: Ποια είναι η γνώμη σας για τον μεγάλο αυτόν καλλιτέχνη.

    djmetronomos
    21.01.2010, 19:42

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 21-01-2010 στις 19:00 έγραψε...

    ...και σε τούτο δα το σημείο να υπενθυμίσω στο φίλτατο djmetronomo τη θεϊκή υπόσταση του Terry Bozzio (!!!). Δεν παίζεται με τίποτα το άτομο!

    Ναι, απίστευτος! Τον έχω ακούσει/δει με Zappa, UK (prog rock) και ...στο Κουκάκι, σε ένα drum-clinic όπου τον γνώρισα επιτέλους... Τον είχε φέρει ο Στόλλας (εισαγωγέας μουσικών οργάνων)...

    Η δική μου λίστα περιλαμβάνει και απλοϊκούς ντραμίστες, διότι πιστεύω πολύ στο να κρατάς ένα λιτό, groovy, in-the-pocket backbeat... Οπότε: Al Jackson (Booker T. & The MG's), Jaki Liebezeit (Can), Andy Newmark (Roxy Music, John Lennon), Mike Kellie (Spooky Tooth), Ziggy Modeliste (The Meters), Bernard Burdie (funk/soul session), μαζί φυσικά με πιο "πληθωρικούς" ντράμερ: Pierre Moerlen (Gong), Tim "Herb" Alexander (Primus), Bill Bruford (Yes, King Crimson), Tony Williams (jazz/fusion)... και άλλους πολλούς που αν συνεχίσω θα μας μαλλώσει ο Zappa διότι ξεφεύγουμε πολύ. By the way, ήξερες ότι ο Zappa έπαιζε ντραμς? Γι' αυτό μπορούσε κι έγραφε όλες αυτές τις δύσκολες παρτιτούρες για τους ντραμίστες του... Με πιο περιβότητη αυτή που έδωσε στον Terry Bozzio - "The Black Page" - που ονομάστηκε έτσι διότι είχε τόσες πολλές νότες που δεν φαινόταν καθόλου λευκό χαρτί... 


    rollinngstone
    21.01.2010, 20:06

    Kαλά τελικά έμαθα πολλά πράγματα για τον Frank Zappa. Φαίνεται έπεσα σε άτομα που πραγματικά αγαπάνε τη μουσική του, και τους ευχαριστώ. Για τον drummer Τerry Bozzio δε γνωρίζω και πολλά αλλά άμα μπορούσε να παίξει μια παρτιτούρα γεμάτη από νότες θα πει ότι όντως ήταν καλός. Στο live άλμπουμ In New York, στο κομμάτι Tities & Beer  o Zappa μιλαέι με τον...διάβολο. Ο δυγκεκριμένος διάβολος είναι ο Terry Bozzio ή κάποιος άλλος συνεργάτης του Zappa;; Θα είναι σίγουρα δύσκολο κάποιος να παίζει ντραμς και ταυτόχρονα να μιλάει, αλλά απλώς έχω την απορία.

     

    Τώρα θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. Από Frank Zappa έχω όλα τα άλμπουμ με τους Mothers Of Invetion και τα ακόλουθα σόλο άλμπουμ

    * Lumpy Cravy

    * Hot Rats

    * Chunga's Revenge

    * Over - Nite Sensation

    * Apostrophe

    * Bongo Fury

    * Zoot Allures

    * In New York

    * Studio Tan

    * Sheik Yerbouti

    * Sleep Dirt

    * Joe' s Garage

    * Ship Arriving Too Late To Save A Downing Witch

     

    Μια και βλέπω ότι εδώ είστε πολύ ενημερωμένοι σχετικά με το Zappa, έχετε κάποιο άλλο άλμπουμ που δεν έχω να μου προτείνετε. Γιατί ο τύπος έχει και μεγάλη δισκογραφία και δεν μπορώ να επιλέξω ανάμεσα σε τόσους δίσκους.

     


    djmetronomos
    21.01.2010, 20:34

    O Terry Bozzio είναι ο Διάβολος! Μπορείς να τον απολαύσεις στο DVD της ταινίας "Baby Snakes"...

    Όσο για τη συλλογή σου, μια χαρά τη βρίσκω και πολύ αντιπροσωπευτική... Εμένα μου αρέσει και το "Uncle Meat" και "Waka Jawaka"...


    rollinngstone
    21.01.2010, 20:47

    Σας ευχαριστώ για τη πληροφορία, σχετικά με τον Bozzio.

    Επίσης θα θελα να πω ότι ξέχασα να αναφέρω ότι έχω επίσης το Waka Jawaka και το Grand Wazoo. Όσο για το Uncle Meat, το έχω κι αυτό, καθώς πρόκειται για άλμπουμ των Mothers Οf Invetion, αν δεν κάνω λάθος. Μάλιστα αυτό που με έκανε εντύπωση είναι ότι κάποια αντίτυπα του συγκεκριμένου άλμπουμ, έγραφαν πάνω "σαουντρακ για την ταινία, την οποία δεν έχουμε αρκετά λεφτά για να την τελειώσουμε". Παρ' όλα αυτά η ταινία κυκλοφόρησε το 1987, απ' ευθείας για το βίντεο.

    Όσο για αυτές τις ταινίες: Υπάρχουν με ελληνικούς υπότιτλους ή χωρίς;; Θα με ενδιέφερε πραγματικά να τις δω. Αν και δεν έχω και μεγάλο πρόβλημα με τους υπότιτλους, ρωτάω από περιέργεια για προσωπική μου διευκόλυνση.


    freakhood
    15.04.2010, 02:38

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 16-01-2010 στις 00:00 έγραψε...

    Παρανοικη διανοια

    Ακριβώς. Και επαναλαμβάνω: Να και κάποιος πραγματικά αξιόλογος μεσ'τα σκατά που βλέπουμε εδώ μέσα.

    Αλλά όπως βλέπετε, ο κόσμος ασχολείται με την Γουίτνεη Χιούστον, την Lady Gaga, τον Χατζηγιάννη, τον Πάριο, την Πρωτοψάλτη,τους πυξ βλαξ και η βλακεία δεν έχει όρια.

    Καλά πάμε.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freakhood στις 15-04-2010 02:39 ]


    gusfunn
    15.04.2010, 09:58
    >

     

     

     


    -----------------
    Ασφιτελές το νοτικό ε;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gusfunn στις 15-04-2010 09:59 ]


    gusfunn
    15.04.2010, 10:07

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 21-01-2010 στις 20:34 έγραψε...

    O Terry Bozzio είναι ο Διάβολος! Μπορείς να τον απολαύσεις στο DVD της ταινίας "Baby Snakes"...



     

     

    ναι αν δεν την εχεις δει θα παθεις πλακα !

    {#emotions_dlg.rockon}

    {#emotions_dlg.clap}

     


    https://www.youtube.com/watch?v=aFIMWRXWY90&NR=1Link

    >

     


    periigitis
    15.04.2010, 10:15

    Ευφυέστατος, αλλιώς δεν θα τούβγαινε αυτός ο ανατρεπτικόε σαρκασμός, ένας απ' τους καλύτερους και πιο "στριφνούς" κιθαρίστες που μπορεί να συγκριθεί με τύπους σαν τον John McLauphlin, τρομερά σχολαστικός και αυστηρός στη δουλειά του (επιλέγει τους καλύτερους μουσικούς της πιάτσας της εποχής), άνθρωπος με μουσική καλλιέργεια και ταλέντο που του επιτρέπει να παντρεύει (κι όχι ν' ανακατεύει) rock, jazz, latin, δυτική κλασσική (το βασικό θέμα εκείνου του Peaches en Regalia πχ θυμίζει έντονα μινουέτο του Μπαχ) αλλά και ανατολική μουσική.

    Μια κατα τη γνώμη μου μουσική ιδιοφυία που γέννησε η Αμερική εκείνης της εποχής. Μια ιδιοφυία  που είναι φανερή τόσο στα "απλά" και πιο "πιασάρικά" Peaches en Regalia και Po jama people μέχρι το εξεζητήμμένο The Gumbo Variations.


    gusfunn
    15.04.2010, 12:35

     

    λοιπον συνεχιζω

    τι να πεις για τον ζαπ ;

    ηταν ενας μουσικος απο τους λιγους

    που επαιζε για τους λιγους

    και τον γουσταραν πολυ

    οξυμωρο ;

     


    https://www.youtube.com/watch?v=OQTezHnMtQQ&NR=1Link

    >

     

    υ.γ. αν μπορει καποιος ας βαλει τα βιντεο  να παιζουν κανονικα

    για να ξερουμε για τι μιλαμε

    ε;

    {#emotions_dlg.beer}

     


    rollinngstone
    15.04.2010, 15:41

    Χαίρομαι που το θέμα για τον Frank, επιστρέφει. Νόμιζα ότι κανένας δεν θα ξανάγραφε εδώ πέρα. Ο Zappa. ήταν με δυο λόγια εκκεντρική ιδιοφυία. Η μουσική του έχει ένα παράξενο στυλ. Ένα στυλ που δεν μπορεί να καταταχτεί εύκολα σε κανένα είδος μουσικής, αλλά έχει πάρει τις ρίζες της από πάρα πολλά είδη. Δεν θεωρώ τη μουσική του ιδιαίτερα πιασάρικη. Αν είχαμε τον Μπαχ στις μέρες μας, θα είχε την ίδια επιτυχία που είχε και αυτός τότε. Σαφώς και πολλά τραγούδια του και άλμπουμ τα προτίμησε ο κοσμάκης, αλλά γενικά η μουσική του δεν σου δίνει την αίσθηση του εμπορικού και λίγοι ίσως μπορούν να την κατανοήσουν. Σπουδαίος κιθαρίστας, σπουδαίος μουσικός. Ήταν σαν να αναγεννήθηκε ο Στραβίνσκυ για να φύγει όμως γρήγορα για τον άλλο κόσμο.


    DrLove
    16.04.2010, 13:58

    Τα λόγια χάνουν την αξία τους όταν είναι να μιλήσω για τον Frank Zappa! Είναι ένας απ' τους πιο αγαπημένους μου καλλιτέχνες και στα 6 περίπου χρόνια που ακούω τη Μουσική του, συνεχώς ανακαλύπτω κάτι καινούργιο! Πολυδιάστατη προσωπικότητα, τεράστιος Μουσουργός και γενικότερα μία από τις μεγαλύτερες μορφές του 20ου αιώνα - και όχι μόνο! - κατά τη γνώμη μου.

    Θα μπορούσα να γράφω ώρες ολόκληρες για την προσφορά του στις Τέχνες, και ιδιαίτερα τη Μουσική, για το πόσο μπροστά από την εποχή του ήταν, για το ποιές αξίες επέλεξε να υπερασπιστεί και σε τι χωροχρονικό περιβάλλον κτλ., όμως αυτά είναι θέματα που απαιτούν την προσωπική ενασχόληση και κατάθεση φαϊάς ουσίας του καθενός!

    Α, και μην ξεχάσω...

    Don't Eat The Yellow Snow!!


    -----------------
    I believe we can change anything I believe we can rise above it I believe there's reason for everything I believe in my dream...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DrLove στις 16-04-2010 14:01 ]


    gusfunn
    17.04.2010, 13:01


    gusfunn
    17.04.2010, 13:04

    ok δουλευει

     

    παμε λοιπον ....

     

     

     

     

    {#emotions_dlg.beer}


    gusfunn
    17.04.2010, 13:13

     

     




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία